Dziś jest 20.04.2024

Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Opowieści z archiwum podróżnika – Grecja 2011 – migawka z Paxos

Autor: Wrangler4ever.pl

Data publikacji: 10.03.2013 11:07

Liczba odwiedzin: 3117

Tagi: europa, grecja, gaios, paxos, antipaxos, relacje

O przepięknych jaskiniach, malowniczych uliczkach i międzynarodowym akcie zbiorowego wymiotowania.

Zatoczka dla małych łodzi w Gaios
 
Zatoczka dla małych łodzi w Gaios
fot. Małgorzata Kaźmierczak

W sierpniu 2011 roku po raz pierwszy i pewnie ostatni pojechaliśmy, a właściwie polecieliśmy na wakacje z biurem podróży. Oczywiście doszło do wielu nieporozumień, bo biura podróży choć nie kłamią, to jednak nie mówią całej prawdy. I to wystarczy, żeby później poczuć się, delikatnie mówiąc, rozczarowanym. Nie chcę jednak opisywać tego, jak walczyliśmy w czasie pobytu z naszym nieuczciwym biurem i rezydentką, skupię się na tym, co było dobrego w tym wyjeździe.

Polecieliśmy na Korfu i to właśnie wybór Korfu na miejsce docelowe spowodował, że skorzystaliśmy z oferty biura, bo normalnie nie ma z Polski lotów na tę grecką wysepkę położoną na Morzu Jońskim. O samym Korfu z pewnością jeszcze napiszę, ale dziś chciałabym zamieścić tu krótką migawkę z naszego rejsu na Paxos i Antipaxos.

Jedna z tawern w Gaios
 
Jedna z tawern w Gaios
fot. Małgorzata Kaźmierczak

Wykupiliśmy wycieczkę już na miejscu, nie była ona uwzględniona w cenie biura podróży za nasz wyjazd. Musieliśmy ekstra dopłacić. Wykupiliśmy więc ten rejs przez nasze biuro, a po 3 godzinach znaleźliśmy miejscowe biuro, czyli greckie, które sprzedawało bilety na ten sam rejs w cenie o 20 euro mniej niż nasze biuro. Przepłaciliśmy więc o 100 EUR, ale warto było popłynąć. Trasa promu jest tak ustalona, aby dostarczyć turystom jak najwięcej atrakcji. Atrakcje były naprawdę różne, szczególnie dla nas – „wilków morskich”, którzy musieliśmy patrzeć na akt zbiorowego wymiotowania podróżnych na promie. Naprawdę należeliśmy do nielicznych, którzy znosili normalnie ten rejs.

Jaskinia na Paxos - widok z promu w drodze do portu w Gaios
 
Jaskinia na Paxos - widok z promu w drodze do portu w Gaios
fot. Małgorzata Kaźmierczak

Zanim jednak doszło do zbiorowego wymiotnego aktu, najpierw dane nam było podziwiać piękne widoki. Ogólny podziw osiągnął szczyt, kiedy zbliżyliśmy się do przepięknych jaskiń na Paxos. Pogoda była piękna, widoki zapierające dech i niewielu jeszcze miało problem z podróżą. Dlatego tę cześć rejsu wspominamy zdecydowanie przyjemniej.

Później prom zacumował przed Antipaxos i mieliśmy okazję się wykąpać i dopłynąć do małej, ale przepięknej białej plaży na Antipaxos. Amatorów kąpieli nie było jakoś szczególnie wielu, bo wiadomo, prom zatrzymał się w miejscu, gdzie jeszcze było dość głęboko i chyba nie każdy miał odwagę wskakiwać do wody, wiedząc, że do dna daleko, a na dopłynięcie do plaży też trzeba mieś siły, bo wcale blisko nie było.

Moja młodzież popłynęła oczywiście na plażę, ja pływałam w pobliżu promu, szczęśliwa, że znalazłam ucieczkę przed upałem w wodzie. W pewnym momencie chciałam wejść na „ambonę” na promie, z której wszyscy skakali do wody. Było to dość wysoko, ale weszłam, nie wiedziałam jednak, że jest aż tak śliska. I stało się. Pośliznęłam się i spadłam do wody, ale tak niefortunnie, że uderzyłam kilka razy o wszelkie metalowe wystające elementy promu.

Port w Gaios (gdzie cumują promy)
 
Port w Gaios (gdzie cumują promy)
fot. Małgorzata Kaźmierczak

Otworzyłam oczy pod wodą, zobaczyłam masę rybek, które wokoło pływały i pierwsze o czym pomyślałam, to fakt, że na szczęście nie uderzyłam się w głowę i nie straciłam przytomności. Wypłynęłam na powierzchnię i miałam już dość kąpieli, biustonosz od stroju wisiał mi na brodzie, ale to też szczęście, że go w ogóle nie zgubiłam.

Wgramoliłam się jakoś na prom i miałam dość kąpieli. Poza tym, jak zobaczyłam swoje potłuczenie i obdartą skórę, to wyć mi się zachciało jak wilkołakowi do księżyca. A potłuczona byłam od nóg do piersi. Nie wiem jak leciałam i nie wiem, o co uderzałam, ale wyglądałam okropnie.

Przebrałam się i postanowiłam czekać, aż ruszymy dalej. I nadszedł ten moment. Prom ruszył po jakichś 30 minutach w kierunku Paxos, a konkretnie Gaios.

Gaios to główny port Paxos, jednej z najmniejszych wysp archipelagu Wysp Jońskich.

Od samego początku wiedziałam, że Gaios to jedno z tych miejsc, gdzie mogłabym mieszkać już do końca życia. Miejscowość o specyficznym klimacie, tawerny i wąskie uliczki. Trochę kojarzyło mi się z chorwackimi miejscowościami. Urzekło mnie jednak w Gaios to, że wszędzie było nie tylko malowniczo ze względu na architekturę tego miasta, ale także ze względu na wszechobecne kwitnące wysokie krzewy pnące się po kolorowych budynkach. Inną atrakcję wyspy były przepiękne luksusowe jachty z całego świata, które tam zawijają. Podziwialiśmy je z nieukrywanym zachwytem.

Uliczka w Gaios z typową restauracyjką na zewnątrz
 
Uliczka w Gaios z typową restauracyjką na zewnątrz
fot. Małgorzata Kaźmierczak

Niestety nie próbowaliśmy specjałów tamtejszej kuchni, a to ze względu na rejs powrotny. Za to kupiliśmy domowej roboty oliwę z oliwek. Wiemy jak jest na morzu, więc nie jedliśmy nic. Wypiliśmy tylko po jednej mrożonej kawie i po kilku godzinach wsiedliśmy na prom i ruszyliśmy w drogę powrotną. Na promie spotkaliśmy niewielu Polaków. Najwięcej było Włochów i to Włosi zapoczątkowali akt zbiorowego wymiotowania, kiedy znaleźliśmy się już na pełnym morzu. Przyłączyły się do nich i inne narodowości, m.in. nasi nieliczni rodacy i nie dlatego, że bujało, ale dlatego, że im się udzieliło od samego patrzenia. Fale były spore i promem bujało niemiłosiernie, a my, żeby nie patrzeć na tych biednych ludzi, którzy w Gaios nie potrafili sobie odmówić przyjemności dla podniebienia, przyklejaliśmy nosy do szyb, zalewanych falą i podziwialiśmy potęgę żywiołu.

Jaskinie na Paxos – widok z dalszej perspektywy z promu w drodze doportu w Gaios
 
Jaskinie na Paxos – widok z dalszej perspektywy z promu w drodze doportu w Gaios
fot. Małgorzata Kaźmierczak

Polecam jednak wszystkim odwiedzenie Paxos i spacer po uliczkach Gaios. Niesamowity relaks i doznania estetyczne. Poza tym w Gaios jest też maleńka plaża i można się kąpać, jeśli tylko ktoś ma ochotę. Polecam też oliwę z oliwek zakupioną na Paxos, ale tę własnej roboty.

Pozdrawiam
Gosia

www.wrangler4ever.pl

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6170

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5769

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18014

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7208

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8832

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7810

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8057

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6488

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7075

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5701

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6298

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5047

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35945

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79078

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6441

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117945

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze