Dziś jest 21.07.2024

Imieniny obchodzą Daniel, Dalida, Benedykt, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Siedem Cudów Sporades

Autor: Adrianna Filimoniuk

Data publikacji: 08.07.2012 18:21

Liczba odwiedzin: 3658

Tagi: skiathos, grecja, sporades, skopelos, alonissos, adrianna filimoniuk, staż zadanie 5

Wyspy Północnego Sporades to słoneczny światek bogaty w miejsca, które bez cienia przesady można nazwać "cudami". Zdawać by się mogło, że do powstania niektórych z nich przyczyniły się siły pozaludzkie. Czy był to chrześcijański Bóg, jak w przypadku Monastyru Kounistra, czy też bóg morza, Posejdon, który uformował Lalarię- to oceńcie sami...

KASTRO

Tak zwane Kastro to kamienne szczątki średniowiecznego miasta, znajdujące się na północnym cyplu wysoko nad morzem. Do owej naturalnej twierdzy, trudno dostępnej tak od drogi lądowej, jak i morskiej, mieszkańcy Skiathos przeprowadzili się z powodu… piratów.

Szczątki średniowiecznego miasta
 
Szczątki średniowiecznego miasta
fot. virtualtourist.com

Dla nas pojęcie morskich podbojów i bitew może kojarzyć się z egzotyką i wydaje się być odległe oraz nierealne, jednak dla autochtonów wysp Północnego Sporades jest namacalną historią, która obrosła w rozmaite fascynujące legendy. Jedna z nich tłumaczy liczbę prawosławnych cerkiewek i kaplic, którymi obsiane są wyspy Skiathos, Skopelos oraz Alonissos. Ponoć Grecy mieszkający na lądzie, będący w niewoli, by uratować od najeźdźców ikony, a tym samym swój kulturalny dobytek, wrzucili je do morza. Woleli, by prawosławne przedstawienia Świętych pochłonęła morska otchłań, a nie barbarzyński ogień. Legenda głosi, że wszystkie ikony cudownym sposobem dotarły do brzegów wysp Sporades. By uświetnić te wspaniałe wydarzenie, w podzięce dla Bożej opatrzności, mieszkańcy wysp każdemu z obrazów wybudowali oddzielną kaplicę.

W 1830 roku, gdy Grecja odzyskała wolność, mieszkańcy Skiathos opuścili miasto Kastro, przenosząc się z powrotem na południowe wybrzeże, na miejsce dzisiejszego portu Skiathos. Dziś, aby dostać się na cypel, musimy założyć wygodne buty, zaopatrzyć się w butelkę wody i okryć głowę oraz ramiona. Marsz pod górę zajmuje około 20 minut. Na szczycie zastaniemy 300 zamrożonych w czasie domków oraz 3 odrestaurowane kościółki, w tym XVII-wieczny kościół Christos.

Kościół Alexandros umiejscowiony w drodze na Kastro
 
Kościół Alexandros umiejscowiony w drodze na Kastro
fot. Nick Karvounis

MONASTYR EVANGELISTRIA

W lasach piniowych Skiathos kryją się piękne, klimatyczne monastyry otoczone tylko głośnymi orkiestrami cykad.

Monastyr Evangelistria
 
Monastyr Evangelistria
fot. Sladjana Karvounis


Nieopodal Karaflizanaki, najwyższego szczytu wyspy, a także tuż obok źródeł Lehuoni, możemy odkryć wspaniały Klasztor Panagia Evangelistria. Monastyr był ufundowany w 1974 roku przez Mnicha z Góry Athos, zwanego Nifonem, a ukończony został w roku 1806. Ogółem posiadał on 30 opatów, a w jednym czasie pracowało i mieszkało tam nawet do 70 mnichów. Historia mówi, że Grecka flaga oznaczająca niepodległość była po raz pierwszy wzniesiona właśnie w monastyrze Evangelistria, na znak wyzwolenia spod tureckiej dominacji.

Monastyr Evangelistria
 
Monastyr Evangelistria
fot. Nick Karvounis

Dziś znajduje się tam kilku mnichów oraz pomocników. Odwiedzić możemy wnętrze cerkwi oraz bogate w eksponaty muzeum. Klasztor jest odrestaurowany i czaruje wspaniałymi kamiennymi konstrukcjami, zapachem świeżej bazylii, świergotem barwnych papużek i spokojną, hipnotyzującą atmosferą.

Mnich monastyru
 
Mnich monastyru
fot. Nick Karvounis

MONASTYR KOUNISTRA

Monastyr Kounistra jest z kolei “Kościołem Patronem” wyspy Skiathos, wzniesionym na cześć cudu związanego z ikoną. W miejscu, w którym obecnie mieści się kościół, znaleziono ową ikonę, wiszącą na drzewie i poruszającą się ruchem wahadłowym. Gdy przeniesiono ją do kościoła w centrum Skiathos, święty obraz tajemniczym sposobem znów znalazł się na drzewie. Od tego czasu co roku, 21. listopada, wszyscy mieszkańcy odbywają pielgrzymkę ze świecami w dłoniach i całują ikonę, prosząc o błogosławieństwo na nadchodzący rok.

Dymem ze świecy Grecy naznaczają wejścia swych domów, a następnie stawiają ją w oknie. Noc z 21. na 22. listopada jest bezsenna i radosna. Mieszkańcy wyspy świętują do rana, otwierając kolejne wyborne wina...

SCHRONISKO DLA ZWIERZĄT

Skiathos Dog Shelter
 
Skiathos Dog Shelter
fot. Nick Karvounis

Tuż obok Monastyru Kounistra znajduje się schronisko dla zwierząt. Wydawać by się mogło, że w takim miejscu nie ma nic nadzwyczajnego, jednak możemy być zaskoczeni.

Psy i koty mają zapewnioną wspaniałą opiekę dzięki finansowemu i emocjonalnemu wsparciu turystów. Na czym polega owo „wsparcie emocjonalne”? Cóż, na najzwyczajniejszej obecności, przecież zwierzęta nie potrzebują wiele. Codziennie do godziny 13 każdy ma możliwość przyjść do schroniska, i wyjść z psem na spacer wzdłuż wybrzeża. Jest to niezwykła przyjemność zarówno dla psa, jak i jego tymczasowego pana, który może także zostać panem permanentnym... Znam przypadki, gdy turyści wracali do domu z jego nowym mieszkańcem!

http://www.skiathos-cats.org/

http://www.skiathosdogshelter.com/


PLAŻA LALARIA

"Łuk triumfalny"
 
"Łuk triumfalny"
fot. Adrianna Filimoniuk

Na niewielkiej wyspie liczącej sobie 48 km długości mieści się ponad 60 plaż, a każda z nich posiada swój indywidualny urok. O kilku wspomniałam już w artykule „Skiathos, Mamma Mia!”, jednak jedna zasługuje na wyróżnienie spośród nie tylko greckich plaż, ale i tych na całym świecie.

Na Lalarię, mieszczącą się na północnym wybrzeżu wyspy, dotrzemy jedynie drogą wodną (taką wyprawę oferują taksówki wodne oraz łodzie wycieczkowe), gdyż od lądu odcina ją wysoki jasny klif. Nie tylko to wyróżnia ją na tle innych plaż. Zamiast piasku wyścielona jest białymi otoczakami „lalari”, od których to właśnie wzięła swą nazwę, zaś fale je opłukujące są zdumiewająco turkusowe i przejrzyste.

Z krystalicznego morza wznosi się biała skała wapienna o kształcie łuku triumfalnego. Ponoć przepłynięcie pod nim raz zapewnia wieczną młodość, zaś trzykrotnie- szczęśliwą, prawdziwą miłość. Czy faktycznie tak jest? Polecam sprawdzenie tego osobiście!

Kamyki na plaży Lalaria
 
Kamyki na plaży Lalaria
fot. Marika Granaldi

PÓŁWYSEP BOURTZI

Półwysep Bourtzi, niegdyś będący osobną miniaturową wysepką, a dziś przytwierdzony na stałe do Starego Portu, jest kolejnym cudem Skiathos. Nie tylko ze względu na bajkowe widoki łódek rybackich przecinających taflę morza.

Półwysep jest otoczony murem liczącym kilkaset lat, zaś przy nim biegnie kamienna ścieżka. Jest tak szeroka, ponieważ niegdyś była przeznaczona dla koni. Z tego punktu żołnierze konni patrolowali morze w obawie przed piratami. Budynek, który dziś pełni inną funkcję, był w 1207 roku fortecą.

W 1906 roku ta sama budowla została przekształcona na szkołę. Ponoć gdy Bourtzi nie było jeszcze „przytwierdzone” do wyspy, uczniowie przepływali między brzegami rybackimi łódkami. Sztormy oznaczały wówczas, rzecz jasna, dzień wolny od szkoły. Dziś na półwyspie znajduje się teatr na otwartym powietrzu, wykonany w neoklasycznym stylu, otwierany w letnich miesiącach. Tuż obok jest restauracja oraz niewielka plaża.

MIASTECZKA WYSP SPORADES

Jedną z największych przyjemności podczas pobytu na Sporades jest smakowanie tamtejszej historii, kultury oraz trybu życia. Greckie wyspy w mistrzowski sposób łączą teraźniejszość z przeszłością sięgającą nawet średniowiecza. Jasne fasady domów, kamienne szerokie schodki przeznaczone niegdyś dla osłów, drewniane ubikacje umieszczone na balkonach(!), wszechobecne płatki kwiatów, gliniane donice i owocowe drzewka sprawiają, że grecki klimat pochłania podróżnika absolutnie.

Na Skiathos takich doznań i widoków doświadczymy w Starym Mieście i Starym Porcie, na Skopelos jest to całe przepiękne miasto, zbudowane amfiteatralnie, przetykane kopułkami kościółków. Alonissos zaś przywita nas niepowtarzalną wioseczką zwaną Hora.

Miasto Skiathos w 1960 roku
 
Miasto Skiathos w 1960 roku
fot. Wolf Suschitzky, Lumière 2012

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7481

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6613

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27140

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8247

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10294

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8331

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9672

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7369

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8770

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6275

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7839

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6058

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 50743

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 128876

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7276

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 195729

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze