Dziś jest 10.01.2025
Imieniny obchodzą Dobrosław, Wilhelm, Agaton, Anna
Autor: Marta Nogas
Data publikacji: 30.06.2011 12:57
Liczba odwiedzin: 11816
Tagi: europa, holandia, amsterdam, rowery, marta nogas
Prawdopodobnie jest tak, że dobrzy rowerzyści – wszyscy ci, którzy przestrzegali zasad rowerowego savoir-vivru, nie jeździli po chodnikach i machali rękami przed skręcaniem, po śmierci trafią do miejsca przypominającego Holandię. Ponieważ w Holandii niewiele trzeba cyklistom, by mogło być jeszcze lepiej.
Witamy w rowerowym raju! Fot. merlijn72/sxc.hu
Mieszkańcy – czyli o tym jak żyje się w raju
Wygody codziennego przemieszczania się rowerem możemy rzeczywiście Holendrom pozazdrościć. W miastach rowerzyści mają oddzielny pas ruchu lub ścieżkę rowerową wytyczoną przy ulicy. Na każdym kroku są stojaki czy też całe olbrzymie, często wielopoziomowe parkingi dla rowerów. Kraj poprzecinany jest tysiącami kilometrów ścieżek – kiedy to tylko możliwe, poprowadzonych z dala od dróg samochodowych. Ścieżki takie są w większości wyasfaltowane i wiodą przez miłe dla oka tereny.
Dodajmy do tego wszystkiego kulturę rowerową. W Holandii rowerzyści nie są dyskryminowaną mniejszością (niektórzy w Polsce uważają, że w naszym kraju taki właśnie los spotyka cyklistów), lecz grupą obecną w przestrzeni miejskiej i w dialogu społecznym na równych prawach. Holendrzy zwykle mają po kilka rowerów.
Modele miejskie służą do codziennego transportu do szkoły, pracy, kina, teatru – słowem do kręcenia się po mieście. (W największych ośrodkach miejskich w Holandii połowa podróży odbywa się rowerami, nie powinien więc dziwić widok cyklistów ubranych w eleganckie garnitury).
Drugi rower – szosowy służy do wypadów za miasto lub przemieszczania się między miejscowościami. Nie spotkamy tam zbyt wielu rowerów górskich, tak jak nie znajdziemy gór w nizinnym krajobrazie Holandii. Nie oznacza to jednak nudy – nie wszyscy wybierają klasyczne holendry. Spotkamy tam tandemy, rowery pionowe, transportowe i wiele innych rodzajów.
Niestety holenderskie życie holenderskiego cyklisty nie jest wolne od zmartwień. Mimo wszelkich możliwych udogodnień w miastach w godzinach szczytu niekiedy tworzą się korki na trasach rowerowych – oznacza to częste postoje i jazdę w naprawdę dużej ciasnocie. Ponadto kraj nie jest wolny od złodziei rowerów. Stąd pokaźne inwestycje mieszkańców w wymyślne zabezpieczenia i zapięcia, dorównujące niekiedy cenom samych pojazdów.
Z drugiej strony, wobec fascynującego skądinąd zjawiska „bezpańskich rowerów”, ciężko jednogłośnie potępiać złodziei. W Holandii przyjęło się, że rower nieprzypięty, niezabezpieczony nie należy do nikogo, można go więc sobie przywłaszczyć czy pożyczyć. W kraju, w którym liczba rowerów przekroczyła liczbę mieszkańców, bezpańskie rowery naprawdę stanowią problem. Raz na jakiś czas władze miast przeprowadzają akcję oczyszczania ulic z niepotrzebnych jednośladów. Na wszystkie rowery przyklejane są naklejki, które właściciele potem zrywają. Pojazdy z niezerwanymi naklejkami są zabierane.
Turyści w rowerowym raju
Turyści z Polski chcący po Holandii pojeździć rowerami mogą zabrać się do Amsterdamu pociągiem wyjeżdżającym z Warszawy. Podróż trwa wiele godzin, jednak po drodze nie ma przesiadek, co jest niewątpliwym plusem. Również na terenie Holandii przewóz rowerów pociągiem nie powinien stanowić problemu – kolej jest do tego przystosowana. Należy jednak pamiętać, że taka podróż nie jest możliwa w godzinach szczytu (6.30-9.00 i 17.30-18.00).
Można również zaopatrzyć się w rower na miejscu. W Holandii jest wiele wypożyczalni, ponadto pożyczyć rower można w niektórych sklepach i warsztatach. Jeśli ceny okażą się zniechęcające, warto rozważyć kupno używanego roweru. Przy dłuższych wyprawach takie rozwiązanie powinno być bardziej opłacalne.
Płaski jak naleśnik teren Holandii sprawia, że turystyka rowerowa w tym kraju nie jest zbyt wymagająca. Podobnie jest z wszystkimi ułatwieniami na trasach – ciężko tu poczuć klimat przygody, wyjazd do Holandii będzie raczej wycieczką rekreacyjną i relaksującą. Jedynym utrudnieniem, choć dokuczliwym, może być silnie wiejący wiatr, ale umówmy się – to nie są to wiatry huraganowe.
Skrzyżowanie ścieżek rowerowych. Fot. ednl
Jeśli tylko wiemy, dokąd chcemy jechać, praktycznie nie potrzebujemy planów. Trasy są oznakowane w przejrzysty sposób, w punktach węzłowych znajdują się mapy okolicy. Przemieszczając się z miejsca na miejsce możemy wybrać sobie szlak wiodący prosto do celu (czerwony) lub „trasę widokową” (zieloną) – dłuższą, lecz bardziej malowniczą. Co kilka kilometrów rozlokowane są niezbędniki – skrzynki zawierające narzędzia i niektóre drobniejsze części rowerowe oraz apteczki medyczne. Można z nich korzystać nieodpłatnie.
Ceny zarówno jedzenia, jak i noclegów w Holandii są wyższe niż w Polsce. By uczynić wyprawę bardziej ekonomiczną warto zapoznać się z takimi organizacjami jak CouchSurfing czy Warmshowers, czy też holenderską Vrienden op de Fiets (Przyjaciele Rowerów). Po opłaceniu składki otrzymujemy książeczkę z adresami i telefonami Holendrów, którzy będą gotowi nas przenocować. Wybór jest duży – ponad 4000 nazwisk na terenie całego kraju. Za około 18 euro możemy spędzić noc w komfortowych, domowych warunkach i dostać dobre i duże śniadanie. Oczywiście pozostają jeszcze kempingi, których w Holandii jest całkiem sporo – cena za noc to około 9 euro a warunki są wręcz idealne.
Trasy – co oglądać i gdzie się kręcić
Dzięki gęstej sieci bardzo dobrych ścieżek, rowerem można zjeździć Holandię wzdłuż i wszerz. Niderlandy, choć niewielkie, usiane są urokliwymi miejscami, miasteczkami oraz ośrodkami miejskimi, dlatego warto wcześniej wybrać trasę, zwłaszcza, jeśli wycieczka ma być raczej krótka. Wybierającym się na dłuższe eskapady można polecić zajrzenie do sąsiedniej Belgii. Choć nie tak „idealna” jak Holandia, Belgia również jest nieźle przystosowana do poruszania się po niej jednośladem.
Obowiązkowym punktem programu dla rowerzystów powinien być De Hoge Veluwe – największy w Holandii park narodowy. Poprzecinany jest drogami rowerowymi; wrzosowiska, wydmy i lasy tworzące jego krajobraz oglądać możemy z siodełka białych rowerów, udostępnianych zwiedzającym bezpłatnie.
Są też trasy rowerowe, czy też ich odcinki, bardziej popularne od innych. Najbardziej znana, trochę już legendarna North Sea Route wiedzie między wybrzeżem Morza Północnego a wydmami. Podobno zachwyca widokiem, można też urozmaicić sobie podróż plażowaniem czy kąpielą.
Rowerowy parking w centrum Amsterdamu. Fot. chrisgan/sxc.hu
Znajdziemy też miłośników miast takich jak Haga czy Amsterdam, czy też raczej – ich widoku z perspektywy siodełka. Być może zachwyt ten związany jest z nostalgią i tęsknotą za miastem, w którym da się w sposób wygodny i bezpieczny poruszać rowerem. Amsterdam w ogóle jest niesamowity pod tym względem. To tutaj, grubo ponad sto lat temu powstała pierwsza na świecie wypożyczalnia rowerowa (warto pamiętać, że wbrew pozorom, rower nie został wynaleziony w Holandii). W Amsterdamie też (w porównaniu do innych miast) „mieszka” najwięcej rowerów w całej Holandii – ponad pół miliona. Tutaj też znajdują się olbrzymie parkingi rowerowe. Taki wielki parking może pomieścić aż 15 000 jednośladów!
Wydaje się, że prócz ryzyka kradzieży i być może zbyt jednostajnego krajobrazu, rowerzyści nie mogą zarzucić niczego Holandii. Na pewno warto polecić taką wycieczkę początkującym cyklistom-turystom; jako wprawkę do większych przygód i wyzwań, ale również okazję do bardzo przyjemnego spędzenia czasu na rowerze.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16908
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12113
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 180778
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 212401
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8510
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7488
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42792
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9348
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11762
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9063
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11137
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8480
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10418
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6938
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9043
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7057
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 72548
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 184227
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8472
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 293854
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.02.2013 16:49
Liczba odwiedzin: 9973
Zdobywanie Elbrusu, najwyższego szczytu Kaukazu, latem i wejście na jego szczyt zimą to dwie różne historie. Wejście na Elbrus latem, przy sprzyjającej pogodzie, odpowiedniej aklimatyzacji i bez zbędnego obciążenia zajmuje jeden dzień. Ten sam wyczyn, ale zimą, wiąże się z kilkoma poważnymi utrudnieniami. Członkowie wyprawy Mount Elbrus Expedition będą musieli się zmierzyć z bardzo niską temperaturą, kapryśną pogodą, trudną orientacją w terenie oraz, nierzadko, koniecznością torowania drogi w głębokim śniegu. »
Tagi: patronat medialny, elbrus, góry, spotkania i imprezy podróżnicze, góry planowane wyprawy
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 23.02.2013 16:54
Liczba odwiedzin: 3947
Poszukując skarbów, z czekanem, rowerem, w głąb ziemi, z płetwami, pieszo… i w różowych rękawiczkach! »
Powered by Webspiro.