Dziś jest 08.12.2023

Imieniny obchodzą Maria, Zenon, Boguwola, Narcyza

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

San Sebastian – za chlebem

Autor: Maciej Sawicki

Data publikacji: 28.07.2011 09:34

Liczba odwiedzin: 9929

Tagi: europa, hiszpania, san sebastian, relacje, praca w podróży, praca w podróży relacje

Ach!!! Gdyby mogły powrócić te beztroskie czasy studenckie i wakacyjne wyjazdy zarobkowe… Łza się w oku kręci, gdy przypominam sobie dzień, w którym podjęliśmy z moim najlepszym przyjacielem Michałem, decyzję o wyjeździe do Kraju Basków. W upalne popołudnie roku Pańskiego 2005, przed kinem w katowickiej dzielnicy Załęże postanowiliśmy, że tym razem spróbujemy pokazać nasze robotnicze oblicze właśnie w San Sebastian.

W Donostii znajdziesz wszystko: piękne plaże i kolorowe blokowiska
 
W Donostii znajdziesz wszystko: piękne plaże i kolorowe blokowiska
fot. etraveler.pl

Rok wcześniej w Manchesterze poznaliśmy dwie Baskijki, które zapraszały nas do siebie. Gdy jednak oświadczyliśmy im, że zamierzamy przyjechać do ich kraju szukać pracy, nie starały się nam wprawdzie tego wyperswadować, ale proponowały jeszcze raz przemyśleć ów pomysł. Na szczęście za długo się wtedy nie zastanawialiśmy i dwa tygodnie później witaliśmy się z dziewczynami na dworcu autobusowym. Namiot, zupki chińskie i konserwy miały nam pomóc przetrwać ten jakże barwny okres w pięknej baskijskiej krainie.

San Sebastian? Gdzie to jest?

San Sebastian to przepiękne miasto położone na północy Półwyspu Iberyjskiego przy granicy z Francją. Kojarzone głównie ze znaczącym festiwalem filmowym, jest też stolicą Kraju Basków, czyli autonomicznej prowincji domagającej się większej niezależności od Madrytu. Donostia, bo tak brzmi nazwa miasta w języku rodowitych mieszkańców, była nadmorskim kurortem, gdzie rodzina królewska, dyplomaci i przedstawiciele władzy spędzali wakacje. W momencie przejęcia władzy przez Franco, a później poprzez napiętą sytuację powodowaną działaniami ETA, decydenci postanowili przenieść się w spokojniejsze miejsce, co nie zmienia faktu, że miasto pozostało jednym z piękniejszych miejsc w Hiszpanii.

Początek podróży bogaty w doznania dla duszy i ciała

Jeszcze tylko kilka kroków i będziemy na szczycie. Zdyszani wchodzimy na wierzchołek Monte Urgull. Znajdują się tu ruiny zamku Castillo de Santa Gruz de la Mota, zaaranżowanego dziś na muzeum wojskowe z kolekcją militariów z okresu wojen karlistowskich oraz wojny domowej.

Na murach zamku znajduje się monumentalna figura Chrystusa, która szczególne wrażenie robi nocą; oświetlona jest tak, że widać ją z odległości dziesiątków kilometrów. Katolicyzm jest nie tylko religią Basków, ale też składnikiem ich tożsamości narodowej. Z tego wiele znaczącego dla mieszkańców miejsca roztacza się niesamowity widok na Zatokę Biskajską oraz na stolicę prowincji Gipuzkoa, czyli San Sebastian. To pierwsza atrakcja, jaką zafundowały nam dziewczyny.

Amaia i Eneritz próbują pomóc nam znaleźć zatrudnienie (m.in. w McDonaldzie), jednak przede wszystkim pokazują nam miejsca, których „zwyczajny” turysta nie zobaczy. Po tym ekstremalnym wysiłku ukojenie przynosi runda po typowo baskijskich knajpach, gdzie przekonujemy się, że młodzi mieszkańcy tego regionu są dosyć nieufni wobec gości. Być może ma na to wpływ fakt, że znajdujemy się w miejscach, gdzie wystrój sugeruje oczywiste powiązania z ETA. To jedna z niewielu wad tego regionu; zamachy terrorystyczne w kraju zmusiły wprawdzie rodzinę królewską do znalezienia innej miejscowości wypoczynkowej, jednak dla obieżyświatów pozostaje on nadal bardzo przyjazny.

Na szczęście Kalimotxo, czyli wino pomieszane z coca-colą, ma zbawienny wpływ na nasze relacje z mieszkańcami. Ktoś mógłby powiedzieć: Mieszać piwo z coca-colą? Barbarzyńcy!!! Otóż nie. Baskowie to prawdziwi koneserzy smaku. Tutejsze tapas znane są w całej Europie. Podobnie dorsz a la Bilbao zapiekany z pomidorami i czosnkiem, czy pachnąca cynamonem słynna baskijska czekolada. Zresztą nie chodzi tylko o smak jedzenia.

Także sztuka odgrywa ważną rolę w życiu Basków. Od tańca począwszy, a skończywszy na malarstwie. (Mieliśmy szczęście odwiedzić kilka rodzin baskijskich i w każdym z domostw na stole w salonie znajdowały się albumy wielkich malarzy; przeważali Goya i Velazquez). Wielbiciele współczesnych płócien powinni koniecznie wybrać się do Bilbao. W tym, na pierwszy rzut oka ciężkim i ciasnym mieście, znajduje się Muzeum Guggenheima, gdzie na jedenastu tysiącach metrów kwadratowych przestrzeni ekspozycyjnej, poza dziełami artystów tutaj urodzonych, odnaleźć też można prace Warhola. Wróćmy jednak do Donostii.

Magiczne miejsca…

Do takich na pewno zalicza się kamping na górze Igueldo, gdzie przemieszkaliśmy większość naszego miesięcznego pobytu w mieście. Dojazd autobusem z centrum zajmuje około 10 minut przy małym natężeniu ruchu. Kręta droga prowadzi w górę przez tereny zamieszkałe przez rdzenną ludność, aby w najwyższej partii pozwolić podziwiać widok, najpierw na rozległą miejską plażę La Concha i malutką wysepkę Santa Klara, a później na górzyste i niedostępne wybrzeże ciągnące się po sam horyzont.

Na kempingu w pierwszej i najwyżej położonej strefie znajduje się recepcja i knajpa, w której zazwyczaj słucha się klimatów rockowych, jazzowych i bluesowych. Jest to miejsce bardzo sprzyjające nawiązywaniu międzynarodowych znajomości; pełno tu przedstawicieli Włoch, Australii, Niemiec i Francji. Zdarzają się także Polacy; w tym wypadku to my. Główny trakt w tej małej globalnej wiosce prowadzi na dół, gdzie porozstawiane stoją namioty i bungalowy, a wśród nich znajduje się nasza mała dwójeczka. Za sąsiadów mamy młodych Niemców i Brytyjczyków.

Dzień zaczynamy od zupki chińskiej i konserwy, chwilę później pijemy pyszną kawę w knajpce powyżej i w końcu zjeżdżamy na dół, żeby zająć się szukaniem etatu. Sprawa niestety nie wygląda prosto. Po pierwsze nie znamy języka, toteż nie mamy wielu możliwości. Dziewczyny są w pracy, więc beztrosko zwiedzamy okolice i oferujemy swoje usługi w branży gastronomicznej. Niestety częściej nasze nogi prowadzą nas na którąś z dwóch rozległych plaż miejskich. Jeśli wybierzemy Zurriolę, to przy okazji będziemy mogli rzucić okiem na Centrum Kongresowe Kursaal, gdzie odbywa się słynny na całym świecie festiwal filmowy, który na cały wrzesień przemienia San Sebastian w stolicę filmu. Drugą plażą jest, wspominana już, La Concha; bardziej rozległa i czysta, ale bez fal pozwalających uprawiając surfing.

Po upalnym dniu warto gdzieś ochłonąć; najlepszym chyba miejscem będzie usytuowane u stóp Monte Urgull stare miasto, na które składają się wąskie i urocze uliczki zabudowane domami z płaskiej, brunatnej cegły ujętej w drewniane konstrukcje. Ruchliwe i gwarne prowadzą niezliczone rzesze turystów do restauracji i barów szczycących się doskonałą kuchnią i zasłużoną renomą. Stare miasto sąsiaduje z malutkim parkiem, a ten z kolei z secesyjnym ratuszem. W tym samym stylu wzniesiony został gmach Rady Prowincji, a dla koneserów „odejścia” do obejrzenia pozostaje jeszcze hotel Maria Cristina i teatr Victoria Eugenia, gdzie również odbywają się imprezy związane z festiwalem filmowym.

… w mieście pełnym zabawy

Tamborrada to święto bębnów obchodzone każdego roku pod koniec stycznia.
Rozpoczyna się na Placu Konstytucji, gdzie na maszt zostaje wciągnięta flaga, a dobosze bębnami robią symboliczną pobudkę świętemu Sebastianowi – patronowi miasta. Uczestnicy, poprzebierani w stroje kucharskie i żołnierskie, maszerują przez całe miasto, aby najpierw posilić się w tradycyjnych „sociedades gastronómicas”, gdzie zjadane zostają wyszukane potrawy z owoców morza (kiedyś jedzono młode węgorze, których połów jest teraz zakazany), a później zabawa przenosi się na plażę.

W lipcu od ponad czterdziestu lat organizowany jest tutaj festiwal jazzowy, a miesiąc później zjeżdżają się najlepsi kolarze świata, aby wziąć udział w znanym z wysokiego stopnia trudności wyścigu (San Sebastian jest bowiem otoczone z trzech stron przez góry). Wrzesień to filmowców kolei święto filmowców.

Poza festiwalami i zabawami odbywającymi się tu co roku w określonym czasie, w mieście organizowanych jest mnóstwo koncertów i eventów, które dają Baskom (i turystom) niekończącą się możliwość do zabawy.

Polacy szukają pracy

Miesiąc mija nam na nieudolnych próbach znalezienia jakiegokolwiek zatrudnienia w tym pięknym mieście. Zupki i konserwy już dawno się skończyły, więc śniadania zjadamy na plaży. Zazwyczaj jest to bagietka, ser żółty i szynka Chorizzo kupowana w którymś ze sklepów dyskontowych. Kawy nie pijemy, bo kończą się nam pieniądze. Atmosfera jest kiepska; prawie ze sobą nie rozmawiamy. W ciszy przyglądamy się turystom schodzącym na plażę i palimy resztkę tytoniu, zastanawiając się nad powrotem do kraju. Dziewczyny, owszem, starały się nam pomóc, ale bariera językowa jest za dużą przeszkodą. W pewnym momencie podchodzi do nas człowiek i prosi o papierosa. Po chwili okazuje się, że to Polak, więc opowiadamy mu naszą historię. Tan patrzy na nas spod oka i uśmiecha się. Wyciąga rękę do kieszeni i wręcza nam wizytówkę firmy budowlanej w Bilbao. Jesteśmy uratowani.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (12)

 • 04.08.16, 00:38

  Komentarz usunięty

 • 22.07.16, 02:31

  Komentarz usunięty

 • 16.07.16, 05:06

  Komentarz usunięty

 • 25.06.16, 19:19

  Komentarz usunięty

 • 14.06.16, 19:34

  Komentarz usunięty

 • 14.06.16, 19:05

  Komentarz usunięty

 • 07.06.16, 21:03

  Komentarz usunięty

 • 09.05.16, 02:43

  Komentarz usunięty

 • 19.03.16, 01:14

  Komentarz usunięty

 • 12.03.16, 09:30

  Komentarz usunięty

 • 21.09.15, 02:04

  Komentarz usunięty

 • 10.04.15, 06:13

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5532

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5226

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 12584

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6617

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8147

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7423

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7316

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 5840

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6228

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5179

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 5702

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4514

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 29049

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 60624

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 5847

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 87266

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze