Dziś jest 12.07.2020

Imieniny obchodzą Jan, Weronika, Andrzej, Epifania

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Atrakcyjna Katalonia

Autor: Joanna Rządkowska

Data publikacji: 23.06.2012 02:20

Liczba odwiedzin: 2153

Tagi: europa, hiszpania, katalonia, barcelona, lloret de mar, fotorelacja, staż zadanie 3, joanna rządkowska, fotorelacje

Zawsze interesowało mnie to, jak żyją ludzie na drugim końcu Europy. Czy w Katalonii jest wiele osób innej nacji? Jak pogoda wpływa na przybyszów z zimnej Skandynawii, a jak z gorącej Afryki? Czy takie miasto jak Barcelona zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast Europy? Znalazłam odpowiedzi na wszystkie pytania, podróżując do słonecznej i kolorowej Katalonii.

Lloret de Mar

Wszystkie łodzie i statki turystyczne wpływają na plażę, ponieważ w Lloret de Mar nie ma portu.


plaża w Lloret
fot. Joanna Rządkowska

Polski akcent na jednej ze skał? Dla nas może i tak, dla obcokrajowców to tylko oznakowanie szlaku :-)


Lloret de Mar
fot. Joanna Rządkowska

Miejscowy wędkarz polujący na tuńczyka błękitnopłetwego albo może na miecznika w głębokich wodach Morza Śródziemnego.

Lloret de Mar
fot. Joanna Rządkowska

Castell d'en Plaja - prywatny zamek tuż nad morzem.


lloret de mar
fot. Joanna Rządkowska

Alejka palmowa przy plaży, niedaleko miejscowych kawiarni i restauracji.

lloret de mar
fot. Joanna Rządkowska

Ciepłolubna roślinność Katalonii, niestety zniszczona przez człowieka.

lloret de mar
fot. Joanna Rządkowska

Barcelona

Łuk triumfalny w Barcelonie. Wybudowany dla ludzi, nie ma znaczenia militarnego. Co ciekawe służy jako meta biegów, takich jak bieg Jean Bouin, czy Maraton.


barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Wejście do Parku Guell, stworzonego przez wybitną postać Barcelony, Antonia Gaudiego. To miejsce obfituje o każdej porze w ogromną ilość turystów. Interesujące jest to, że ludność z północy w dnie o temperaturze ok. 25°C ubiera się w letnie topy, krótkie spodnie czy spódniczki, zaś ludność z południa w długie golfy i długie spodnie. W maju w sklepach możemy dostać nawet kożuchy, co jest dla mnie ogromnym paradoksem.

Zarówno w Parku Guell jak i w całej Barcelonie można spotkać ludzi z każdego kontynentu. Aby dostać się do salamandry, symbolu tego parku trzeba przedostać się przez tłumy ludzi.

park guell
fot. Joanna Rządkowska

Salamandra, podobno jak się ją pocałuje to przynosi szczęście. Także nie można przejść obok niej obojętnie :-)

park guell
fot. Joanna Rządkowska

A oto najdłuższa mozaikowa ławka na świecie, mająca 152 m długości.

park guell
fot. Joanna Rządkowska

Muzeum FC Barcelony, punkt konieczny do zwiedzenia podczas pobytu w Barcelonie.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Jak wiemy piłkarze na dużych stadionach mają specjalne pomieszczenia do analizy meczów, sale konferencyjne, studia z jacuzzi, czy stołami do masażu itd. Na Camp Nou jest nawet kapliczka, gdzie zawodnicy mogą się pomodlić przed meczem.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Trybuny Camp Nou zawsze wypełniają tłumy ludzi, którzy wiernie dopingują i motywują do walki zespół FC Barcelona. Ten stadion pomieści blisko 100 tys. ludzi!

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Rodziny, przyjaciele oraz turyści, wszyscy poubierani w barwy bordowo-granatowe, skandujący nazwiska piłkarzy tutejszego klubu oraz głośno śpiewający hymn Barcy.


barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Wszyscy zawodnicy i trenerzy FC Barcelony podczas fiesty, z powodu zdobycia Pucharu Hiszpanii.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

W Barcelonie jest bardzo dużo pojazdów takich jak samochody, taksówki, rowery, motory, czy skutery. Czasami zastanawia mnie to, jakim sposobem mogą jeździć bezpiecznie bez namalowanych pasów na drodze. Świetnym pomysłem Katalończyków jest wyznaczenie kilku pasów tylko dla rowerów. W Barcelonie uliczki są głównie jednokierunkowe, zakończone rondami. Podziwiam Katalończyków za precyzję w parkowaniu równoległym, po mimo małego miejsca do manewrowania, umieją oni bez szwanku idealnie zaparkować, będąc dosłownie kilka cm od drugiego pojazdu!

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Widok na malownicze centrum Barcelony wieczorem podczas spektaklu Magicznych Fontann.


barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Zdjęcia z Lloret de Mar, Barcelony oraz samolotu.
fot. Joanna Rządkowska

MAJ 2012 Na tej stronce umieszczam filmik z pokazu fontann. Można zaczerpnąć próbkę kojącego działania wody w połączeniu z grą świateł i rytmem muzyki.

Taka standardowa rzecz, a może zwrócić uwagę zwykłego przechodnia. To jest barcelońska boja w kształcie człowieka.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

La Pedrera (Casa Mila) zaprojektowany przez Antonia Gaudiego. Na dachu znajdują się specyficzne kominy. Swym wyglądem przypominają raczej egipskie budowle. W czasach, gdy żył Gaudi lubiono wznosić budowle gotyckie, on chciał odbiec od tego stylu tworząc modernistyczne fale i mozaikowe ozdobniki.

La Pederera
fot. Joanna Rządkowska

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

La Pederera
fot. Joanna Rządkowska

Przyznam, że jest to najcudowniejsza budowla, jaką kiedykolwiek zobaczyłam w życiu. Sagrada Familia, marzenie Gaudiego, budowana od wielu, wielu lat. Obiekt umieszczony na liście dziedzictwa UNESCO.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

To właśnie przed Katedrą św. Eulali w okolicach godziny 12 gromadzą się ludzie, aby wspólnie zatańczyć przy rytmie orkiestry taniec kataloński - Sardanę. Tancerze powolnie chodząc trzymają się za ręce tworząc koło.


barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Podczas pobytu w Barcelonie zainteresowały nas wypożyczalnie Bicing rowerów, umieszczonych na ulicach Barcelony. Niestety takie rowery są dostępne tylko dla mieszkańców miasta, którzy zarejestrują się oraz wykupią roczny abonament w wysokości ok 30 euro. Bardzo dużo miejscowych porusza się za pomocą rowerów. Szkoda, że u nas nie ma takiej oferty.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Sztuka uliczna na La Rambla, ulicy jak Krupówki w Zakopanem. Swoją drogą na każdym kroku w Hiszpanii można spotkać sklepy z pamiątkami oraz markety Supermarcat, prowadzone przez Hindusów. W przypadku sklepów z pamiątkami to ekspedienci zaczepiają przechodniów już na ulicy, wołając Hola! albo po polsku Jak się masz?, czy Dobry wieczór (pomimo, iż jest środek dnia :-) ). Na początku naszego pobytu wydawało nam się to miłe, że ktoś aż tak interesuje się klientem. Z czasem coraz bardziej działało nam to na nerwy. Zawsze, kupując pamiątkę należy się targować. Kupując koszulkę, kosztującą pierwotnie 19 euro, udaje się utargować na 5 euro.

barcelona
fot. Joanna Rządkowska

Teraz już wiem na pewno, Barcelona zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast Europy.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 3297

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 3294

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 8967

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 4915

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 5774

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 5438

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 5208

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 4061

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 3955

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 3579

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 3717

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 3039

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 15150

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 23507

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 3967

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 36000

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze