Dziś jest 22.12.2024

Imieniny obchodzą Honorata, Zenon, Franciszka, Beata

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

7 magicznych miejsc regionu Stavanger

Autor: Agnieszka Ryszka

Data publikacji: 06.07.2012 15:52

Liczba odwiedzin: 36643

Tagi: preikestolen, stavanger, kleppe, norwegia, sola, sandness, kjerag, agnieszka ryszka, staż zadanie 5

Zapraszam was na krótką wycieczkę w region, który pozostanie w mojej pamięci i sercu na zawsze. To tylko kilka miejsc, które udało mi się odnaleźć w Norwegii, ale głęboko wierzę, że to nie koniec mojej przygody z tym krajem.

Stananger Gamle

Marzy Ci się podróż do lat 20 XX wieku? Chciałbyś cofnąć się do czasów Coco Chanell? Będzie to możliwe jeżeli poluźnisz nieco wodza fantazji. Pomoże Ci z pewnością w tym wszystkim spacer uliczkami tego zaczarowanego miasteczka. Nie wiem czemu, ale jak tylko zrobiłam pierwszy krok w tym miejscu, czułam się jak w czarnobiałym filmie. Z resztą przekonasz się o tym sam. Klimatyczne wąskie alejki, śnieżnobiałe domki, piękne ogródki. Ludzie jakoś nigdzie się nie spieszyli, wszystko było takie spokojne. Odnajdziesz to miejsce zwiedzając Stavanger. Dokładniej, stojąc w porcie w stronę morza musisz pokierować swe kwoki na lewy brzeg i już po paru minutach twój sen o wehikule czasu się ziści.

Stara część Stavanger - Gamle
 
Stara część Stavanger - Gamle
fot. Agnieszka Ryszka

Mało tego. Możesz również nieźle się uśmiać odkrywając „puszkowe muzeum”, a w zasadzie Muzeum Hermetyki. Nawet tablica ogłoszeń zamknięta była w puszkę po szprotkach. Na zachętę dodaję kilka klimatycznych zdjęć ;)

Museum puszek w Gamle
 
Museum puszek w Gamle
fot. Paulina Szweda


Pulpit Rock

Rozsławione już wcześniej przeze mnie te oto magiczne miejsce zasługuje na jedną z szczytowych pozycji na liście „Zobaczyć przed śmiercią”. Koniecznie! Powód? Bardzo prosty – WOLNOŚĆ! Zaczynasz bardzo niewinnie, od spaceru w lesie, pnąc się delikatnie w górę. Swoje kroki stawiasz raz na kamieniach ułożonych w łatwe do pokonania schody, raz na zbitej z desek kładce ponad moczarami. Wszystko jest piękne póki nie zacznie się prawdziwa przygoda. Podejście zamienia się powoli w alpejską prawie wspinaczkę. Na drodze pojawiają się wielkie głazy, które trzeba pokonać. Ale bez obaw – na szlaku spotkaliśmy cały przekrój wiekowy, od przedszkolaka po siwych już turystów z laseczką do podpierania. I ty nie dał byś rady? Potem poczujesz się trochę jak na księżycu – płaskie skaliste ścieżki wywiodą cię aż nad przepaść, gdzie już powoli wyłoni się fiord i nasz cel – ambona. Cierpiący na lęk przestrzeni, nie ukrywam, mogą mieć problem. Z resztą Ci za bardzo odważni też (chyba nie muszę mówić jaki).

Jak dotrzeć? Proste. Ze Stavanger organizowane są całodzienne wyjazdy zorganizowane. Koszt takiego przedsięwzięcia (autokar+prom) ok. 240NOK/os. Można oczywiście zorganizować wyjazd we własnym zakresie biorąc prom do Tau, a stamtąd autobus pod sam szlak na Preikestolen.

Tablica informacyjna przy wejściu na szlak na Preikestolen
 
Tablica informacyjna przy wejściu na szlak na Preikestolen
fot. Agnieszka Ryszka

Na początku owego szlaku znajdziesz tablicę informacyjną. Podobne spotkasz na szlaku. Nie daj się jednak zwieść informacji, że trasa w jedną stronę zajmie Ci dwie godziny. Na wszelki wypadek zagospodaruj nieco więcej czasu i energii. Na te dwie godziny pozwolić mogą sobie chyba tylko wytrawni górscy turyści.

Preikestolen i "dyndające" nogi Pauliny
 
Preikestolen i "dyndające" nogi Pauliny
fot. Agnieszka Ryszka

I nikt nie zabierze Ci tego wspomnienia, kiedy po trudach wspinaczki odetchniesz głęboko napawając się pięknem tego miejsca 604 m bezpośrednio nad taflą wody z fiordu Lysefjord. Ale co ja będę więcej pisała… Pakuj się i zdobywaj Preikestolen!

Wodospad Mannfossen I dolina Frafjord

Kolejne dwa magiczne miejsca warte zobaczenia zwiedzając region Stavanger. Dotarcie w te miejsca transportem publicznym jest niestety niemożliwe, koniecznie potrzebne jest auto, w gorszym przypadku można autostopem – choć nie ukrywam jest to ryzykowne jeżeli ma sięgało czasu na powrót, gdyż natężenie ruchu drogowego ogranicza się niekiedy do pasących się przy jezdni owiec.

Frafjord to urocza miejscowość. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest dolina przy wjeździe do miasteczka. Już od drogi rozciąga się piękny widok na „wychodzące” z wody góry. Do tego urzekła mnie wszechobecna zieleń i piękne małe domki. Jak się później okazało większość z nich to domki letniskowe, a także znane na całym świecie SPA. Jak już będziemy tymi milionerami to spotkamy się tam na turnusie ;)

Zielona dolina Frafjord
 
Zielona dolina Frafjord
fot. Agnieszka Ryszka

Tymczasem przenieśmy się ok. 3 km dalej. Podbijamy Manfossen. Droga nie jest na szczęście tak ciężka jak na Preikestolen, choć niemniej ciekawa. Urozmaicona jest łańcuchami, schodkami i drabinkami. W deszczowe dni może być ślisko, dlatego dobre buty mile widziane. Drogę umila także szum spadającej wody i tylko piętrzy emocje związane z ujrzeniem ostatecznego celu. Swój spacer możemy skończyć na skalnej półce podziwiając spadającą z 92 metrów wodę, lub udać się dalej i obejść wodospad dookoła. W słoneczne dni mamy okazję podziwiać piękną tęczę tworzącą się przy wodospadzie.

Słyszysz? Tak spada woda z wodospadu Manfossen...
 
Słyszysz? Tak spada woda z wodospadu Manfossen...
fot. Agnieszka Ryszka


Plaża Sola

Plaża znana na całym świecie. Przeczytałam kiedyś, że należy do jednej z najpiękniejszych. Słusznie. Szeroka, piaszczysta, czysta. Tak białego piasku nie widziałam dotąd nigdy. Gdyby nie bardzo silny wiatr od morza z pewnością spędziłabym tam więcej czasu. Wiatr natomiast był przyjazny surferom i kite-surferom, którzy walczyli z wielkimi falami. Przy brzegu można znaleźć muszle i muszelki. Moje do dziś zdobią pokojową półkę ze skarbami z podróży. Jest to idealne miejsce do odwiedzenia prosto z lotniska Stavanger-Sola (ok. 15 minut piechotką), a także dobry pomysł na to jak ciekawie spędzić czas oczekując na swój lot.

Raj dla surferów czyli Sola
 
Raj dla surferów czyli Sola
fot. Agnieszka Ryszka


Sandness

Niepozorne miasteczko, a jednak kryją się w nim ciekawe miejsca. Z pewnością będzie to raj dla miłośników jachtów. Pierwszym punktem wędrówki koniecznie powinien być port. Choć architekturą może i nie zachwyca, ale odnalazłam tam coś niezwykłego. Spokój. Łódki kołyszące się na delikatnych falach, cierpliwi wędkarze, słońce oświetlające sąsiadujące wzgórza…

Port w Sandness
 
Port w Sandness
fot. Agnieszka Ryszka

Następnie warto wybrać się na spacer głównym deptakiem, gdzie można zrobić kosztowne, ale typowo norweskie zakupy. Prawdopodobieństwo spodkania Polaków w Sandness jest bardzo duże, nie bój się zagadać, w naszym wypadku takie przypadkowe spotkanie skończyło się wspaniałą znajomością ;)
Towarzyszka mojej podróży z początku „przeinaczała” nazwę miasta na Sadness. W sumie coś w tym jest. Dla niektórych charakter tego miasta może wydawać się przygnębiający, ze względu na wszechobecną ciszę i spokój. Ale ja wolę potraktować wizytę w nim jako chwila wytchnienia.

Sandness i jego spokój
 
Sandness i jego spokój
fot. Agnieszka Ryszka


Kleppe/kamienne domki

Wybierając się na spacer brzegiem morza w regionie Stavanger warto zwrócić uwagę na wspaniałe przygotowanie ścieżek zarówno rowerowych jak i pieszych. Wiele miejsc jest także przygotowane pod zaparkowanie samochodu czy też rozstawienie namiotu. Łatwo znajdziesz darmową (czystą i zadbaną!) toaletę. Ale nie to urzekło mnie w tym miejscu :) Przy ścieżkach znajdują się mapy i tablice informacyjne o punktach godnych uwagi.
Nieopodal miejscowości Kleppe, w zasadzie na północ od niej odnalazłyśmy zaskakujące jak dla nas cudo. Szereg kamiennych domków pięknie wkomponowanych w wydmisty krajobraz tamtejszego nadbrzeża. Jak się później okazało były to garaże na łodzie. Obok znajdował się także niewielki port z kilkudziesięcioma łodziami. Na dodatek kilka ławek i stolików – w sam raz na miejsce drugiego śniadania.

Kamienne domki w Kleppe
 
Kamienne domki w Kleppe
fot. Agnieszka Ryszka
Wydmiste, zielone wybrzeża....
 
Wydmiste, zielone wybrzeża....
fot. Agnieszka Ryszka
Domki dla statków ;)
 
Domki dla statków ;)
fot. Agnieszka Ryszka


Kjerag

Miejsce to zostanie póki co na mojej liście celów nieosiągniętych. W tak krótkim czasie nie udało podbić mi się góry, na której znajduje się legendarny wciśnięty między skały głaz o objętości 5 m3. Podbój ten był tym bardziej ryzykowny, gdyż od wielu miejscowych słyszałam o zamknięciu szlaku w miesiącu czerwcu i lipcu, ze względu na topnienie zalegających pokładów śniegu. Wolałam nie narażać tylu miłych wspomnień z Norwegii nieudaną próbą zdobycia Kjeragu.

Niemniej żałuję bardzo, bo wiele naczytałam się o tym niezwykłym miejscu. Moim marzeniem nadal jest postawienie swojej stopy na wielkim głazie, upamiętnienie tego wydarzenia w obiektywie aparatu, a nade wszystko – przeżycie ;)

Kjerag
 
Kjerag
fot. http://wspinanie.pl/forum/read.php?4,237411,237419

Wycieczki zorganizowane na Kjerag organizowane są podobnie jak na Preikestolen ze Stavanger. Musimy jednak pamiętać, że będziemy potrzebować dużo więcej czasu na zdobycie szczytu. Łączny czas pieszej wyprawy w górę i w dół to około 6 godzin. W końcu to nie byle jaka góra, ma aż 1100 m. n.p.m. Ciekawostką jest fakt, iż miejsce to umiłowali sobie skoczkowie B.A.S.E. jumping’u. Uskok i przepaść mierząca prawie 950 metrów dostarcza adrenaliny śmiałkom, ale niestety powoduje także nieszczęśliwe wypadki. W historii odnotowano 9 przypadków skoków, które zakończyły się śmiercią skaczących z Kjerag’u.

Komentarze (5)

  • Viola (gość)

    Viola (gość)

    07.07.19, 18:44

    Super wskazówki! Właśnie planuje swój tygodniowy pobyt w Stavanger. Informacje się przydają! Pozdrawiam serdecznie Viola and the World violaandtheworld.com

    Zgłoś

  • ER-ZET (gość)

    ER-ZET (gość)

    06.04.18, 21:20

    BYŁAM TMA WŁAŚNIE!!!!!!!! JESTEM OCZAROWANA NORWEGIĄ. PIĘKNY KRAJ, BARDZO SYMPATYCZNI, POGODNI LUDZIE CI NORWEGOWIE...

    Zgłoś

  • Lola (gość)

    Lola (gość)

    02.10.16, 10:44

    Aa i Płaza na Soli jest ładna ale daleko jej do Ogna Staden! Polecam:)

    Zgłoś

  • Lola (gość)

    Lola (gość)

    02.10.16, 10:35

    W Sandnes mieści się rownież ciekawa górka Dalsnuten, widać z niej zarówno panoramę Sandnes jak i Stavanger. Ps. Piszesz Sandnes ale czytasz Sadnes ;)

    Zgłoś

  • severyn (gość)

    severyn (gość)

    12.07.12, 10:07

    zdjęcie chyba isę zaplątalo tam gdzie nie jego miejsce ale wiadomości i tak bardzo przydatne - dzięki ;)

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8249

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7218

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 41828

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9128

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11476

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8786

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10744

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8278

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10243

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6746

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8780

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6811

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 69436

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 179471

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8222

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 286192

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze