Dziś jest 29.05.2023
Imieniny obchodzą Teodozja, Maksym, Bogusława, Magdalena
Autor: Marta Nogas
Data publikacji: 14.07.2011 15:58
Liczba odwiedzin: 4742
Tagi: europa, islandia, reykjavik, myvatn, artykuły, marta nogas
Kraj bardzo ciekawy, zarówno pod względem kulturowym, historycznym, jak i klimatycznym. Wydaje się odrobinę zapomniany przez resztę Europy – być może ze względu na swoje położenie.
Fot. Fred Fokkelman/sxc.hu
Islandia leży zdecydowanie na uboczu, jest wyspą położoną 970 km od kontynentalnej części Norwegii, 798 od Wielkiej Brytanii i 287 km od wybrzeży Grenlandii. Dziś, w dobie samolotów, odległości te być może nie robią już tak dużego wrażenia, jednak dawniej prowadziły do zamknięcia i wyobcowania społeczeństwa Islandii. Z tego powodu wyspiarze cieszą się dużym zainteresowaniem naukowców prowadzących badania genetyczne.
Islandczycy to w większości luteranie, przy czym odsetek osób wierzących jest dość wysoki (między 80 a 90 proc., w zależności od źródła). Sprawą dyskusyjną jest wiarygodność tych liczb, coraz więcej mieszkańców wyspy mimo oficjalnej przynależności do kościoła, deklaruje ateizm.
Islandia należy do kręgu kultury skandynawskiej, jej mieszkańcy są potomkami norweskich Wikingów i Celtów. To dziedzictwo ma odzwierciedlenie w ciągle aktualnych legendach, obyczajach i wierzeniach. W 1972 roku Asatru, religia politeistyczna oparta na mitach skandynawskich została zalegalizowana na Islandii. Wyznawcy stanowią niewielki procent społeczeństwa, jednak zjawisko to jest zdecydowanie warte uwagi ze względu na rytuały i święta, tak różne w swym przebiegu i istocie od chrześcijańskich.
To kraj ludzi otwartych i tolerancyjnych, którzy są w większości dobrze wykształceni i... bardzo zdrowi (średnia długość życia kobiet wynosi ponad 80 lat! W Japonii, dla porównania, kobiety żyją średnio 86 lat). Do niedawna świetnie radzono sobie tam również pod względem ekonomicznym, jednak kryzys w 2008 roku dotkliwie osłabił gospodarkę kraju.
Turystycznie
Wydawać by się mogło, że miejsce, które leży stosunkowo daleko i jest tak zimne jak Islandia (11 proc. powierzchni wyspy zajmują lodowce), nie będzie raczej wymarzonym miejscem na wakacje. Innego zdania jest jednak około 300 000 turystów, którzy rokrocznie odwiedzają ten kraj. Chętnych jest zwykle o wiele więcej, jednak rząd nakłada odgórne ograniczenia, by turystyka nie ingerowała mocno w środowisko naturalne. Pomimo tego większość osób, zatrudnionych na wyspie w sektorze usług, zajmuje się turystyką właśnie.
Co Islandia może zaoferować podróżnym?
Na wyspie nie brakuje atrakcji, szczególnie tych przyrodniczych, które przyciągają rzesze turystów. Czynnikiem odstraszającym mogą być niskie temperatury, jednak odpowiednie przygotowanie się i zapas ciepłych ubrań pozwalają komfortowo przetrwać w surowym klimacie.
Po pierwsze: lodowce. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt sportowy i doświadczenie możemy wybrać się na spacer po lodzie. Dostać się do lodowca nie jest trudno – do większości miejsc można dojechać samochodem. Należy jednak pamiętać o dużym zimnie, małej gęstości zaludnienia, często niewybrukowanych drogach. Podczas zwiedzania Islandii nie zawadzi odrobina ostrożności: niektóre lodowce przykrywają wulkany, z których część nadal jest czynna. Najbardziej popularny wulkan to Hekla, zwana niegdyś „bramą do piekła”. Trudno się dziwić – otacza ją zastygła lawa i lód, a wokół nie ma żadnych śladów życia.
Po drugie: liczne gejzery i gorące źródła zarówno przyciągają turystów, jak i są wykorzystywane w energetyce – buduje się przy nich elektrownie geotermalne. Jedna z nich znajduję się w okolicy Myvatn – „jeziora muszek”, które zawdzięcza swoją sławą (czy też niesławę) tysiącom kłębiących się wokół owadów.
A po trzecie: popularne są również wyprawy pod koło biegunowe (na wyspę Grimsey, należącą do Irlandii) oraz rejsy, podczas których, przy odrobinie szczęścia, można poobserwować wieloryby. Ornitolodzy również znajdą tu coś dla siebie – wiele gatunków ptaków niewystępujących gdzie indziej, tu można oglądać w ich naturalnym środowisku. Szczególnie obiecującym miejscem do obserwacji ptaków jest Półwysep Snaefellsnes.
I na koniec: Reykjavik, czyli „dymiąca zatoka” jest zarazem stolicą, jak i największym miastem Islandii. To również najbardziej na północ wysunięta stolica świata. Miasto i jego najbliższą okolicę zamieszkuje około 3/5 ludności całego kraju. Bardzo ciekawa jest architektura Reykjaviku – tuż obok zabytkowych, kolorowych domków znajdują się szklane wieżowce. Warto polecić postmodernistyczny Ratusz oraz nowoczesny budynek kościoła Hallgrímskirkja przypominający wzgórze bazaltowej lawy.
Kuchnia dla zuchwałych
Kulinarna eksploracja Islandii to zadanie wymagające dużej odwagi. Do tradycyjnych potraw serwowanych w tym kraju należy barania głowa lub baranie… jądra. Mówi się, że na ponad 300 000 mieszkańców wyspy przypada jedynie 600 000 owiec. Być może dlatego nic nie może się zmarnować...
Jednak nie barania głowa ani jądra są dobrem narodowym (jeśli można użyć takiego sformułowania) na Islandii, lecz ryby. Zdanie wydaje się być w pełni uprawnione, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że rybołówstwo jest podstawą gospodarki tego kraju, zaś wybór ryb jest olbrzymi, przy czym ich ceny są niewielkie (jak na realia islandzkie). Słynną potrawą jest hekarl, czyli suszony rekin. Należy pamiętać, że danie to służy do smakowanie, nie do wąchania – długi proces obróbki sprawia, że nad specjałem unosi się dość przykry zapach. Podawany jest z czarnym, razowym chlebem i wysokoprocentową wódką, zwaną svarta daudi (czarna śmierć).
Język
Przy okazji niedawnego wybuchu islandzkiego wulkanu, który sparaliżował ruch lotniczy nad całą Europą, wiele osób łamało sobie języki na słowie Eyjafjallajokull. Co tu dużo mówić, język islandzki nie jest łatwy, jednak trzeba oddać sprawiedliwość – nazwa wulkanu należy do trudniejszych. Zalicza się go do grupy języków skandynawskich, przypominać więc może trochę szwedzki lub norweski. Na wyspie nie powinno być problemów z rozmawianiem po angielsku, jednak mimo to można pokusić się o próbę zapamiętania kilku islandzkich słów. „Góðan dag” oznacza dzień dobry, „miđbær” – centrum, moje ulubione „frímerki” to znaczki pocztowe. Wyzwaniem ponad nasze siły może być, bardzo użyteczne skądinąd, słowo „farfuglaheimili” oznaczające schronisko młodzieżowe.
Polacy
Polska mniejszość na Islandii jest stosunkowo duża, stanowią oni drugą po samych Islandczykach grupę etniczną. Ich liczba znacznie zmalała po kryzysie w 2008 – 2009 roku, kiedy to Polacy zaczęli masowo tracić pracę. Islandczykom Polska kojarzy się głównie z kadrą trenerów sportowych (bardzo cenionych w tamtym kraju) oraz… batonikiem Prince Polo, który podbił podniebienia wyspiarzy.
Od 1959 roku działa w Polsce Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej, skupiające sympatyków tego kraju. Wydają broszurę „Materiały o Islandii” oraz biuletyn informacyjny „Islandia”. Towarzystwo zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o Islandii czy też raczej – zarażaniem innych swoją pasją.
Wiedza praktyczna – o lataniu, spaniu, kosztach
Z oczywistych względów na Islandię dostać możemy się jedynie samolotem lub promem. Promy kursują m.in. z Niemiec, Danii, Wysp Owczych i Norwegii. Lot samolotem nie będzie niestety ani bezpośredni, ani tani. Należy przesiąść się np. w Kopenhadze, a koszt przelotu waha się od 1600 do nawet kilku tysięcy w obie strony (cena jest uzależniona od daty, linii lotniczych itp.). Oczywiście zdarzają się też cudowne promocje i wtedy (np. lot z Germanwings z przesiadką w Kolonii, zarezerwowany odpowiednio wcześniej) na lot do Islandii wydamy około 500 zł.
Islandia to kraj ekskluzywny – z jednej strony drogi, z drugiej – bardzo oblegany. Rezerwacji należy dokonywać z dużym wyprzedzeniem. Drogie są zwłaszcza produkty spożywcze (a wwieźć można tylko 3 kg jedzenia) i noclegi. Dużo jest kempingów, które są stosunkowo najtańsze, jednak korzystać z nich można z powodów klimatycznych jedynie w ścisłym sezonie (między czerwcem a sierpniem). Również atrakcje i aktywności oferowane przez Islandię nie należą do najtańszych. Walutą jest korona islandzka, jednak problemów z wymianą pieniędzy można uniknąć decydując się na płacenie kartą, co na Islandii jest powszechne.
Miłośników ciepłych plaż i tropikalnych wycieczek surowa w swym klimacie Islandia może odpychać lub przerażać. Oferuje ona jednak doświadczenia unikalne. Gdzie indziej (w Europie!) można pospacerować po lodowcu, wspiąć się na wulkan, wykąpać w ciepłym jeziorze czy w końcu doświadczyć całodobowego dnia lub całodobowej nocy? Islandia jest inna od reszty kontynentu – pod względem klimatu, obyczajów, kuchni. Należy jednak pamiętać, że to co inne, gwarantuje nowe, nieznane jeszcze przeżycia.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 12171
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 7504
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 39043
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 45344
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 4679
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 4474
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 10572
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 5837
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 7236
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 6702
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 6437
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 5022
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 5240
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 4462
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 4773
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 3806
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 21913
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 39908
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 5072
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 59188
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 12171
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 7504
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.