Dziś jest 10.09.2024

Imieniny obchodzą Łukasz, Mikołaj, Pulcheria, Aldona

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Macedonia

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 21.07.2011 09:32

Liczba odwiedzin: 5819

Tagi: europa, macedonia, jezioro ochrydzkie, ochryda, skopje, galicnik, artykuły, anna maria łakomy

Na północ od Grecji i na zachód od Bułgarii rozciąga się piękna, zielona kraina, w której nie sposób się nie zakochać. To miejsce narodzin słowiańskiej literatury i ojczyzna Aleksandra Wielkiego. Gościnność, niezwykle bogata kultura i historia, miłość do dobrego wina i świetna, tradycyjna kuchnia. Tak, mowa o Macedonii oczywiście.

Macedonia
Skopje. Fot. Kevin Rawlings

Grecko-macedońskie sprawy

Gdy w 1991 roku Macedonia ogłosiła niepodległość pojawiły się ogromne nadzieje. Wraz z biegiem czasu entuzjazm opadł, a zaczęły się nowe problemy. W 2010 roku, w dzienniku „Nova Makedonija” opublikowano badania sondażowe, które wykazały, że ponad 60 proc. respondentów lepiej ocenia „życie za komunizmu”. Sentymenty odżywają, bo też bezrobocie rośnie, czego nie można powiedzieć o gospodarce, która rozwija się w wolnym tempie. A to nie zachęca zagranicznych inwestorów.

Od 2005 roku Macedonia ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale wciąż nie udało jej się podjąć negocjacji akcesyjnych z powodu sprzeciwu Grecji, nie zgadzającej się na nazwę tego państwa. Zdaniem Greków nazwa Macedonia zarezerwowana jest dla greckiego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Gdyby przystać na warunki sąsiadów ci, zdaniem ateńskiego rządu, mogliby rościć pretensje do greckiej prowincji o tej samej nazwie. Była Jugosławiańska Republika Macedonii (ang. FYROM) – pod taki mianem funkcjonuje to niewielkie państwo na arenie międzynarodowej. Choć coraz większa liczba krajów, wraz z USA zaczęła używać konstytucyjnej nazwy – Republika Macedonii, Grecja nie przestaje wyrażać sprzeciwu. Żadne negocjacje w tej sprawie, nawet pod egidą ONZ nie przyniosły do tej pory rezultatu. Spór ten jest także powodem, dla którego Macedonia nie przystąpiła do NATO.

Slatka SLATKO, czyli słodka Macedonia

Slatko jest słodkim daniem, którym macedońscy gospodarze witają gości. Podają je na małym talerzu wraz ze szklanką wody lub rakiji. W każdym domu babcia robi rakiję, gdy wnuczka się rodzi i otwiera butelkę dopiero podczas jej ślubu. Obyczaj slatko powtarza się niemal we wszystkich rodzinach o każdej porze roku.

Danie może występować w różnego rodzaju wariacjach. Może być zrobione z wiśni czy w wersji bardziej wyrafinowanej: z dyni, rodzynek i liści geranium. Slatko często bywa mylone z dżemem, ale Macedończycy wyraźnie protestują przeciwko takiemu przedstawianiu sprawy. Według nich slatko to nie jedzenie, to coś, dzięki czemu mamy się uśmiechać i wydobywać swoje marzenia. Dwie łyżeczki dania w wersji z delceo (kremowe, składające się ze świeżych figi i miodu) i będziemy eksplodować energią. Niektórzy naiwni – według Macedończyków – kucharze zaklinają się, że znają przepis na slatko. – Potrzebne będą świeże owoce, cukier i czas by je ugotować – mówią. Nie wolno jednak w to wierzyć. Prośby o przepis są bezsensowne. Każda mama i babcia przygotowuje je we własny, unikatowy sposób.

Lato nad Jeziorem Ochrydzkim

Jezioro Ochrydzkie jest uznawane za jedno z najczystszych i najpiękniejszych na świecie, ma, bagatela, ponad 3 miliony lat, 286 metrów głębokości i przejrzystość sięgającą 22 metrów, co czyni je największym zbiornikiem słodkiej wody na świecie.

Zaś Ochryda to jeden z najstarszych ośrodków cywilizacji europejskiej, obecnie jest siódmym co do wielkości miastem w kraju i bez wątpienia klejnotem w koronie Macedonii. Kiedyś znajdowało się w nim 365 kościołów, jeden na każdy dzień roku, i do dziś jest uznawane za macedońską Jerozolimę. Znajdziemy tam malownicze domy i liczne pomniki. W 1980 roku zostało wpisane na listę UNESCO. Usytuowane pomiędzy wysokimi górami (do 2800 m n.p.m.) i Jeziorem Ochrydzkim, to nie tylko miejsce historycznej świetności, ale również przepięknej i jeszcze w małym stopniu zniszczonej przez człowieka przyrody.

Do Ochrydy warto się udać zwłaszcza w czasie różnych imprez, m.in. Letniego Festiwalu Teatralnego „Lato Ochrydzkie” na przełomie lipca i sierpnia, Festiwalu Kultury Bałkańskiej w czerwcu czy Festiwalu Bałkańskiej Muzyki Ludowej w sierpniu.

Najpiękniejsze jest wschodnie wybrzeże Jeziora Ochrydzkiego, będące częścią Parku Narodowego Galicica. W parku chroni się m.in. pasmo górskie Galicicia, które rozdziela Jezioro Ochrydzkie od Prespańskiego. Można pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu pasma – Magary (2255 m n.p.m.) lub przejażdżkę, albo wyczerpujący spacer po drodze biegnącej przez przełęcz Livada (1568 m n.p.m.), która łączy obydwa jeziora. Pierwsza część wschodniego wybrzeża jest mniej interesująca. Znajdują się tam hotele, atrakcje turystyczne i plaże. Reszta pozostaje pod ochroną UNESCO, ze względu na nadzwyczajne walory przyrodnicze.

Skopje – w pogoni za Europą

Można tu znaleźć eleganckie, nowoczesne hotele przy brukowanych, osmańskich ulicach, wybitne, neoklasyczne domy tuż przy budynkach z ery jugosłowiańskiej, kościoły bizantyjskie z czerwonej cegły i zaokrąglone, tureckie meczety obok eleganckich kawiarni, centrów handlowych i nowych kolorowych biur. Słowem, tygiel kulturowy.

Miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w regionie, to tutaj odbywają się liczne koncerty, przedstawienia teatralne, taneczne i sportowe. Imprezy takie jak Vinoskop czy BuskerFest świadczą o tym, że życie w stolicy zaczyna spełniać najwyższe europejskie standardy. Ta pierwsza odbywa się regularnie w październiku, w samym sercu miasta. Napijemy się tam dobrego wina, porozmawiamy z właścicielami winiarni oraz posłuchamy muzyki na żywo. Ta druga impreza z kolei skupia najlepsze performance uliczne, trwa 10 dni i odbywa się na ogół na przełomie maja i czerwca.

W 1963 Skopje zostało nawiedzone przez bardzo silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego lwia część miasta legła w gruzach, a ponad 10 000 osób zostało bez dachu nad głową. Przy odbudowie miasta pomagali m.in polscy architekci. Na szczęście czternastowieczna, turecka część stolicy nie została zniszczona. Do dziś można tu podziwiać meczety, hany, bazary, wąskie uliczki, w których niegdyś mieli swój warsztaty rzemieślnicy.

Jedną z największych perełek jest Suli Inn, znajdujący się na Starym Bazarze. Został zbudowany w pierwszej połowie XV wieku przez Izaaka Bey i był częścią targowiska, które później przekształciło się w gospodę. Suli Inn mieściło się na parterze i na piętrze. Na parterze trzymane były konie i bydło, podczas gdy podróżni przebywali w pokojach na górze. Suli Inn, wraz z Meczetem Murat Pasha i łaźnią turecką Chifte stanowią architektoniczną jedność. Budynek został dwukrotnie zniszczony. Pierwszy raz przez pożar, później przez trzęsienie ziemi. Ostatecznie przebudowano go i dostosowano do potrzeb kulinarnych. Obecnie w Suli Inn znajduje się Akademia Sztuk Pięknych i Muzeum Starego Bazaru.

Weselny Galicnik

Galicnik znajduje się ok. 10 km od sztucznego jeziora Mavrovo i ośrodka narciarskiego Zare Lazaresvki, ukrytego głęboko w Parku Narodowym Mavrovo.

Galicnik słynie z Galicka Svadba, tradycyjnych i publicznych ślubów, odbywających się co roku, latem, w dniu święta patrona miejscowości Petrovdena (dzień Świętego Piotra). Pierwotnie wesele trwało 5 dni, a główna jego część odbywała się 12 lipca każdego roku. Tylko w tym okresie pary zawierały małżeństwa. Dziś Galička Svadba jest częścią festiwalu Galichko Leto (Galicznikowskie Lato) i jest dwudniowym wydarzeniem, odbywającym się w weekend poprzedzający 12 lipca. Dziś jest głównie rozrywką serwowaną pod turystów, warto jednak tam zajrzeć, choćby dla barwnego, folklorystycznego widowiska. Podczas ślubu, miejscowi mężczyźni tańczą słynne teskoto (co oznacza „twardy” lub „ciężki”) – taniec, mający symbolizować pokonywanie trudności w życiu.

Powszechnie docenia się także tamtejszy dojrzały ser żółty kaskaval, biały ser sirenje belo, jak również lokalne solanki. Galicnik znany jest także z jego lokalnej tradycyjnej architektury, w tym amfiteatru znajdującego się na wioskowym placu.

Komu w drogę, temu poradnik!

  • Dojazd

    Nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Macedonii. Bezpośrednio polecimy z Wiednia (Austrian Airlines), Istambułu (Turkish Airlines), Pragi (Malev) czy z Belgradu. Można także dolecieć do Salonik lub Sofii i stamtąd udać się do Macedonii autobusem.
    Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Ochrydzie (9 km od miasta) i Skopje (20 km z portu do centrum miasta).

    Autobusy do centrum Skopje kursują nieregularnie (przystanek znajduje się przed lotniskiem), dlatego lepiej zdecydować się na podróż taksówką (ok.10 euro).

    Międzynarodowy pociąg jeździ dwa razy dziennie, łączy Ljubljanę w Słowenii i Thessaloniki w Grecji; z wielu pobliskich krajów możliwa jest także podróż autokarem

  • Na granicy

    Przy pobytach do 90 dni nie jest wymagana wiza. Należy pamiętać o zabraniu paszportu i dowodu osobistego, na podstawie których przekracza się granicę.

  • Koniecznie zobacz:

    • Bitola
    • Krushevo
    • Park Narodowy Pelister
    • Banjsko
    • Kezovica

  • Zdrowie

    Od turystów z krajów europejskich nie wymaga się obowiązkowych szczepień. Nie występują też szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Należy jednak pamiętać, że warunki sanitarne w Macedonii znacznie odbiegają od europejskich standardów.

  • Pieniądze

    Denar macedoński (MKD), 1 PLN = ok. 15 MKD, za 1 euro dostaniemy około 62 denary, za 1 dolara – ok. 45 denarów.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 7762

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 6852

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 28572

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 8530

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 10777

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8500

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10057

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 7669

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 9193

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6422

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8149

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6357

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 56452

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 145984

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 7594

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 236909

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze