Dziś jest 18.04.2024

Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusława, Alicja, Bogusław

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Oczami olbrzyma, czyli Zielona Wyspa w pigułce

Autor: Kamila Karbowniczek

Data publikacji: 06.06.2012 13:36

Liczba odwiedzin: 5081

Tagi: europa, irlandia, aran, glendalough, trim, glasnevin, staż zadanie 1, relacje, kamila karbowniczek

Irlandia- nietypowe miejsce na rodzinny wyjazd, z kolei idealne na potrzeby indywidualnego zwiedzania z plecakiem. Potrafi zachwycać, dziwić, a nawet przerażać. Jest bardzo różnorodna i nie na darmo mówi się o niej „Zielona Wyspa”. Kusi morskim klimatem i pięknem krajobrazu. Zachęca do wędrówek i staje się tematem inspirujących fotografii. Niezwykłe miejsce ze względu na dużą różnorodność kulturową, „Mekka” dla spragnionych spokoju i wypoczynku, a także raj dla pasjonatów wspinaczki skałkowej.

Irlandia,Wyspy Aran
 
Irlandia,Wyspy Aran
fot. Kamila Karbowniczek

Z lotu ptaka Irlandia przypomina maleńki, zielony puzzle, który unosi się pośrodku zburzonego morza. Wraz z obniżaniem lotu, dostrzec można maleńkie domki i liczne, kamienne budowle- zamki i klasztory. Lądując w dublińskim porcie krajobraz ani trochę nie traci na ostrości. Powodem tego jest wszechobecna zieleń, która zdaje się dominować w tym otoczeniu. Powietrze jest ostre i wilgotne. Czuć zapach morza, trawy i świeżości. Aby odkryć prawdziwą Irlandię należy wybrać się daleko poza miasto. Najlepiej w tym wypadku wypożyczyć samochód . Zwiedzanie należy zaplanować wcześniej i poczytać o lokalnej kulturze, obyczajach i zabytkach.

Irlandia potrafi być piękna, ale ma kapryśną pogodę. Często pada deszcz, więc najlepiej wybrać się do niej w miesiącach letnich. Irlandia to przede wszystkim niezwykłe krajobrazy, które potrafią zaskakiwać. Niektórzy mówią, że w Irlandii wszystko wygląda jednakowo, co nie jest zupełnie prawdą. Wystarczy pojechać nad Atlantyk, aby przekonać się o sile i potędze żywiołu, a także zobaczyć jak bardzo surowy klimat zdominował tutejszy krajobraz.

Zupełnie inaczej Irlandia wygląda na południu czy na północy kraju. Wszędzie dostrzec można zabytki wczesnośredniowiecznej architektury, zwłaszcza sakralnej. Dominują celtyckie krzyże, romańskie ruiny i pozostałości po zamkach. Irlandia to kraj, gdzie przyroda potrafi harmonizować z działalnością antropogeniczną człowieka. Przyrodniczo jest to oaza spokoju, gdzie można cieszyć się niemal nieograniczoną przestrzenią. Irlandia nadal jest dzika i niezbadana. Wystarczy poznać ją bliżej, aby móc odkrywać ją wciąż na nowo.

Irlandia Celtów, czyli mityczny świat na wyciągnięcie ręki

Irlandia to wyspa tajemnicza i pełna magii. Jej początki opisane są w mitologii celtyckiej. Miała ona ogromny wpływ na kształtowanie kultury i historii wyspy. Pierwotni mieszkańcy Irlandii przedstawieni byli jako mityczne olbrzymy, które cechowała wyjątkowa brzydota. Walczyli z najeźdźcami i ostatecznie zostali wyparci przez bóstwa oraz ludzi. Baśniowe opowieści tworzą mityczny świat, gdzie bogowie i ludzie żyją obok siebie w nieskłóconej przyjaźni. Idylliczność zakłócona jest jednak przez nieustające, barbarzyńskie wojny z zagrażającym Irlandii wrogiem.

Celtowie wierzyli w różnorakie bóstwa. Każdemu z nich nadawano imiona, które cechowały ich siłę i osobowość. Na postawie zapisów wiadomo, że istniało około 400 różnych bóstw. Celtowie wierzyli w życie pozagrobowe i potężne moce, które przenikały ich świat. Celtyccy kapłani-druidzi wyznawali teorię reinkarnacji, która pozwalała im wierzyć w nieśmiertelność duszy. Ponadto wierzyli w animizm. Według nich bogowie potrafili wcielać się w zwierzęta i dowolnie przenikać istoty żyjące.

Newgrange to jeden z najważniejszych i najbardziej tajemniczych grobowców megalitycznych w Europie. Został zbudowany około 3200 lat p.n.e. Według celtyckich przekazów było to miejsce, gdzie składano do pochówku ciała zmarłych królów. Są to jednak legendy, które nie zostały nigdy potwierdzone. Prace wykopaliskowe w latach 60 XX wieku pozwoliły lepiej poznać tajemnicę Newgrange. Odkryto wtedy, że 21 grudnia wraz z zimowym przesileniem promienie słońca przenikają do komory, tworząc Newgrange najstarszym, znanym, słonecznym obserwatorium. Z punktu widzenia architektonicznego i inżynierskiego jest to bardzo ciekawa budowla. Kamienny kurhan został rozplanowany tak, aby światło mogło przenikać w głąb mrocznej komory jedynie raz w roku.

Pradawne wierzenia, mity i obyczaje

Irlandzkie cmentarze są niesamowicie klimatyczne. Pierwotnie wierzono w świat pozagrobowy, gdzie wędrowały celtyckie dusze po śmierci. Świat umarłych zawsze znajdował się na zachodzie i z daleka od ludzkich osad budowano cmentarze. Wiele z nich przetrwało do dziś, jednak część z nich jest już wyłącznie reliktem zamierzchłej przeszłości.

Irlandia,Dublin-Cmentarz Glasnevin
 
Irlandia,Dublin-Cmentarz Glasnevin
fot. Kamila Karbowniczek

Cmentarze irlandzkie cechuje spora różnorodność-od katakumb po ziemne nasypy i kamienne kurhany. Miejsce pochówku zależało w głównej mierze od znaczenia zmarłej osoby. Zwykłych ludzi chowano bezimiennie. Kamienne nasypy z kolei przeznaczone były dla wyjątkowych osobistości. Wiele megalitycznych grobowców irlandzkich przetrwało do dziś. Przy grobie umieszczany był kamień bądź obelisk, gdzie wyryte było imię zmarłego. Co więcej starano umieszczać się napis w miejscu niewidocznym dla żywych istot. W tym celu stworzone było specjalne, sakralne pismo.

Wiara w życie pozagrobowe była w Irlandii wyjątkowo silna. Wierzono nie tylko w istnienie bóstw, ale także w demony i duchy, które były częścią alternatywnych światów. Niespokojne dusze często przybierały potworne kształty. Wierzono w istnienie banshee (od bean sidhe-kobieta z sidhe). Dźwięk harfy i smętne zawodzenie były symbolem nadejścia śmierci.

Irlandia,Dublin-Cmentarz Glasnevin
 
Irlandia,Dublin-Cmentarz Glasnevin
fot. Kamila Karbowniczek

Glasnevin, cmentarz znajdujący się w Dublinie to chyba jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych cmentarzy irlandzkich. Znajduje się w północnej części miasta i sąsiaduje z pięknym ogrodem botanicznym, do którego wstęp jest bezpłatny. Glasnevin to przede wszystkim rzeźby sakralne, które zachwycą niejednego miłośnika sztuki. Ponure twarze wyryte z kamienia zdają się spogladać na przechodniów nieufnie. Wiele nagrobków pokrytych jest grubą warstwą zielonego bluszczu, który niejednokrotnie tworzy z nimi jednolitą całość. Przyroda tak bardzo wtapia się w otoczenie cmentarza, że aż trudno w to początkowo uwierzyć.

Cmentarz skrywa wiele niespodzianek, które dostrzegą jedynie bystre oczy i wrażliwa dusza. Takie właśnie są cmentarze. Ich mistyczne piękno ściera się niejednokrotnie z szarością otoczenia. Glasnevin jeszcze do niedawna przypominał miejsce opuszczone. Obecnie trwają prace konserwatorskie i wiele starych nagrobków jest usuwanych w miejsce dla nowych. Warto więc dokumentować jego piękno dopóki nie zatraci swojej autentyczności.

Celtyckie krzyże

Irlandia, Glendalough
 
Irlandia, Glendalough
fot. Kamila Karbowniczek

Można napotkać je w wielu miejscach w Irlandii. Jadąc samochodem często widuje się pojedyncze krzyże skierowane na zachód, stojące w ponurym osamotnieniu. Na każdym cmentarzu jest co najmniej kilka z nich. Są symbolem chrześcijaństwa w Irlandii. Służyły niegdyś do szerzenia prawd wiary. Początkowo przedstawione na nich płaskorzeźby tworzyły jedynie motywy geometryczne. Z czasem krzyże zaczęto ozdabiać scenami biblijnymi, tworząc miniaturowe arcydzieła rzeźbiarskie. Najpiękniejsze krzyże napotkać można w opactwach i kompleksach klasztornych na terenie całego kraju.

Era Wikingów, a chrystianizacja wyspy

Celtycka Irlandia składała się z ponad stu plemiennych królestw. Wraz z nadejściem chrystianizacji państwo zaczęło powoli kształtować swoje nowe oblicze. Wszystko to miało miejsce za sprawą Świętego Patryka, który do dziś jest patronem Irlandii. Jego dzieje opisywane były w licznych księgach i manuskryptach. Za jego sprawą udało się założyć w Irlandii pierwsze klasztory i opactwa. Święty podróżował po całej wyspie głosząc idee nowej wiary. Tłumaczył tajemnicę Trójcy Świętej na podstawie listków koniczyny. Roślina była niegdyś uważana za świętą przez celtyckich druidów. Stała się nieoficjalnym symbolem Irlandii.

Irlandia,Jerpoint Abbey
 
Irlandia,Jerpoint Abbey
fot. Kamila Karbowniczek

Klasztory i opactwa to najlepiej zachowane zabytki wczesnośredniowieczne w Irlandii. Przykładem dobrze zachowanego klasztoru powstającego w VIII-XII wieku jest Glendalough. Położony jest w malowniczej scenerii Gór Wiclow. Klasztor był wielokrotnie plądrowany przez Wikingów. Obiekt rozwijał się przez 600 lat i był siedzibą irlandzkich biskupów. Jego założycielem był Święty Kevin, który wybrał to miejsce na swoją pustelnię. Do jego upadku przyczynili się dopiero Anglicy, którzy w czasach krwawych wojen zakazywali pielgrzymek do Glendalough. Miejsce najlepiej zwiedzać latem, kiedy kapryśna, irlandzka pogoda pozwala na swobodne wędrówki po górach. Nad ranem kiedy nie ma w pobliżu turystów można nacieszyć się niepowtarzalnym klimatem i ciszą tego miejsca. Uwagę przykuwa okrągła 30-metrowa wieża znajdująca się nieopodal cmentarza. Kompleks klasztorny tworzy również katedra z XII wieku oraz krzyż Świętego Kevina z VIII wieku. Glendalough to również wspaniałe jeziora, gdzie również napotkać można liczne, klasztorne ruiny. Wiele starych krzyży pokrytych jest bluszczem, a wiele tablic niemożliwych do przeczytania. Niezwykłość tego miejsca polega na idealnej harmonii pomiędzy światem przyrody, a pięknem średniowiecznych zabytków.

Irlandia,Jerpoint Abbey
 
Irlandia,Jerpoint Abbey
fot. Kamila Karbowniczek

Kolejnym bardzo klimatycznym miejscem w Irlandii jest Jerpoint Abbey. Opactwo położone jest nad brzegami Little Arrigle na południe od Thomastown. Zostało założone przez Cystersów w 1160 roku. Prawdziwy zachwyt wzbudzają architektoniczne detale oraz rzeźby. Przedstawiają motywy związane nie tylko z duchowieństwem, ale także z etosem rycerskim oraz mitologią. Ruiny opactwa zachowały się jednak w niewielkim stopniu. W dobrym stanie przetrwał z kolei Kościół. Uwagę przyciągają rozmieszczone wewnątrz nagrobki ze stylizowanymi figurami świętych. Jak w wielu miejscach w Irlandii można napotkać tu również okrągłą wieżę. Została dobudowana w XV wieku i obecnie idealnie komponuje się z klimatem Jerpoint Abbey.

Irlandia,Rock of Cashel
 
Irlandia,Rock of Cashel
fot. Kamila Karbowniczek

Jednym z najpiękniejszych zabytków Irlandii jest jednak Rock of Cashel. Jest to warowna twierdza, która wyrasta z równiny Tipperary. Była symbolem królewskiej i kościelnej potęgi przez przeszło 100 lat. Zamek został przekazany władzy kościelnej i stał się swoistym centrum życia religijnego w kraju. Obecnie Cashel przyciąga wielu turystów, którzy mogą podziwiać zachowaną architekturę romańską oraz niezwykle piękne rzeźby i krzyże. Z 28-metrowej okrągłej wierzy można podziwiać widok na okolicę, gdzie rozpościera się piękna panorama regionu Tipperary. Ruiny wyglądają wspaniale o każdej porze dnia, zwłaszcza o zachodzie słońca kiedy światło przenika kamienne mury tworząc niezwykłą grę cieni.

Najazdy barbarzyńców

Wikingowie przybyli do Irlandii w IX wieku. Nigdy nie zdołali opanować całej wyspy, jednak plądrowali klasztory i nękali miejscową ludność, która nie potrafiła poradzić sobie z tak potężnym wrogiem. Za sprawą ich najazdów powstały jednak pierwsze miasta irlandzkie- Dublin, Waterford oraz Limerick. Wikingowie wprowadzili również nowe metody uprawiania ziemi oraz pierwsze monety. Dublin wyrósł na dużą metropolię i do dziś napotkać można wiele wskazówek mówiących o czasach wikingów. Późniejsze najazdy Normanów w roku 1169 były tragiczne w skutkach. Zostały zdobyte główne miasta, a panem Irlandii został król angielski Henryk II. W tym czasie powstało wiele wspaniałych zamków. Początkowo twierdze budowane były z drewnianych bali, jednak z czasem zaczęto stosować bardziej wytrzymały kamień.

Przykładem architektury normandzkiej jest zamek Trim, położony niedaleko Dublina nad rzeką Boyne. Zamek został wzniesiony w 1173 roku przez rycerza Hugha de Lacy'ego. Obecnie Trim jest jednym z najlepiej zachowanych zamków w Europie. Ciekawostką może być fakt, iż pojawił się w filmie Mela Gibsona „Waleczne serce” z 1995 roku. Film nakręcony w przepięknej, irlandzkiej scenerii zdobył serca widzów i został nagrodzony Oskarem.

Kultura irlandzka stała się tematem wielu stereotypów. Irlandia kojarzona jest z zielonym piwem, skoczną muzyką i dużym folklorem, który zdaje się nie zamierać. Ile w tym jest prawdy? Kultura zamiera wraz ze starszymi pokoleniami. Młodzi nie pamiętają ciężkich czasów emigracji i głodu. Nie utożsamiają się z wymierającym językiem i nie kultywują tradycji przodków. Dublin stał się bardzo kosmopolitycznym miastem, gdzie ciężko doszukać się prawdy o jego mieszkańcach. Emigracja spowodowała, że Irlandczycy zaczęli asymilować się z napływającą ludnością i czerpać wzorce z innych zachowań, innych kultur. Duży wpływ na Irlandię mają trendy, które przychodzą z sąsiadującej Wielkiej Brytanii. Widać to w zmieniającej się kulturze i zachowaniu mieszkańców wyspy.

Irlandia,Wyspy Aran
 
Irlandia,Wyspy Aran
fot. Kamila Karbowniczek

Aby odkryć prawdziwą Irlandię należy wyruszyć daleko na zachód. Niewielkie, leżące nad Atlantykiem Wyspy Aran to jedno z ostatnich miejsc, gdzie można napotkać prawdziwy, irlandzki folklor. Mieszkańcy zdają się żyć z dala od cywilizacji, odcięci od „Zielonej Wyspy”. Po rozmowach z tymi ludźmi można wywnioskować, że są szczęśliwi. Wyspy dają im wolność. Miejscowa ludność zajmuje się hodowlą bydła, uprawami i handlem. Tradycyjne wyroby z wysp to ciepłe, wełniane swetry. Na Wyspach Aran rozwinęła się w pewnym stopniu turystyka. Można zwiedzać pozostałości ruin. Najwcześniejsze ślady osadnictwa na wyspach pochodzą z epoki brązu i żelaza. Na wyspie Inishmore znajdują się dwa forty- Dun Aengus i Dun Duchathair. Pozostały również ślady po wczesnośredniowiecznych kościołach i budowlach obronnych z czasów późniejszych. Aran to dzikie, wapienne wyspy o wybrzeżach klifowych. Piękno i surowy charakter wysp przyciągają swoim magnetyzmem. Życie na wyspach nie należy jednak do najłatwiejszych. Wyspy stały się tematem przewodnim w filmie dokumentalnym Roberta O'Flaherty'ego „Man of Aran”.

Irlandia,Wyspy Aran
 
Irlandia,Wyspy Aran
fot. Kamila Karbowniczek

Irlandia to kraj, w którym można odnaleźć wewnętrzny spokój. Piękno przyrody jest wręcz namacalne, powietrze świeże, a wiele miejsc wartych zobaczenia. Irlandia nie rozczarowuje. Warto wybrać się do niej latem, gdy pogoda jest mniej kapryśna. Szlaki dziedzictwa kulturowego Irlandii są bowiem bardzo imponujące. Zwiedzanie można urozmaicić sobie lokalnym folklorem. Wiele tradycyjnych pubów zapewnia rozrywkę w najlepszym wydaniu. Muzyka irlandzka jest bardzo różnorodna-od U2 po The Dubliners. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To właśnie w pubach można usłyszeć najlepsze opowieści. Irlandczycy to na ogół bardzo przyjaźni i gościnni ludzie. Wynika to z ich odmiennej mentalności, gdzie ludzka życzliwość nie jest odbierana negatywnie.

Komentarze (5)

  • 22.01.16, 16:32

    Komentarz usunięty

  • 14.08.15, 12:26

    Komentarz usunięty

  • 02.07.15, 14:32

    Komentarz usunięty

  • theriel1488@...

    theriel1488@...

    15.06.12, 16:15

    Najlepiej dojechać do Galway i później do Rossaveal. Tam wykupuje się bilet na statek wycieczkowy, albo można w Galway kupić takie bilety. Nie pamiętam już cen, ale tragedii nie było. Wyspy naprawdę warto zwiedzić. Zwłaszcza Inishmore. Robią duże wrażenie. Moim zdaniem klify są nawet piękniejsze niż gdzie indziej:) Tam wszystko wygląda tak, jakby czas stanął w miejscu. Warto porozmawiać z miejscową ludnością. Pamiętam, że ludzie byli tam bardzo życzliwi i nie trzeba ich było ciągnąć za język, aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Sam dojazd jest dość dobry:) Polecam

    Zgłoś

  • czytelnik (gość)

    czytelnik (gość)

    15.06.12, 13:50

    Ciekawe wydają się te wyspy Aran... Łatwo do nich dopłynąc? Skąd najlepiej startować? Bedę wdzieczny za jakies wskazowki, planuje wyjazd do irlandii.

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6151

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5758

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 17994

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7192

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8817

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7794

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8039

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6482

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7043

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5698

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6274

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5038

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35851

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 78553

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6435

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 117390

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze