Dziś jest 22.12.2024

Imieniny obchodzą Honorata, Zenon, Franciszka, Beata

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Norwegia – nie tylko fiordy

Autor: Marta Nogas

Data publikacji: 25.07.2011 10:14

Liczba odwiedzin: 6380

Tagi: europa, norwegia, oslo, lofoty, sognefjell, bergen, bryggen, artykuły, marta nogas

Dla większości turystów Norwegia to kraina fiordów. Surowa, skandynawska przyroda przyciąga wiele osób, słusznie ciesząc się popularnością w całej Europie. Prawdziwie ciekawy czy nawet ciekawski podróżnik nie zadowoli się jednak samymi tylko fiordami. I słusznie – Norwegia kryje w sobie wiele atrakcji zarówno dla miłośników spokoju, fanów przygód, jak i lubiących miejski gwar.

Norwegia
Fot. Sarah G

Norwegowie – Skandynawowie

Pod względem językowym, klimatycznym i częściowo także kulturowym, państwa skandynawskie są do siebie dość podobne. Mieszkańcy Szwecji i Norwegii (również Danii) mogą porozumieć się bez większego trudu. Język norweski należy do skandynawskiej grupy języków germańskich, w formie mówionej blisko mu do szwedzkiego, zaś w pisanej do duńskiego. Norwegowie posługują się dwoma odmianami języka: bokmål ─ bardziej powszechny oraz nynorsk, używany przez 20 proc. populacji. Inaczej sprawa ma się z Finlandią, której język jest dalekim krewnym węgierskiego.

Także specyficzne połączenie wysokiego rozwoju ekonomicznego z prostym i ekologicznym życiem wydaje się być obecne w całej Skandynawii. Mieszkańcy tych krajów żyją często blisko i w zgodzie z naturą – np. wykorzystując odnawialne zasoby do produkowania energii. Z drugiej strony są to społeczeństwa dostatnie, w których obywateli otacza się doskonałą opieką socjalną.

Trzeba jednak pamiętać o różnicach, zwłaszcza, że mieszkańcy sąsiadujących krajów nie są wolni od stereotypów na swój temat (jak to zwykle bywa). Ponoć Szwedzi i Norwegowie nie darzą się wzajemną sympatią, zaś stereotyp Norwega (głównie w Szwecji) przedstawia go jako prostego, jeśli nie prymitywnego rybaka, i do tego nacjonalistę.

Jak w każdym stereotypie, również w tym jest ziarno prawdy. Norwegowie są niezwykle dumnym, przekonanym o własnej wartości, narodem. Chlubią się swoimi przodkami Wikingami, uważając się za ich godnych następców. Trudne warunki przyrodnicze ─ ciężkie zimy (bywa, że o tej porze temperatura w prowincjach Finamark, Tromson, w środkowej i wschodniej Norwegii spada do -40°C), czy też niemożność uprawy roli (tylko 3 proc. powierzchni kraju można wykorzystywać w tym celu) miały uczynić z Norwegów ludzi silnych, twardych, z wpojonym poczuciem wspólnoty.

Odrębność Norwegii zaznacza się również w decyzjach politycznych. Państwo to nie jest i nie zamierza być członkiem Unii Europejskiej. Na jego czele stoi król, którego uprawnienia (jak na powszechne znaczenie monarchii w dzisiejszym świecie) są dość szerokie.

Większość mieszkańców tego kraju to luteranie, chociaż, podobnie jak w większości państw europejskich, życie codzienne ludzi coraz bardziej laicyzuje się, następuje odejście od religijnego stylu życia. A mieszkańców nie jest wielu, bo Norwegia to, po Islandii, drugie, najsłabiej zaludnione państwo w Europie.

Norwegia naturalnie

Kraj posiadający ponad 20 000 kilometrów linii brzegowej nie może się od morza odwracać. Morze jest częścią tożsamości Norwegów, przenika ich kulturę i daje podstawy gospodarce.

Słynne fiordy to atrakcja głównie zachodniego wybrzeża. Różne są metody zwiedzania – można wybrać drogę lądową, ale też dwutygodniowy rejs promem wzdłuż wybrzeża na odcinku między Bergen a Kirkenes, najbardziej obfitującym w fiordy. Taka przyjemność, nie należąc do najtańszych, jest raczej dość ekskluzywną rozrywką.

Lasy pokrywają aż 26 proc. powierzchni kraju, dawniej były bardzo istotnym surowcem eksportowym Norwegii. W obecnych czasach rolę tę przejęły złoża ropy naftowej, lasy są teraz znacznie mniej eksploatowane, „służąc” głównie jako miejsce spacerów i rekreacji mieszkańcom i odwiedzającym.

Norweski krajobraz zdominowany jest przez góry. Jest ich w Norwegii bardzo dużo; niskie, wysokie, zielone i pokryte lodowcem – pełen wybór. Najwięcej dwutysięczników mieści się w paśmie Jotunheimen (Dom olbrzymów). Tu wspinaczka to prawdziwe wyzwanie ─ zimny i mokry klimat Norwegii zdecydowanie nie ułatwia zadania, tym bardziej, że od pewnej wysokości góry pokrywa lodowiec. Ci, którzy chcą cieszyć się widokiem gór Jotunheimen, nie rezygnując jednocześnie z wygody, mogą wybrać drogę Sognefjell, biegnącą przez góry nierzadko na wysokości powyżej 1400 m n.p.m. (widoki do złudzenia przypominają te rozciągające się ze szczytów). W Norwegii znajdują się również góry niższe, ale równie piękne (choć w bardziej sielski, łagodny sposób). Ich eksploracja wymaga mniej samozaparcia i umiejętności; takie pasma jak Rondane świetnie nadają się do spokojniejszych wędrówek.

W skład terytorium państwa wchodzą także archipelagi, które występują głównie na północy, niektóre, jak Lotofy czy Vesterålen, już za kołem podbiegunowym. Kursują tam promy umożliwiające odwiedzenie wysp. Krajobraz, jak przystało na Norwegię jest surowy i groźny, a zarazem piękny, z rozsianymi gdzieniegdzie osadami rybackimi.

Miasta

W norweskich miastach przyroda ciągle jest obecna – większość z nich to miasta portowe leżące na wybrzeżu, przy czym duża ilość parków, ogrodów, ogólnie – zieleni miejskiej trochę „rozcieńcza” zurbanizowanie.

Oslo to stolica i jednocześnie największe miasto Norwegii. Jest siedzibą króla i parlamentu, liczy już sobie ponad tysiąc lat. Oslo jest portowo – sportowe, ale znaleźć tu można również „standardowy zestaw zabytków”. Do najciekawszych punktów miasta należy z pewnością Pałac Królewski. Został wybudowany w XIII wieku i do dziś pełni rolę siedziby głowy państwa. Trzeba zwrócić jednak uwagę na dostępność zwiedzania – Pałac jest otwarty dla turystów jedynie latem, zaledwie przez kilka tygodni, a chętnych jest wielu. Najlepiej bilet zarezerwować wcześniej.

Warto zobaczyć również Muzeum Ibsena i Muncha, to między innymi dzięki nim sztukę norweską poznała reszta Europy. Zbiory w muzeum Muncha są olbrzymie i różnorodne, bowiem artysta przekazał swój dorobek miastu Oslo. Muzeum Statku Polarnego, Muzeum Łodzi Wikingów a zwłaszcza Centrum Pokojowe Nobla to obiekty, których obecność trudno wyobrazić sobie gdziekolwiek indziej na świecie.

Także wiele obiektów sportowych i rekreacyjnych znajduje się w Oslo, spośród nich koniecznie trzeba zobaczyć skocznię narciarską Holmenkollen (to jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych, wybudowany na miejscu istniejącej ponad sto lat skoczni o tej samej nazwie). W jej sąsiedztwie znajduje się Muzeum Sportów Zimowych.

Bergen, nazywane również stolicą krainy fiordów, jest drugim, co do wielkości, miastem Norwegii. Oprócz malowniczego usytuowania znajdzie się tu również wiele innych atrakcji, które przyciągają turystów. A miejsc wartych odwiedzenia tu nie brakuje. Wspomnieć należy o zabytkowych kościołach, w tym katedrze św. Olafa. Jest to jedyna gotycka budowla sakralna w całej Skandynawii.

Niezwykle popularna jest Bryggen – to w tej portowej, hanzeatyckiej dzielnicy koncentrowało się przez wieki życie miasta. Tworzą ją drewniane, stłoczone domki kupieckie odwrócone frontem do wybrzeża. Życie mieszkańców tych bajkowo wyglądających domów z bajką niewiele miało wspólnego – ze względu na lęk przed pożarem zabraniano rozpalać ognia, nawet podczas tęgich mrozów. Pracownicy faktorii nie mogli mieszkać z rodzinami, długie wieczory umilały im kobiety z okolicznych domów publicznych. Choć dziś, wąskie, przyportowe uliczki nie są już tak zatłoczone, to jednak dawny klimat ciągle można poczuć, odwiedzając chociażby targ rybny Torget i próbując takich rarytasów jak potrawka ze świeżego łososia czy kanapka z mięsem renifera.

O czym trzeba wiedzieć przed podróżą?

Na pewno snując plany wyjazdu do Norwegii trzeba wziąć pod uwagę klimat. Nie jest on aż tak zimny, jak by się można było spodziewać po tej szerokości geograficznej, w czym zasługa Golfsztromu. Jest jednak bardzo wilgotno i wietrznie, deszcze są bardzo powszechne. Aura może być bardzo zmienna, Norwegia jest krajem górzystym, a to na pogodę wpływa. Odzież ciepła i odporna na przemakanie jest niezbędna. Warto też zabezpieczyć się przeciwko komarom, które w lasach Norwegii są wyjątkowo uciążliwe. Dzień i noc polarna to zjawiska z pewnością fascynujące, jednak organizm człowieka nieprzystosowanego może reagować różnie, np. bezsennością.

Podróżni jadący do Norwegii powinni być przygotowani na wysokie ceny. Droga jest żywność, zwłaszcza owoce, nabiał, alkohole, drogie też będą noclegi. Warto wcześniej zainteresować się miejscami w hostelach (których ceny jak na polskie standardy również są wysokie, w Norwegii jednak są to miejsca najtańsze). Być może warto zabrać część żywności ze sobą. Osoby chcące zaoszczędzić muszą nastawić się na własnoręczne przygotowywanie posiłków – o ile jedzenie w sklepach jest po prostu drogie, ceny obiadów w restauracjach są horrendalne.

Prawo dotyczące biwakowania nie jest restrykcyjne, na jedną noc można rozbić się w zasadzie wszędzie.

Z Polski wyprawić się można na wiele sposobów. Najprostszym sposobem wydaje się być skorzystanie z tanich linii lotniczych. Zarówno Wizzair jak i Ryanair proponują dogodne i tanie połączenia (Bergen – Gdańsk, Oslo – Poznań, Gdańsk, Wrocław, Katowice).

Można również przeprawiać się promem (do Szwecji, dalej drogą lądową), dogodne połączenia są ze Świnoujścia, jak i z miast portowych w Niemczech.

Norwegia jest państwem, w którym życie na wysokim poziomie nie wyklucza kontaktów z naturą i troski o jej stan. Od Norwegów warto uczyć się, jak żyć zgodzie ze swoim środowiskiem, nie próbując go ujarzmiać, ale też nie pozostawiając w zależności. To kraj, który oferuje turystom dużo atrakcji, a także doświadczeń zupełnie innych od codzienności. Dlatego jest tak wyjątkowy.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8241

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7218

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 41826

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9125

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11474

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8786

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10744

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8278

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10203

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6746

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8780

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6803

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 69432

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 179359

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8222

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 286119

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze