Dziś jest 29.12.2024
Imieniny obchodzą Dawid, Tomasz, Gosław, Dominik
Autor: Anna Matelska
Data publikacji: 27.07.2011 13:23
Liczba odwiedzin: 10001
Tagi: europa, norwegia, lofoty, trondheim, sandnes, bergen, oslo, droga trolli, rowery, anna matelska
Norwegia to prawdziwy raj dla motocyklistów i rowerzystów – drogi są idealne, a widoki przyprawiają o zawrót głowy. Choć górskie trasy stanowią nie lada wyzwanie dla ludzkich mięśni, warto się zdobyć na ten wysiłek. W zamian bowiem można wprost z roweru podziwiać lodowce, ośnieżone szczyty i turkusowe fiordy.
Takich plenerów mogą spodziewać się rowerzyści w Norwegii. Fot. Birgit Juel Martinsen
Jazda na rowerze cieszy się w Skandynawii ogromną popularnością i jest jednym z ulubionych przez Norwegów sposobów spędzania wolnego czasu. Jednocześnie w ostatnich latach zaobserwować możemy wzrost zainteresowania Norwegią wśród rowerzystów z całego świata, w związku z czym podejmowane są kolejne działania mające na celu uprzystępnienie tego kraju dla miłośników dwóch kółek.
Cykliści mile widziani
W Norwegii mamy dużo ścieżek rowerowych, zwłaszcza w dużych miastach, nie brak również bocznych, mało uczęszczanych dróg, jakby idealnie stworzonych dla tego właśnie środka lokomocji. Dwie z norweskich miejscowości – Sandnes i Trondheim – znalazły się w pierwszej dziesiątce najbardziej przyjaznych rowerom miast świata. W Sandnes w 1990 roku rząd wprowadził czteroletni program promujący jazdę na rowerze, mający na celu ograniczenie transportu samochodowego w mieście. W Trondheim natomiast wymyślona i zbudowana została pierwsza na świecie winda rowerowa.
Rowery wypożyczyć możemy właściwie wszędzie – w schroniskach młodzieżowych, biurach turystycznych, sklepach sportowych i na campingach. Rozwijana jest również od 1999 roku koncepcja Syklist Velkommen ⁄ Cyclist Welcome, stworzona przez Instytut Turystyki Rowerowej w Bergen. Zakłada ona współpracę różnego rodzaju firm i obiektów turystycznych i noclegowych. Firmy uczestniczące w projekcie oznaczone są logo Cycle Tourism i korzystając z ich usług można liczyć na gratisowe wyposażenie i atrakcje przygotowane z myślą o rowerzystach, rozmaite rabaty i pakiety obejmujące świadczenia różnego rodzaju. W ramach takiego pakietu, na przykład dla regionu Bergen, w cenie około 5000 NOK zapewnione mamy 3 noclegi wraz ze śniadaniami i obiadokolacjami oraz prowiantem, 2 noclegi z obiadokolacjami, wszystkie przeprawy promowe na trasie oraz mapę i przewodnik.
Umiar przede wszystkim
Przed wyruszeniem na rowerową wycieczkę, zwłaszcza w obszary górskie, konieczne jest dokładne zaplanowanie trasy przejazdu. Dzienne podjazdy sięgać mogą 1500 metrów, lepiej więc nie planować tras zbyt długich – mogą się one okazać po prostu bardzo wyczerpujące. Warto oczywiście zadbać o kondycję jeszcze przed samym wyjazdem do Norwegii – siłownia i basen na pewno nie zaszkodzą!
Ze względu na specyficzny klimat, nawet latem możemy spodziewać się temperatury sięgającej maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Koniecznie więc na rowerowe eskapady ubierać się musimy możliwie ciepło i sucho. Zwróćmy też uwagę na przeszkody i utrudnienia, jakie możemy napotkać na trasie – ze względu na bezpieczeństwo, rowerzyści nie mogą na przykład przejeżdżać przez długie tunele. Transport rowerów na pokładzie promów lub w autobusach jest zwykle bezpłatny. Zapłacimy natomiast za przewóz naszego pojazdu pociągiem, o ile nie będzie to ekspres, do którego roweru w ogóle nie wolno wnosić. Musimy również pamiętać, że Norwegia to kraj przyjazny rowerzystom, lecz generalnie drogi i na noclegi czy posiłki należy przeznaczyć spore fundusze.
Śladami trolli i nie tylko, czyli najpopularniejsze trasy
Najbardziej chyba znanym szlakiem jest droga Rallarvegen (Droga Kolejowa), powstała na początku XX wieku podczas budowy linii kolejowej Oslo-Bergen. Służyła pierwotnie robotnikom do przewozu materiałów i sprzętu, dziś zaś ze względu na malownicze położenie zachwyca co roku rzesze rowerzystów.
Szlak prowadzi górzystym płaskowyżem Hardangervidda od Haugastøl, przez stację kolejową w Finse (1222 m n.p.m.), do Flåm i Vatnahalsen lub Voss – droga w pewnym momencie rozgałęzia się i do wyboru mamy szlak o długości 80 lub 100 km.
Trasa jest wyjątkowo imponująca i spektakularna, po drodze bowiem podziwiać możemy takie atrakcje jak szumiące wodospady, wąwóz Klevagjelet i most Kleven oraz lodowiec Hardangerjokkulen. Turyści rozpoczynający wycieczkę od drugiej strony i startujący we Flåm muszą liczyć się z dwugodzinnym wpychaniem roweru kamienistą ścieżką do Myrdal. Możliwe jest pokonanie tego odcinka koleją, wiąże się to jednak z wydatkiem około 175 NOK od osoby plus rower.
Na trasie znajdziemy liczne punkty sprzedaży napojów i posiłków, jeśli jednak myślimy o zatrzymaniu się na nocleg, koniecznie zarezerwujmy miejsca z wyprzedzeniem. Możliwym rozwiązaniem jest oczywiście zawsze spanie pod namiotem. Szlak otwarty jest od połowy lipca do września – w innych miesiącach na drogach można spotkać śnieżne zaspy!
W ciągu całego roku możemy wybrać się za to na trasę rowerową nad Morzem Północnym przez Rogaland. Szlak ten prowadzi przez najdalej wysunięty na południe punkt Norwegii Zachodniej. Najpierw jedziemy starą i względnie opustoszałą drogą zachodniego wybrzeża z Egersund do Ogna, gdzie możemy już odnaleźć pierwsze z pięknych, piaszczystych plaż. Następnie trasa ciągnie się drogą Kongeveien wzdłuż wybrzeża przez Brusand i Vigrestad do Starej Plebanii w Hå.
Rozbudowana sieć spokojnych dróg i ścieżek rowerowych umożliwia urozmaicenie tej 300 kilometrowej trasy przez wyprawy podejmowanie w różnych kierunkach. Na przykład z Soli możemy pojechać w głąb lądu do Sandnes, a potem wzdłuż Gangsfjordu do Stavanger lub wybrzeżem przez Solę do Tungenes Fyr. Interesującą opcją jest też przemieszczenie się z rowerem z wyspy na wyspę – w tym celu wystarczy złapać prom w Ryfylke.
Wyjątkowo interesującym obszarem jest dolina Romsdal, w której znajdziemy jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii – Drogę Trolli (Trollstigen), prowadzącą z południowego krańca Åndalsnes do Geirangerfjord. Droga ta składa się z jedenastu serpentyn, w większości skręcających pod kątem 180 stopni i jest etapem wielu wycieczek rowerowych. Znajdziemy przy niej jedyny na świecie znak drogowy „Uwaga Trolle”.
Otoczona malowniczym pasmem górskim Romsdalsalpene dolina Romsdal oferuje turystom wiele niezapomnianych widoków. Północna ściana Trollryggen (1740 m n.p.m.) – Ściana Trolli jest najwyższym pionowym klifem w Europie, natomiast szczyty Trollttindane zadziwiają oryginalnymi kształtami – według legendy to weselny orszak trolli zamieniony w kamień.
W połowie Trollstigen znajdziemy kamienny most przerzucony nad wodospadem Stigfossen. Drogę kończy Geirangerfjord – długi na 16 kilometrów fiord otoczony stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady. Ze względu na strome podejście nie poleca się pokonywania trasy w kierunku północ-południe.
Interesujących szlaków mamy w Norwegii oczywiście dużo więcej. Jednym z sztandarowych celów rowerzystów jest na przykład Nordkapp – tzw. Przylądek Północny położony na wyspie Magerøya, którego skalisty klif zachwyca podróżników z całego świata. Popularnością cieszą się też trasy rowerowe pomiędzy miastami Voss i Bergen, wijące się między górami i fiordami, charakteryzujące się słabym ruchem i gwarantujące rowerzystom bliski kontakt z przyrodą. Świetnym celem na dłuższą wycieczkę objazdową są Lofoty – górzyste wyspy położone na Morzu Norweskim. Jeśli więc nie straszne nam trolle, niskie temperatury i wysokie ceny – warto wybrać się do Norwegii. Możliwości eksplorowania tego kraju na dwóch kołach są naprawdę szerokie.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16608
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11888
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 178107
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 207455
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8277
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7242
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42303
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9169
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11527
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9039
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10903
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8385
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10265
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6773
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8800
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6841
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 71104
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 181283
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8362
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 288815
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 23.10.2013 19:18
Liczba odwiedzin: 120915
Parędziesiąt lat temu olbrzymie masywy Karakorum mogły przemierzać tylko karawany, a droga od granicy chińskiej do Islamabadu mogła zająć miesiąc czasu. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 05.09.2013 11:25
Liczba odwiedzin: 164862
Jak może wyglądać spotkanie Polaka z Warszawy z krajanem żyjącym w Argentynie, RPA bądź Chinach? Czy podróż może nas otworzyć nie tylko na egzotykę, ale i polskość? Do przeżycia takiej przygody zachęca Muzeum Emigracji w Gdyni w konkursie im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pod hasłem „Poznaj się na rodaku!” zbierane są reportaże fotograficzne bądź filmowe o wyjątkowych osobowościach napotkanych w drodze. »
Powered by Webspiro.