Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Skiathos, Mamma Mia!

Autor: Adrianna Filimoniuk

Data publikacji: 09.06.2012 17:59

Liczba odwiedzin: 27364

Tagi: europa, skiathos, grecja, sporady północne, evangelistria, adrianna filimoniuk, relacje, staż zadanie 1

Wyspa Boskiego Wiatru i wód roziskrzonych srebrem. Na brzegach Skiathos rozsypane są dziesiątki plaż, a przecina go jedna szosa. Przemierzałam tę wyspę skuterem, quadem, konno oraz pieszo z tymczasowo zaadoptowanym psem. Opływałam łodzią. Obserwowałam z powietrza. W tym wyjątkowym miejscu spotkasz Russella Crowe w kawiarni przy ulicy Papadiamantis i będziesz ćwiczyć pilates u boku Kate Hudson. Zaś za kilka Euro zobaczysz całą obsadę kultowego filmu „Mamma Mia”. W kinie na świeżym powietrzu widzowie co wieczór wyśpiewują hity Abby. Nie bez powodu- to właśnie Skiathos i pobliskie wyspy archipelagu Sporad Północnych użyczyły swych atrybutów do stworzenia rajskiej scenerii musicalu.

Galazio, czyli Błękit

Wyspa Skiathos posiada niepowtarzalny blask- nie tylko z powodu miki połyskującej w plażowym piasku. Klasa i styl, którymi te miejsce jest przesycone, mają niewiele wspólnego z bufonadą. Wakacje na Skiathos to wysoki standard połączony z lekkim, niezobowiązującym relaksem. Czy można sobie wymarzyć, by były bardziej idealne?

Morze u brzegów Skiathos jest turkusowe i krystalicznie czyste
 
Morze u brzegów Skiathos jest turkusowe i krystalicznie czyste
fot. Sladjana Karvounis

Wielkim atutem jest to, czego nie doświadczymy na stałym lądzie- wszechobecny błękit. Skiathos jest niedużą wyspą, liczy zaledwie 48 m kw., dzięki czemu z każdego niemal punktu można dostrzec turkusowe Morze Egejskie. Warto podkreślić, że kilka lat wstecz wyspa została odznaczona Niebieską Flagą.
- Czy wiesz, co symbolizuje w tym kraju błękit? - zapytał mnie pewnego razu znajomy badacz Grecji, pukając palcem w plamę morza na mapie. - Oznacza szczęście! Odgania złe duchy. To dlatego Grecy jak szaleni otaczają się tym magicznym kolorem...

Tam, na Skiathos, próbowałam zakodować w pamięci wszelkie prawdy i mity. Wiele z nich jest przekazywanych jedynie z ust do ust, jak wyjątkowo smakowita plotka. Miałam szczęście poznać dwóch najwspanialszych plotkarzy, przewodników i jednocześnie autorów pierwszej prawdziwej książki o Skiathos- Victorię Sandels oraz Michaela Evans. To oni jako jedyni wpadli na pomysł by spisać opowieści starych ludzi. Wiekowi autochtoni potrafią odtwarzać historie godzinami jeśli mają wiernego słuchacza. Gdy spotykałam rozgadaną babuleńkę, boleśnie odczuwałam znikomą znajomość greckiego języka.

Z pozostałymi mieszkańcami wyspy można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Zaś każdy z nich, bez wyjątku, jest pozytywnie nastawiony wobec przyjezdnych- być może dlatego, że to oni utrzymują gospodarkę Skiathos gdy przybywają tłumnie w sezonie letnim. Ta turystyczna wyspa liczy sobie zaledwie około 4 tys. mieszkańców, jednak w lipcu jednego dnia potrafi się na niej znaleźć aż 80 tysięcy ludzi! Co ich tak przyciąga?...

Na wyspie dosłownie każdy posiada własny skuter
 
Na wyspie dosłownie każdy posiada własny skuter
fot. Nick Karvounis


Mamma Mia, here I go again
Na Skiathos widoczny jest podział na północną, dziką część wyspy oraz południową, turystyczną. Wzdłuż południowego brzegu wije się droga. Zaczyna się na Koukounaries- części wyspy pełnej piniowych oraz oliwkowych drzew, zaś kończy w Skiathos, urokliwym mieście białych domków o rudych dachach. Jest ono zbudowane amfiteatralnie, położone na dwóch wzgórzach, a górują nad nim dwie cerkwie. Centrum obejmuje zarówno Port, jak i główną ulicę Papadiamantis oraz okalającą ją sieć wąskich, klimatycznych uliczek. To barwna mekka pamiątek, gyrosów, stoisk z przyprawami, restauracji, a także zabytków, takich jak Dom Alexandrosa Papadiamantis, XIX-wiecznego pisarza.

To ów artysta sprawił, że Skiathos stało się miejscem obleganym przez turystów. Akcja ponad 100 powieści, które stworzył, rozgrywała się właśnie tutaj. Europejczycy przybywali tłumnie, by osobiście podążać śladami bohaterów. Od tego czasu turystyka jest siłą napędową wyspy.

Leżąca na północy wyspy przepiękna plaża Agistros
 
Leżąca na północy wyspy przepiękna plaża Agistros
fot. Adrianna Filimoniuk

W Starym Porcie (spokojniejszym od Nowego) znajduje się Półwysep Bourtzi. Widoki z niego są naprawdę niezapomniane. Półwysep jest otoczony murem liczącym kilkaset lat. W neoklasycznym budynku będącym od 1207 r. fortecą, zaś od 1906 r. szkołą, dziś znajduje się letni teatr na otwartym powietrzu oraz przyjemna restauracja z tarasem.

Cerkiew Świętego Mikołaja przy Clocktower oferuje jeden z najpiękniejszych widoków miasta Skiathos. Jest to kościół pod wezwaniem patrona marynarzy, dlatego został zbudowany w miejscu, które widać z daleka na morzu. 6 grudnia Grecy umieszczają rozświetlone łodzie na ulicach i placach jako tradycyjne dekoracje świąteczne na jego cześć. Clocktower to także miejsce, gdzie była kręcona pierwsza scena musicalu Mamma Mia. Jednak nie spodziewajcie się znaleźć tam skrzynki pocztowej, do której Sophie wrzuciła listy- była tylko filmowym rekwizytem.

Zgubić się…?

Nie tylko wyżej wspomniana główna trasa jest warta uwagi. Ogromną frajdę sprawia zapuszczanie się w głąb Starego Miasta. Wędruj wąskimi alejkami, obserwuj domostwa, śledź rytm niebieskich okiennic zatrzaśniętych za dnia, a otwartych nocą, poznawaj tradycyjne oznaczenia drzwi, znaki wypalane nad nimi świecą. Słuchaj, co nucą w swoich kuchniach greckie gospodynie i uważaj na rozpędzone skutery przemykające zwinnie między ściśniętymi budynkami. Ukradkiem zerwij granaty z krzaka. I nagle zdaj sobie sprawę, że nie masz pojęcia, gdzie jesteś...
Wtedy właśnie odnajdziesz prawdziwe Skiathos.

Uliczka na Skopelos
 
Uliczka na Skopelos
fot. Adrianna Filimoniuk

Co dziś w planie, panie Kapitanie?

Co oferują nam organizatorzy wycieczek, przewodnicy oraz kapitanowie statków? Turysta na Skiathos powinien postawić sobie za zadanie odbycie rejsu wokół wyspy- taksówką wodną, łódką lub jedną z łodzi stojących w porcie. Ja najprzyjemniej zapamiętałam rejs łodzią Calypso ze względu na profesjonalizm załogi oraz Eftixia, należącej do zwariowanego łysego kapitana, śpiewającego turystom greckie pieśni przez mikrofon.

Warto upewnić się, że środek transportu, który wybierzemy, naprawdę opływa wyspę. Niektóre mniejsze łódki nie mają na to prawnej zgody. Szkoda byłoby przeoczyć widok malowniczych północnych klifów! Rejs wokół wyspy obejmuje kilka punktów. Jest to wcześniej wspomniana plaża Lalaria, obiad w tawernie, odwiedzenie stałego lądu – Pelionu, wpłynięcie do Błękitnych Jaskiń oraz chwila lenistwa na położonej nieopodal wysepce Tsougria. Fascynującym przystankiem jest także XVI-wieczne miasto Kastro.

Kolejną wycieczkową opcją jest rejs na sąsiednie wyspy Północnego Sporades, dzięki któremu zwiedzimy Alonissos oraz Skopelos. Pierwsza z nich jest większa i bardziej dzika niż Skiathos. Znajduje się na niej Park Morski oraz przepiękne stare miasteczko – Hora. Z kolei Skopelos przywita nas efektownym miastem usianym kopułami kościółków. Ich zdumiewającą ilość tłumaczą legendy- te o piratach oraz o tradycji rodów greckich.

To jeszcze nie koniec. Kapitanowie stają na wysokości zadania i proponują rejsy o zachodzie słońca, nocne wyprawy, bądź też zorganizowane na prywatne zamówienie przyjęcia na statku. Na deser- wycieczka śladami musicalu Mamma Mia. A przy odrobinie szczęścia w rejsach towarzyszyć nam będą delfiny.

Niezapomniany zachód słońca
 
Niezapomniany zachód słońca
fot. Sladjana Karvounis
Opalać się można dosłownie wszędzie!
 
Opalać się można dosłownie wszędzie!
fot. Nicholas C. Harhalakis

Plażowanie
Nazwa Skiathos wzięła się stąd, że leży w cieniu Góry Athos (gr. "skia" - „cień”). Jednak bynajmniej nie znaczy to, że nad wyspą brakuje słońca. Warunki na kąpiele słoneczne oraz morskie są idealne, także za sprawą tzw. Boskiego Wiatru, który chłodzi ciała gdy promienie UV wysuszają nas na skwarki.

Słynna plaża Lalaria usłana jest gładkimi białymi kamykami
 
Słynna plaża Lalaria usłana jest gładkimi białymi kamykami
fot. Marika Granaldi

Skiathos posiada ponad 60 plaż. Najsłynniejsza i ponoć najpiękniejsza z nich, Koukounaries, niestety straciła drugi z przymiotników. Masy turystów i komercja zniszczyły jej urok. Nie pomagają nawet szumiące za nią drzewa piniowe, od których szyszek plaża wzięła nazwę. Jednak nie załamujmy rąk, na Skiathos jest ponad 60 innych plaż! Większość z nich zaopatrzona jest w leżaki, parasole, bary i kawiarnie, a niektóre posiadają budki z wypożyczalnią sprzętu do sportów wodnych i plażowych.

Jest więc Banana- plaża wiecznych imprez, oraz przylegająca do niej Small Banana- przystań nudystów. Na Agia Eleni ujrzymy bajkowy zachód słońca, z kolei Agia Paraskevi jest świetna na popołudniową sjestę. Maratha znajduje się zaś przy Hotelu Palace, do którego niegdyś regularnie przyjeżdżała Księżna Diana.

Wzdłuż południowego brzegu wyspy, w pobliżu autobusowych przystanków, znajduje się kilkanaście mniej lub bardziej komercyjnych plaż. Osobiście polecam jednak te położone na północy- Mandraki, Asselinos, Agistros, Port Kserksesa, Lalarię. Do tej ostatniej można dostać się jedynie drogą wodną. Jest słynna dzięki gładkim białym kamykom opłukiwanym przez tysiące lat. Badania dowiodły, że plaża stale się kurczy, gdyż każdy turysta zabiera ze sobą przynajmniej jedną pamiątkę w postaci owego kamienia.

Klimatyczne klasztory

Grecja to prawosławne państwo. Na Skiathos warty odwiedzenia jest przeuroczy klasztor Evangelistria. Zbudowany pod koniec XVIII w. w dolinie Lehuoni, jest klejnotem w małej kolekcji religijnych atrakcji Skiathos. Kiedyś znany był z produkcji wina, którego dziś także można skosztować.

Klasztor Evangelistria
 
Klasztor Evangelistria
fot. Sladjana Karvounis

Evangelistria to miejsce, do którego często wracałam. W uśmiechach duchownych, niepowtarzalnych ikonach, rozciągniętych w słońcu kotach, barwnych papużkach, kawie podanej w altance, czy też donicach z kępami świeżej bazylii- w tym wszystkim kryje się magia, której na próżno szukać gdzie indziej.

Kolejnym klasztorem jest Panaghia Kounistra, wybudowanym na pamiątkę cudu związanego ze świętą ikoną o tej samej nazwie. Tuż obok niego znajduje się schronisko dla psów. Gdy tylko dotarła do mnie informacja, że psiaki można zabierać na spacery, już po chwili grecki Burek ciągnął moją smycz obwąchując z entuzjazmem przydrożne kamienie.

Wyspa wiecznego optymizmu

Czy słyszeliście jeszcze jedną teorię na temat błękitu? Ponoć w czasie 400-letniej okupacji Grecji przez Turcję Grekom udało się zachować tożsamość narodową, język i tradycje kulturowe. Co więcej, szalonym sposobem zachowali też barwy swej narodowej flagi, mimo, że pokazywanie lub posiadanie jej było srogo karane. Biel jako kolor skał i wolności, niebieski- morza i szczęścia. Kolory, którymi Grecy sprytnie się otoczyli, malując ściany swych domów, drzwi i okiennice. Legenda głosi, że po wyzwoleniu spod okupacji w 1821 roku, to właśnie na Skiathos, w klasztorze Evangelistria, po raz pierwszy została wzniesiona flaga... Te rajskie miejsce niezależnie od czasów i okoliczności zawsze przesyca optymizm, nadzieja i błękit.

Słoneczne greckie popołudnie
 
Słoneczne greckie popołudnie
fot. Nick Karvounis

Komentarze (11)

 • Adrianna

  Adrianna

  23.03.15, 14:57

  kk, zgadzam się, wycieczka z Paralii jest świetna. Rejs na wyspę to pozycja obowiązkowa w kraju żeglarzy, morze widziane ze stałego lądu to definitywnie mało! Co więcej, tylko na wyspach jest ten wyjątkowy pocztówkowy klimat białych domków. W Paralia Katerini polecam biuro Akant Travel, prowadzone przez przesympatyczną panią Kasię i jej męża, Greka. Gwarancja polskiego przewodnika i profesjonalizmu. Co prawda program takiej wycieczki nie daje dużego pola manewru - ok. 3 godz spędzamy na plaży, i tyle samo w miasteczku. Ale jak się nie ma co się lubi... to i tak się pieje z zachwytu :) pozdrawiam, autorka

  Zgłoś

 • Adrianna / autor (gość)

  Adrianna / autor (gość)

  10.12.14, 03:00

  kk, zgadzam się, wycieczka z Paralii jest świetna. Rejs na wyspę to pozycja obowiązkowa w kraju żeglarzy, morze widziane ze stałego lądu to definitywnie mało! Plus, tylko na wyspach jest ten pocztówkowy klimat białych domków. W Paralia Katerini polecam biuro Akant Travel, prowadzone przez przesympatyczną panią Kasię i jej męża, Greka. Gwarancja polskiego przewodnika i profesjonalizmu. Co prawda program takiej wycieczki nie daje dużego pola manewru - ok. 3 godz spędzamy na plaży Koukounaries, i tyle samo w miasteczku. Ale jak się nie ma co się lubi... to i tak się pieje z zachwytu :)

  Zgłoś

 • kk (gość)

  kk (gość)

  16.07.14, 15:45

  wyspa jest przepiekna, byłem tam w sierpniu 2010r, pojechałem do Gecji z biurem podrózy fanclub, do Parali - riwiera olimpijska, w miescie na kazdym roku mozna kupic wycieczke na Skhiathos, koszt około 25 euro bo z biura to 40 euro, jedzie około godziny autokarem do portu potem statkiem około 3 godzin na Skhiathos, super sprawa na pokładzie statku jest organizowane METAXA PARTY grecy swietnie turystów zabawiaja,warto pojechac i xzobaczyc , wyspa wyglada jak z bajki!!!!

  Zgłoś

 • KaGalla (gość)

  KaGalla (gość)

  07.07.14, 01:21

  Na wyspę można dostać się z biurem Grecos. Osobiście wybieram się na Skiathos w sobotę 12 lipca :)

  Zgłoś

 • Natalia (gość)

  Natalia (gość)

  21.05.14, 21:28

  Prosze,ja od dawna szukam informacji ,JAK tam dojechac??

  Zgłoś

 • Natalia (gość)

  Natalia (gość)

  21.05.14, 21:27

  A ja mam pytanie..JAK DOSTAC SIE NA TA WYSPE????????????????????

  Zgłoś

 • herminia (gość)

  herminia (gość)

  04.05.14, 19:24

  Nie byłam na archipelagu Sporad. Jedzie tam moja córka. Najpierw do Warszawy stamtąd do Aten z Aten wyczarterowanym samolotem na Skiathos a dalej jachtem po archipelagu.Myślę,że będą to wakacje te jedyne ,które pamięta się przez całe życie.

  Zgłoś

 • Maria (gość)

  Maria (gość)

  12.09.13, 10:36

  Przepiękny opis, wiem już gdzie kierować swoje nogi w wędrówce po Skiathos, na co zwracać uwagę. A informacja o możliwości wzięcia psa na spacer jest równie cenna jak wzmianka o skrzynce na listy:) Dziękuję:)

  Zgłoś

 • Skiathos (gość)

  Skiathos (gość)

  15.06.12, 12:05

  Great article!

  Zgłoś

 • aisha (gość)

  aisha (gość)

  15.06.12, 09:39

  Good job ;)

  Zgłoś

 • Ja (gość)

  Ja (gość)

  14.06.12, 14:33

  Wiesz, o czym piszesz:-)

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6157

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5760

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18004

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7196

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8822

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7802

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8045

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6482

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7058

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5699

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6286

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5040

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35914

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 78731

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6438

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 117637

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze