Dziś jest 24.04.2024

Imieniny obchodzą Aleksander, Horacy, Grzegorz, Aleksy

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Mołdawia – winorośl starsza niż praludzie

Autor: Krystyna Sokulska

Data publikacji: 22.07.2011 11:01

Liczba odwiedzin: 10368

Tagi: europa, mołdawia, cricova, kiszyniów, purcari, wino, artykuły, krystyna sokulska, wino główna, turystyka winna artykuły

Wiecie jakie jest jedyne na świecie państwo kształtem przypominające kiść winorośli? Poznając jego perypetie, odnosi się wrażenie, że Bóg stworzył je do jednego, bardzo konkretnego celu – zajmowanie się winem. Potwierdza to niemal wszystko.

Podstawa mołdawskiej gospodarki – wino
 
Podstawa mołdawskiej gospodarki – wino
fot. iStockphoto

Mołdawia wydaje się być krajem idealnie stworzonym właśnie do produkcji wina. Opowiadane są nawet żarty o tym, że to krzewy winne upodobały sobie Mołdawię na długo, zanim zrobił to człowiek i same rozpleniły się na żyznych czarnoziemach. Są na to dowody. W Północnej Mołdawii archeolodzy odkopali odcisk liścia dzikiej winorośli liczący bagatela 15 milionów lat.

Domniema się, że antyczni Dakowie zamieszkujący tereny Moldowy odkryli, jak robić wino na długo przed innymi nacjami, nawet przez Rzymianami. W VIII w p.n.e. na tereny Mołdawii przywędrowali Grecy, którzy chcieli nauczyć się od miejscowych produkcji tego szlachetnego trunku.

Właśnie za sprawą Daków, a potem greckich kolonizatorów kultura wina w Mołdawii bardzo szybko osiągnęła wysoki poziom. Po najeździe Rzymian na tereny Besarabii, mieszkańcy mogli się już pochwalić własnym procesem produkcji i własnymi recepturami.

Produkty winne, w których brak... winogron

W latach 70-tych XX wieku Związek Radziecki był trzecim co do wielkości producentem wina na świecie. Pod koniec stulecia, po rozpadzie imperium, pojawił się dziwny paradoks – jego dawne republiki miały udział wynoszący zaledwie 3 procent. Swój udział w tym „przedsięwzięciu” dobitnie zaznaczył Gorbaczow, którego antyalkoholowa kampania wzięła sobie za cel zduszenie produkcji rodzinnej oraz powstrzymanie eksportu z krajów sąsiednich. Skutki dla dobrze do tej pory prosperującego winiarstwa – katastrofalne!

Kiedy na początku lat 90. rozpad się ZSRR spora część powierzchni uprawowych była już wykarczowana, resztę porzucono ze względu na brak rynków zbytu.

Brak kontroli spowodował, że niektóre wyroby „winiarskie” sprzedawane Rosji wcale nie zawierały w sobie winogron! Wykorzystał to Putin w roku 2006. Całkowicie zabronił importu na teren Rosji trunku z Mołdawii oraz Gruzji, a że są to akurat kraje o długich i bogatych tradycjach winiarskich, nie trzeba chyba wspominać, jakie efekty spowodowało to dla ich gospodarki.

Mołdawia – dawna republika ZSRR, jest najbiedniejszym krajem Europy, ogólnie słabo rozwiniętym i silnie uzależnionym od importu paliw oraz surowców. Ma za to najwięcej winorośli oraz największy potencjał spośród wszystkich republik radzieckich. W dużej mierze zawdzięcza to francuskim kolonistom, którzy pod koniec XIX wieku sprowadzili do Mołdawii oraz sąsiedniej Rumunii najchętniej kupowane odmiany winorośli na świecie (cabernet, sauvignon oraz merlot).

Mołdawia dzięki swoim naturalnym warunkom sprzyjającym uprawie winorośli za czasów władzy sowieckiej uzyskała dość wątpliwe wyróżnienie. Pojawiły się plany, by obszar kraju obsadzić krzewami winorośli. Dzięki temu przedsięwzięciu Mołdawia została praktycznie zalana krzewami winorośli i jej powierzchnia uprawna rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, czyli do jednej szóstej powierzchni całego kraju. Potem była druga tura prezentów. Ustępujące władze republiki sprezentowały byłym pracownikom część winnic, należących wcześniej do kołchozów. Przed tym wydarzeniem zaledwie 3 proc. winnic było w rękach prywatnych. Takim sposobem przed niepodległą Republiką Moldowy stanęła konieczność kolejnych przemian tj. prywatyzacja i zmierzenie się z konkurencją na innych rynkach.

To właśnie z Mołdawii (dawniej Księstwo Mołdawskie) rosyjscy carowie sprowadzali wina na kremlowskie stoły, a na początku lat 80. państwo to pokrywało jedną piątą radzieckiego popytu na wino.

Dlaczego w Mołdawii powstają wina tak wysokiej jakości – jest zagadka geograficzną. Kiedy spojrzymy uważnym okiem na jej współrzędne na mapie, nie powinno nam umknąć, że leży ona dokładnie na tej samej szerokości geograficznej, na której znajduje się francuska Burgundia. Tak więc, pomimo mroźnych zim Mołdawia cieszy się prawie optymalnym klimatem do uprawy winorośli, łagodzonym dodatkowo poprzez bliskość Morza Czarnego.

W Mołdawii większość upraw znajduje się na południu oraz w centrum kraju wokół stolicy – Kiszyniowa. Najsłynniejsza winnica znajduje się obecnie w Purcari i to tam zabieram was na enologiczną wyprawę.

Vinăria Purcari jest najstarszą winiarnią w całej Mołdawii. Założona została w 1827 roku i posiada długą i chlubną tradycję wyrobu świetnych win, wśród których znajdziemy takie sławy jak czerwone Pinot Noir de Purcari, Negru de Purcari oraz słodkie, pachnące śliwką i czekoladą Kagor (Cahor) de Purcari. W 2003 roku została kompletnie odnowiona, a od 2004 jej wyroby zdobyły 29 medali na enologicznych konkursach ogólnoświatowych.

Wytrawne Negru de Purcari określa się mianem „Królowej Angielskich win”, a wszystko dlatego, że szczególną słabość do niego ma akurat królowa brytyjska Elżbieta II. Od lat do pałacu Buckingham sprowadza się z Mołdawii jej ulubione roczniki.

Cricova – największe piwnice winne na świecie

Największe na świecie piwnice winne znajdują się w Cricovej na północnych przedmieściach Kiszyniowa i Mile tii Mici na południe od stolicy. Powstawały w dość nietypowy sposób, przy okazji odbudowy Kiszyniowa. Aby pozyskać kamień na budowę domów drążono wapienne skały, których w okolicy było pod dostatkiem. W ten sposób powstały ogromne, wapienne pieczary połączone korytarzami. Okazało się, że panują w nich doskonałe warunki do przechowywania wina: duża wilgotność, względnie stała temperatura oraz stała cyrkulacja powietrza. Na pytanie jak to wykorzystać odpowiedź może być tylko jedna – urządzić tam piwnice z winem. Tak też zrobiono.

Aby odbudować stolice potrzebny były spore ilości kamienia, pod powierzchnią powstały zatem setki korytarzy tworzących niemal drugie miasto. Podziemne ulice tej wapiennej miejscowości ciągną się na obszarze ponad 200 km na głębokości 30 – 85 m. Dzięki swoim wymiarom znalazły się w Księdze Rekordów Guinnesa jako „największe piwnice winna na świecie”.

Spacerując, albo jadąc samochodem (ze względu na sporą powierzchnię taki rodzaj zwiedzania jest preferowany) znajdziemy tabliczki ulic, o nazwach rodem ze świata wina, przeważnie tożsamych z konkretnych gatunkiem wina zamieszkującym dane terytorium.

Narodziny nowej MOLDOWY

Trzeba przyznać, że Mołdawia dość szybko i z dużym impetem dźwignęła się po zadanych jej przez ZSRR ciosach. Obecnie wśród światowych producentów win zajmuje ona wysoką 9 pozycję, na którą ciężko pracuje, wysyłając ponad 85% wyrobów winiarskich na eksport.

Jeżeli wierzyć lokalnym legendom, wino z mołdawskich winnic ma właściwości cudowne – wzmacniające, dodając odwagi i wiary. Słynny stał się mołdawski władca Stefan cel Mare (Stefan Wielki), który miał w zwyczaju wypijać puchar wypełniony mieszanką lokalnych win przed każdą bitwą z Turkami. Wszystkie te bitwy były oczywiście wygrane.

Kąpiel w cudownym winie

Wielu z was skłonnych będzie twierdzić, że bardziej wiara w nadzwyczajną moc wina, niż ono samo dostarczało królowi nadludzkiej mocy podczas bitew. Jednak w każdej legendzie, a ta nie jest wyjątkiem, jest ziarno prawdy. Właściwości lecznicze wina znane są nie do dziś. Mołdawia jest jednym z pierwszych krajów, które to odkryły i zaczęły wykorzystywać jako atut turystyczny.

Udowodniono, że wino ma właściwości wygładzające, wzmacniające i odżywcze. Zabiegi chwalone są za to, że znakomicie napinają oraz ujędrniają skórę, a poza tym mają korzystny wpływa na serce, układ krwionośny, metabolizm oraz bezsenność.

Wine&Spa Resort, czyli nieco zmodyfikowana wersja spa, poza tradycyjnymi zabiegami proponująca również winoterapię, jest w Mołdawii dość popularnym trendem. Nie mogę i wcale nie zamierzam zdradzić wszystkich sekretów, kryjących się pod hasłem „winoterapia”. Napomknę tylko, że elementem zabiegu są kąpiele w winie, peeling moszczem winogronowym oraz masaż olejkiem z pestek winogron. O reszcie przekonacie się na miejscu.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (9)

 • 19.10.16, 13:15

  Komentarz usunięty

 • 10.08.16, 00:46

  Komentarz usunięty

 • 25.01.16, 05:12

  Komentarz usunięty

 • 15.09.15, 14:04

  Komentarz usunięty

 • 18.08.15, 16:01

  Komentarz usunięty

 • 25.07.15, 14:59

  Komentarz usunięty

 • 06.07.15, 13:27

  Komentarz usunięty

 • ash shoes outlet online (gość)

  ash shoes outlet online (gość)

  15.04.15, 12:48

  ash sneakers on sale ash shoes outlet online http://ashshoesusasale.blogspot.com/

  Zgłoś

 • 03.10.13, 10:10

  Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6173

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5777

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 18032

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7211

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8838

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7815

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8069

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6498

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7089

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5706

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6304

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5050

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35964

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 79383

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6448

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 118342

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze