Dziś jest 20.06.2024

Imieniny obchodzą Bogna, Florentyna, Bożena, Franciszek

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jeepem Wranglerem na Lofoty i Koniec Świata (Nordkapp i Knivskjellodden) 2013 – filozoficznie przed wyprawą

Autor: Wrangler4ever.pl

Data publikacji: 07.03.2013 19:44

Liczba odwiedzin: 4395

Tagi: europa, norwegia, lofoty, nodkapp, inspiracje

Czasami pewne decyzje dojrzewają w nas latami, by ostatecznie się zmaterializować.

Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
 
Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
fot. M.Kaźmierczak

Bardziej niż cokolwiek innego przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu. (Henry Ford)

Biorąc sobie do serca powyższy cytat, przygotowania do wyprawy na Lofoty podjęłam już w styczniu 2013 roku, choć wstępne plany miałam w głowie we wrześniu 2012. Myślałam o tej podróży najpierw bardzo nieśmiało, a później ta myśl wybuchła jak bomba atomowa i skaziła mnie całą. Taką mam już naturę, że myśli, które rodzą mi się w głowie muszą swoje odleżeć jak dojrzewający ser, aby nabrały koloru, zapachu i smaku.

Moje życie zależy tylko i wyłącznie od moich własnych decyzji i ta zasada przyświeca mi od dawna, choć bywa i tak, że podjęcia pewnych kroków czasami się boję. Zwykle jednak pokonuję ten strach, bo zawsze jak się czegoś bałam, to musiałam tego dotknąć. Po co? Żeby przestać się bać, bo tego nie lubię. Nie oznacza to, że jestem bohaterką, bynajmniej, ale bywam zawzięta i przekorna. I naprawdę nie wiem, czy cechy te można zaliczyć do zalet, czy też są to wady. Wydaje mi się, że wszystko zależy od okoliczności. Może dlatego chodzę po górach, że mam lęk wysokości i potrzebuję sobie udowodnić, że dam radę, że potrafię to przezwyciężyć?

O wyprawie na Lofoty marzyłam od kilku lat, ale sama sobie stwarzałam pewne bariery. Głównie chodziło o pieniądze, bez których nie ma mowy o podróżach. I wcale nie są to małe pieniądze. Dlatego rezygnowałam, bo zawsze były inne priorytetowe potrzeby.

Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
 
Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
fot. M.Kaźmierczak

Wszystko jednak wymaga czasu. Jak ten ser, o którym wspomniałam na początku. Podobnie było z moim podejściem do wyprawy.

Przypomniałam sobie, że kiedyś bardzo dawno temu czytałam książkę z obszaru motywacji. Nie pamiętam ani tytułu, ani autora. Wcisnęła mi ją moja koleżanka, kiedy byłam zmartwiona tym, że nie mam gdzie mieszkać. Pamiętam pewien eksperyment, który autor opisywał. Długo stawiałam sobie ten przykład jako motto mojego życia i zawsze do działało na mnie motywująco. Oczywiście nie było to łatwe, ale jednak możliwe do zrobienia.

O co chodziło? Autor prowadził zajęcia z grupą ludzi, którzy z różnych powodów uważali swoje życie za niezbyt udane. Przygotował dla nich kartki, na których coś na odwrocie napisał, ale nie pozwalał nikomu zajrzeć na drugą stronę. Za to poprosił, aby na tej czystej stronie napisali, o czym marzą i co chcieliby w życiu osiągnąć, a czego do tej pory nie udało im się zrobić.

Wszyscy zapisali swoje kartki, a później każdy głośno odczytywał, to co napisał, czyli to o czym marzy i czego by chciał od życia. Kiedy już to zrobili, autor książki spytał, czy mają ochotę dowiedzieć się, dlaczego dotychczas tego nie osiągnęli i dlaczego ich marzenia nie spełniają się? Oczywiście każdy chciał znać odpowiedź na te pytania. Wtedy autor powiedział, że odpowiedź każdy z nich ma zapisaną na odwrocie kartki.

Każdy pośpiesznie odwrócił swoją kartkę i każdy miał tam zapisaną jedną i tę samą odpowiedź, która brzmiała: „Bo tak naprawdę tego nie chcesz”. Może wyda się to głupie, ale ta książka, o zapomnianym tytule i autorze, zmieniła bardzo moje życie. A właściwie, to ja sama zmieniłam swoje życie, zmieniając sposób myślenia.

Oczywiście nie wystarczy tylko chcieć. To było by zbyt proste. Trzeba mieć odwagę podjąć działania, starania i wszelki konstruktywny wysiłek, bo nic nie dzieje się samo. Trzeba mieć odwagę wyznaczyć cel i do niego dążyć, nie rezygnować nawet jeśli po drodze zdarzają się porażki. Wymaga to ogromnej dyscypliny i konsekwencji w działaniu. Każdego z nas spotykają w życiu porażki większe lub mniejsze. Taka jest kolej rzeczy. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie odnieść sukcesu. Poza tym jaki smak miałby sukces, gdyby nie te porażki?

Kiedyś będąc na Słowacji i idąc na Chopok z moimi nastoletnimi synami w pewnym momencie musiałam przejść tuż nad przepaścią. Moi chłopcy zachowywali się jakby w ogóle tej przepaści nie było. Zadowoleni i rozbawieni szli naprzód. Mnie nogi zmiękły i zakręciło się w głowie. Dla mnie osobista tragedia, bo chcę iść dalej, ale się boję. Wiem jednak, że nie zawrócę. Klękam więc na kolana i zaczynam iść na czworaka. Nieliczni turyści patrzą na mnie dziwnie. W pewnym momencie mój młodszy syn to zobaczył i zawrócił. Miał wtedy ok. 15 lat. Spytał, czy ma mnie przeprowadzić za rękę, ale oczywiście nie chciałam. Stwierdziłam, że dam radę na czworaka. Wtedy spytał: Mamo po co to robisz? Po co tam idziesz, skoro się boisz?

Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
 
Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
fot. M.Kaźmierczak

Moja odpowiedź była szybka i prosta: Po to samo, co ty, z tą tylko różnicą, że ja się boję.

Przecież strach nie ogranicza naszych pragnień. Może jedynie ograniczać nasze działania, choć wcale nie musi.

Syn już o nic więcej nie pytał, uśmiechnął się i poszedł dalej zostawiając mnie samą, ale zaniepokojony ukradkiem, co chwilę oglądał się za mną. Kiedy przebrnęłam najtrudniejszy dla mnie odcinek trasy, wstałam na równe nogi i dalej już poszłam jak zwykły, normalny człowiek.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ chcę pokazać, że strach jest czymś naturalnym. Nie musimy się wstydzić, że się boimy, ale jednocześnie strach nie powinien nas ograniczać. Nie powinniśmy rezygnować z naszych pragnień, tylko dlatego, że coś nas przeraża. Niech sobie przeraża, byle nie przerastało. Dajmy sobie przestrzeń na ten strach i róbmy swoje. Zdobywajmy szczyty swoich możliwości. Chopok to naprawdę nie jest trudny szczyt do zdobycia, ale dla mnie, owszem, chwilami był. Mimo to doszłam tam. Swoim sposobem, ale doszłam i to całkiem szczęśliwa, że mi się udało. I nie przeszkadzały mi żarty chłopaków na temat mojego sposobu chodzenia po górach. Dzięki temu było wesoło.

Podobnie jest z Lofotami. Nie wiem jeszcze jak, ale wiem, że tego dokonam. A za mną podążają moi bliscy, którzy mi wierzą, bo wiedzą, że jak coś postanowię, to tak będzie. I jest na to wiele dowodów. Dlatego już teraz zaczęłam wszystko przygotowywać, bo muszę mieć czas na zdobycie środków. Podejmuję więc różne działania, które te środki pomogą mi zdobyć. Między innymi mają mi w tym pomóc Patronaty Medialne i Honorowe, które podniosą prestiż tego przedsięwzięcia. Dlatego korzystając z okazji tej publikacji pragnę serdecznie podziękować naszym dotychczasowym Patronom: Gazecie Lubuskiej, Portalowi Globtroter.pl, Polskiemu Towarzystwu Geograficznemu i obecnie portalowi Etraveler.pl

Nie jest to nasza pierwsza wyprawa, ale pierwsza tak kosztowna (jak na naszą kieszeń) i pierwsza, której chcemy nadać status wyprawy publicznej, czyli takiej, o której będziemy pisać w szeroko pojętej przestrzeni internetowej i nie tylko.

Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
 
Słowacja 2008, wędrówki po Tatrach Niżnych
fot. M.Kaźmierczak

Chcemy dzielić się naszymi wrażeniami oraz tym, co zobaczymy i przeżyjemy podczas podróży. Chcemy też zachęcać innych do podejmowania wyzwań i do odwagi w stawianiu czoła wszelkim przeszkodom. Warto pokonywać bariery. Warto dążyć do celu. Warto podążać za pragnieniami. Wtedy życie staje się piękne.

Gdybym tak nie myślała moje życie i życie moich bliskich wyglądało by zupełnie inaczej. Pewnie wiele naszych marzeń i podróży byłoby dziś zwykłymi mrzonkami albo frustrującą ułudą.

Pozdrawiam – Gosia z załogi Wrangler4ever.pl

www.wrangler4ever.pl

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7081

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6387

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25381

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8035

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9710

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9067

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7170

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8113

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7336

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5670

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45682

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116804

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7060

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 173874

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze