Dziś jest 20.06.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Florentyna, Bożena, Franciszek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Hiszpania – odkryjmy ją razem na nowo

Autor: Tomasz Labus

Data publikacji: 06.02.2012 14:38

Liczba odwiedzin: 6894

Tagi: europa, hiszpania, hiszpanie, barcelona, ibiza, madryt, alhambra, relacje, zadanie 1, tomasz labus

Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o Hiszpanii i Hiszpanach? Nic bardziej mylnego. Zapraszam do fascynującej opowieści, która pomoże Ci poznać ten kraj od podszewki. Przenieśmy się razem do krainy wiecznej zabawy, wspaniałych zabytków, aby chociaż odrobinę poczuć ten klimat.

Małe jest piękne! Może ktoś ma ochotę na trochę prywatności?
 
Małe jest piękne! Może ktoś ma ochotę na trochę prywatności?
fot. Tomasz Labus

Hiszpania – kraj znany, ale czy do końca odkryty?

Hiszpania, Hiszpania, Hiszpania… niejeden czy niejedna z was pewnie zapyta, dlaczego zdecydowałem się opisać ten kraj, który wydaje się mało egzotyczny dla przeciętnego globtrotera, a jednocześnie całkowicie odkryty i znany. I tu właśnie pojawia się drobny problem. Ja uważam inaczej. Spędziłem na Półwyspie Iberyjskim ponad dziewięć miesięcy, korzystając jednocześnie z dobrodziejstw, które niesie za sobą program LLP Erasmus.

Dlaczego wyjechałem akurat do Hiszpanii? To była dość spontaniczna decyzja, w ostatniej chwili zmieniłem miejsce wyjazdu z tureckiego Eskişehir na całoroczny pobyt w hiszpańskiej Murcji. Wyjechałem dla kogoś wyjątkowego, kto zmienił tak bardzo moje życie i od początku wiedziałem, że to dobra decyzja. Zdobyłem ogromną wiedzę, podróżowałem, zwiedzałem i poznawałem ten piękny kraj od podszewki. Korzystając z możliwości, jaką daje mi portal etraveler.pl, chciałem się z Wami podzielić moimi doświadczeniami, przekazać chociaż cząstkę informacji tak, aby was zainspirować do wyjazdu i pokazać miejsca znane i lubiane oraz te, które są warte zobaczenia,
a tak niewiele osób o nich wie. Zapraszam do śledzenie opowieści o najpiękniejszych dziewięciu miesiącach mojego życia.

Słyszymy Hiszpania – myślimy morze! Czy słusznie? Czy słusznie?

Hiszpania jest państwem kontrastów, zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Jest to kraj wyżynno-górski, z dostępem do Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego, dzięki temu piękne i często jeszcze dzikie plaże opasają niemal cały kraj.

W Hiszpanii możemy wyróżnić Barcelonę – mekkę turystów, Andaluzję, w której trzeba zjeść tapas oraz zwrócić uwagę na kulturę arabską, której zwieńczeniem jest słynna Alhambra. Do tego niemal ciągle deszczowa Galicja, pustynna Almeria z Parkiem Narodowym Cabo de Gata. Nie można zapomnieć o Walencji, która słynie z najlepszych na świecie pomarańczy, o Balearach z Ibizą gdzie impreza się nie kończy, o kraju Basków, który jest państwem w państwie, Wyspach Kanaryjskich, gdzie lato mamy 365 dni w roku oraz o stolicy – Madrycie. Każdy z siedemnastu comunidades autónomas, czyli autonomicznych regionów Hiszpanii jest tak wyjątkowy i niepowtarzalny. Ludzie jednak są zawsze sympatyczni, mili i spontaniczni – to łączy Hiszpanów niezależnie, z którego regionu pochodzą.

Ta różnorodność sprawia, że w czasie jednego dnia możemy zażywać kąpieli w morzu, a kolejnego wyjść na rakiety śnieżne w Sierra Nevada (pasmo górskie w Górach Betyckich z najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjskiego – Mulhacén 3478 m n.p.m).

Pomarańczowe zbiory! Już za chwilę powstanie z nich najlepszy sok na świecie!
 
Pomarańczowe zbiory! Już za chwilę powstanie z nich najlepszy sok na świecie!
fot. Jaśmina Jurecka

Nie da się tam po prostu nudzić, a jednocześnie mamy gwarancję, że słońca nam nie zabraknie. Tym bardziej, że mamy tutaj do czynienia z najcieplejszym klimatem w Europie, który jednocześnie należy do najbardziej zróżnicowanych. Jest to spowodowane ukształtowaniem terenu oraz położeniem Hiszpanii w dwóch strefach klimatycznych: podzwrotnikowej i umiarkowanej. Dlatego też możemy wyróżnić m.in. chłodny i deszczowy klimat Galicji oraz gorący i suchy w Andaluzji.

Hiszpania oferuje nam najróżniejsze formy turystyki pieszej, rowerowej, górskiej, wypoczynkowej, czy też kwalifikowanej. Jednocześnie rozwoju infrastruktury i zagospodarowania kraju możemy tylko pozazdrościć. To wszystko sprawia, że Hiszpania jest drugim po Francji najczęściej odwiedzanym państwem świata, który dodatkowo charakteryzuje się największymi na świecie dochodami z turystyki. Dzięki temu infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta. Cały kraj jest połączony drogami ekspresowymi (autovías – darmowe) oraz autostradami (autopistas – w większości płatne). Dzięki nim podróż jest czystą przyjemnością, podczas której możemy chłonąć to, co najpiękniejsze, czyli niesamowite widoki.

Trzeba tam zwyczajnie być, poczuć klimat, zrozumieć, czym jest filozofia „mañana”, wypić przepyszny sok z pomarańczy, które sami mamy okazję zerwać (na hiszpańskich polach można się zaopatrzyć niemal we wszystko). Skosztować jednych z najlepszych na świecie win z Lanjaron czy La Rioja, a do tego zjeść tapas przy pokazie flamenco w jednym z tysięcy, malutkich i klimatycznych barów andaluzyjskich. Nie zapomnijmy też o przepysznych i świeżych owocach morza, które serwowane pod najróżniejszymi postaciami są stałym elementem kuchni hiszpańskiej.

Grenada – chwila zadumy nad pięknem Alhambry
 
Grenada – chwila zadumy nad pięknem Alhambry
fot. Jaśmina Jurecka

Łącząc każdy z tych elementów otrzymujemy mieszankę smaków, zapachów doprawioną namiętnością i nutką żywiołowości, a wszystko to oblane gorącym słońcem i podane z uśmiechem. Tak właśnie smakuje Hiszpania, a każdy z jej regionów jest odrobinę inny. Momentami po prostu warto się zatrzymać i popatrzeć na uśmiechniętych ludzi, biegające wokół dzieci i cieszyć się razem z nimi zrozumieć radość życia.


Społeczeństwo – czyli, czym jest „filozofia mañana” ?

Nie da się zrozumieć Hiszpanów nie znając historii ich poszczególnych regionów. Każda napotkana osoba, najpierw przedstawi się jako Katalończyk, Galisyjczyk, Bask lub Andaluzyjczyk. Dopiero w następnej kolejności jest Hiszpanem. To wszystko sprawia, iż mamy do czynienia z krajem tak bardzo zróżnicowanym kulturowo, do czego w dużym stopniu przyczynia się fakt, że tradycje są kultywowane w każdym mieście, wiosce, czy też regionie. Stąd tak wielka liczba imprez regionalnych, festiwalów zwanych popularnie fiestami. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, iż drugiego tak imprezowego kraju na świecie nie ma.

Kajakarstwo morskie jest kolejnym, aktywnym sposobem spędzania czasu w Hiszpanii
 
Kajakarstwo morskie jest kolejnym, aktywnym sposobem spędzania czasu w Hiszpanii
fot. Tomasz Labus

Wiąże się to także z bardzo specyficznym stylem życia. Wpływ mają tutaj klimat i temperatura. Dlatego tak charakterystyczna dla Hiszpanów jest sjesta i pełne przygód życie nocne. Wyjeżdżając trzeba się całkowicie wyluzować, nie ma potrzeby się nigdzie spieszyć i na pewno żaden rodowity mieszkaniec tego państwa nie będzie się kwapił się z szybką obsługą w sklepie lub restauracji.

Należy przy tym wspomnieć, iż absolutnie nie ma tutaj mowy o próbie zlekceważenia klienta. Zwyczajnie wszystko odbywa się swoim rytmem, który ciężko zakłócić, aby nie urazić kelnera czy restauratora. Przyda się także chociaż podstawowa znajomość języka hiszpańskiego, gdyż angielski czy niemiecki może okazać się dla miejscowych sporym wyzwaniem.

„Filozofia mañana” jest określeniem dość specyficznym, moim zdaniem pasującym wyłącznie do Hiszpanów. Po miesiącu pobytu usłyszałem od Frana, jednego z miejscowych studentów, z którym bardzo się zaprzyjaźniłem:
Tomas no te preocupes, tenemos muchisimo tiempo
(w wolnym tłumaczeniu: „Tomek, nic martw się, mamy ogromnie dużo czasu”).

Cała esencja ich filozofii życiowej jest zawarta w tych słowach, które dotyczyły zrobienia zwykłego ćwiczenia na zajęcia. Najważniejsze jest, aby się nie stresować, nie pędzić ślepo przed siebie, a wszystko załatwiać stopniowo. Chłonąć życie i znaleźć w nim wiele czasu dla samego siebie i najbliższych. Może czasem powinniśmy brać z nich przykład i sami na chwilę się zatrzymać, zachwycić ulotną chwilą i nie myśleć o niczym?

Korrida – jeden z symbolów Hiszpanii. Nierówna walka człowieka z bykiem
 
Korrida – jeden z symbolów Hiszpanii. Nierówna walka człowieka z bykiem
fot. Jaśmina Jurecka

I tutaj może was trochę zaskoczę, ale podczas pobytu, nauczyłem się, iż Hiszpanie wbrew powszechnej opinii prawie nigdy się nie spóźniają. Niestety gorzej to wygląda, kiedy trzeba gdzieś wyjść z większą grupą, wtedy nawet zakup dwóch worków lodu może zająć godzinę. Ach ta „mañana, mañana”. Stwierdzam wręcz, że swoistą modę na spóźnianie wymyślili zagraniczni studenci i turyści , którzy mają błędne stereotypy i próbują jakoś w dziwny sposób kultywować zwyczaje miejscowych, których sami miejscowi nie praktykują.

Españoles uwielbiają spędzać czas poza domem, a szczególnie wychodzić do barów czy też restauracji, a prawdziwy Hiszpan powinien chociaż jeden posiłek w czasie dnia zjeść poza domem, a jeżeli nie jest zbyt zasobny, to chociaż wypić kawę w pobliskiej cafeterii. Właśnie dlatego całe życie towarzyskie przenosi się z domów na ulicę. Ten gwar, niepowtarzalna atmosfera, tak wyjątkowa i jednocześnie tak charakterystyczna.

Momentem kulminacyjnym są niewątpliwie Gran Derbi. Oczywiście piłka nożna jest sportem narodowym dla Hiszpanów, dlatego też, kiedy przychodzi ten sądny dzień, wszystkie puby zamieniają się w swoiste „mini stadiony”. Kibice dwóch nienawidzących się, ale jednocześnie szanujących się drużyn siedzą razem i oglądają zmagania bez względu na wszystko. Warto wspomnieć, iż ludność całego kraju jest podzielona na fanów „Galaticos” oraz „Barcy”. Tylko te dwa kluby się tam liczą, a w mentalności ludzi nie ma miejsca na nic innego. To zjawisko jest także odczuwalne na całym kontynencie, przecież „Derby Europy” są tylko jedne!

Stereotypy – koniec z wami !

Pisząc serię artykułów o Hiszpanii pragnę obalić pewne stereotypy dotyczące kraju i jego mieszkańców, które kreują najczęściej turyści, wracający z krótkich wyjazdów wakacyjnych. Nie oszukujmy się, ale letni wyjazd objazdowy po Półwyspie Iberyjskim nie jest w stanie uzmysłowić nam, jaki jest ten naród, jaka była i jest jego prawdziwa historia. Hiszpania to nie tylko flamenco, korrida i słońce. Wiedzę o kraju należy chłonąć od lokalnej społeczności, rozmawiając i przebywając z nimi. Dobrym sposobem jest także odkrywanie nieznanych zakątków kraju nie utartymi ścieżkami, ale najlepiej własnym środkiem transportu. Wtedy możemy wszędzie wjechać zobaczyć kraj z innej perspektywy niż tylko miejsca znane i popularne. Czasami warto zobaczyć nie tylko samą katedrę, ale także to, co znajduje się za nią. Może się bowiem okazać, że znajdziemy tam coś niepowtarzalnego, wyjątkowego. I dlatego warto żyć dla niespodzianki i przygody.

VIVA LA FIESTA! VIVA LA NOCHE! VIVA REINO DE ESPANA!

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Następna »

Komentarze (4)

 • marinus (gość)

  marinus (gość)

  19.02.12, 14:10

  Warto przeczytać , trzeba pojechać , należy zobaczyć aby potem zimową porą powspominać - takich wrażeń brakuje zwykłym turystom ale dobrze ,że są tacy jak Ty i tak ciekawie to opiszą . Mnie się udało bo zobaczyłem trochę takiej Hiszpanii jaką opisujesz i to dzięki m.in. Tobie . Pozdrawiam , życzę kolejnych podróży i czekam na kolejne opisy .

  Zgłoś

 • Marek (gość)

  Marek (gość)

  18.02.12, 22:57

  Świetny artykuł. Chcę to wszystko zobaczyć i poczuć ;D Słońce, morze, góry, imprezy i czas wolny, to jest to o czym teraz marzę. Dzięki i pozdrawiam!

  Zgłoś

 • Katarzyna (gość)

  Katarzyna (gość)

  15.02.12, 16:15

  Cztając, poczułam to słonce, te dzikie plaze, to zycie bez pospiechu, które jest bardzo pożądane tutaj u nas, aj. Pozdrawiam.

  Zgłoś

 • sandra (gość)

  sandra (gość)

  15.02.12, 14:04

  zaparzyłam kawę ... i kolejny raz czytam ,traktując artykuł jak "przepustkę na chmurkę"; Dziękuję za stworzony klimat i obraz pod powiekami.TEGO mi dzisiaj brakowało!pozdrawiam

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7076

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6377

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25368

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8034

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9703

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9061

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7166

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8109

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7332

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5666

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45618

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116479

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7053

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 173355

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze