Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Korsyka – stworzona siódmego dnia

Autor: Marta Rozbicka

Data publikacji: 19.07.2011 12:53

Liczba odwiedzin: 6267

Tagi: europa, francja, korsyka, bastia, saint florent, ajaccio, calvi, porto vecchio, artykuły

Legenda głosi, że Bóg stworzył Korsykę siódmego dnia, kiedy był już znużony pracą. Nie miał siły wymyślać nowych cudów świata i poszedł na łatwiznę – połączył najwspanialsze elementy różnych krajobrazów: majestatyczne wzgórza, bajeczne wybrzeża, pachnące kwiaty i gęste lasy. Starożytni Grecy mówili o niej „kalisté”, czyli najpiękniejsza. Współcześni Francuzi twierdzą, że to „L’Île de Beauté”, piękna wyspa. Właśnie ten przymiotnik ciśnie się na usta odwiedzającym ją co roku turystom.

Kostaryka
Fot. Marta Rozbicka

Wielu zakochuje się w niej i powraca w kolejnym wakacyjnym sezonie. Nie nudzi im się? Oczywiście, że nie! Wyspa jest nie tylko piękna, ale i ciekawa. Trudno wymienić wszystkie atrakcje, które ma do zaoferowania.

Ta trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, położona jest na zachód od Włoch i południowy-wschód od Francji, do której należy. Jej powierzchnia wynosi ponad 8600 km kwadratowych. Ma wydłużony kształt, 183 km długości i 83 km szerokości. Wyspa powstała w wyniku wybuchu wulkanu i jest uznawana za najbardziej górzystą na Morzu Śródziemnym. Słynie także z bogactwa przyrody, które udało się uchronić przed niszczącym wpływem człowieka.

Miasta i ich zabytki
Tutti i ghjorna si n'impara
Każdego dnia uczysz się czegoś nowego

przysłowie korsykańskie

Bastia

Przeważająca część turystów podróżujących promem z Francji na Korsykę trafia właśnie tu. Miasto znajduje się w północnej części wyspy i jest jej głównym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Centrum nie straciło swojej unikalnej atmosfery, ponieważ zakłady i fabryki są od niego znacznie oddalone. Dobrze zachowana stara dzielnica, Terra Vecchia, to plątanina wąskich uliczek, z wysokimi kamienicami, wciąż tętniącymi życiem, i strzelistymi kościołami. Po drugiej stronie portu znajduje się Terra Nova, dzielnica yuppies.

Będąc w Bastii, warto zobaczyć barokowy kościół St-Jean-Baptiste, największą świątynię na wyspie, przejść się uliczkami handlowymi z licznymi sklepami i restauracjami, odwiedzić średniowieczną cytadelę. Życie koncentruje się wokół placu St-Nicolas z pomnikiem Napoleona dłuta Lorentina Bartolini. To tutaj mieszkańcy spotykają się, odpoczywają i spędzają wolny czas.

Kostaryka
Bastia. Fot. Marta Rozbicka

W Bastii odczuwa się nie tylko wpływy francuskie, ale i włoskie. Dowodem na to są, między innymi, lokale oferujące duży wybór pizz, makaronów i innych dań włoskich, zaś okolice miasta obfitują w atrakcyjne plaże, wokół których rozłożyły się ośrodki turystyczne.

Saint-Florent

Również na północy, ale po zachodniej stronie cypla Cap Corse znajduje się Saint-Florent. Spokojne poza sezonem, latem tętni życiem, a w hotelach i na kempingach trudno znaleźć wolne miejsce. Nazywane czasem małym Saint-Tropez jest modnym celem urlopowiczów.

Jeśli spojrzymy na nie od strony morza ukaże nam się port i pastelowe domy, a nad nimi potężna okrągła cytadela z XV wieku. Nagrodą za wspięcie się na jej szczyt jest zapierająca dech w piersiach panorama. Warto posiedzieć w jednej z kawiarni na Place des Portes, stanowiącym centrum życia miejskiego, skąd roztacza się widok na morze. Atrakcją miasta jest katedra Nebbio z początku XII wieku.

L'Île-Rousse

Na zachód od Saint-Florent, także na wybrzeżu, znajduje się L'Île-Rousse. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się na północy wyspie z porfirowych skał. Przypomina raczej jedną z miejscowości Lazurowego Wybrzeża niż typowe korsykańskie miasto. Zabytkowa część L'Île-Rousse zbudowana jest w większości na regularnym planie, z równoległymi, krzyżującymi się pod kątem prostym ulicami. Dużą popularnością cieszy się akwarium Musée Océanographique, gdzie można obserwować życie podwodnych stworzeń i stanąć oko w oko z rekinem.

Calvi

Jeszcze dalej na zachód, nad malowniczą zatoką leży Calvi. Również tutaj podziwiać można pokaźnych rozmiarów cytadelę. To właśnie ją nazywano początkowo Calvi. Obecnie stacjonują w niej oddziały Legii Cudzoziemskiej, a ich ćwiczenia są stałą atrakcją miasta. Oprócz cytadeli znajduje się tu Tour du Sel, czyli wieża obserwacyjna i obronna.

Z miastem związane są znane postacie historyczne. Zgodnie z jedną z legend przyszedł tu na świat Krzysztof Kolumb. To właśnie podczas oblężenia Calvi kapitan Nelson stracił oko i ponoć stwierdził, że „ma nadzieję, że nigdy już tu nie wróci”.

Miasto jest licznie odwiedzane przez turystów, którzy mogą wylegiwać się na piaszczystej plaży, kosztować lokalnych specjałów czy wziąć udział w festiwalach, koncertach i imprezach kulturalnych, z których słynie ta miejscowość. Przed wizytą warto sprawdzić czy akurat nie odbywa się tu coś ciekawego.

Ajaccio

Kontynuując podróż palcem po mapie trafimy na Ajaccio, największe z korsykańskich miast i stolicę wyspy.

Co każdy szanujący turysta powinien wiedzieć o Ajaccio? Hmmm...? No tak, to miejsce narodzin Napoleona Bonaparte. Spacerując po mieście trudno o tym zapomnieć, bo wciąż natrafia się na jego pomniki, ulice nazwane na cześć któregoś z członków rodziny czy budynki z nim związane. Niektórzy sądzą, że to przywiązanie do cesarza jest na pokaz, dla przyjezdnych, a sami mieszkańcy Ajaccio mają mu za złe, że nigdy nie powrócił w swoje rodzinne strony.

Warto odwiedzić renesansową katedrę, w której ochrzczony został Napoleon, przyjrzeć się marmurowej chrzcielnicy pamiętającej tę uroczystość i barokowemu ołtarzowi głównemu ufundowanemu przez siostrę cesarza Elizę Bacciocchi. W świątyni znajduje się również grób rodziny Bonaparte. Wśród licznych dzieł sztuki na uwagę zasługuje przede wszystkim obraz „Tryumf religii” pędzla Delacroix. Zainteresowanych malarstwem zachęcam do odwiedzenia Muzeum Fesch, gdzie znajduje się ogromna kolekcja malarstwa włoskiego. Zbiory zapisał miastu w testamencie kardynał Fesch wuj... Napoleona. Dom rodzinny cesarza został zamieniony w muzeum i można oglądać w nim meble, przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sztuki należące do rodziny Bonapartów.

Interesujący jest także kościół św. Erazma, niegdyś kaplica kolegium jezuickiego, wzniesiona w 1617 roku. Niemal 40 lat później rada starszych oddała ją pod opiekę Matce Boskiej Miłosierdzia, w nadziei, że uchroni to miasto przed epidemią dżumy. W czasie rewolucji francuskiej kościół stracił swoją funkcję i odzyskał ją dopiero w 1815 roku, kiedy to jej patronem obwołano św. Erazma.

Ajaccio to nie tylko muzea. Okolica zachwyca wspaniałymi widokami. Warto odwiedzić pobliskie Îles Sanguinaires, Krwawe Wyspy, czyli cztery wysepki, których strome skały wyrastają wprost z morza. Najlepiej prezentują się o zachodzie i, dla wyjątkowo wytrwałych, o wschodzie słońca.

Bonifacio

To najdalej wysunięte na południe miasto Korsyki, powszechnie uważane za najpiękniejsze na całej wyspie, stanowi żelazny punkt programu wycieczek.

Bonifacio rzeczywiście robi ogromne wrażenie. Położone na stromych wapiennych skałach, malowniczo rozpościerające się na brzegu zatoki. Niektóre fortyfikacje są tak blisko krawędzi skał, iż wydaje się, że lada chwila wpadną do wody. Na początku dobrze jest po mieście po prostu pospacerować, a później odwiedzić cytadelę, zejść na niewielką plażę stromymi Schodami Króla Aragonii, wybrać się na wycieczkę statkiem i podziwiać zabudowania oraz skały od strony morza. Podczas rejsu zawija się zazwyczaj do jednej, dwóch urokliwych zatoczek czy grot. Koniecznie trzeba zobaczyć też miejski cmentarz. Grobowce, przypominające niewielkie domki, przylegają do siebie ścianami i tworzą jakby miniaturowe miasteczko.

Bonifacio posiada także atrakcyjną plażę, różnorodne restauracje i kawiarnie oraz sklepy z pamiątkami. W czasie sezonu panuje tu spory tłok. Jeśli chcesz odpocząć od zgiełku wystarczy, że przespacerujesz się kawałek wzdłuż brzegu. Niezapomniane widoki na pewno zrekompensują trudy marszu.

Porto Vecchio

Miasto leży na wschód od Bonifacio. Jest to jeden z najbardziej popularnych kurortów na wyspie. Klimatyczne, wąskie uliczki starego miasta, plaże oraz liczne kawiarnie, sklepy, restauracje i hotele czynią je atrakcyjnym miejscem na wakacje. Polecam odwiedzić zabytkową cytadelę.

Aleria

Położone na wschodnim wybrzeżu miasto znane jest przede wszystkim ze swoich unikalnych stanowisk archeologicznych. Od ponad 60 lat wykopuje się tu pozostałości starożytnego miasta. Znaleziska można podziwiać w bogatej kolekcji Musee Erome-Carcopino, które ma swoją siedzibę w forcie z XIV wieku. Piaszczyste brzegi niedaleko miasta zachęcają do plażowania, kąpieli i pikników.

Przyroda

Un trema una foglia Chi Diu nun voglia
Nawet liść nie porusza się bez woli Boga

przysłowie korsykańskie

Korsykańskie wybrzeże
 
Korsykańskie wybrzeże
fot. Marta Rozbicka

Miłośnicy wypoczynku na łonie natury na pewno nie będą nudzić się na Korsyce. Wyspa jest słabo zaludniona, a jej dużą część pokrywają parki narodowe i rezerwaty przyrody. Warto poświęcić chwilę na obserwację rzadkich gatunków roślin i zwierząt, bo niektóre z nich nie występują nigdzie indziej. Wśród terenów chronionych znajduje się Biguglia, największy na wyspie, bo aż 11-kilometrowy staw, wokół którego gniazduje niemal 130 gatunków ptaków. Skalisty archipelag Cerbicales, z zachwycająco kolorowymi rybami, wapienne klify Bonifacio, ptaki i gady w Tre Padule de Suartone i wyspy Finocchiarola. Zachęcam także do odwiedzenia któregoś z ogrodów botanicznych.

Na niższych piętrach gór niemal wszędzie rośnie makia, a na wyższych gęste lasy bukowe i dębowe. Należy przygotować się na spotkanie, czasem przymusowe, z dzikimi świniami i krowami, które wałęsają się przy drogach.

Sport i rekreacja

Chi va pianu va sanu E chi va sanu va luntanu
Kto idzie powoli, idzie pewnie. Kto idzie pewnie, zajdzie daleko.

przysłowie korsykańskie

Na Korsyce, z jej wybrzeżem, wzniesieniami i lasami panują świetne warunki do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Także infrastruktura wyspy, nastawiona na turystykę, oferuje tak wiele, że aż trudno się na coś zdecydować. Nawet wymienienie wszystkich możliwości wydaje się bardzo mozolne. No ale spróbujmy… Zacznijmy od sportów wodnych. Preferujecie nurkowanie, żeglowanie, windsurfing czy narty wodne? A może wolicie góry? W takim razie wybierajcie z wędrówek górskich o bardzo różnym stopniu trudności, od mało wymagających przechadzek do szlaku GR20 uznawanego za jeden z najtrudniejszych w Europie. Przebiega on niemal przez całą wyspę, zaczyna się w miejscowości Calenzana na północy, a kończy 180 kilometrów dalej, w Conza, na południu. Łączna różnica poziomów wynosi 10 kilometrów.

Wędrując siedem godzin dziennie, GR20 pokonuje się w około dwa tygodnie. Na szlaku nie ma wielu ułatwień, jedynie nieliczne łańcuchy, często trzeba przeciskać się między skałami. Jest to trasa dla przygotowanych na trudną wędrówkę – sprawnych fizycznie, odpowiednio zaopatrzonych i obeznanych z górami. Oczywiście istnieje mnóstwo ciekawych, miłych dla oka szlaków, które bez większych problemów pokona niemal każdy. Ale pamiętajmy, że z górami nie ma żartów! Jeśli nie lubisz wędrować, możesz spróbować wspinaczki albo pokonuj wzniesienia na rowerze. Na narciarzy czekają liczne górskie ośrodki, gdzie zjeżdżając po stoku, można podziwiać wody Morza Śródziemnego.

Co jeszcze? Jazda konna, skoki na bungee, paralotniarstwo, polowania, łowienie ryb, golf. Do wyboru do koloru.

Tuttu lacatu hè persu
Każda możliwość, z której nie skorzystałeś, jest stracona

przysłowie korsykańskie

Kostaryka
Fot. Marta Rozbicka

Opisane wyżej miejsca i atrakcje stanowią jedynie niewielką próbkę tego, co Korsyka ma do zaoferowania. Zresztą jej piękno trudno opisać słowami, a najlepiej po prostu zobaczyć na własne oczy – zapamiętać, sfotografować, przeżyć. Zachęcam do odkrywania tajemnic wyspy na własną rękę! Zapewniam, że znajdziecie tam coś dla siebie.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Jak dotrzeć

    Promem. Na Korsyce jest 7 portów, które oferują rejsy do kontynentalnej Francji i Włoch. Jest możliwość przewozu auta. Cena biletu zalezy od terminu rezerwacji – im wcześniej ją zrobimy, tym lepiej. Przykładowe połączenie: z włoskich miast Livorno i Savony do Bastii.

    Albo samolotem. Na wyspie znajdują się 4 międzynarodowe lotniska (Bastia, Calvia, Ajaccio, Figari).

  • Waluta

    Walutą na Korsyce jest euro (1 euro = 100 centów).

  • Na granicy

    Mieszkańcy Unii Europejskiej powinni mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.

  • Poruszanie się na miejscu

    Istnieje kilka możliwości. Po pierwsze autem. Trzeba być jednak ostrożnym przemierzając korsykańskie drogi, ponieważ często wiją się niebezpiecznie wśród wzgórz i skał. Należy przygotować się na to, że podróż zajmie więcej czasu niż na nizinnych terenach.

    Można też jeździć autobusem – podobno podróż wśród urwisk i przepaści daje niezły zastrzyk adrenaliny. Na wyspie jest też sieć torów kolejowych. Planując wyprawę autostopem należy pamiętaj, że ruch na drogach jest niewielki i czasem przyjdzie dłużej poczekać na okazję.

  • Kiedy jechać

    Szczyt sezonu przypada na wakacje. Wtedy wszelkie atrakcje turystyczne działają najprężniej, jest też największy tłok i upał. Jeśli pojedziesz nieco przed lub po sezonie pogoda będzie słoneczna, temperatura bardziej znośna, turystów mniej, a ceny niższe.

  • Bezpieczeństwo

    Korsyka jest wyspą bezpieczną, a przestępstwa, zwłaszcza te poważne zdarzają się rzadko.

  • Język

    Językami urzędowymi są francuski i korsykański. Tym ostatnim posługuje się ponad 60 proc. mieszkańców. Bardziej przypomina włoski niż francuski. Mieszkańcy wyspy dość niechętnie mówią po angielsku, a najłatwiej porozumiewać się po francusku lub włosku.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Komentarze (2)

  • DzikiKorsyki (gość)

    DzikiKorsyki (gość)

    17.09.21, 19:49

    Kanał o Korsyce jej szlakach i nie tylko .zapraszam do oglądania https://youtube.com/channel/UCIN_wk2ZcAId4n9CZIomuuQ

    Zgłoś

  • X (gość)

    X (gość)

    17.07.20, 03:24

    Bylem, widziałem, nigdy nie zapomnę.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76513

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115043

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze