Dziś jest 27.02.2024

Imieniny obchodzą Gabriel, Anastazja, Honoryna, Aleksander

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Kefalonia – najdziksza grecka perła

Autor: Monika Pietrasik

Data publikacji: 29.12.2014 01:50

Liczba odwiedzin: 10882

Tagi: europa, kefalonia, grecja, morze jońskie, assos, fiscardo, myrtos, nowości

Przechodzisz przez malownicze uliczki, czujesz wiatr, który lekko owiewa twarz, dostrzegasz kawiarenki a w nich zwykłych, starszych, uśmiechniętych ludzi popijających kawę, energicznie gestykulujących, nagle dobiegają do Ciebie dźwięki greckiej zorby, idąc powolnym krokiem lekko zamykasz powieki, następnie przed Twoimi oczami ukazuje się woda, biel kamieni oślepia twój wzrok, mimo to próbujesz dojrzeć kolor morza, który przechodzi we wszystkie fazy odcienia niebieskiego, a ponadto w oddali zauważasz skaliste, majestatyczne góry lekko okryte puchem chmur. Ponownie zamykasz oczy i jeszcze nie wiesz, że to coś więcej niż raj…

Assos
 
Assos
fot. Monika Pietrasik

Wyspy greckie od dawna przyciągają swym urokiem turystów z różnych krańców świata. Według mitu każda z nich jest jednym z korali naszyjnika Afrodyty, który upadł w głębię morza tworząc odrębny ląd. Pomimo jedności kulturowej Grecji każda wyspa jest magiczna oraz wyjątkowa. Gdyby zapytać turystę, aby wymienił najpiękniejsze miejsca w Grecji, z pewnością odpowiedziałby Kreta, Rodos, Zakhyntos czyli kolebki kultury minojskiej oraz fundamenty mitów.

Podróżując, natrafiłam na miejsce, o którym istnieniu nie miałam pojęcia. Kefalonia, pomimo że jest jedną z największych Wysp Jońskich, ma bardzo słabo rozwiniętą bazę turystyczną. Największym paradoksem jest, że według rankingów internetowych (Tripadvisor, Travell Choice itp.) posiada jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Zdjęcie wykonane z punktu widokowego na plażę Myrtos, która jest prawdziwym skarbem wyspy. Mieści się między górami Agia Dynastii i Kalon Oros.

Plaża Myrtos
 
Plaża Myrtos
fot. Monika Pietrasik

Miasteczko rybackie Fiscardo uznawane jest za najbardziej urokliwe w całej Grecji. Dodatkowo na Kefalonii został nakręcony film pt.„Capitan Corelli”, w roli głównej z największymi gwiazdami współczesnego kina: Penelopą Cruz oraz Nicholasem Cage'em. Co ciekawe nawet najbardziej znana, niezawodna przeglądarka XXI wieku Google wpisując „historia Kefalonii” próbuje dać Ci podpowiedź, sprytnie wskazując na „Historię Katalonii”. Teraz warto sobie postawić jedno zasadnicze pytanie: czemu miejsce, które zachwyca bujną przyrodą, morzem, którego barwy mienią się na każdej plaży innym odcieniem począwszy od błękitu przez turkus, niebieski sięgając aż po granat oraz monumentalnymi, zapierającymi dech w piersiach górami jest jeszcze nieodkrytym lądem?

Istnieje wiele przyczyn, przebywając tam cztery miesiące postanowiłam tę kwestię rozwinąć i lepiej się jej przyjrzeć. Jako człowiek ciekawy świata, zapalony podróżnik ciężko było mi zrozumieć, jak takie miejsce nie zostało jeszcze w żaden sposób skomercjalizowane oraz niezniszczone przez turystów.

Fiscardo to tradycyjna zatoka rybacka, znajdująca się na północy wyspy. To idealne miejsce to popołudniowego obiadu. Podobno w ty urokliwym miasteczku gościła sama Madonna.

Fiscardo
 
Fiscardo
fot. Monika Pietrasik

Otóż sedno tkwi w mentalności Kefalończyków. Według wielu uznawana jest za najlepiej strzeżony skarb Grecji. Jak to możliwe, by w dobie wielkiej mody na podróżowanie i „podbijanie” Europy uchować i objąć tajemnicą takie miejsce? Kefalończycy w bardzo umiejętny sposób chronią swą ostatnią „perłę”, aby nie została zadeptana przez masową turystykę. Znaki drogowe stale pozostają jedynie pisane w języku greckim, ludzie posługują się głownie językiem greckim, ciężko znaleźć osoby, które swobodnie posługiwałyby się językiem angielskim.

Dodatkowym zjawiskiem, które raczej nie przyciąga turystów i nie pozwala na lepszy rozwój bazy turystycznej są częste trzesięnia ziemi. W 1953 roku miało miejsce najsilniejsze trzęsienie ziemi, które zniszczyło całą wyspę oraz spowodowało śmierć wielu osób. Przybliżając się do czasów nam bliższych w lutym tego roku klęska dotknęła ponownie wyspę, tym razem wstrząs osiągnął 6,1 w skali Richtera. Zaledwie po pięciu miesiącach od katastrofy miałam okazję być w miasteczku, które najbardziej ucierpiało podczas tego wydarzenia. Miejscowość o nazwie Lixouri jest położona blisko Kounopetry (jedno pytanie: co to jest Kounopetra? Mała podpowiedź nie miasto, ale ruchoma skała! Wiele osób po trzęsieniu opuściło Kefalonię. Co kilka dni można doświadczyć krótkotrwałych ruchów płyt tektonicznych. Siedząc na skale małe drgania są odczuwalne nawet codziennie!

Jaskinia Melissani
 
Jaskinia Melissani
fot. Monika Pietrasik

Czytając opinie turystów przed podróżą na forach internetowych dowiedziałam się, że jest najcichszą oraz nudną wyspą dla emerytów, „pełną łąk i biegających kóz”. Wizja czterech miesięcy była przeżerająca. Jako osoba młoda, energiczna, poszukująca przygód nigdy nie przypuszczałam, że mogę się zakochać w „najnudniejszej wyspie dla emerytów”. Podczas podróży trzeba znaleźć coś, co nie widnieje na każdej pocztówce (wieża Eiffla, Pałac Buckingham czy Krzywą wieże w Pizie etc.), ale co będzie dla Ciebie Twoim nieodkrytym lądem, gdzie oprócz sklepów, tłumów i oklepanych stoisk z upominkami poznasz mieszkańców, tradycję, kulturę...

W podróżach najpiękniejsze jest to, że przynoszą ci one coś zupełnie innego niż to, czego mogłeś się spodziewać. Najcenniejsze, co zdobywasz, to doświadczenie, które rozwija Cię jako człowieka, poszerza horyzonty i pomaga zrozumieć samego siebie a przede wszystkim innych ludzi.

Komentarze (11)

 • Januszek (gość)

  Januszek (gość)

  06.09.22, 19:32

  Byłem widziałem wyspa jest piekna

  Zgłoś

 • 26.10.16, 20:06

  Komentarz usunięty

 • 23.10.16, 01:21

  Komentarz usunięty

 • 19.07.16, 15:51

  Komentarz usunięty

 • 18.07.16, 12:53

  Komentarz usunięty

 • 17.06.16, 01:12

  Komentarz usunięty

 • 08.06.16, 04:29

  Komentarz usunięty

 • 06.10.15, 12:40

  Komentarz usunięty

 • MelanosChole (gość)

  MelanosChole (gość)

  19.02.15, 15:13

  Kefalonia została tu ładnie i merytorycznie opowiedziana. Może kiedyś będzie mi dane ujrzeć to piękno.

  Zgłoś

 • góra kalwaria (gość)

  góra kalwaria (gość)

  20.01.15, 01:21

  o w dupę! fajne!

  Zgłoś

 • 12.01.15, 09:36

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5916

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5552

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6986

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8548

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7655

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7736

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6254

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6701

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5532

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6045

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4857

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32907

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73717

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6223

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111446

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze