Dziś jest 14.08.2020

Imieniny obchodzą Euzebiusz, Maksymilian, Alfred, Atanazja

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Holandia – najnowsze artykuły i relacje

Holandia

Myśląc o podróży do Holandii ciężko oprzeć się wrażeniu, że może tam być dość ciasno – kraj mający w przybliżeniu taką samą powierzchnię jak Mazowsze, jest w dodatku jednym z najgęściej zaludnionych państw Europy. Dodajmy do tego turystów – w pociągach, samochodach i na rowerach. Ale może to tylko wrażenie. Na pewno warto sprawdzić osobiście.

Holandia jest państwem wręcz słynącym ze swojego „wyluzowania” i liberalizmu. Liczne rzeki i kanały tworzą z jednej strony przytulny klimat, z drugiej zaś są przyczyną mgieł bardzo charakterystycznych dla tego obszaru. Na skalę światową uprawia się kwiaty – przede wszystkim tulipany, ale nie tylko. Liczne festiwale muzyczne, dużo kultury i sztuki, kwiaty i wiatraki – trzeba przyznać, że brzmi to kusząco.

Religią obowiązującą w tym kraju jest katolicyzm lub protestantyzm, natomiast wpływ kościoła na życie codzienne jest mocno ograniczony. Holendrzy słynący z liberalnych obyczajów nie praktykują, święta coraz częściej mają funkcje jedynie rytualną. Jakiś czas temu w Internecie zyskała dużą popularność mapa Europy mówiąca o stereotypach Polaków. Holandia została na niej opisana jako kraj gejów i marihuany, co pokazuje, że otwarta i liberalna obyczajowość Holendrów stała się dla ludzi z Polski wręcz przysłowiowa.

Holandia jest niekwestionowanym rajem dla rowerzystów. Bogata w ścieżki rowerowe (ponad 20 000 km) oraz inne udogodnienia np. punkty z częściami zamiennymi i narzędziami do rowerów znajdujące się gdzieś na trasie, z których można nieodpłatnie korzystać. Również w miastach swobodnie można poruszać się rowerami, zwykle dla cyklistów wytyczony jest osobny pas ruchu. Do tego niemal płaskie ukształtowanie terenu – cóż więcej rowerzysta mógłby sobie wymarzyć? Dla Polaków wybierających się na rowery do Holandii dodatkowym atutem może być łatwość transportu własnych dwóch kółek. Z Warszawy do Amsterdamu można dojechać pociągiem (z możliwością przewozu rowerów) bez konieczności żadnych przesiadek.

Zacznijmy od Amsterdamu zwanego też „Wenecją Północy” – a to z powodu usytuowania na 100 wyspach połączonych 1000 mostów. Architektoniczne cuda, liczne muzea i galerie (w tym muzeum Van Gogha, w którym obejrzeć można „Słoneczniki”), mnóstwo festiwali, wydarzeń kulturalnych – kawałek miejskiego życia na wysokim poziomie. Warto polecić też Rotterdam, który jeszcze do nie dawna był największym portem na świecie, a także Hagę – miasto królowej Beatrycze i siedzibę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Jednym z najważniejszych świąt w Holandii jest Dzień Królowej obchodzony hucznie 30 kwietnia w całym kraju. Podstawowa zasada – niech wszystko będzie wesołe i pomarańczowe! W miastach pojawiają się sceny, gra muzyka, ludzie wychodzą na ulice by śpiewać i tańczyć. Kto żyw – ubiera się na pomarańczowo; wszystkie dekoracje są również w tym kolorze, a nawet jedzenie.

Zmęczonym miejskim zgiełkiem można zaproponować leniwy wiejski krajobraz z wiatrakami i polami tulipanów w tle. Dla miłośników kwiatów wyjątkową atrakcją będzie Aalsmer – miejsce usytuowania największej na świecie giełdy kwiatowej. Legendą obrosło już holenderskie tulipanowe szaleństwo z końca XVI w – wtedy to za cenę jednej cebulki niektórych odmian można było sprawić sobie kamienicę w Amsterdamie.

Holandia, zarówno podczas pobytu w miastach, jak i poza nimi, dostarcza wielu wrażeń estetycznych, jest to z pewnością miejsce niezwykle urokliwe. Obecne dosłownie na każdym rogu galerie i muzea pozwolą na obcowanie ze sztuką, co jest niejako obowiązkiem w ojczyźnie Van Gogha i Rembrandta. Niezwykły klimat społeczny Holandii będący specyficzną mieszanką pogody ducha, liberalizmu i ekologicznego stylu życia natchnąć może optymizmem, zarazić dobrym humorem i chęcią zabawy. Idealne miejsce, by zatrzymać się w pędzie, wziąć głęboki wdech i rozejrzeć się z zachwytem.

Holandia – najczęściej czytane

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Piszą o Holandii

Jedziesz do Holandii? Przeczytaj też o sąsiadach!

 • Fryburg Bryzgowijski – w mieście słońca i kanałów

  Fryburg Bryzgowijski – w mieście słońca i kanałów

  Autor: Marcelina Biesaga

  Data publikacji: 22.04.2015 14:53

  Liczba odwiedzin: 7361

  Fryburg Bryzgowijski, potocznie zwany też po prostu Fryburgiem, to miasto, które urzeka zabytkową architekturą, górskimi pejzażami, wielonarodowością mieszkańców oraz, a może i przede wszystkim, słoneczną pogodą. Ukryty poza rankingami najpopularniejszych kierunków turystycznych w Niemczech, z łatwością daje szansę odetchnąć od zgiełku i wtopić się w lokalny koloryt. »

  Tagi: europa, niemcy, fryburg bryzgowijski, fryburg, badenia-wirtembergia, schwarzwald, dreisam, relacje z podróży, nowości

 • Oktoberfest niejedno ma imię

  Oktoberfest niejedno ma imię

  Autor: MelanosChole

  Data publikacji: 11.02.2015 21:19

  Liczba odwiedzin: 2438

  Jedziemy na Oktoberfest?! – padło ni stąd, ni zowąd na wieczornym spotkaniu towarzyskim. I choć znajdowaliśmy się właśnie na „drugim końcu” Niemiec, rano byliśmy zwarci i gotowi, by wyruszyć z położonej tuż przy granicy z Belgią i Holandią Kolonii na samo południe – do Bawarii, a tam skosztować piwa warzonego w monachijskich browarach. Podróż okazała się długa i męcząca – to jednak sztuka przejechać całe Niemcy za 16 euro w dwie strony na tzw. Wochenendeticket. Ale udało się! Podekscytowani ruszyliśmy z dworca w kierunku Theresienwiese, gdzie co roku odbywa się festiwal. »

  Tagi: europa, niemcy, monachium, bawaria, inspiracje relacje z podróży, relacje, oktoberfest

 • Moje pierwsze spotkanie z zespołem Roxette! 23-24.X.2011

  Moje pierwsze spotkanie z zespołem Roxette! 23-24.X.2011

  Autor: Barbara Szczechla

  Data publikacji: 14.07.2014 19:24

  Liczba odwiedzin: 5042

  Witajcie! Chciałabym podzielić się z Wami przeżyciami z mojego pierwszego w życiu spotkania ze szwedzkim zespołem Roxette podczas jednego z ich licznych koncertów, tym razem w stolicy Niemiec. Nie ukrywam, że na spotkanie to czekałam 20 lat i choć od tamtego czasu minęły już prawie 3 lata, wspomnienia nadal są we mnie bardzo żywe. »

  Tagi: europa, niemcy, berlin, inspiracje, relacje, inspiracje relacje z podróży

 • Rugia

  Rugia

  Autor: Piotr Szczepanowski

  Data publikacji: 02.07.2014 14:53

  Liczba odwiedzin: 3632

  Relacja z rowerowej wyprawy. »

  Tagi: europa, polska, niemcy, rugia, rowery, relacje

 • Spokój w Oldenburgu

  Spokój w Oldenburgu

  Autor: Anna

  Data publikacji: 09.06.2012 23:43

  Liczba odwiedzin: 1353

  Miasto, choć z pozoru wydaje się niewielkie, potrafi miło zaskoczyć i im dłużej tam się jest, tym więcej uroczych zakątków się odkrywa. Wieczorami w ciepłe dni co chwilę mija się grupki znajomych, zmierzających do centrum miasta lub urządzających piknik na jednym z zielonych terenów jakich w mieście jest sporo. Wszędzie można dotrzeć rowerem i nie ma obaw, że będziemy w tym odosobnieni. »

  Tagi: europa, niemcy, oldenburg, staż zadanie 1

 • Belgijski festiwal atrakcji

  Belgijski festiwal atrakcji

  Autor: Joanna Antonik

  Data publikacji: 12.03.2012 11:55

  Liczba odwiedzin: 10290

  Belgia jest krajem niewielkim, lecz bogatym we wszelkiego rodzaju atrakcje turystyczne. Często jednak jako turyści jesteśmy zmęczeni zwiedzaniem miast z listą zabytków w ręku. Jadąc na wakacje chcielibyśmy się przede wszystkim dobrze bawić, spędzić ciekawie czas i zapewnić sobie wspomnienia na resztę roku. To wszystko staje się możliwe dzięki turystyce festiwalowej- która zapewnia rozrywkę, emocje, moc niezapomnianych wrażeń i wspomnień. W Belgii festiwali jest bardzo dużo, w tym artykule postaram się przybliżyć klika z nich- moim zdaniem- wartych szczególnej uwagi. Wydarzenia są dobrane tak, by pokazać jak największą różnorodność belgijskiej oferty: od procecji religijnych, przez dużą dawkę muzycznych wrażeń, aż do podziwu nad kunsztem lodowych i piaskowych rzeźb. Zapraszam do lektury! »

  Tagi: europa, belgia, inspiracje, zadanie 5, joanna antonik, inspiracje artykuły

 • Kolorowa Belgia

  Kolorowa Belgia

  Autor: Joanna Antonik

  Data publikacji: 27.02.2012 05:35

  Liczba odwiedzin: 12233

  Belgijska flaga- charakterystyczne, mocne, kontrastujące barwy. Ułożone pionowo 3 barwne pasy: czerń, żółć, czerwień. Determinacja, hojność, odwaga- te trzy cechy reprezentowane przez powyższe kolory Belgowie wybrali za swój cel i -jak pokazuje historia tego kraju- wytrwale do niego dążą. Jednak nie tylko w weksylologii (nauki o flagach) każdy kolor ma określone znaczenie. Zapraszam w podróż po symbolicznych kolorach Belgii, po miejscach, ludziach i ideach z nimi związanych. »

  Tagi: europa, belgia, zadanie 3 fotorelacja, joanna antonik, fotorelacje

 • Zanim wyjedziesz do Belgii, poważnie się zastanów!

  Zanim wyjedziesz do Belgii, poważnie się zastanów!

  Autor: Joanna Antonik

  Data publikacji: 09.02.2012 23:09

  Liczba odwiedzin: 20309

  Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie Drogi Czytelniku/Droga Czytelniczko zastanawiasz się nad wyjazdem do Belgii. Spróbuję zatem przekonać Cię, byś poważnie rozważył/a ten zamiar, być może zweryfikował/a plany. Musisz wiedzieć kilka rzeczy, o których nikt wcześniej nie odważył się napisać. Ten tekst na zawsze zmieni Twoje postrzeganie Belgii i jej mieszkańców. Zapraszam zatem do lektury, jednak pamiętaj – robisz to na własną odpowiedzialność. »

  Tagi: europa, belgia, brugia, gent, charleroi, ostenda, bruksela, relacje, zadanie 1

 • Zakupowy Berlin

  Zakupowy Berlin

  Autor: Aleksandra Hołowienko

  Data publikacji: 10.08.2011 13:26

  Liczba odwiedzin: 6592

  Do Wigilii pozostał tydzień, a nie wszystkie prezenty kupione, podobnie jak sylwestrowa kreacja. W przedświątecznej gorączce biegam więc po sklepach, zmartwiona nadwyrężonym już budżetem. Uwielbiam zakupy, naprawdę, mam jednak wrażenie, że spoglądające zewsząd, pięknie ubrane manekiny to tylko przykrywka – bogata oferta sklepów jest jedynie złudzeniem. Gdy chcę kupić niezdefiniowane coś, tego czegoś nigdy nie ma. Z odsieczą przybywa przyjaciółka: „Wybierzmy się do Berlina!”. »

  Tagi: europa, niemcy, berlin, zakupy, aleksandra hołowienko

 • Wakacje w cieniu hałdy

  Wakacje w cieniu hałdy

  Autor: Ewa Pluta

  Data publikacji: 09.08.2011 09:35

  Liczba odwiedzin: 5331

  Tam, gdzie kiedyś stały dymiące kominy, dziś spacerują wycieczki. Do szybów nie zjeżdżają już górnicy, a pomiędzy kompresorami, plątaniną rur i skomplikowaną maszynerią ciężko spotkać robotników. Widać za to grupki turystów. Czy turystyczna nisza ma szansę stać się dominującym trendem? »

  Tagi: europa, belgia, wielka brytania, blegny, industrial

 • Wabią nas zakupami za polskimi granicami

  Wabią nas zakupami za polskimi granicami

  Autor: Angelina Sielewicz

  Data publikacji: 09.08.2011 09:11

  Liczba odwiedzin: 3429

  Przywożenie pamiątek z zagranicy to nic nowego, ale wycieczki wyłącznie w celach nabycia (zwłaszcza po okazjonalnych cenach) ubrań to już zupełnie inna, a właściwie nowa bajka. Zachęcają nas do tego nie tylko niskie ceny połączeń lotniczych do światowych centrów mody, ale i również biura podróży, które właśnie takie zakupowe wycieczki organizują. »

  Tagi: europa, francja, wielka brytania, włochy, niemcy, zakupy, angelina sielewicz

 • Szlak Wokół Morza Północnego – EuroVelo 12

  Szlak Wokół Morza Północnego – EuroVelo 12

  Autor: Joanna Kościańska

  Data publikacji: 29.07.2011 13:40

  Liczba odwiedzin: 6622

  Sześć tysięcy kilometrów rowerowej przygody, 8 różnych krajów, tysiące cyklistów oraz, według Księgi Rekordów Guinnesa, tytuł najdłuższej na świecie trasy rowerowej z ciągłym oznakowaniem. Rowerowy Szlak Wokół Morza Północnego ma dopiero 10 lat, a już nosi miano legendarnego. Warto sprawdzić, na czym polega jego fenomen. »

  Tagi: europa, szkocja, anglia, belgia, holandia, niemcy, dania, szwecja, norwegia, rowery

 • Polskie Karkonosze i niemiecka Szwajcaria Saksońska

  Polskie Karkonosze i niemiecka Szwajcaria Saksońska

  Autor: Aneta Mościcka

  Data publikacji: 26.07.2011 15:16

  Liczba odwiedzin: 7414

  Wijącą się pod górę drogą docieramy do Karpacza Górnego, gdzie na podwórku miłej pani zostawiamy samochód. Dalej ruszamy już pieszo, obładowani niewielkim bagażem. Po 200 metrach stromego podejścia docieramy do ewangelickiego kościółka Wang pochodzącego z przełomu XII i XIII wieku. Urok miejsca i związana z nim historia sprawiają, że robimy sobie tu przerwę. »

  Tagi: europa, polska, niemcy, saksonia, karkonosze, szwajcaria saksońska, bastei, konigstein, relacje, góry, aneta mościcka, góry relacje z podróży

 • Podróż na wschód – do Niemiec

  Podróż na wschód – do Niemiec

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 26.07.2011 13:26

  Liczba odwiedzin: 2281

  Kiedyś kolega ze studiów rzucił hasło, że chciałby pojechać na wschód. Najlepiej jednak, by ktoś sfinansował tę podróż. Ów kolega zaczął szperać w Internecie i znalazł organizację, która chciała wesprzeć ideę wyjazdu na wschód, ale nie do końca z naszej perspektywy. Chodziło bowiem o wyjazd do Niemiec, a te leżą przecież na zachodzie. Kolega jednak się nie poddał i wymyślił teorię, która miała zatuszować ten szczegół. A mianowicie, że wyjedziemy do Niemiec Wschodnich, czyli byłego NRD, demoluda mającego w sobie bardziej ducha Europy Środkowo-Wschodniej niż Zachodniej. »

  Tagi: europa, niemcy, park narodowy muritz, szwajcaria saksońska, rudawy, meklemburgia, relacje, anna wiśniewska

 • Krótki przewodnik po wyprzedażach w Europie

  Krótki przewodnik po wyprzedażach w Europie

  Autor: Aleksandra Hołowienko

  Data publikacji: 18.07.2011 13:31

  Liczba odwiedzin: 26092

  Modowa gorączka opanowała już chyba większą część świata. Jednakże to właśnie Europa jest kontynentem, na którym wyznaczane są trendy. Stąd pochodzą najznakomitsi projektanci i tu odbywają się najgorętsze pokazy mody. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na kreację rodem z mediolańskiego wybiegu, możemy w zamian zafundować sobie mały wypad na wyprzedaże i w którejś z europejskich stolic mody połączyć przyjemne z... przyjemnym. Zakupy oraz podróż w jednym. »

  Tagi: europa, francja, włochy, niemcy, wielka brytania, zakupy, aleksandra hołowienko

 • Jesień nad Morzem Północnym

  Jesień nad Morzem Północnym

  Autor: Anna Wiśniewska

  Data publikacji: 15.07.2011 13:34

  Liczba odwiedzin: 4471

  Jestem zwolenniczką gór. Gdy tylko mam wolny czas, to wybieram się w nasze polskie Beskidy czy Tatry. Mimo że bliżej mi do Bałtyku, nie potrafi mnie on skutecznie zachęcić do przyjazdu. Kiedy byłam jednak w Niemczech, dostałam propozycję odwiedzenia dwóch ośrodków edukacyjnych, które znajdują się nad Morzem Północnym. Oferta z punktu widzenia mojej pracy była nie do odrzucenia, zaś z punktu widzenia turysty – całkiem interesująca. »

  Tagi: europa, niemcy, morze północne, drezno, wilhelmshaven, relacje, anna wiśniewska

 • Europa w czerwonym świetle

  Europa w czerwonym świetle

  Autor: Anna Maria Łakomy

  Data publikacji: 12.07.2011 14:28

  Liczba odwiedzin: 8872

  Według Oxford English Dictionary po raz pierwszy publicznie termin „dzielnica czerwonych latarni” pojawił się w 1894 roku w Stanach Zjednoczonych w lokalnej gazecie stanu Ohio, The Sandusky Register. »

  Tagi: europa, niemcy, holandia, amsterdam, hamburg, seksturystyka, anna maria łakomy

 • Europa lubi piwo

  Europa lubi piwo

  Autor: Dariusz Konstantynowicz

  Data publikacji: 12.07.2011 13:58

  Liczba odwiedzin: 3736

  W Polsce ten rodzaj turystyki nie jest jeszcze tak powszechny jak w Belgii, Niemczech czy Irlandii, gdzie od dawna cieszy się sporą popularnością. Pasjonaci piwa z całego świata podróżują po różnych zakątkach kuli ziemskiej, żeby odwiedzić ojczyznę swojego ulubionego trunku. »

  Tagi: europa, holandia, belgia, niemcy, amsterdam, kuchnia, kuchnia artykuły

 • Dużo dobrego z belgijskiej spiżarni

  Dużo dobrego z belgijskiej spiżarni

  Autor: Marta Nogas

  Data publikacji: 11.07.2011 12:17

  Liczba odwiedzin: 4092

  Jak najłatwiej obrazić Belga? Oczywiście twierdząc, że to Francuzi wynaleźli frytki, na co wskazywałoby angielskie „french frites”. Jednak w istocie dumnymi wynalazcami frytek są Belgowie. I o tym lepiej pamiętać, jeśli chce się utrzymać dobre relacje z mieszkańcami tego kraju. »

  Tagi: europa, belgia, kuchnia, marta nogas, kuchnia artykuły

 • Drezno – arystokrata wśród miast

  Drezno – arystokrata wśród miast

  Autor: Aneta Mościcka

  Data publikacji: 11.07.2011 10:50

  Liczba odwiedzin: 5520

  Właśnie opuściliśmy Szwajcarię Saksońską – krainę bajecznych formacji skalnych i majestatycznych zamków obronnych. Zaledwie godzinę drogi od tego zachwycającego obszaru leży Drezno – nasz następny cel, piękne barokowe miasto, zwane „Florencją nad Łabą” albo „Małym Paryżem”. Swoją renomę zawdzięcza malowniczemu położeniu w dolinie Łaby, pięknej architekturze oraz licznym, cieszącym się światową sławą muzeom i galeriom sztuki. Jego nazwa pochodzi od starołużyckiego Drežďany, oznaczającego „mieszkańcy mokradeł”. »

  Tagi: europa, niemcy, drezno, relacje, aneta mościcka

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Następna »

Wyszukaj najtańsze bilety lotnicze do Holandii w wyszukiwarce lotów umieszczonej poniżej!

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące

Wszystko o Europie