Dziś jest 20.05.2024

Imieniny obchodzą Bernardyn, Bronimir, Anastazy, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Camino de Santiago – droga z celem

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 30.06.2011 14:52

Liczba odwiedzin: 6646

Tagi: europa, hiszpania, santiago de compostela, camino de santiago, religia, artykuły, anna wiśniewska, turystyka religijna artykuły

Camino w języku hiszpańskim to droga i w tym znaczeniu może być to każdy typ drogi. Najbardziej jednak znaną drogą na Płw. Iberyjskim jest Camino de Santiago, czyli droga do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

Camino de Santiago
Hornillos del Camino. Fot. Anna Wiśniewska

Jest to miejsce szczególne na mapie Europy, do którego pielgrzymowano już od średniowiecza. Ma ono długą i ciekawą historię, która wiąże się z pracą misyjną apostoła Jakuba na ziemiach północnej Hiszpanii. Zakończyła się ona niepowodzeniem i powrotem do Ziemi Świętej, gdzie Jakub zginął z rąk Heroda I Agrypy około roku 44 n.e.

Jak podaje jedna z legend, świadkowie jego męczeńskiej śmierci zabrali ciało, by złożyć je w bezpiecznym miejscu. Po przepłynięciu Morza Śródziemnego dotarli do Gibraltaru, dalej płynąc wodami Oceanu Atlantyckiego, przybili do północno-zachodnich brzegów Płw. Iberyjskiego, do miejscowości Finisterre (łac. koniec ziemi). Ciało złożyli kilkadziesiąt kilometrów dalej, w miejscu wskazanym przez anioła. Niespokojne czasy oraz prześladowania chrześcijan sprawiły, że grób został zapomniany. Odkryto go dopiero w IX wieku. Pustelnik Pelagiusz miał objawienie, podczas którego zobaczył „pole gwiazd”. Kierując się tymi wskazówkami, dotarł do grobowca. Święty Jakub to po hiszpańsku Santiago, a pole gwiazd po łacinie to campus stella. Stąd wywodzi się nazwa osady, w której zbudowano później sanktuarium: Santiago de Compostela.

Tłok na szlaku

Burzliwy czas średniowiecza, wypraw krzyżowych i walk z Maurami sprawił, że do Santiago zmierzali pielgrzymi z całej Europy. W wielu pismach wspominano o cudownym wsparciu św. Jakuba w walkach z „niewiernymi”. Był to też okres, w którym wykształciły się symbole pątniczego szlaku oraz zaczęto budować infrastrukturę dla pielgrzymów. Powstawały schroniska, szpitale oraz oczywiście kościoły. Wśród wędrujących do Santiago można było spotkać ludzi ze wszystkich warstw społecznych. Niektórzy, tak jak kupcy, łączyli cel religijny pielgrzymki z możliwością zarobku. Dla szlachty i koronowanych głów były to podróże dyplomatyczne. Przestępców kierowano zaś w tę daleką drogę w ramach resocjalizacji i odkupienia win. Na Camino jednak nigdy nie brakowało też zwykłych ludzi, mieszczan, pospólstwa i biedoty. Ludzie zmierzali z różnymi intencjami, pieszo lub konno. Powstawały różne szlaki wiodące do grobu św. Jakuba, nie tylko w samej Hiszpanii, ale na całym Starym Kontynencie.

Powrót do korzeni

XVI – XVII wiek przyniósł jednak zapomnienie pielgrzymim trasom do Santiago, głównie ze względu na wojny religijne, potem rewolucję francuską czy wojny napoleońskie, które były dużym zagrożeniem dla życia pątników. Dopiero nasz rodak Jan Paweł II zainicjował odtworzenie szlaków. W 1982 roku wygłosił w Santiago de Compostela tak zwany „Akt Europejski”, w którym mówił m.in.: „Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie!”. I Europa zaczęła powracać do swoich korzeni, odtwarzając dawne szlaki. Rada Europy uznała Drogi św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy kontynentu. Od tego momentu nie tylko na Płw. Iberyjskim, ale również w wielu innych krajach zaczęto oznakowywać trasy, także w Polsce.

Muszla i w drogę!

Muszla wskaże ci drogę
 
Muszla wskaże ci drogę
fot. Anna Wiśniewska

W całej zachodniej Europie, praktycznie w każdym większym mieście można natknąć się na znak muszelki, która jest symbolem Camino. Odtwarzane szlaki łączą się w ogromną sieć oplatającą Niemcy, Francję, Włochy, a nawet Wielką Brytanię czy Danię. Wszystkie drogi prowadzą jednak w stronę Hiszpanii, gdzie łączą się z iberyjskimi trasami. Na szlakach europejskich, poza Hiszpanią i Portugalią, wędruje niewielu pielgrzymów. Brak tam infrastruktury typowej dla dróg hiszpańskich, czyli głównie specjalnych schronisk (albergue). Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje na tych trasach. Często organizuje się lokalne wędrówki jak choćby w regionie Limousin we Francji, gdzie ludzie z kilku miejscowości idą podążają tą samą trasą. Przechodzą około 100 km i wracają potem do domów, świadomi jednak tego, że szli drogą do Santiago. Tak samo jak peregrino (pielgrzymi) w Hiszpanii posiadają credencial (paszport pielgrzyma) oraz muszlę. Podobnie zresztą dzieje się na polskich trasach. Istnieje już 12 dróg i projektowane są jeszcze 4.

Trasy prowadzące do Santiago są różne, co nie znaczy, że nie mają cech wspólnych. Na przykład oznakowanie – każdy kto wybiera się na Camino musi podążać za żółtymi strzałkami. Wskazują one kierunek, choć czasem, szczególnie w miastach trudno je odnaleźć. Z pomocą zawsze jednak przychodzą dobrzy ludzie. Gdy widzą zagubionego peregrino zawsze pomogą wrócić na szlak. Oprócz żółtych strzałek często pojawiają się też muszle. Są to muszle św. Jakuba, czyli muszle małży o nazwie przegrzebka. Ma ona charakterystyczny promienisty kształt. Według niektórych podań ma być to symbolem wszystkich dróg prowadzących do Santiago. Według innych źródeł muszla wskazuje na fakt, że apostoł był rybakiem. To, co wiadomo na pewno – jest symbolem pielgrzymowania i wędrowców.

Na każdym szlaku są także specjalne schroniska dla pielgrzymów (albergue). Nocować w nich mogą tylko osoby legitymizujące się paszportem pielgrzyma (credencial). W nim są wpisane dane osobowe oraz zbiera się w nich pieczątki w każdym albergue, a także w kościołach czy nawet w barach i sklepach. Nocleg w schronisku kosztuje w zależności od prowincji oraz od tego kto jest jego właścicielem. Cena waha się jednak od około 3 do 7 euro. Zdarzają się też miejsca, gdzie zamiast cennika znajduje się puszka na dobrowolne ofiary. Warunki w albergue też bywają różne. Zazwyczaj znajdują się tam duże sale z łóżkami piętrowymi. Łazienka i kuchnia są standardem, choć nie wszędzie są miejsca do gotowania. Czasem można skorzystać z pralki za niewielką opłatą. W większych miastach dostępny jest także internet. Każde schronisko jest jednak świetnym miejscem do poznawania ludzi z całego świata, dlatego poza konkurencyjną ceną warto się tam zatrzymywać ze względu na ludzi.

Na camino znajduje się też wiele wspomnianych wcześniej romańskich kościołów. Osoby wybierające się na tą wędrówkę w celach religijnych mogą jednak mieć problem z uczestnictwem we Mszy św. Wiele z kościołów, które powstawały na potrzeby pielgrzymów, obecnie nie pełnią już żadnej funkcji. Często wręcz są zamknięte na kłódkę i nikt nie ma do nich wstępu. W innych zaś powstały na przykład schroniska, jak w Roncesvalles.

Na Półwyspie Iberyjskim, czyli w Hiszpanii i Portugalii, również znajduje się gęsta sieć szlaków. Najbardziej popularną drogą jest Camino Francés, czyli droga francuska. Wiedzie ona od francuskiego miasteczka Saint Jean Pied de Port przez Pireneje i dalej Navarrę, La Rioja, Kastylię i Galicję. Po drodze przechodzi się przez Pampelunę, gdzie co roku między 6 a 14 lipca odbywają się uroczystości ku czci św. Fermina, czyli słynna fiesta z gonitwami byków i ludzi po wąskich ulicach miasta. Fiesty, choć nie tak spektakularne, odbywają się w tym okresie również w innych miastach.

Camino Frances

Podążając drogą francuską, dotrzeć można do wielu małych miejscowości, z pięknymi romańskimi kościołami oraz do miast, takich jak Burgos czy Leon, z okazałymi gotyckimi katedrami. Oprócz pięknych zabytkowych budowli trasa ta prowadzi przez górskie szlaki Pirenejów i Kastylii. Jest to okazja do znalezienia miejsc ciszy i spokoju z pięknymi widokami i jeszcze piękniejszymi wschodami i zachodami słońca. Na stokach często sadzona jest winorośl, więc oprócz podziwiania krajobrazu można napić się dobrego lokalnego wina. Wszyscy mogą się o tym przekonać w Irache, niedaleko miasta Estella. Znajduje się tam klasztor, który słynie z wina – każdy może go spróbować. Są tam bowiem dwa krany, jeden z wodą, drugi z winem. Duża część trasy wiedzie jednak przez pagórkowate tereny rolnicze, gdzie trudno znaleźć drzewa dające cień. Jest to sporym problemem, głównie na odcinku pomiędzy Burgos a Leon. W lecie upały dochodzą do 40 stopni Celsjusza, więc nawet najmniejszy krzaczek może stać się wybawieniem.

Po co iść?

Katedra w Santiago de Compostela – cel pielgrzymów
 
Katedra w Santiago de Compostela – cel pielgrzymów
fot. sxc.hu

A dlaczego warto wybrać się na camino? Motywacje mogą być przeróżne. Podstawową jest oczywiście cel religijny. To on przyczynił się do wytyczania szlaków prowadzących do Santiago de Compostela. Obecnie również wiele osób pielgrzymuje w konkretnych intencjach zmierzając do grobu św. Jakuba. Hiszpanie czują wręcz obowiązek przejścia tego szlaku. Santiago jest tym dla Hiszpanów, czym Mekka dla muzułmanów. Dojście do grobu św. Jakuba, według tradycji, otwiera bramy nieba dla pielgrzyma. Stąd też mimo postępującej laicyzacji tego kraju, chrześcijanie i nie tylko, cały czas zmierzają do tego narodowego sanktuarium. Po przejściu lub przejechaniu rowerem bądź konno co najmniej 100 km można otrzymać specjalny dokument tzw. compostelkę. Jest ona dla niektórych również powodem wybrania się w drogę.

Wielu ludzi wędruje jednak z innych pobudek. Dla niektórych jest to sprawdzian. Camino Frances ma około 900 km, więc jest to okazja do zmierzenia się z samym sobą, sprawdzeniem swojej wytrzymałości. Camino daje też niepowtarzalną okazję do zwiedzania Hiszpanii. Idąc bądź jadąc na rowerze (można również przebyć trasę konno) ma się wystarczająco dużo czasu na zobaczenie wielu zabytków i ciekawych miejsc. Pewien Czech wybrał się na szlak, by uczyć się hiszpańskiego. Miał ze sobą podręcznik i przy każdej okazji próbował swych sił w rozmowach z napotkanymi Hiszpanami.

Piosenka zespołu Akurat mówi, że „droga długa jest, nie wiadomo czy ma kres”, ale to często droga sama w sobie jest celem, więc choćby dlatego warto wybrać się na wędrówkę do Santiago de Compostela.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (2)

 • 23.02.17, 01:05

  Komentarz usunięty

 • 23.02.17, 00:06

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6577

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6078

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22153

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7560

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9221

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7983

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8551

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6754

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7593

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5937

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6808

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5286

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 39989

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 96335

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6690

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 142663

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze