Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Albergue de peregrino – nocleg na szlaku

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 17.06.2011 16:12

Liczba odwiedzin: 5026

Tagi: europa, hiszpania, santiago de compostelo, camino de santiago, religia, relacje, anna wiśniewska, turystyka religijna artykuły

Camino de Santiago, czyli droga św. Jakuba zawsze była otwarta dla pielgrzymów. Specjalnie dla pątników powstawały kościoły, szpitale, schroniska. I o tych ostatnich chciałabym więcej opowiedzieć.

Albergue de Peregrinos – schronisko dla pielgrzymów
Albergue de Peregrinos – schronisko dla pielgrzymów. Fot. Juan Pablo Olmo

Współcześnie istnieje wiele „hoteli” dla wędrujących na Camino. W języku hiszpańskim nazywa się te miejsca albergue de peregrino bądź refugio. Każda z tras na Półwyspie Iberyjskim może poszczycić się długą listą schronisk. Znajdują się one i w małych miejscowościach, i dużych miastach. Niekiedy odległości pomiędzy schroniskami to tylko kilka kilometrów, ale czasem są one oddalone od siebie nawet o ponad 20 km.

Dlatego też bardzo ważne jest, by uzyskać zestawienie wszystkich albergue na trasie. Znajdują się na wielu stronach internetowych, a także w samych schroniskach. Dzięki liście można spokojnie planować wędrówkę, nie martwiąc się przy tym o brak miejsca na nocleg. Czasem zdarza się, że w jednej miejscowości znajduje się kilka schronisk. Wtedy to warto się zorientować kto je prowadzi, jaka jest różnica cenowa i jakie warunki panują w danym albergue. Bo każde refugio, mimo cech wspólnych, jest inne. Można je podzielić na trzy kategorie: municypalne, prywatne oraz prowadzone przez konfraternie.

Pierwszy typ albergue jest najbardziej powszechny. Często są to miejsca prowadzone przez parafie lub wolontariuszy. Wszystkie łączy podobny standard, czyli piętrowe łóżka i niska cena, 3 – 6 euro albo tzw. donativo, czyli dobrowolna ofiara. W większości przypadków też bardzo miła obsługa. Często się zdarza, że opiekunami schronisk są wolontariusze z różnych krajów. Np. w Roncevalles co dwa tygodnie zmienia się ekipa, spotkać więc można ludzi wielu narodowości – wszystko zależy od czasu, w którym się zawita do tegoż albergue. W niektórych schroniskach są organizowane wspólne kolacje lub śniadania oraz wieczorne modlitwy. Często odbywają się w wielu językach. W Ponferradzie modlitwa odbywała się w 5 językach: hiszpańskim, francuskim, angielskim, niemieckim i polskim.

Prywatne albergue często są pozbawione tej specyficznej atmosfery, która towarzyszy pielgrzymującym. Niekiedy mają nawet gorszy standard i wyższą cenę, tak jak w przypadku Casa Lilly w Torres del Rio. Zazwyczaj jednak prywatne albergue posiadają podobną cenę jak municypalne i zbliżone warunki. Czasem mają też dobrze zaopatrzony bar i restaurację, gdzie można kupić domowe dania, tzw. menu peregrino. Jest to wygodne dla osób, które nie lubią gotować lub nie mają siły przygotowywać posiłków. W większości schronisk są bowiem kuchnie, w których pielgrzymi przyrządzają najrozmaitsze potrawy. Prywatne albergue często też stanowią ostatnią deskę ratunku, gdy zabraknie miejsc w municypalnym schronisku. Kiedy pątnik przeszedł danego dnia 30 km, zazwyczaj nie ma siły iść dalej i musi korzystać wtedy ze wszystkich możliwych wolnych miejsc do spania.

Najciekawsze są jednak albergue należące do konfraterni z różnych państw. Prowadzą je ludzie zrzeszeni w tychże konfraterniach, czyli stowarzyszeniach sympatyków Camino. Na Camino Francés spotkać można między innymi schroniska prowadzone przez Włochów, Anglików, Niemców i Brazylijczyków. Różnią się one od pozostałych albergue tym, że posiadają pewne rytuały charakterystyczne dla kultury danego kraju. Na przykład Włosi ubierają się w specjalne peleryny z insygniami pielgrzymimi i dokonują obmycia stóp wędrowców. Na koniec zaś zapraszają na typowo włoską kolację. W angielskim albergue o godzinie 17 wszyscy pielgrzymi zostają zaproszeni na tradycyjną popołudniową herbatę i ciastka. Polacy również mają „swoje” albergue. Znajduje się na Monte do Gozo, kilka kilometrów przed samym Santiago de Compostela. Prowadzi je polski ksiądz, ojciec Roman Wcisło. Od roku 2010, w albergue pielgrzymami opiekują się wolontariusze z Polski.

Nocleg

Praktycznie większość albergue jest do siebie podobnych. U wejścia często wita wędrowców hospitalero, czyli osoba prowadząca schronisko, odpowiedzialna za nie i dbająca o sprawy pielgrzymów. Oprócz standardowego powitania czasem jest też szklanka wody czy soku na ochłodę. Takie drobne gesty sprawiają, że kontakt z innymi ludźmi staje się bardziej osobisty i pozytywny. Po okazaniu credencial, czyli paszportu pielgrzyma z pieczątkami zbieranymi po drodze, zostaje nam przydzielenie miejsca w albergue.

Najczęściej każdy może sobie wybrać łóżko, według zasady: kto pierwszy, ten lepszy. Zdarzają się jednak miejsca, szczególnie w większych schroniskach, że dostaje się konkretny „przydział”. W większości miejsc noclegi są koedukacyjne, jednak np. w Leon jest albergue, gdzie obowiązuje podział na sale dla kobiet i dla mężczyzn. Zazwyczaj pielgrzym powinien mieć własny śpiwór. W wielu miejscach można korzystać z koców, ale ze względów higienicznych większość ludzi nie decyduje się na nie.

Kuchnia

Zwykle w schroniskach znajdują się dobrze wyposażone kuchnie. To oznacza, że można korzystać z tamtejszych garnków, talerzy czy sztućców, i nie trzeba nosić ich ze sobą. Podstawową zasadą jest oczywiście porządek. Dlatego też po zakończonym posiłku należy posprzątać po sobie, by i inne osoby mogły skorzystać z wyposażenia kuchni. Pomieszczenie to stanowi też ważny punkt każdego albergue, tam bowiem najłatwiej nawiązuje się nowe znajomości. Niekiedy niestety nie ma w schroniskach pomieszczeń kuchennych. Na wypadek takich sytuacji dobrze mieć ze sobą kubek i niezbędnik, bo te dwie rzeczy mogą okazać się bardzo przydatne.

Godziny otwarcia

Zazwyczaj albergue są zamykane około godziny 23.00 i otwierane około 6.00. Myliłby się jednak ten, kto myśli, że przez cały dzień są one otwarte. Rano pielgrzymi muszą opuścić schronisko do 8.00 bądź 9.00. Potem następuje wielkie sprzątanie, dlatego też co najmniej do 11.00 są one zamknięte. Często nawet otwierane są dopiero popołudniu około 14.00 – 15.00. Mimo to, warto czasem przyjść wcześniej do albergue i po prostu poczekać na otwarcie.

Ostatnie 300 km przed Santiago de Compostela przemierza wielu pielgrzymów, a to oznacza, że nie dla wszystkich starcza miejsc. Dlatego też wiele osób wychodzi już z samego rana, by po przejściu danego odcinka dotrzeć do celu około południa. Oprócz pewności, że znajdzie się miejsce noclegowe, daje to szansę na uniknięcie upałów.

Mimo wielu podobieństw każde albergue jest inne, a to m.in. za sprawą tego, że prowadzą je ludzie z różnych krajów. Dlatego też warto po drodze odwiedzać wiele schronisk, pamiętając jednak o odległościach między nimi. Bywa, że jest to kilka lub nawet kilkanaście kilometrów. To właśnie one – kilometry – najczęściej wybierają miejsca na nocleg.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (3)

  • torero (gość)

    torero (gość)

    16.07.17, 18:24

    No dobrze, a co, jeśli jednak braknie miejsca? Polecasz prywatne kwatery czy nocleg pod chmurką? Wybieramy się w sezonie z dziećmi, łącznie 7 osób, i potencjalny brak miejsca wydaje się być problemem jak najbardziej konkretnym.

    Zgłoś

  • 17.12.14, 05:27

    Komentarz usunięty

  • 28.11.14, 05:19

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5696

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14410

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8718

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7724

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34268

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76533

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115069

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze