Dziś jest 16.04.2024

Imieniny obchodzą Bernadetta, Cecylian, Ksenia, Benedykt

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mała wielka kropka na mapie

Autor: Kamila Czuczwara

Data publikacji: 13.06.2012 19:39

Liczba odwiedzin: 24381

Tagi: europa, malta, valetta, comino, staż zadanie 1, kamila czuczwara

Przylatując na Maltę nie wiedziałam czego się spodziewać. Miałam tam spędzić trzy miesiące. Trzy! Z jednej strony podekscytowanie, nowy kraj, egzotyczny, tak mały a jednocześnie o tak bogatej historii a z drugiej, lek. W końcu to wyspa, na około woda, no i ja jedna środku tej wyspy. Co mnie czeka? Czy się odnajdę w nowym miejscu? Czy będę się tutaj dobrze czuła? Jak mnie przyjmą ludzie? Wiele pytań kłębiło mi się wtedy w głowie. Wtedy kraj ten wydawał się obcy, a po trzech miesiącach które tam spędziłam ciężko było mi się z nim rozstać. To tutaj spędziłam ekscytujące wakacje, przeżyłam całą moc przygód, zobaczyłam niesamowite miejsca. Tym wszystkim chciałabym się podzielić z innymi, aby tak jak ja mogli przeżyć wielką przygodę i zagłębić się z historię i kulturę kraju, który mimo niewielkiego rozmiaru jest ogromne sercem! Ale po koleji…

„Aby przebyć tysiące mil trzeba zrobić pierwszy krok” Bruce Lee

Jedna z urokliwych uliczek stolicy
 
Jedna z urokliwych uliczek stolicy
fot. K. Czuczwara

Moja wielka przygoda z Maltą rozpoczęła się od małego kroku. W sumie to przypadkowego, czyli poszłam nie tam gdzie chciałam. Ot parę schodów wyżej na uczelni niż miałam zamiar. A za tymi paroma schodami, krył się plakat ogłoszeniowy w możliwością wyjazdu studentów na praktyki zagraniczne. Te kilka chwil tak bardzo zaważyły na biegu wydarzeń. Wystarczyła krótka chwila na podjęcie decyzji- tak chce jechać, to jest idealna propozycja dla mnie! A do realizacji pomysłu już była krótka droga. Nie minął tydzień a wszelkie dokumenty napisane, podpisane, najbliżsi powiadomieni, bilety kupione a wylot lada dzień.

Nie raz słyszałam co Ciebie tam ciągnie? Że przecież daleko, że drogo, a że Arabowie, muzułmanie (jacy muzułmanie pytam? ) Wszystkie obawy wynikają z niewiedzy. Bo jaka przeciętna osoba wie co nieco o Malcie. Jak umie ją pokazać na mapie to już sukces. Przekonałam się o tym nie jednokrotnie.

Malta to archipelag złożony z pięciu wysp. Są nimi: Malta, Gozo, Comino, Cominotto i Filfla. Sama wyspa ma zaledwie 316 km2 (dla porównania powierzchnia naszej Warszawy jest prawie dwa razy większa!) Dwie ostatnie są niezamieszkałe, a na Comino mieszka obecnie tylko czterech mężczyzn. Leżą one na Morzu Śródziemnym między Sycylią a Afryką Północną. Malta leży w strefie klimatycznej śródziemnomorskiej. W lecie średnia temperatura to + 32 st. C, a w zimie +14st C. Tu nie wiedzą co to śnieg, a sam deszcz jest rzadkością. Obowiązują tu dwa języki urzędowe, maltański i bardzo powszechnie używany język angielski. Nie rzadko zdarza się, spotkać osoby mówiące również po włosku ( skutek bliskości Sycylii, a także włoskich programów telewizyjnych). Malta jest kolejnym krajem, na którego terytorium obowiązującą walutą jest Euro. Ceny przeliczając na złotówki mogą być wyższe niż w naszym kraju, lecz nie jest to duża różnica. Za podstawowe produkty niejednokrotnie zapłacimy podobną kwotę,


Jest tyle miejsc do zobaczenia, tyle osób do poznania, tyle rzeczy do zrobienia...

Pomimo niewielkich rozmiarów, Malta ma wiele do zaoferowania. Coś dla siebie znajdą nie tylko plażowi wylegiwacze, ale także niespokojne duchy. Na turystów czeka tu cudowna słoneczna pogoda, czyste morze, piękne wybrzeża i wiele zabytków historycznych.

Widok na miasto Sliema
 
Widok na miasto Sliema
fot. K. Czuczwara

Temperatury sięgające ponad 40 st C sprzyjają wypoczynkom na plaży. Mimo, iż jest ich na Malcie jest jak na lekarstwo, te które istnieją są godne polecenia. Istnieją zaledwie trzy piaszczyste plaże, z tego zaledwie jedna jest naturalna. Najatrakcyjniejszą plażą jest Golden Bay z drobnoziarnistym złotym piaskiem podobnym do Bałtyckiego. Reszta miejsc to kamieniste, albo skaliste nadbrzeża, co również ma swoje zalety. Zdają sobie z tego sprawę na pewno osoby, którym nie raz piasek zasypał, czy to aparat fotograficzny czy koc, a może akurat do dziś maja piasek we włosach:-)

Codziennie inny kościół

Malta jest uważana za najbardziej katolicki kraj na świecie (poza tylko Watykanem). Mówi się, że kościołów jest tyle co dni w roku, czyli 365. I rzeczywiście, gdzie się nie spojrzy można zauważyć przeróżne kościoły, kościółki. Z chrześcijaństwem jest związana bardzo ciekawa legenda. Biblia podaje, że u wybrzeży Malty rozbił się statek, którym płynął Paweł. W czasie trzymiesięcznego pobytu na tej wyspie apostoł uzdrowił ojca Publiusza i wielu innych chorych.

Korzenie

Początki cywilizacji na Malcie sięgają aż 5200 lat p.n.e., gdy trafili tu z Sycylii pierwsi osadnicy. Malta, która jest dogodnym miejscem do kontrolowania centralnego i wschodniego basenu Morza Śródziemnego, często na przestrzeni dziejów przechodziła z rąk do rąk. Około 800 p.n.e. założyli tu swoje osiedla Fenicjanie. Kolejne podboje kontynuowali Kartagińczycy, a po nich Rzymianie, Arabowie, czy Normanie. W swojej historii ma również przyłączenie do Królestwa Sycylii. Ważną dla Maltańczyków datą jest, 8 września, czyli Wielkie Oblężenie Malty. Dla uczczenia zwycięstwa nad Turkami Wielki Mistrz Jean Parisot de la Valette wzniósł w 1566 miasto, nazwane od jego nazwiska Valletta. Miasto to stało się później stolicą Malty. Lecz to nie koniec walecznej historii wyspy. O jej posiadanie walczyła również w 1798 flota francuska dowodzona przez Napoleon Bonaparte. Mimo udanego ataku, po kilku miesiącach niezadowoleni z rządów francuskich mieszkańcy wyspy wzniecili powstanie i wspomagani przez Króla Sycylii i Brytyjczyków w 1800 zmusili wojska francuskie do poddania się. Malta stała się kolonią brytyjską oraz bazą okrętów podwodnych w czasie II wojny światowej. Dopiero w 1947 Malta uzyskała autonomię wewnętrzną, a po latach -13 grudnia 1974 proklamowana została Republika Malty (Repubblika ta' Malta). Od 1 maja 2004 Malta przystąpiła do Unii Europejskiej.


Spacer po stolicy

matański "ogórek"
 
matański "ogórek"
fot. K. Czuczwara

Odbicie historii można zauważyć w architekturze a także kulturze kraju, gdzie widoczna jest elementów angielskich, włoskich i arabsko-afrykańskich. Valetta jako stolica Malty jest obowiązkowym punktem do zwiedzania. Mimo iż niewielka rozmiarem zachwyca zabytkami i architekturą.

Wartym zobaczenia jest Narodowe Muzeum Archeologiczne gdzie można zobaczyć ogromna kolekcję starożytnej ceramiki, rzeźby, czy kamiennymi narzędziami. Muzeum posiada ciekawą kolekcje wyposażenie grobowców z czasów rzymskiego imperium. Kolejne miejsce to Pałac Wielkich Mistrzów z 1574 roku. Przez wieki był siedzibą władz zakonu Joannitów, a obecnie jest to siedziba prezydenta Malty oraz parlamentu. W pałacu znajduje się m.in. zbrojownia i kolekcja arrasów oraz komnaty i apartamenty wielkich mistrzów.

Szczęśliwi czasu nie liczą

Coś do czego nie mogłam się na początku przyzwyczaić to ich poczucie czasu. Tzn. jego totalny brak! Ja, osoba, chodząca z zegarkiem w ręku, zawsze na czas, przyleciałam do kraju, typowo śródziemnomorskiego. Śpieszy Ci się? Nieee, nie tutaj. Tutaj cierpliwie czekasz aż kierowca autobusu nagada się z podróżnymi, dopiero potem sprzeda Ci bilet, i ruszycie w dalsza drogę. A, że osób chętnych do rozmowy jest sporo, a i przystanków autobusowych także, to pozostaje tylko uspokoić się zacząć zachowywać jak mieszkańcy. Tu nie ma punktualności, pośpiechu, ani stresu. Maltańczycy są bardzo otwarci, przyjaźni i zrelaksowani.

Maltańczycy chętnie zapraszają turystów na objazdowe zwiedzanie miasta
 
Maltańczycy chętnie zapraszają turystów na objazdowe zwiedzanie miasta
fot. K. Czuczwara

Sprzyja temu gorący klimat. Bo komu by się chciało biec na autobus gdy w powietrzu 40 st. C? Po co się denerwować, skoro czas podróży do pracy można spędzić na miłej rozmowie, nie ważne czy ze znajomym, czy dopiero co z nowo poznaną osobą. Autobusy na Malcie, to tzw. ogórki o charakterystycznym kolorze żółto pomarańczowym. Tam czas się zatrzymał. Żadnych luksusów, klimatyzacja? Jak otworzy się okno to będzie, jak nie, to siedzisz i przyklejasz się do sztucznego tworzywa którym pokryte jest siedzenie. Osoby wysokie maja o tyle utrudnione zadanie, że muszą się nie raz gimnastykować, aby jakoś usiąść mieszcząc nogi w wąskich przejściach.

Wstań z miejsca i leć!

Długo można by rozpisywać się o urokliwych miejscach Malty. Tam po prostu trzeba polecieć i samemu zobaczyć, poczuć klimat miejsca przekonać się na własnej skórze jak piękne miejsca są w zasięgu naszej ręki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6146

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5749

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 17987

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7189

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8815

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7790

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8026

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6477

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7029

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5694

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6267

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5035

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35840

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78298

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6433

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 116985

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze