Dziś jest 19.03.2024

Imieniny obchodzą Józef, Bogdan, Marek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nie taka Łotwa straszna

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 25.07.2011 08:57

Liczba odwiedzin: 3145

Tagi: europa, łotwa, ryga, artykuły, anna maria łakomy

Łotwa to kraj bardzo podobny do Polski, choć u nas raczej mało znany. A szkoda, bo znajdziemy tu naprawdę wiele: liczne zabytki, bujną przyrodę oraz bardzo ciekawe życie kulturalne. Wciąż stara się odnaleźć swoje miejsce w Europie oraz zachęcić turystów do przyjazdu i poznania jej unikalności. My, bliscy sąsiedzi z równie trudnym zapleczem historycznym powinniśmy zdecydowanie poznać jej uroki.

Starówka w Rydze
 
Starówka w Rydze
fot. iStockphoto

Wakacje w Rydze być może nie będą należały do najtańszych, ale przewaga nadbałtyckiego klimatu nad zatłoczoną egipską plażą jest niepodważalna. Warto chociażby wyruszyć w podróż, by poszukać cech wspólnych, wspólnych akcentów architektonicznych czy kulturowych. Duch tego kraju stanowi dziedzictwo, które do tej pory nie zostało jeszcze skalane zachodnim pędem. Najlepszym świadectwem Łotwy jest mnogość wyznań, od luterańskiego poczynając, po prawosławne i rzymskokatolickie. To kraj wielu kultur, wielu historii, który ma w sobie ogromną siłę tolerancji i pozostaje silny w swych niewielkich granicach.

Parę słów o Łotwie

Łotwa podobnie jak Polska często przechodziła z rąk do rąk. A zatem byli tam Niemcy, którzy władali państwem od XVIII wieku, byli Polacy, Szwedzi i Rosjanie. W roku 1940 Łotwa znalazła się pod panowaniem ZSRR i stała się niepodległa dopiero po jej rozpadzie w 1991, co ma odzwierciedlenie w składzie społecznym dzisiejszej Łotwy – jej ludność wciąż w 30 proc. stanowią Rosjanie. Wspólnie przystąpiliśmy do Unii Europejskiej w 2004 roku. W tym momencie nasze drogi się rozeszły.

Co zobaczyć?

Główną atrakcją Łotwy jest Ryga, która jest obecnie największym centrum rozrywkowym w krajach nadbałtyckich. Jej piękna starówka zajmuje ok. 0,5 km kwadratowych i jest ostoją historii. Znajdziemy tam gotyckie kościoły, średniowieczne kamienice kupieckie i finezyjne secesyjne budynki. Możemy tam także zwiedzić słynny Dom Bractwa Czarnogłowych, w którym został podpisany traktat ryski. Ryska starówka, prawdziwa perełka tego miasta, została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. W przeciągu wieków Ryga stała się jednym z najpiękniejszych miast Europy. Nieprzypadkowo nazywa się ją także Małym Paryżem.

Stolica Łotwy to także tereny rekreacyjne. Zespół bulwarów otaczających starówkę projektu architektów Johana Daniela Felsko i Otto Dolce oraz liczne ogrody tworzą oazę zieleni w mieście. W sumie znajduje się tam 15 parków miejskich i 7 leśnych, a łączna powierzchnia terenów zielonych wynosi 7000 ha. Wszystkie parki Rygi są postrzegane jako samodzielne dzieła sztuki dzięki wyjątkowo zadbanym trawnikom, odpornym na mróz, masywnym klombom oraz wyszukanym gatunkom drzew i krzewów. Ryga jest jednym z najzieleńszych miast w Europie, a architekci ryskich ogrodów Georgs Kufalts i Andrejs Zeidaks dali początek kulturze parkowej kontynentalnej Europy.

W stolicy znajdziemy także wieżowiec do złudzenia przypominający nasz słynny Pałac Kultury i Nauki. Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy to 21-piętrowy budynek, wybudowany wg wzoru stalinowskich wysokościowców. Został oddany do użytku w 1960 roku. By go wybudować, konieczne było zburzenie zabytków klasycystycznych – Gościnnego Dworu na Moskiewskim Przedmieściu. Obecnie na szczycie wieżowca, podobnie jak w Pałacu Kultury i Nauki, znajduje się taras widokowy.

W samym centrum miasta, na Bulwarze Wolności pomnik Piotra Wielkiego zastąpiono w 1935 roku Pomnikiem Wolności. Budowa została sfinansowana ze składek społeczeństwa i zrealizowana przez architekta Ernestsa Štālbergsa. W 1945 planowano zburzenie pomnika, ale na szczęście poprzestano na instalacji wizerunku Władimira Lenina po drugiej stronie Bulwaru. Dla ciekawych historii – Muzeum Architektury Łotwy znajdziemy w tzw. Trzech Braciach. To kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych, powstałych jako analogia do Trzech Sióstr w Tallinie. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest także XIV-wieczny zamek ryski, wielokrotnie przebudowywany, z czterema basztami, z których do dziś zachowała się jedna. Na przełomie wieków stanowił siedzibę rosyjskich władz gubernialnych oraz był pałacem prezydenckim w okresie między wojnami światowymi. Dziś znajdziemy tu trzy muzea: Muzeum Sztuki Obcej, Muzeum Literatury i Historii Sztuki oraz Muzeum Historii Łotwy.

Warto zdać sobie sprawę, że w Rydze od XIII do XIX wieku większość mieszkańców, poza Łotyszami stanowili Niemcy. Obecnie ilość mieszkańców waha się w granicach 800 tys., Łotysze to tylko 40 proc. społeczeństwa, a ponad 50 proc. stanowią Rosjanie. Wszędzie widnieją napisy po łotewsku, jednak na ulicy słyszy się rosyjski. Ryga jest wielokulturowym tyglem. Swoją dumnie reprezentowaną 15-tysięczną mniejszość mamy również my, Polacy.

W 2003 w stolicy Łotwy został zorganizowany 48. Konkurs Piosenki Eurowizji. Stąd także pochodzi słynny zespół Brainstorm, który odniósł ogromny sukces, nagrywając płytę „Online”.

Co zjeść?

Kuchnia łotewska jest jedną z najbardziej ubogich w Europie. Owoce, warzywa oraz mięso były na ogół trudno dostępne, więc bazuje głównie na rybach. Najsłynniejsze są wędzone szproty z Zatoki Ryskiej. Morze Bałtyckie w ogóle jest głównym źródłem składników kuchni łotewskiej. Priorytetem jest to, by potrawa była sycąca, dlatego wykorzystuje się głównie dużo chleba razowego i żytniego, a także wszelkich potraw mącznych. Jeśli podaje się mięso to jest ono najczęściej wędzone, a z resztek przygotowuje się różnego rodzaju zapiekanki i sałatki. Jedną z najpopularniejszych zup na Łotwie jest maizes zupaw skład której wchodzi chleb kukurydziany i śmietana. Ze względu na duże wpływy Rosji w kraju często można spotkać słynne bliny, dostępne w wersji z ziemniaków lub z mąki. Na deser warto spróbować pysznego piwa Aldaris, które jest ważone tylko na Łotwie. Podobnie jak Uzavas, Tervetes czy Piebalgas jest chlubą Łotyszy.

Komu w drogę, temu poradnik

  • Dojazd

    Z Warszawy do Rygi dotrzeć można samolotem i autobusem. Podróż koleją może już sprawić więcej kłopotów, konieczne są przesiadki. Bezpośrednio dojechać można tylko na Litwę. Chcąc podróżować samochodem należy pamiętać, że przez cały rok obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania. Od 1 grudnia do 1 marca istnieje obowiązek używania opon zimowych. Dozwolona prędkość jest taka sama jak u nas (w mieście 50 km/godz., poza miastem 90 km/godz.). Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej, więc jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport.

  • Nocleg

    Planując wyjazd należy pamiętać, że na Łotwie bardzo trudno o znalezienie noclegu w prywatnej kwaterze. Nietrudno jednak o niedrogi pensjonat albo hotel. Koszt pokoju w pensjonacie to ok. 40 łatów za noc, a ceny hoteli trzygwiazdkowych zaczynają się już od 30 łatów.

  • Waluta

    Obecna waluta to łotewskie Łaty, 1 łat to ok. 5, 8 zł. Ceny są dość wysokie, bochenek chleba to koszt ok. 0,40 LVL, a piwa w barze od 1 LVL/0,5l.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 5930

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5577

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14185

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7009

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8584

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7671

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7755

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6287

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6755

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5547

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6076

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4870

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 33169

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 74351

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6239

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 112339

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze