Dziś jest 01.01.2025
Imieniny obchodzą Mieczysław, Mieszko, Masław, Konkordiusz
Autor: Anna Wiśniewska
Data publikacji: 15.06.2011 14:38
Liczba odwiedzin: 4505
Tagi: europa, hiszpania, santiago de compostela, camino de santiago, religia, relacje, anna wiśniewska, turystyka religijna relacje
Kiedy po długiej podróży samolotowo-pociągowej dotarłam do małej miejscowości u podnóża Pirenejów, jeszcze nie przeczuwałam tego, co mnie czeka. Saint Jean Pied de Port jest małym miasteczkiem. Ale jakże ważnym dla ludzi ruszających na Camino de Santiago.
To tu zaczyna się tzw. droga francuska. W „centrum dowodzenia”, czyli w miejscu, gdzie można uzyskać tzw. credencial (paszport pielgrzyma) jest tłoczno i gwarno. Słychać kilka języków, i to nie tylko europejskich. Dobrze, że jedna pani mówiła po angielsku, dzięki czemu udało mi się dobrze wypełnić wszystkie formularze, które są w języku francuskim. Pierwsza pieczątka, muszla przytroczona do plecaka i można ruszać w drogę!
Pierwszy dzień był typowo górskim. Spore podejście – około 1000 m deniwelacji, ale widoki rekompensowały zmęczenie. Pireneje urzekają krajobrazami oraz historycznymi miejscami. Któż nie pamięta szkolnej lektury o Rolandzie? Właśnie tam zobaczyć można miejsce, gdzie bohatersko zginął. Po drodze mija się też tablicę z informacją o kilometrach pozostałych do Santiago de Compostela. Niby wcześniej czytałam, dowiadywałam się, byłam więc świadoma, ile mam do przejścia. Jednak naocznie przekonać się, że zostało jeszcze 800 km do końca… Szybko się okazało, że kilometry wcale nie sprawiają większego kłopotu. Krok za krokiem! Byle do przodu!
Każdy dzień wędrówki był zrytualizowany, tym bardziej, że pielgrzymowałam w lipcu, jednym z najgorętszych okresów, więc to pogoda regulowała rytm dnia. Budziłam się rano – już około 6. Wielu peregrino (pielgrzymów) wstawało nawet jeszcze wcześniej. A wszystko z powodu sjesty. Nie jest ona wytworem leniwych ludzi, jak czasem się uważa, ale tych, którzy żyją w gorącym klimacie. Mniej więcej do południa można było maszerować. Później, kiedy słońca zaczynało prażyć pozostawało albo zrobić sobie przerwę, albo jak wielu wędrowców dojść do punktu docelowego przed południem.
Dlatego też większość ludzi, włącznie ze mną, wstawało skoro świt. Po spakowaniu plecaka i śniadaniu, ruszaliśmy na szlak. Po drodze spotykałam przeróżnych ludzi: idących samotnie, w mniejszych grupach, czasem całe rodziny, ludzi w każdym wieku i każdej rasy. To niesamowita mieszanka kulturowa, którą warto poznać. Nie brakuje okazji do zawarcia nowych znajomości. Najbardziej otwarci są oczywiście Hiszpanie, często pierwsi zagadują. W moim przypadku jest to jednak problem, bo ja nie znam ich języka, a oni często nie posługują się nawet angielskim. Mimo wszystko poznałam kilka ciekawych osób.
Jak wtedy gdy zdążając do miejscowości Samos, podziwiałam widoki. Szlak niestety wiódł drogą asfaltową. I tak nieszczęśliwie się złożyło, że przy oglądaniu tychże widoków, przewróciłam się. Obtarłam sobie prawą nogę, co wyglądało dość poważnie, tym bardziej, że zaczęłam krwawić. Co tu kryć, byłam przerażona. Z naprzeciwka nadeszła Hiszpanka, która widziała mój upadek. Pomogła mi oczyścić ranę i sprawiła, że się uspokoiłam. Powtarzane przez nią słowo tranquilo (hiszp. spokojnie) pomogło.
Na powrót trochę się podłamałam, gdy powiedziała mi, że najbliższe miasto z ośrodkiem zdrowia jest 9 km dalej. Po chwili zauważyłam dwóch starszych panów, również Hiszpanów. Jeden z nich miał taką samą ranę jak ja! Również się przewrócił i tak samo obtarł nogę. Uśmialiśmy się na widok naszych obrażeń. Gdy dotarłam w końcu do miasteczka z ośrodkiem zdrowia, wspomniany Hiszpan już tam był. Mężczyzna ucieszył się widząc mnie, a personel zdziwił – kolejna osoba z taką samą raną? Później jeszcze przez kilka dni spotykałam obu panów i zawsze wymienialiśmy się pozdrowieniami i uśmiechami. W takich momentach nie trzeba znać języka, by móc się porozumiewać.
Możliwości do poznawania ludzi najwięcej jednak jest w albergue, czyli w schronisku dla pielgrzymów. Większość ludzi przychodziła do miejsca docelowego około południa, było więc dużo czasu na rozmowy. W jednym z nich, w Mansilla de las Mulas, poznałam Sung Mun Do. Był to młody Azjata z Korei Południowej, który wraz ze swoim kolegą wybrał się w rowerową podróż po Europie. Camino Francé s było tylko jednym z etapów tej wędrówki. Dzięki programom telewizyjnym o Santiago, Camino cieszy się dużą popularnością wśród Koreańczyków, stąd też wielu obywateli tego państwa można spotkać na szlaku.
Drogą św. Jakuba wędrują też całe rodziny. Najbardziej utkwiło mi w pamięci spotkanie pewnej ewangelickiej familii z Monachium: rodzice z dwójką nastoletnich dzieci, ciocia oraz dziadkowie. Już po raz trzeci wyruszyli wspólnie na szlak. Pierwszy raz szli z St. Jean Pied de Port dwa lata wcześniej. Zwykle mają tylko 10 dni urlopu, dlatego przechodzą Camino odcinkami, każdego roku 150 – 200 km. Jeszcze dwa lata i doją do celu – do Santiago.
Spotkaliśmy się w schronisku w Puente Itero, prowadzonym przez włoską konfraternię. Wieczorem po ceremonii obmycia nóg pielgrzymów, zasiedliśmy do wspólnej kolacji. Można się było domyśleć, czym ugoszczą nas Włosi. Oczywiście pojawiło się spaghetti z sosem i parmezanem, typowym serem z Italii. W trakcie posiłku Christian – głowa niemieckiej rodzinki – wpadł na pomysł śpiewania w narodowych językach. I tak zaczął się wieczór piosenek niemieckich, włoskich, flamandzkich, francuskich, węgierskich i oczywiście polskich. Wraz z koleżanką zostałyśmy poproszone o odśpiewanie… „Bogurodzicy”. Ze względu na mój brak zdolności muzycznych, tylko Weronka reprezentowała rodzimą scenę muzyczną, co zresztą zostało przyjęte brawami na stojąco. Atmosfera tego wieczoru była niezapomniana.
Rodzinnie wędrowali też pewni ludzie z Francji, którzy cały szlak przeszli właśnie tamtego roku. Wybrali się z piątką dzieci, najmłodszy Philip miał 7 lat, najstarszy Francois – 22. Poza Philipem wszyscy mówili po angielsku, dzięki czemu mogliśmy swobodnie porozumiewać się. Przez pięć dni szliśmy podobnym tempem, więc spotykaliśmy się regularnie w albergue. Wspólne gotowanie, wzajemne poznawanie naszych kultur, opinii, a nawet gra w piłkę nożną – to było bardzo ciekawe. Obserwowałam Philipe’a i jego znajomych: 10-letniego Hiszpana i 9-letniego Koreańczyka, którzy choć nie znali żadnego wspólnego języka, potrafili długo się razem bawić i równie długo rozstawać.
Na lotnisku w Santiago poznałam pewnego Polaka, pana Macieja, który wcześniej przeszedł Camino Francé s, a wtedy wracał z Camino del Norte. Powiedział bardzo istotną rzecz – droga francuska jest szlakiem spotkań. I tak było. Wszystkie okazały się niezwykle cenne, każde z nich wzbogaciło wędrówkę do grobu św. Jakuba Apostoła.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16645
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11913
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 178567
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 208552
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8294
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7259
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42439
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9252
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11540
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9047
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10915
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8392
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10276
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6785
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8925
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6971
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 71431
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 181911
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8375
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 290185
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Z indexem w podróży
Data publikacji: 02.09.2013 16:02
Liczba odwiedzin: 345367
Do tej pory w ramach naszego projektu odwiedziliśmy 23 kraje na dwóch kontynentach, przejeżdżając 22,5 tys. km. Auto pchaliśmy już około 100 razy. Zużyliśmy dwa silniki i hektolitry oleju silnikowego. Każdą z naszych wypraw relacjonowaliśmy za pośrednictwem środków masowego przekazu. Nawiązaliśmy łącznie współpracę z 50 firmami i organizacjami. Coraz więcej osób zagląda na nasze strony. »
Autor: Źródło: Stowarzyszenie Chodź nad Świder
Data publikacji: 29.08.2013 09:49
Liczba odwiedzin: 133290
Znudził Wam się zachodnioeuropejski ład i porządek? Zachodnia popkultura? Myślicie, że już nic Was nie zaskoczy? Jedźcie z nami na Wschód! »
Powered by Webspiro.