Dziś jest 29.03.2024

Imieniny obchodzą Wiktoryn, Helmut, Ostap, Cyryl

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mityczna Grecja

Autor: Angelina Sielewicz

Data publikacji: 22.07.2011 09:55

Liczba odwiedzin: 6638

Tagi: europa, grecja, ateny, peloponez, delfy, olimp, pilion, rodos, kos, kreta, korfu, artykuły, angelina sielewicz

Zanurzmy stopy w ciepłych wodach greckich mórz, kupmy oliwę, napijmy się wina. Podążmy śladem mitycznych bogów i bogiń, a także starożytnej historii, w ten sposób zaglądając do najpiękniejszych miejsc Grecji.

Ruiny świątyni Apolla w Delfach
Fot. Ruiny świątyni Apolla w Delfach. Fot. Paul Caputo/sxc.hu

Grecy są dumni ze swojego dziedzictwa, o czym przypominają im na każdym kroku starożytne zabudowania w Atenach. Nad miastem wznosi się Akropol z Partenonem. Świątynia ta została wzniesiona ku czci Ateny Dziewicy (gr. Athena Parthenos). Nie zapominajmy jednak o Agorze – starożytnym rynku z targiem, na którym wcześniej znajdował się również cmentarz.

Przez wiele wieków obecna Grecja była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Te czasy, które pogrzebały starożytną kulturę grecką, również nie pozwalają o sobie zapomnieć – w mieście znajdują się Muzeum Bizantyjskie i Bizantyjska świątynia w handlowej dzielnicy Monastiraki z pchlim targiem, na którym można nabyć wszystko od kaset wideo po buzuki, instrument szarpany przypominający mandolinę.

Zwróćcie uwagę na XIX-wieczne zabudowania turystycznej dzielnicy Plaka. Znajduje się tutaj plac Syntagma, a na nim grób Nieznanego Żołnierza, zmiana warty jest zawsze bardzo uroczysta, ale najbardziej widowiskowa odbywa się w niedzielę.

Anafiotika pochodzi od nazwy jednej z cykladzkich wysp. Zamieszkiwali tu rzemieślnicy z Anafi, dlatego miejsce to przywodzi na myśl białe domy Cyklad. Muzeum Sztuki Cykladzkiej znajdziemy nieopodal elitarnej dzielnicy Kolonaki, pełnej luksusowych sklepów, galerii i antykwariatów.

Plac Omonia pełen gwaru i tanich towarów, rodem z bliskowschodniej tradycji, to miejsce, które nocą zamienia się w dzielnicę czerwonych latarni. Zaś port Pireus, do którego można się dostać kolejką z Aten, jest eleganckim miejscem, w którym przyjemnie jest udać się na obiad lub kolację.

W metropolii mieszka jedna trzecia mieszkańców całego kraju, co widać na każdym kroku. Ateny mają problem z tłokiem i smogiem, bo zamknięte są pomiędzy wzniesieniami, zatrzymując w sobie spaliny. Wiele wąskich ulic w centrum jest jednokierunkowych. Ogranicza się tam ruch, wprowadzając strefy dla pieszych. Wyznaczono też dni, kiedy do miasta można wjechać samochodem o parzystych numerach rejestracyjnych, a kiedy o nieparzystych. Oczywiście sprytni Grecy i na to znajdują sposoby, kupując po dwa samochody…

Peloponez (Peloponnisos – Wyspa Pelopsa)

Pelops był jednym z wnuków Zeusa, został zamordowany przez swojego ojca, ale bogowie zwrócili mu życie. Królowie mityczni upodobali sobie Peloponez, to tutaj znajdują się Korynt, Sparta, Mykeny...

Korynt słynie nie tylko z Cór Koryntu, ale i ze słynnego Kanału Korynckiego, którego budowa skróciła drogę statków z Italii na wody Morza Egejskiego. Sam Neron chwycił w dłoń srebrną łopatę i zaczął kopać, ale dopiero pod koniec XIX wieku otwarto ten wspaniały kanał. Jest tak wąski, że wiele statków musi nadal opływać Peloponez, ale jeśli nam się zdarzy obejrzeć statek ciągniony po wodach kanału przez mniejszy, będziemy mieć duże szczęście. O kilka kilometrów oddalone jest miasto Korynt, w którym kiedyś mieszkało więcej niewolników niż obywateli! Ruiny starego miasta wznoszą się ponad nowym. To na trybunach w otoczeniu rzymskich zabudowań święty Paweł przemawiał do koryntian.

Złota pośmiertna maska Agamemnona – kto jej nie zna? Mityczny król przeżył wojnę trojańską, aby zginąć z rąk żony i jej kochanka. W rzeczywistości maska nie mogła należeć do króla, bo datuje się, że powstała na długo przed czasami Agamemnona, w XVI wieku przed naszą erą. Ruiny starych Myken, w których niemiecki archeolog Schliemann odnalazł maskę, oddalone są od nowego miasta nie dłużej niż o półgodzinny spacer. To tutaj znajdowały się królewskie groby (najsłynniejszy o nazwie Skarbiec Arteusza, do którego wnętrza każdy może wejść, posiada akustykę niezgorszą niż w teatrze). Miasto zniszczył w 1200 roku p.n.e. pożar, ale wśród miejskich pozostałości uchowała się m.in. Lwia Brama, przejeżdżały przez nią rydwany, odciskając ślad kół na kamiennej posadzce.

Historia igrzysk olimpijskich zaczęła się tutaj ponad 300 lat temu. Olimpia i pozostałości po starożytnym stadionie, a także świątyniach Hery i Zeusa znajdują się już po przeciwległej stronie półwyspu, nad Morzem Jońskim.

Wyrocznia delficka

W starożytności to Delfy uchodziły za pępek świata, bo właśnie tutaj spotkały się dwa orły wypuszczone przez Zeusa. Ruiny miasta wznoszą się ponad dolinami oliwnych gajów. Jest tu zawsze pełno turystów, dlatego poleca się odwiedzanie Delf rankiem lub wieczorem. Widoki stąd są przepiękne, żeby nie powiedzieć magiczne. Do świątyni Apollina, do wieszczki Pytii przyjeżdżali ludzie z całego świata, aby poprosić o poradę. Pytiami zostawały kobiety, które lata młodości miały już za sobą. Wybierali je kapłani i to oni wierszem zapisywali fantasmagoryczne wizje wieszczek odurzonych ziołami lub innymi specyfikami. Znajdują się tu również pozostałości po teatrze i stadionie (organizowano tu igrzyska pytyjskie ku czci Apollina).

Bogowie odpoczywali na półwyspie Pilion

To położone w Tesalii miejsce pachnie spokojem: leniwe górskie wioski z drewnianymi domami, lasy, plaże, sady. Aż chce się położyć na trawie i wspominać czasy centaurów, którzy zamieszkiwali te tereny. Porywcze centaury – pół ludzie, pół konie galopowali po dziewiczych puszczach i łąkach. Turyści również chętnie jeżdżą tu konno. Pilion był również terenem walk między bogami olimpijskimi a gigantami. Znajduje się tu Volos – miasto portowe i przemysłowe, z którego wyruszył Jazon i Argonauci w poszukiwaniu złotego runa.

Olimp – dom bogów

Rejony historycznej Macedonii upodobali sobie greccy bogowie. Masyw górski rozpościera się na długości 20 kilometrów i taką też należy przebyć odległość, aby dojechać stąd nad Morze Egejskie. W 1937 roku tereny te stały się pierwszym greckim parkiem narodowym. Dopiero w 1913 roku szczyt Olimpu zdobył człowiek, ale bogowie zamieszkiwali tu znacznie wcześniej. Było ich dwunastu, popijając nektar rządzili z góry mityczną Grecją. To tutaj odbyła się walka, podczas której pokonali tytanów. Na szczyt Olimp można się wdrapać nawet w ciągu sześciu godzin, ale zalecana jest pomoc miejscowego przewodnika.

Lesbos i Safona

Santorini – wyspa z „wulkanicznymi zapędami”
 
Santorini – wyspa z „wulkanicznymi zapędami”
fot. iStockphoto

Turyści najchętniej wybierają greckie wyspy takie jak Kos, Kreta, Rodos, Korfu, uwielbiana jest również Santorini. Dzisiaj proponuję przyjrzeniu się wyspie Lesbos, skąd pochodziła starożytna poetka Safona. Była homoseksualna, stąd od nazwy tej największej na północno-wschodnich wodach Morza Egejskiego wyspy pochodzi słowo lesbijka. Wokół Safony zawsze przebywały młode, niezamężne kobiety, które nauczała ona gry, tańca, dedykowała im też swoje wiersze.

Najchętniej przybywają tutaj Grecy, którzy zanurzają swoje usta w miejscowym, uchodzącym za najlepsze w całej Grecji uzo. Znajdziemy tu gorące źródła, góry, skamieniały las, łąki, piaszczyste i kamieniste plaże, a także Skala Erresos, miejsca narodzin Safony i jednocześnie najpiękniejsze plaże wyspy. Do miejscowości tej przybywają nie tylko osoby homoseksualne, jak mogłoby się wydawać, ale całe rodziny z dziećmi, a nawet nowożeńcy na miesiąc miodowy. Głównym miastem wyspy jest Mitilini, przeciskając się jego wąskimi uliczkami, można podziwiać widok na port czy zamek górujący nad miejskimi zabudowaniami.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Dojazd

    Za kwotę około 1400 złotych dolecimy do Aten, stąd samoloty lub statki przeniosą nas w inne rejony kraju. W samej Grecji loty są niedrogie, ale latem może być problem z kupieniem biletu. Statki zaś bywają kapryśne i niepunktualne, albo je się odwołuje z powodu złej pogody. Przewoźników jest jednak tylu, że nie ma się co martwić na zapas – to przecież z Grecji pochodzą najsłynniejsi armatorzy: Aristoteles Onassis, Stavros Niarchos. Z Aten na wyspę może nas też zabrać autobus – prom jest wtedy wliczony w cenę.

  • Co jeszcze warto zobaczyć

    Drugie największe miasto kraju to Saloniki ze słynną Białą Wieżą, zabudowaniami bizantyjskimi i tureckimi. Słynne klasztory w masywie Meteory, wybudowane na skałach samotnie wznoszących się ku niebu, są widokiem wyjątkowym w skali całego świata, wpisane na listę UNESCO. Poza tym koniecznie trzeba się tutaj wybrać na chociaż jedną z wysp, których jest tu kilka tysięcy, każda wyjątkowa, a wśród nich wyżej już przeze mnie wpisane.

  • Waluta

    Obowiązującą walutą (od 2002 roku) jest euro. Powszechnie respektowane są karty kredytowe i płatnicze: Visa, Eurocard, Mastercard, American Express. Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem bankomatu. Należy pamiętać o tym, że ceny są wyższe na wyspach niż w części kontynentalnej Grecji.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (1)

  • 08.09.17, 22:45

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6071

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5699

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14412

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8721

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7889

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6426

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6908

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6220

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34270

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76593

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6384

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115139

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze