Dziś jest 10.01.2025

Imieniny obchodzą Dobrosław, Wilhelm, Agaton, Anna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Nad Morze Czarne tam i z powrotem

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 16.02.2014 17:48

Liczba odwiedzin: 3925

Tagi: przemyśl, lwów, odessa, tyraspol, kiszyniów, bukareszt, tirgoviste, braszów, budapeszt, europa, podróż na medal

Majówka nad Morzem Czarnym to ciekawa alternatywa dla klasycznego grilla, bądź wyprawy w Tatry. A jeszcze ciekawiej uczynić kąpiel w morzu jedynie jednym z elementów dłuższej podróży po Europie Środkowej i Wschodniej.

Odessa. Schody Potiomkinowskie. W tym miejscu działa się akcja wiekopomnego dzieła Siergieja Eisensteina "Pancernik Potiomkin". W tle widok na port odeski
 
Odessa. Schody Potiomkinowskie. W tym miejscu działa się akcja wiekopomnego dzieła Siergieja Eisensteina "Pancernik Potiomkin". W tle widok na port odeski
fot. Kacper Dziekan

Lista odwiedzonych krajów: Ukraina, Naddniestrze (nieuznawane parapaństwo), Mołdawia, Rumunia, Węgry.
Czas trwania: 11 dni
Budżet: 1400 zł
Przebieg trasy:

Opis odwiedzonych miejsc:

1. Przemyśl

Przemyśl to obowiązkowy punkt na trasie każdego, kto podróżując na Ukrainę spełnia dwa warunki: podróżuje „po kosztach” i korzysta z legendarnego przejścia granicznego Medyka – Szeginie. Pociągiem docieramy do Przemyśla, stamtąd autobusem na granicę. Granicę pokonujemy na piechotę i następnie marszrutką do Lwowa. Przemyśl staje się wówczas jedynie punktem przystankowym. A warto zatrzymać się w tym mieście choćby na kilka godzin. Jego podkarpacki charakter znacząco różni go od miast zachodniej części Polski. Zabytkowa starówka jest tak blisko dworca PKP, że grzechem jest się nie przespacerować po niej. W trakcie spaceru można odwiedzić Bazylikę Archidiecezjalną, budowaną przez XV i XVI stulecie. Jeśli się dysponuje czasem, można zajrzeć do innych licznie występujących obiektów sakralnych, a także wojskowych.

2. Lwów

To właśnie od Lwowa zaczyna swą przygodę z przygodę z Ukrainą większość Polaków. I bardzo słusznie. Miasto to bowiem jest naprawdę interesujące. Łączy w sobie staropolskie tradycje, austro-węgierską architekturę, radziecką toporność oraz ukraińską frywolność. Obecnie jest dla Ukraińców stolicą ruchów wolnościowych. Piękne cerkwie, kościoły i synagogi, cmentarze pełne zasłużonych osób, ciekawe muzea i przede wszystkim malownicza starówka wypełniona fantastycznymi knajpkami. Są one nierzadko spuścizną po sławnych mieszkańcach miasta: wynalazcy lampy naftowej Łukasiewiczu, czy „wynalazcy” masochizmu von Sacher – Mazochu. Jest też lokal w dawnej kryjówce UPA oraz restauracja żydowska, w której ceny dań są przedmiot targów gości z obsługą. Historyczna wielokulturowość Lwowa uczyniła zeń niezwykle barwne miasto.

3. Odessa

Odessa to miasto znacznie młodsze od Lwowa. Założyli je bowiem kozacy dla Katarzyny II pod koniec XVIII w. Zdążyło jednak w czasie swojej historii zdobyć dużą sławę. Odessa nosi dumny tytuł miasta-bohatera, który otrzymała za dokonania jej mieszkańców w trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Odessę rozsławiły także tzw. schody potiomkinowskie, przedstawione w monumentalnym dziele filmowym Eisensteina „Pancernik Potiomkin”. Odessa wreszcie słynęła na cały Związek Radziecki ze swojego humoru. Istotnym jego elementem był humor żydowski. Żydzi bowiem stanowili liczny procent mieszkańców miasta i silnie wpłynęli na jego charakter. Architektami tworzącymi miasto caryca Katarzyna uczyniła Włochów oraz Francuzów. Dzięki czemu w mieście czuje się architektoniczny powiew południa. W połączeniu z rosyjsko-ukraińskim stylem miasto osiąga niepowtarzalny charakter. Spacer po historycznej ulicy Deribasowskiej w kierunku słynnego portu, a następnie czarnomorskiej plaży powinien zadowolić nawet sceptyków.

4. Tyraspol

Stolica nieuznawanej przez nikogo separatystycznej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej. Formalnie część Mołdawii. Miasto pełne kontrastów. Relikty Związku Radzieckiego mieszają się tu z nowoczesnymi lokalami. Większość ważnych budynków znajduje się wzdłuż długiej ulicy 25 października. Warto zwrócić uwagę na budynek siedziby władz, z wielkim pomnikiem Lenina oraz na monumenty upamiętniające „wojnę domową” z początku lat dziewięćdziesiątych. Przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na transparenty i napisy na budynkach – pełne propagandowych haseł rodem z czasów sojuza.

Siedziba władz w stolicy Naddniestrza Tyraspolu. Przed budynkiem wysoki pomnik Lenina.
 
Siedziba władz w stolicy Naddniestrza Tyraspolu. Przed budynkiem wysoki pomnik Lenina.
fot. Kacper Dziekan

5. Kiszyniów

Tym razem mamy do czynienia ze stolicą Republiki Mołdawskiej w pełni uznawanej. Stolicą oficjalną i pełnoprawną. Trudno zaliczyć Kiszyniów do najpiękniejszych miast Europy. Miasto to ma mimo wszystko trochę do zaoferowania. Na wielkim targowisku można zaopatrzyć się w dumę i chlubę Mołdawii – wino, sery, owoce i warzywa. W centrum można zajrzeć do Muzeum Historycznego i poznać dzieje tego mało znanego w Polsce narodu. W centrum także znajduje się park, pełen popiersi najbardziej zasłużonych literatów świata rosyjskojęzycznego. Mołdawia bowiem jest krajem językowo rozdartym. Jej społeczeństwo posługuje się zarówno językiem rosyjskim, jak i językiem rumuńskim. Oba te języki to języki urzędowe kraju. Rumuński, którym mówią Mołdawianie przez niektórych uważany za Mołdawski. Dowodzą oni, iż różni się on od tego, którym posługują się Rumuni. Tak też w Kiszyniowie napisy na ulicach są wszędzie dwujęzyczne.

6. Bukareszt


Kolejna stolica w naszym zestawieniu. Bukareszt wyrobił sobie opinię niezwykle brzydkiego miasta. Stało się to za sprawą polityki urbanistycznej komunistycznego dyktatora Rumunii Nicolae Caucescu. Postanowił on zburzyć cała historyczną zabudowę miasta wokół parlamentu i zbudować tam nowe miasto w stylu socrealistycznym. Na szczęście nie udało mu się to w całości, jednak efekty jego działań uderzają z całą mocą. Dość powiedzieć, że bodaj najciekawszym punktem dla odwiedzającego Bukareszt jest właśnie wspominany budynek parlamentu. Jest to największy budynek parlamentarny na świecie, a drugi największy budynek administracji publicznej (po amerykańskim Pentagonie). Rumuni lubią żartować, prawie osiągnęli status kraju o największym budynku - gdyby tylko Talibowie zdołali zniszczyć Pentagon. Budynek bukareszteńskiego parlamentu jest zaiste ogromny. Wycieczka trwa kilka godzin, odwiedzający przemierzają kilometr za kilometrem, a podobno i tak zwiedzają jedynie ok. 5% budynku. Na koniec otrzymuje się widok z tarasu na centrum miasta, gdzie w pełni można dostrzec zniszczenia dokonane przez Caucescu. Poza parlamentem w Bukareszcie warto odwiedzić nieduże pozostałości historycznej starówki. Turecki karawanseraj, resztki pałacu Włada Palownika i parę obiektów sakralnych.

7. Tirgoviste

Miasto Tirgoviste leży w historycznej krainie o nazwie Wołoszczyzna. To niepozorne dziś miasteczko było w okresie późnego średniowieczna i wczesnych czasów nowożytnych stolicą niezależnego księstwa wołoskiego. To właśnie tu stąd dziedziną swą rządził hospodar Wład Palownik, pierwowzór hrabiego Draculi. Pozostałości jego terenów zamkowych są największą atrakcją miasta. Zachowała się przede wszystkim wieża zamkowa. Poza tym Tirgoviste to spokojne miasteczko, w którym można odetchnąć po wielkomiejskim gwarze Bukaresztu.

8. Braszów

Widok na historyczne centrum Braszowa z okolicznego wzgórza
 
Widok na historyczne centrum Braszowa z okolicznego wzgórza
fot. Kacper Dziekan

Braszów to jedno z najpiękniejszych miast Europy Środkowej. Leży w Siedmiogrodzie, zwanym również Transylwanią. Region ten zamieszkiwali na przestrzeni wieków Węgrzy, Rumuni i Sasi. Mieszanka tych trzech grup etnicznych nadała regionowi specyficzny charakter. Objawia się on również w architekturze Braszowa. Pozostałością po niemieckich Sasach jest tzw. Czarny Kościół. Piękny, surowy kościół w centrum miasta. Starówka Braszowa przywodzi na myśl średniowieczne miasteczko pokroju Sieny, czy Dubrownika. Otoczona pierścieniem murów, pełna domków krytych czerwoną dachówką, jest po prostu przepiękna. Panoramę miasta można obejrzeć wspinając się na okoliczne wzgórze, które daje doskonały widok. Braszów w ogóle okolony jest wzniesieniami. Zaraz za nim zaczyna się pasmo Fogaraszy, dzikich i niezwykle malowniczych gór. Pod miastem zaś znajduje się mała mieścina – Bran, w której zwiedzić można piękny średniowieczny zameczek – zwany zamkiem Draculi. Oczywiście Draculi nigdy tam nie było, zamek jednak na tyle przypomina siedzibę opisaną przez Brama Stokera, że mieszkańcy postanowili uczynić zeń interes.

"Zamek Draculi" w Branie. Turystyczna atrakcja dla odwiedzających Transylwanię. Prawdziwy zamek Draculi znajduje się jednak w Tirgoviste.
 
"Zamek Draculi" w Branie. Turystyczna atrakcja dla odwiedzających Transylwanię. Prawdziwy zamek Draculi znajduje się jednak w Tirgoviste.
fot. Kacper Dziekan

9. Budapeszt

Trudno opisać Budapeszt w kilku zdaniach. Miasto to zawiera tyle atrakcji, że zasługuje na oddzielny przewodnik. Historyczna Buda, ze słynną Basztą Rybacką, budynek parlamentu, opera, synagoga, Wyspa św. Małgorzaty, Wzgórze Gellerta i wiele, wiele innych. W Budapeszcie nawet Dworzec Zachodni (Nyugati) jest zabytkiem. Jego halę zaprojektował bowiem sam Gustave Eiffel. Do tego olbrzymia ilość muzeów i najstarsze metro na kontynencie europejskim. Budapeszt jest także doskonałym węzłem komunikacyjnym. Jest siedzibą linii lotniczych WizzAir, zatem posiada największą liczbę połączeń. Budapeszt jest także dobrym przystankiem na drodze pociągiem dalej w dowolnym kierunku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8506

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7488

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42789

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9345

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11756

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9060

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11128

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8478

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10396

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6934

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9019

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7050

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 72502

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 183946

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8469

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 293537

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • "Pocztówki z Azji"

    "Pocztówki z Azji"

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 18.06.2012 11:02

    Liczba odwiedzin: 118068

    Natalia Mileszyk to młoda podróżniczka i dziennikarka Radia Wnet. Podczas samotnej, dziewięciomiesięcznej podróży po Azji (październik 2010 - czerwiec 2011) zebrała niebagatelną dokumentację fotograficzną, odwiedzając Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Indonezję i przez Chiny docierając aż do Rosji i Mongolii. Już w najbliższy wtorek o godzinie 20.00 w Domu Kultury w Piasecznie będziemy mieli przyjemność obrazy z tej malowniczej wyprawy, wzbogacone o liczne opowieści, komentarze i anegdotki. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze

  • Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africana" w Poznaniu

    Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africana" w Poznaniu

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 11.04.2012 10:20

    Liczba odwiedzin: 118141

    Zapraszamy na nową inicjatywę kulturalną w Poznaniu, jaką jest Festiwal Kultury Afrykańskiej "Africana", który odbędzie się w dniach 19 - 22 kwietnia 2012r. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze