Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Winna i niewinnie piękna. Alzacja

Autor: Krystyna Sokulska

Data publikacji: 09.08.2011 13:18

Liczba odwiedzin: 6683

Tagi: europa, francja, alzacja, strasburg, colmar, wino., krystyna sokulska

Alzacja jest hojna dla odwiedzających ją enoturystów, którzy opuszczają ten region zachwyceni 170-kilometrowym szlakiem Route du Vin. To ojczyzna bajecznych białych win, o czym trzeba nie tylko wiedzieć, ale co przede wszystkim powinno się osobiście sprawdzić.

Alzacja
Alzacki krajobraz: wzgórza i winnice. Fot. thy

Alzacja. Terytorialnie we Francji, mentalnie w Niemczech

Alzacja – geograficznie to najbardziej wysunięty na wschód Francji region, otoczony z trzech stron przez Niemcy. Takie położenie zdeterminowało historię, kulturę, kuchnię oraz winiarstwo Alzacji. Przez lata o region ten Francuzi toczyli wojny z Niemcami.

Od niespełna stu lat jest oficjalnie francuska. Mentalnie i kulturowo daleko jej jednak do pozostałych departamentów tego kraju. Alzatczycy czują swoją odrębność i podkreślają ją na każdym kroku. Posługują się własnym dialektem, na wzór niemiecki spożywają więcej kiełbasy i kapusty, a w ich wioskach nierzadkim widokiem są domy w stylu pruskim. I jakby się tak przyjrzeć różnym aspektom ich bytowania, okazałoby się, że dużo bardziej identyfikują się z sąsiadami zza wschodniej granicy, niż ze swoją aktualną ojczyzną. Jest to aspekt niezwykle ważny również dla winiarstwa alzackiego, które ukształtowało się pod wpływem sąsiada znad Renu.

Niemieckie wino z Francji

Okiem enologa, Alzacja jest przedłużeniem niemieckiego regionu zwanego Palatyn. Dla winnic zmiana przynależności narodowej niewiele jednak znaczy, nadal rosną zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie słupów granicznych.

Zasadnicza różnica między Palatynem i Alzacją jest taka, że klimat alzacki jest trochę bardziej słoneczny i bardziej suchy. Pomiędzy 1870 rokiem a końcem I Wojny Światowej Alzacja należała do Niemiec. Burzliwe losy odcisnęły swoje piętno także na kształcie butelek do wina. Wydłużonych i zielonych pojemników nie spotkamy nigdzie we Francji. Jest on typowy dla win niemieckich, na przykład mozelskich (niemieckich win wytwarzanych w Mosel-Saar-Ruwer).

Jedną z zasadniczych cech odróżniających wina alzackie od pozostałych win francuskich jest także fakt, że powstają one niemal zawsze tylko z jednej odmiany, której nazwę możemy przeczytać na etykiecie.

Wina alzackie różnią się smakiem od win mozelskich. Są bardziej wytrawne, bogatsze, mniej kwaskowe i mają więcej alkoholu. Charakteryzują się też wyraźnym smakiem owoców, delikatną świeżością i przyjemną lekkością. Cechy te uwydatniają się, jeżeli spożywać je będziemy schłodzone do temperatury około 10 stopni Celsjusza. Zwyczajowo pije się je w kieliszku o kształcie tulipana, na zielonej nóżce.

Pamiętajcie, że Alzacja to kraina wina młodego, w związku z czym pije się tam wina od pierwszego do piątego roku po winobraniu, nigdy starsze. Najlepsze z nich, te o najbogatszym bukiecie i z najlepszych roczników, zyskują na procesie starzenia. Począwszy od 1972 roku wina alzackie, zgodnie z ustawą, muszą być butelkowane w miejscowości, z której pochodzą i jest to gwarancją ich autentyczności.

Route du Vin, czyli szlak wzdłuż gór

Bezlik atrakcji i niesłabnąca popularność

Route du Vin d’Alsace to wąski pas kilkudziesięciu malowniczych wiosek o ciasnych, urokliwych uliczkach ciągnących się wzdłuż zboczy Wogezów, zaś winnice Alzacji ciągną się pomiędzy Strasburgiem i Thann, tworząc pas upraw o szerokości kilku kilometrów.

Na całym szlaku znajduje się ponad 75 muzeów. Na zwiedzanie winnic, zabytkowych miasteczek oraz degustację lokalnej kuchni warto przeznaczyć nie mniej niż 3-4 dni.

Fenomenem regionu są tzw. sentiers viticoles, czyli piesze szlaki po winnicach. W bliskim spotkaniu z winnymi krzakami można odkryć te tajniki enologii, które producenci zazwyczaj wolą zachować wyłącznie dla siebie. Pamiętajcie jednak, że na miesiąc przed zbiorami oraz w ich trakcie szlaki przebiegające przez winnice są zamykane.

Różnorodność alzackiej oferty enoturystycznej sprawia, że Route du Vin cieszy się niesłabnącą od lat popularnością i rokrocznie niczym magnes przyciąga rzesze turystów.

Jeżeli wolelibyście uniknąć tłumów oraz związanych z tym problemów takich, jak znalezienie miejsca parkingowego, udajcie się do Alzacji poza sezonem – bardzo wczesną wiosną bądź na przełomie jesieni i zimy.

Miejsca, których nie wolno pominąć na szlaku

Strasburg – stolica regionu i zarazem początek szlaku. Podążając za winami, nie zapomnijcie o przepięknej starówce, wpisanej na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Otoczona ze wszystkich stron kanałami, tworzy swego rodzaju wyspę. Na szczególną uwagę zasługuje katedra Notre Dame, perła gotyckiej architektury, zbudowana we w XIII wieku. Z jej 142-metrową wieżą związana jest legenda mówiąca o jeziorze znajdującym się niegdyś w podziemiach katedry. Siedział na nim elf wyławiający dusze nowo narodzonych dzieci. Na brzegu czaiły się złe duchy, dlatego dzieci mogły się wydostać tylko przez wieżę. Tam już czekał bocian, który zanosił niemowlaki do rodzin spodziewających się potomka. Ciekawe jest, że ponoć rodzice, aby przywabić bociana, wykładali dla niego na parapecie łakocie.

Riquewihr to jedno z najczęściej odwiedzanych alzackich miasteczek. Otoczone szczelnie murami zalicza się do najpiękniejszych miasteczek we Francji. Przybyszów witają stare brukowane uliczki i znakomicie zachowana architektura oraz szachulcowe domki w intensywnych kolorach. O Riquewihr mówi się, że jest „klejnotem pośród alzackich winnic”. Tutaj znajduje się siedziba znanego domu winiarskiego Maison Hugel et Fils. Gdyby wierzyć legendzie również, tu w XVI wieku Lazarus von Schwendi zasadził Tokaj, przywieziony z Węgier. Miasteczko upodobało sobie bractwo winne Confrérie St-Etienne, które ma tutaj swoją siedzibę. W Riquewihr zwiedzić można małe muzeum wina.

Bociany na winnym szlaku – bocian biały jest symbolem Alzacji. To ważna atrakcja turystyczna, a przede wszystkim wizytówka regionu. Podobizna ptaka na długich nogach jest wszechobecna, zwłaszcza w miejscach przeznaczonych dla turystów. Bocianie gniazda od wieków były nieodłącznym elementem krajobrazu... do czasu. Początek lat 80-tych XX wieku okazał się dla nich pechowy – okazało się, że w całej Alzacji pozostały tylko 2 pary tych ptaków. Aby odnowić populację, założono ośrodki reintrodukcji. Jeden z nich znajduje się na Alzackim Szlaku Wina w Hunawihr, położonym pomiędzy Ribeauville a Riquewihr.

Colmar jest największym spośród miast na winnym szlaku, to także duży ośrodek produkcji wina. Znajduje się tutaj centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. Warto zwiedzić tzw. „Małą Wenecję” oraz średniowieczną dzielnicę.

• Oficjalna strona alzackiego szlaku winnego (w języku francuskim, niemieckim oraz angielskim): http://www.alsace-route-des-vins.com. Znajdziecie tam również spis wszystkich winnic wraz ze szczegółowymi opisami oraz danymi do bezpośredniego kontaktu.

Trochę historii. Najmłodsze francuskie wino

Wino w Alzacji wytwarzano od bardzo dawna, najprawdopodobniej już za czasów rzymskich. Tutejsze winnice należą do najstarszych we Francji, a mimo to z rosnących tu szczepów wytwarza się najmłodsze stażem wino w całym kraju.

Popularność win alzackich radykalnie wzrosła w wiekach średnich. Rozwijające się chrześcijaństwo stwarzało duży popyt na wino dla potrzeb liturgicznych. Bardzo szybko odkryto również, że produkcja i sprzedaż wina do świetny sposób na pozyskanie środków na utrzymanie lokalnych klasztorów. Średniowiecznymi winiarzami byli zatem głównie mnisi.

Wojna trzydziestoletnia, która w XVII stuleciu zrujnowała kwitnące wcześniej wzgórza Alzacji, zapoczątkowała też upadek winiarstwa. Dzieła zniszczenia dopełniła inwazja szkodników w XIX.

Dzięki grupie młodych, ambitnych winiarzy, w początkach XX stulecia nastąpiło odrodzenie. Stworzono program naprawy, który zakładał wprowadzenie nowoczesnych technologii uprawy i produkcji wina oraz walkę z pasożytami i szkodnikami. Odnowę zaczęto od usunięcia najgorszych szczepów winorośli i ponownego obsadzenia winnic najszlachetniejszymi odmianami. Tym sposobem wina alzackie, historycznie najstarsze, stały się jednocześnie winami we Francji najmłodszymi.

Obecnie winnice zajmują powierzchnię ponad 15 tysięcy hektarów i produkują blisko 170 milionów butelek win rocznie. Wina z Alzacji cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. W roku 2007 ich sprzedaż wzrosła aż o 40 proc.

Typowo alzackie odmiany

Głównych szczepów w tym regionie jest siedem:

Gwiazdą win alzackich jest riesling. Bez cienią wątpliwości to największa duma Alzatczyków. Delikatny aromat, wytworny smak i królewska jasna barwa sprawiają, że nie ma sobie równych. Rasowe alzackie rieslingi pije się do najbardziej wykwintnych potraw, szczególnie z ryb i skorupiaków. Jednak jego orzeźwiający smak i wyraźna kwasowość powoduje, że dopełnia wiele dań, nie tylko kuchni alzackiej. Wielką zaletą rieslinga jest jego zdolność do wieloletniego dojrzewania. Dobre roczniki nawet po dwudziestu i więcej latach, zachwycają świeżością oraz intensywnością aromatu.

Przeciwieństwem rieslinga jest muscat – lekki, mający zapach świeżych winogron. Doskonały jako aperitif, często podawany na przyjęciach.

Pinot gris nie wiadomo z jakich powodów do niedawna był nazywany alzackim tokajem, z którym nie miał zupełnie nic wspólnego. Jest mocnym winem o aromacie owoców, orzechów i miodu. Idealny do pieczeni, pierogów z grzybami i pasztecików.

Wybitnie alzacki jest także elegancki Gewűrztraminer. To najbardziej korzenne i mocne ze wszystkich win alzackich. Doskonale komponuje się z potrawami egzotycznymi, podawane jest do gęsich wątróbek, pieczonego białego mięsa, serów typu roquefort i bleu.

Sylvaner i Pinot blanc są lżejsze i prostsze w stylu. Pinot Blanc jest bardzo ważnym składnikiem Crémant d'Alsace, znakomitego musującego wina wytwarzanego metodą szampańską. Doskonałe na świąteczne przyjęcia i wszelkie inne okazje.

W całym regionie uprawia się tylko jeden rodzaj czerwonej winorośli i zarówno ją, jak i wino z niej wytwarzane określa się wspólnym mianem Pinot noir. Pinot noir pochodzi z Burgundii, jest wytrawne i delikatne, przyjemne w spożyciu. Bardziej przypomina mocne rosé niż wino czerwone. Podaje się je do pieczeni i serów.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6073

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5703

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8721

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7725

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7890

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6909

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6226

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76618

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115179

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze