Dziś jest 21.12.2024

Imieniny obchodzą Tomasz, Piotr, Tomisław, Balbin

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Pireneje

Autor: Krystyna Sokulska

Data publikacji: 26.07.2011 11:13

Liczba odwiedzin: 16299

Tagi: europa, francja, pireneje, carcasonne, narbonne, perpignan, andora, park narodowy ordesa, pirenejski park narodowy, góry, relacje, krystyna sokulska, góry relacje z podróży

Pireneje są rajem dla kochających dzikość piechurów. Przekonałam się o tym wielokrotnie. Kamienie, kamyki, gołoborza, głazy, piarżyska i nic, co by przypominało znane z Polski szlaki górskie. Zresztą to jedno z nielicznych miejsc w Europie, do którego Polacy docierają rzadko i wyjątkowo nielicznie.

Pireneje
Widok z 3000 m n.p.m. Fot. Krystyna Sokulska

Mimo że Pireneje nie należą do najwyższych gór na kontynencie, szlaki są dość trudne, w zdecydowanej większości pokryte piarżyskami i często strome. Bez kijów trekkingowych i dobrego obuwia momentami może być dramatycznie. Gdzieniegdzie przydają się również liny oraz raki – choć pionowe ściany przeważnie można obejść również dookoła, bardziej łagodną drogą.

Naturalna granica

Jedna z najbardziej charakterystycznych cech Pirenejów to symetria stoków – w miarę przesuwania się ku Morzu Śródziemnemu stają się one coraz bardziej strome. Zdumiewa również zupełna odmienność krajobrazów po stronie hiszpańskiej od tych u sąsiadów – Francuzów. Strona francuska tryska zielenią, strumieniami i wodospadami. Po przekroczeniu granicy z Hiszpanią, odnieść można wrażenie, że znalazło się w wymarłej krainie obfitującej zaledwie w wyschnięte strumienie oraz płaskie zapadliny, które niegdyś były jeziorami. Klimat, zwłaszcza w górnych partiach, rzeczywiście jest stepowy albo wręcz księżycowy. Rzeki, których nie zniszczył gorący klimat, mieszczą się w granicach Parku Narodowego Ordesa. W dolinach, rzecz jasna, sytuacja się zmienia i znalezienie wody jest znaczne łatwiejsze.

Pireneje rozciągają się pomiędzy Atlantykiem a Morzem Śródziemnym. Ich długość wynosi 450 km. W większej części Pirenejów grzbiet pasma tworzy granicę francusko-hiszpańską, obejmując również Andorę.

Szlaki, dróżki i mapy

Sieć transpirenejskich szlaków tworzą wariacje trzech „gigantów”, których oznakowanie momentami doprowadzić może co najmniej do dezorientacji. GR10 (Grande Randonnée 10), GR11 (Gran Recorrido 11) oraz HRP (Haute Randonnée Pyrénéenne) znacznie się od siebie różnią. Ze względu na ich ponadprzeciętną długość, nie sposób nawet jednego z nich przejść w całości (potrzeba na to co najmniej półtora miesiąca). Planując wyprawę, najlepiej zastosować kombinację mieszaną.

GR10 liczy ok. 900 km i pozwala przemierzyć Pireneje od wybrzeża do wybrzeża. Rozpoczyna się w Hendaye na wybrzeży Atlantyckim, a kończy w Banylus-sur-mer nad wodami Morza Śródziemnego. Mimo że długie podejścia mogą okazać się wyczerpujące, generalnie GR10 nie jest trudny. Często przebiega w pobliżu miasteczek lub nawet przez ich centra.

Na trasie leżą m.in. Carcassonne, Narbonne, Perpignan czy Bayone. Przy dołożeniu kilku kilometrów można dotrzeć też do Tuluzy. Jest najlepiej oznakowany i zarazem najbardziej uczęszczany spośród wielkiej trójki. Symbol GR10 łatwo zapada w pamięć, gdyż do złudzenia przypomina polską flagę. Szczegóły trasy zostały opisane w 10 mapach „Carte de Randonnes”, opublikowanych przez wydawnictwo Rando Editions. Każda z map jest w skali 1:50 000. Przy ustalaniu trasy wędrówki przydatny może się okazać autorski opis 43-dniowej wyprawy wzdłuż GR10 zamieszony na stronie: http:⁄⁄www.pyreneeshike.com.

Cirque de Gavernie
 
Cirque de Gavernie
fot. Krystyna Sokulska

O GR11 mówi się, że to najmłodsza i najbardziej dzika spośród transpirenejskich tras. Przebiega przez Hiszpanię oraz miejscami przez Andorę. Prowadzi niemal równolegle do GR 10 – ze wschodu (z miejscowości Hondarribia nad Zatoką Baskijską) na zachód (kończy się w Cap de Creus, niedaleko Cadaqués w Katalonii). Liczy ok. 890 km i podzielony został na 45 odcinków, z których każdy zakończony jest propozycją noclegu (miejsce kempingowe, hotel, schronisko bądź najbliższe miasto). Ze względu na większe przewyższenia uznany jest za znacznie trudniejszy, ale zarazem bardziej ekscytujący. Gran Recorrido 11 jest nieco słabiej oznakowany niż GR10, niekiedy tylko za pomocą kamiennych stożków.

Mapę szlaku w języku hiszpańskim w skali 1:40 000 wydało wydawnictwo Prames. Przewodnik o tytule „Through the Spanish Pyrenees: GR1” Cicerone Press (język publikacji – angielski).

HRP, czyli Haute Randonnee Pyrénéenne w języku polskim znaczy tyle, co „Wysoka Droga Pirenejów”. Podobnie jak poprzednicy prowadzi od wybrzeża do wybrzeża. Zaprojektowany został w ten sposób, aby biec możliwie najbliżej granicy hiszpańsko-francuskiej, prowadzić przez najwyższe granie oraz omijać cywilizację. Dlatego przejście tego szlaku bez własnego namiotu może okazać się kłopotliwe. Jest bardzo malowniczy i na pewno nie nudny. To na HRP znajduje się masyw Maladeta wraz z najwyższym szczytem Pirenejów – Pico de Aneto o wysokości 3404 m n.p.m. Pamiętać trzeba, że strona hiszpańska jest gorętsza i bardziej uboga w zasoby wody. Niezbędne są więc własne zapasy żywności i picia.

Niespodzianką i zarazem problemem może okazać się śnieg oraz lód, występujący na zboczach nawet w miesiącach letnich. HRP nie jest oficjalnie oznaczony. Nie ruszajcie więc na szlak bez mapy.

Przewodnik o nazwie Pyrenean Haute Router wydało Cicerone Press. Najlepiej zaopatrzyć się w ten z dopiskiem „Second Edition” z 2009 (najnowszą dostępną wersję). Mapy Rando Editions (łącznie 11 kart) znajdziecie na http://www.mapsworldwide.com bądź, po przystępniejszej cenie, w hiszpańskich księgarniach.

Noclegownie po pirenejsku

Na terenie Andory zbudowano kilkaset darmowych schronisk. Znalezienie noclegu nie stanowi więc żadnego problemu. Funkcje noclegowe pełnią także chaty pasterskie oraz bezobsługowe, przygotowane dla turystów budynki. Wewnątrz jest zazwyczaj kilka łóżek oraz podstawowe sprzęty takie jak: łopata, wąż z wodą czy palenisko. Resztę trzeba zorganizować samemu. Schron może okazać się zbawieniem również dla pustego żołądka. Znajdziecie tam bowiem osobliwą spiżarnię, utworzoną dzięki hojności poprzednich wędrowców. W ramach odwdzięczenia się za nocleg, każdy pozostawia część swojego prowiantu.

Pireneje
Schron w Andorze. Fot. Krystyna Sokulska

Dość oryginalną, u nas w ogóle nieznaną formą noclegu są jaskinie wykute w skale. Po znajdujących się tam foliach, tekturach bądź innych izolatorach poznacie, że ktoś przed wami miejsce to już przetestował i nadaje się ono do spania.

Park Narodowy Ordesa: Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido położony jest w Pirenejach Centralnych, w prowincji Huesca. Głównym impulsem utworzenia w tym miejscu parku było ratowanie kozła alpejskiego oraz kozy pirenejskiej, które na początku XX wieku zostały zagrożone wyginięciem. Granice Parku sukcesywnie rozszerzano i dziś jego obszar wynosi 15 608 ha, czyli siedem razy więcej niż na początku. Jego północna granica przebiega grzbietem granicznym francusko-hiszpańskim, a w roku 1997 Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Park Ordesa i Monte Perdido graniczy z francuskim parkiem narodowym Parc National des Pyrénées, tworząc wraz z nim największy chroniony obszar w Europie.

Parc National des Pyrénées. Park bez barier

Mówi się o nim „Park bez barier”. Brak wyraźnie wytyczonych granic sprawia, że czasem można nie zauważyć wkroczenia na teren chroniony. W odróżnieniu od polskich parków narodowych za wstęp czy biwakowanie nie pobiera się zupełnie żadnych opłat. Trzeba tylko poszukać odpowiedniego miejsca noclegowego, najlepiej takiego, w którym nocny wiatr nie będzie uciążliwie doskwierał. Wokół schronisk i w wielu dolinach znajdziecie kamienne murki w kształcie okręgów. Jest to najprostsza wersja pola namiotowego.

Pireneje
Krowy pod lodowcem, i nikogo to nie dziwi. Fot. Krystyna Sokulska

Nie powinien was zdziwić widok pasących się pod szczytami krów czy owiec leniwie chłodzących się na zboczach lodowców. Zdarza się – mi kilkakrotnie, że pasące się akurat wokół waszego namiotu krowy, urządzają poranną pobudkę. Tutaj zwierzęta cieszą się całkowitą wolnością. Początkowo trochę dziwi to, że chodzą samopas, jednak i do tego szybko można przywyknąć.

Jedną z największych, wręcz książkowych niezwykłości Parku jest Cirque de Gavarnie – najwyższy wodospad w Europie, zaliczany również do największych na świecie. Ma 421 metrów wysokości. Nie jest ogrodzony barierkami i podejście pod samą ścianę wodną jest możliwe... ale tylko teoretycznie. Bo wystarczy, że staniecie 200 metrów dalej, a i tak będziecie cali mokrzy i pokłuci przez igiełki spadającej z wysoka wody. Mimo to wodospad robi niesamowite wrażenie, podobnie jak podejście śliską i mokrą wodno-kamienną ścieżką.

Samo miasteczko z powodzeniem uchodzić może za francuskie Zakopane – zarówno pod względem popularności, jak i oferowanych atrakcji. Wycieczka nad wodospad jest niczym spacer nad Morskie Oko i zajmuje około 1,5 godziny w jedną stronę.

Lac de Gaube

Lac de Gaube
 
Lac de Gaube
fot. Krystyna Sokulska

Jest jeszcze jedno, obowiązkowe, ujmujące swoja malowniczością miejsce jeziorko Lac de Gaube, położone w dolinie pod lodowcem Vignemale – najwyższym szczytem francuskich Pirenejów (3303 m n.p.m) Z Cauterets dojście przepisowo zajmuje ok. 1,5 – 2 godziny. Część drogi można pokonać wyciągiem. Celem wędrówki może być jedno z miejsc piknikowych nad jeziorkiem, ale znacznie lepiej zapuścić się dalej. W tym celu trzeba obejść Lac de Gaube i szlakiem GR10 udać się w wyższe partie gór. Pod szczytem znajduje się schronisko z bajecznym widokiem na lodowiec oraz pole namiotowe, a właściwie miejsca, gdzie można rozbić namiot.

Dojazd

Najprościej lecieć samolotem do Barcelony, Gibony bądź Reus i stamtąd autobusem do Andory albo w rejony hiszpańskiego Parku Narodowego Ordesa. Wrócić można w ten sam sposób. Dostać się w góry można również innymi, nieco karkołomnymi, ale ciekawszymi sposobami. Jeden, przetestowany przez mnie osobiście patent to lot do Londynu i przesiadka na samolot nad Wybrzeże Atlantyckie (do Biarritz bądź Pau). Powrót można zaplanować z położonego nad Morzem Śródziemnym Perpignan (również z przesiadką na jednym z większych lotnisk europejskich). Można też podjechać w okolice Marsylii.

• Jeżeli macie chwilkę w Biarritz – udajcie się koniecznie na plażę. Miejscowość leży nad samym Atlantykiem i jest jednym z najpopularniejszych francuskich kurortów, uwielbianym przez znanych aktorów oraz ludzi biznesu. Warto to zobaczyć. Poza tym, całkiem milutko jest nacieszyć się dostatkiem wody przed rozpoczęciem wspinaczki, podczas której niejednokrotnie może jej brakować.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Komentarze (5)

  • 23.01.15, 19:07

    Komentarz usunięty

  • Adam (gość)

    Adam (gość)

    22.10.13, 14:01

    A zechce ktos powiedziec, czy mozna gdzies po drodze podladowac komorke, gpsa czy inne akumulatorki do aparatu ?

    Zgłoś

  • Quintus (gość)

    Quintus (gość)

    16.02.13, 18:05

    Tak, swietne te przejazdy po 1 euro. Mieszkam niedaleko Prades i mozna stad zajechac nad morze za 2.20 euro z przesiadka w Perpignan w ciagu 1.5 godz. Jesli ktos jest zainteresowany wymiana doswiadczen, albo po prostu nowym kontaktem tu w pieknych Pirenejach prosze pisac: edyta.mk@hotmail.co.uk

    Zgłoś

  • miq (gość)

    miq (gość)

    27.08.12, 16:49

    apropo transportu- po francuskiej stronie kursuja autobusy conseil-general w oszalamiajacej cenie 1euro (jeden) niestety nie da rady z psem. i tak np z Perpignan do Porta(20km od Andorry) 1 euro.

    Zgłoś

  • miq (gość)

    miq (gość)

    27.08.12, 16:37

    mieszkam w pirenejach obok Mont-Louis i naprawde nie wiem co tekscie robia Carcassone Narbonne- perpinion jest w miare blisko jednak zapewniam- tonie pireneje ;)poza tym jest cudnie. pozdrawiam zapraszam

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8241

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7218

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 41731

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9123

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11442

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8786

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10743

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8277

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10202

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6746

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8780

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6803

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 69428

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 179147

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8221

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 285932

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze