Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

„In vino veritas” – Mołdawia, kraina winem płynąca

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 09.02.2014 17:18

Liczba odwiedzin: 4518

Tagi: mołdawia, kiszyniów, wino, narodowe święto wina, tyraspol, enoturystyka, ewelina szłapa, turystyka winna artykuły

Starożytna, łacińska sentencja „In vino veritas”, mówi o tym, że prawda tkwi w winie. Nieprzypadkowo kształt Mołdawii przypomina właśnie winne grono. Maleńkie monastery, urokliwe wioski, a także senne miasteczka i rozległe winnice tworzą niezwykle oryginalny klimat, jakiego próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Między Rumunią a Ukrainą, na lewym brzegu Dniestru, leży kraina, która w Polsce wciąż jeszcze jest mało znana. Na powierzchni, zajmującej mniej więcej jedną dziesiątą terytorium Polski, mieszka zaledwie trzy i pół miliona ludzi, z czego większość w stolicy – Kiszyniowie, a także w miastach, jak: Tyraspol, Bendery (Tighinia) czy Bielce. Choć językiem urzędowym jest tutaj rumuński, Mołdawianie bardzo przyzwoicie mówią po rosyjsku, a młodsze pokolenie zna też angielski. Kraj ten wyróżnia się łagodnym klimatem oraz jednymi z najlepszych gleb w Europie. To wszystko sprzyja uprawie wina, czyli jednemu z najważniejszych filarów mołdawskiej gospodarki. Walutą tego wciąż jeszcze ubogiego kraju jest lej mołdawski, który odpowiada dwudziestu pięciu groszom.

Słońce, wino, taniec, śpiew…

Jakie skojarzenia wywołuje Mołdawia? Po pierwsze i najważniejsze – wino! Niewiele osób wie, że z terenów tych pochodził znany rosyjski, osiemnastowieczny poeta Antioch Kantemir, a w Kiszyniowie tworzył też swoje dzieła przebywający na wygnaniu Aleksander Puszkin. To państwo może się również kojarzyć ze współczesną muzyką rozrywkową. Piosenkarka Sofia Rotaru będąca Ukrainką mołdawskiego pochodzenia, punk rockowy zespół Zdob si Zdub, który kilka lat temu zawojował Eurowizję piosenką o babci uderzającej w bębny, a także nieistniejący już boysband O – Zone, jaki wylansował wakacyjny przebój pt.: „Dragostea din tei”, to najbardziej znane gwiazdy mołdawskiej muzyki rozrywkowej. Starsze pokolenie pamięta również patriotyczną pieśń „Smuglianka”, śpiewaną po rosyjsku, m. in. przez Chór Aleksandrowa.

1. Leżakujące wino w mołdawskiej winnicy.
 
1. Leżakujące wino w mołdawskiej winnicy.
fot. Serhio

Folklor mołdawski, podobnie, jak i rumuński, opiera się na kulturze pasterskiej, czyli na tradycji wypasu owiec, charakterystycznym ubiorze oraz grze na pasterskich instrumentach muzycznych, jak fujarki i flety. Stroje ludowe przypominają stroje górali polskich, a buty, wykonane ze skóry, wyglądają tak samo, jak znane wszystkim kierpce. Nie jest to przypadek, ponieważ pasterze wołoscy przywędrowali na południe Polski z terenów dzisiejszej Rumunii oraz Mołdawii i przywieźli ze sobą właśnie kulturę pasterską.

Zielona stolica, skansen socjalizmu oraz bezkresne winnice

Polacy udający się do Mołdawii nie muszą posiadać wizy. Do krainy wina można dojechać własnym samochodem. Jeśli jedziemy przez Ukrainę, granicę z Mołdawią przekraczamy w okolicach Czerniowiec. Jeśli wolimy przemierzać Węgry i Rumunię, wówczas najłatwiej będzie przekroczyć zachodnią granicę Mołdawii. Do wyboru są również loty na trasie Warszawa – Kiszyniów i Warszawa - Bukareszt. Istnieje również możliwość przejazdu autobusem z Przemyśla do Czerniowiec i z Czerniowiec – do Kiszyniowa. W Republice Naddniestrzańskiej, o której będzie jeszcze mowa, pobierane są opłaty za wjazd. Wiele osób wybierających się do tego kraju nocuje "na dziko" w prywatnych kwaterach. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się za hotel, zapłaci około stu czterdziestu złotych za nocleg. W kwaterach prywatnych ceny wahają się od dwudziestu do trzydziestu pięciu złotych za dobę.

2. Pomnik hospodara Stefana II Wielkiego w Kiszyniowie.
 
2. Pomnik hospodara Stefana II Wielkiego w Kiszyniowie.
fot. Dave Proffer

Na początku wyprawy warto zobaczyć stolicę kraju, czyli położony na siedmiu wzgórzach Kiszyniów, gdzie często pojawiają się dwujęzyczne napisy w języku rumuńskim i rosyjskim. Jego główne atrakcje stanowią: cerkiew Narodzenia Pańskiego, romantyczny park miejski z fontanną, pomnik władcy – Stefana III Wielkiego oraz muzeum Aleksandra Puszkina, który spędzał wygnanie w tym mieście. Można tutaj podziwiać liczne jeziora i parki. Niewiele europejskich stolic posiada tak wiele terenów zielonych, po których można spacerować i jeździć na rowerze. Stolica Mołdawii to doskonała baza wypadowa na cały kraj, ponieważ jest położona w centrum i wszędzie łatwo dotrzeć.

Miasto Tyraspol, zwane skansenem socjalizmu, słynie z licznych pomników Włodzimierza Lenina oraz typowej zabudowy, przypominającej naszego „wczesnego, średniego i późnego Gierka”. Pełni ono funkcję stolicy Republiki Naddniestrzańskiej, marionetkowego kraju, który utrzymuje się z dotacji Rosji. Jest to ewenement na skalę europejską. Wielki czołg oraz charakterystyczne budownictwo pozwalają na przeniesienie się w czasie do lat siedemdziesiątych, co szokuje niejednego turystę. Zupełnym przeciwieństwem Tyraspola są Bendery – historyczne miasto związane z Imperium Osmańskim, gdzie widoczne są wpływy wielu kultur: żydowskiej, ormiańskiej, rumuńskiej, tureckiej i mołdawskiej. Niedaleko miasta zachowały się nawet resztki… Wału Hadriana.

Niewiele osób wie, że mołdawskie wsie również posiadają swój niepowtarzalny urok. Wystarczy wyjechać z Kiszyniowa i można bez trudu znaleźć miejsca, gdzie pełno jest drewnianych domków, malowniczych monasterów, kolorowych kwiatów w ogrodach oraz ręcznie haftowanych makatek z motywami ludowymi. Przykładem takiej sielskości może być wioska Butuceni, oddalona o osiemdziesiąt kilometrów od Kiszyniowa. Wszystkie domki, okiennice, a nawet studnie w osadzie pomalowane są na niebiesko. W ogrodach kwitną malwy i bzy. Przypomina to trochę podtarnowskie Zalipie. Takie osady są odporne na działanie czasu, a ludzie żyją w nich spokojnie, swoim rytmem.

Z racji zawirowań historycznych, skupia się tam również kilkutysięczna Polonia. Największe skupisko naszych rodaków znajduje się w wiosce Styrcza, położonej na północy kraju, w rejonie Glodeni. Została ona założona przez Polaków z Chocimia i Kamieńca Podolskiego. Często nazywa się ją "Małą Warszawą". Mieści się tam Dom Polski, w którym dba się o pielęgnowanie języka polskiego oraz kultury.

W winie skrywa się prawda. O Mołdawii

Mołdawia to nie tylko miasta, lecz także, a może nawet przede wszystkim, ogromne winnice, ciągnące się aż po horyzont. Najbardziej znaną winnicą jest słynna Milistii Mici, licząca sobie dwieście kilometrów, która powstała w roku 1969 na terenie dawnego sklepu, a jej północne krańce mieszczą się nieopodal Kiszyniowa. Jej szerokie korytarze można przemierzać samochodem, a jedyne niebezpieczeństwo wypadku polega na tym, że można tam zderzyć się z… beczką wina. Podobnie jest w przypadku winnic Lion – Gri czy Cricova. Przechowywane są tam gatunki win czerwonych z całej Mołdawii. Najbardziej znane gatunki mołdawskiego wina to: Purcari, Kagor, Cricova, Chateau Vartely czy Et Cetera. Wiele z nich jest eksportowanych do Polski. Ostatnimi czasy utworzono nawet szlak turystyczny „Siedem Szlaków Wina”, skupiający najbardziej znane winnice. Turyści przemierzając ów szlak, poznają proces produkcji wina oraz jego leżakowania.

Każdego roku, w pierwszy weekend października, ten wielki kraj przeżywa niezwykłą uroczystość – Narodowe Święto Wina. Przez Kiszyniów przemierza wówczas Parada Bachusa, na której prezentują się poszczególne winnice oraz osoby związane z tą branżą. Imprezie towarzyszą konkursy, muzyka, tańce i zabawa do białego rana przy wtórze pasterskich piszczałek oraz łykach zacnego napoju, jakim z taką radością raczą się Mołdawianie, a także spragnieni wrażeń turyści. Jak widać, enoturystyka ma ogromne szanse rozwoju w tym niewielkim, ale niezwykłym i wciąż jeszcze nieodkrytym kraju. Wino to najczęściej przywożona pamiątka spożywcza z Mołdawii. Jego ceny wahają się od sześćdziesięciu centów do półtora dolara, w zależności od gatunku. Pobyt w Mołdawii nie należy do wysokobudżetowych; w szczególności dotyczy to produktów spożywczych, które można kupić na bazarach lub w wioskach, u ogrodników.

Teoria peryferii w turystyce mówi o tym, że turyści szukają czegoś innego, nowego; miejsc, które jeszcze nie zostały odkryte. Stwarza to ogromną szansę dla Mołdawii. Choć nie przyciąga ona turystów rozbudowaną bazą hotelową ani też błękitnym morzem, posiada coś, co w turystyce jest bardzo cenne – gościnność mieszkańców. Mołdawianie, początkowo nieufni w stosunku do „gości” i wręcz zdziwieni faktem, że ktoś chce zwiedzać ich ojczyznę, z czasem zaczynają bliżej zaznajamiać się z przyjezdnymi, bezinteresownie ich goszcząc oraz zapoznając ze swoją kulturą. Kraj ten jest bardzo prawdziwy – nie pokazuje się tutaj sztucznej gościnności „pod turystów”, a sami Mołdawianie nie do końca wierzą w swój potencjał turystyczny. Odnajdą się w nim nie osoby, które marzą o wygrzewaniu się na słońcu i morskich kąpielach, ale ci wszyscy, którzy szukają czegoś nietypowego, nieznanego lub pragną przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. Dlatego wyprawa samochodem lub na stopa, połączona ze zwiedzaniem mołdawskich miast i wsi, a także degustacja legendarnego, mołdawskiego wina uraduje serce tych, którzy szukają prawdy na turystycznych szlakach. Czeka ona na nich w słonecznej Besarabii.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (1)

  • 05.11.19, 21:52

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76518

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115048

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze