Dziś jest 04.01.2025

Imieniny obchodzą Aniela, Tytus, Eugeniusz, Benedykta

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Oslo szlakiem kultury i nauki

Autor: Justyna Śnieżek

Data publikacji: 25.03.2013 21:12

Liczba odwiedzin: 5904

Tagi: europa, norwegia, oslo, relacje

Norwegia – kraj spowity nutą tajemniczości. To wiecznie zimne, ale jednocześnie zachwycające królestwo fiordów, nawet przy ekstremalnych mrozach, nie zatrzyma przybyłych tam ludzi w domach czy hotelach. Odwiedzając Oslo, stolicę tej utopii, bardzo szybko można się przekonać, jak wielką wagę Norwegowie przywiązują do atrakcyjności w przekazywaniu wiedzy oraz samej edukacji. Dziś więc o tym, co zobaczyć, gdy mróz sięga granic wytrzymałości i nie w głowie nam długie, krajoznawcze wyprawy.

#1 Muzeum Techniki (Teknisk Museum)

Mój osobisty numer jeden jeśli chodzi o wszystkie miejsca jakie zobaczyłam w Oslo i chyba również najlepsze muzeum, jakie odwiedziłam w życiu (myślę, że śmiało mogę się posunąć do takiego stwierdzenia). Zapewne większość z was była chociaż raz w swoim życiu w jakimś muzeum techniki i myśli sobie teraz „rety, ale nuda”. W sumie nic w tym dziwnego, bo muszę przyznać, że z dokładnie takim samym nastawianiem jechałam do Teknisk Museum w Oslo. Muzeum znajduje się daleko od centrum, trzeba się sporo przesiadać, a w dodatku jeszcze kupować kolejny bilet (wcale nie taki tani), ponieważ Oslo Pass nie obejmuje podróży po trzeciej zonie. Obok tego wszystkiego, ja całą drogę myślałam jedynie o tym ile starych telefonów, maszyn do pisania i dziwnych narzędzi w nim zobaczę i jak bardzo nudno tam będzie. To, co mogę powiedzieć teraz, z perspektywy czasu, to, że było to jedno z najbardziej mylnych przekonań, jakie w życiu miałam. Ale teraz już do rzeczy.

Czym jest Teknisk Museum? Jest rajem dla ciekawych świata, kopalnią wiedzy dla dzieci oraz miejscem, w którym dorośli uświadamiają sobie, że wcale nie są wszystkowiedzący. Wśród tamtejszych wystaw znajdziecie zarówno te poświęcone technologii jak i nauce, historii czy medycynie. Zwiedzać możecie trzy poziomy, wśród których wyróżnione są główne działy. Należą do nich:
– Maszyny i Instrumenty Muzyczne
– Narodowe Muzeum Medyczne
– Część Interaktywna
– Pojazdy Kołowe, Szynowe oraz Samoloty
– Komputery, Zegary oraz szeroko pojęta Telekomunikacja
– Elektryczność

Muzeum Techniki
 
Muzeum Techniki
fot. Ilona Leoniewska

Przy każdej z wystaw czeka na was mnóstwo rozrywki i zabawy. Znajdziecie tam dotykowe ekrany z grami edukacyjnymi, weźmiecie udział w ratowaniu świata przed katastrofą ekologiczną, wejdziecie do gabinetu luster oraz korytarza imitującego rurociąg, stworzycie własny utwór muzyczny i dowiecie się na jakich instrumentach tworzono największe światowe przeboje. Co więcej, czeka tam na was również kosmiczna podróż, eksploracja gwiazd oraz zabawa w lekarza.

Wejście do muzeum jest darmowe z kartą Oslo Pass. Bez karty zapłacicie 100 NOK za bilet dla osoby dorosłej (56 PLN), 50 NOK dla dziecka w wieku 4-17 lat (28 PLN) oraz 250 NOK za bilet rodzinny (139 PLN). Dzieci poniżej 4 roku życia wchodzą za darmo.

#2 Holmenkollen i Muzeum Narciarstwa (Ski Museum)

Być w Oslo i nie widzieć skoczni, to jak pojechać do Paryża i nie zobaczyć Wieży Eiffela. No, może trochę przesadziłam, ale wierzcie mi bądź nie – skocznię zobaczyć warto. Nie tyle dla samego zobaczenia, ale choćby dla widoków jakich doświadczycie wjeżdżając na jej szczyt.

Widok z Holmenkollen
 
Widok z Holmenkollen
fot. Justyna Śnieżek

Do Holmenkollen najszybciej dojedziecie metrem, jednak czeka was jeszcze całkiem spory kawałek do przejścia pieszo. Skocznia mieści się poza drugą zoną, więc należy zaopatrzyć się w dodatkowy (poza Oslo Pass) bilet, który pozwoli wam bezstresowo dostać się na miejsce. Bilety wszelkiej maści spokojnie nabędziecie w automatach znajdujących się na każdej stacji, a jeśli tego dnia dodatkowo planujecie zobaczyć wspomniane wcześniej Muzeum Techniki, najwygodniej chyba kupić bilet dobowy na wszystkie strefy miasta, za który zapłacicie ok. 80 NOK (ok. 44 PLN).

Co warto zobaczyć będąc przy Holmenkollen? Oprócz samego obiektu gorąco polecam wam Muzeum Narciarstwa (tak, tak, brzmi nudno), które odwiedzającym oferuje nie tylko dużo, mniej, bądź bardziej praktycznej, wiedzy, ale również kilka ciekawych, interaktywnych rozrywek. Odwiedzając norweskie muzea, bardzo szybko z resztą zorientujecie się, że stawia się w nich przede wszystkim na interaktywność i gadżety wszelkiej maści, co jest zresztą bardzo fajne, bo zdobywana w ten sposób wiedza nie nudzi i zapada w pamięci. I tak oto w Ski Museum będziecie mogli postrzelać do celu czy wcielić się w rolę skoczka narciarskiego w kapsule symulującej skocznię.

W obiekcie nie zabraknie również atrakcji dla pasjonatów biegów narciarskich, bowiem w muzeum znajdziecie wystawę w całości poświęconą historii tejże dyscypliny sportu i obejrzycie narty wielu znanych i cenionych biegaczy (w tym m.in. Marit Bjørgen).

Ski Museum
 
Ski Museum
fot. Justyna Śnieżek

Gdy zobaczycie już wszystko, co da się zobaczyć, nie pozostaje wam nic innego jak wjechać windą na szczyt skoczni, skąd rozpościera się nieziemski i niezapomniany widok na Oslofjord. Bez względu na to, czy odwiedzicie miasto zimą, czy gdy tylko zrobi się cieplej, to, co zobaczycie z tego miejsca odbierze wam dech w piersiach. Waszym oczom ukarze się właściwie bezkresna przestrzeń z jednej strony pokryta wodą i niewielkimi wysepkami, z drugiej zaś niekończącym się lasem. Dla osób mających lęk wysokości może być to ciężkie przeżycie, ale skoro ja dałam radę, to chyba każdy da.

Zarówno Holmenkollen, jak i Musem Narciarstwa są darmowe dla osób posiadających kartę Oslo Pass. Bez karty zapłacicie 55 NOK za bilet dla dziecka i 110 NOK za normalny. Muzeum sprzedaje również wejściówki rodzinne w cenie 260 NOK.

#3 Galeria Narodowa (Nasjonalgalleriet)

Kolejnym punktem naszej dzisiejszej wycieczki po muzeach jest Galeria Narodowa znajdująca się w samym centrum Oslo. Jeśli poruszacie się po głównych ulicach miasta, traficie do niej bez problemu na piechotę, znajduje się bowiem w jednej z uliczek w sercu tej mroźnej stolicy.

Nasjonalgalleriet od lat pozostaje największym w Norwegii publicznym obiektem mieszczącym światowej sławy obrazy, rzeźby oraz szkice. Norwegowie, jako naród, jeśli chodzi o rodzimą sztukę, mają się czym pochwalić, stąd sporą część wystaw zajmują dzieła tamtejszych artystów. Wśród nich odnajdziemy również dziesiątki, jeśli nie setki, cenionych nazwisk zza granicy (Picasso, Monet, El Greco czy van Eyck). Spora część ekspozycji poświęcona jest Edwardowi Munchowi. Artysta ten, poza tym, że ku jego czci wzniesione zostało osobne muzeum w całości prezentujące jego twórczość, ma również swoje miejsce w Galerii. Zobaczymy tam m.in. znany na cały świat „Krzyk”.

"Krzyk" Edward Munch
 
"Krzyk" Edward Munch
fot. Justyna Śnieżek

Nie trudno odnieść wrażenie, że sztuka norweska jest na swój sposób specyficzna. Zaczynając od romantycznego Dahla prezentującego Norwegię niczym kraj z baśni, zielony i przykryty aurą baśniowej tajemniczości, przez realistycznego Muncha, którego obrazy przytłaczają ciężarem, ponurością i dają odczucie lekkiej psychodelii, aż po surowego Normanna, którego malunki odzwierciedlają zimne, norweskie krajobrazy. Jakby na to nie spojrzeć, całość jest bezwzględnie warta zobaczenia.

Z kartą Oslo Pass wejdziecie do Galerii za free. Jeśli nie macie karty, to liczcie się z kosztami rzędu 30-50 NOK (16 – 28 PLN) – w zależności od tego czy jesteście studentami, czy nie. Osoby poniżej 18 roku życia zawsze wchodzą za darmo.

Co warto wiedzieć?

Zanim zadecydujecie czy kupić Oslo Pass, czy nie, zastanówcie się, co właściwie chcecie zobaczyć. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że kupienie karty jest najbardziej opłacalnym wariantem, ponieważ każde (absolutnie każde) muzeum czy galeria w Oslo jest płatna i nie są to bynajmniej małe kwoty. Przeciętna cena biletu to ok. 90 NOK, co daje jakieś 70 PLN. Większość ciekawszych miejsc jest jednak droższa.

Oslo Pass kupicie w punkcie turystycznym znajdującym się w centrum miasta, przy Fridtjof Nansens plass 5 (przy samym Ratuszu). Jak w większości tego typu kart, możecie ją kupić z datą ważności 24 h, 48 h bądź 72 h. Ceny dla dzieci/dorosłych to odpowiednio 120NOK/270 NOK (67– 50 PLN), 145 NOK/395 NOK (80 – 220 PLN) oraz 190 NOK/495 NOK (106 – 276 PLN). W przypadku ważnej legitymacji studenckiej nalicza się 20% zniżki.

O autorze
Justyna Śnieżek

Justyna Śnieżek – ciekawa świata młoda kobieta i zapalona couchsurferka. Na co dzień prowadzi bloga (www.onepennytrip.wordpress.com), na którym dokumentuje swoje wyjazdy "od podszewki". W podróżach stawia przede wszystkim na poznawanie ludzi, kultur i zwyczajów, bo jak mówi słynne powiedzenie "nie ważne gdzie, ważne z kim":)

Komentarze (1)

  • Artur Malinowski (gość)

    Artur Malinowski (gość)

    22.07.14, 21:01

    Witam. Chciałem sie poradzić mianowicie..otowrzyłem firme w NO i nie bardzo radze sobie z formalnościami znacie jakas dobrą, solidna firmę która pomaga przedsiębiorcom w NO?

    Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8331

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7297

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42572

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9332

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11664

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9055

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10966

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8428

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10319

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6913

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8963

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7007

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 71611

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 182469

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8421

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 291158

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze