Dziś jest 12.04.2024

Imieniny obchodzą Juliusz, Ludosław, Zenon, Andrzej

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Do Polski na zakupy

Autor: Angelina Sielewicz

Data publikacji: 07.07.2011 16:25

Liczba odwiedzin: 5437

Tagi: europa, polska, zakupy, angelina sielewicz

Polski bursztyn i wódka to nie jedyne towary eksportowe. Do Polski przyjeżdża się dosłownie po wszystko i zewsząd. Wpływa na to słaby złoty.

Produkt "made in Poland"
 
Produkt "made in Poland"
fot. iStockphoto

Niedawno moją kuzynkę odwiedziły koleżanki z Wrocławia. Cały dzień biegała z nimi po mieście, aby wieczorem wyrwać się ze mną na balet do opery. W tym samym czasie wrocławianki buszowały po największym z warszawskich centrów handlowych, które umieściły na swojej liście do odwiedzenia, zanim przyjechały do Warszawy.

Pamiętam odwiedziny znajomego mormona z Utah wiele lat temu. Koniecznie chciał coś kupić na stadionie dziesięciolecia. Kiedy wreszcie znalazł spodnie, które mu się spodobały, chciał je oczywiście przymierzyć. Na próżno szukał wzrokiem przebieralni. Uzmysłowił sobie, że musi tu, na miejscu, przy wszystkich zdjąć swoje spodnie, by przymierzyć nowe. „Żebym to ja ten mój amerykański tyłek tak wszystkim pokazywał?”. A jednak. Spodnie poleciały z nim do Stanów.

Kilka lat później, gdy pojechałam do Krakowa, na dworcu poprosiłam taksówkarza, by zawiózł mnie na Kazimierz. Nieopatrznie zrozumiał, że mam na myśli galerię handlową Kazimierz, a nie słynny krakowski Kazimierz, dawniej zamieszkiwany przez ludność żydowską.

Te wszystkie anegdotki świadczą zatem o tym, że wybierając się do innego miasta, nie myślimy tylko o zabytkach i znajomych, których tam odwiedzimy, ale o szaleństwie zakupów, zwłaszcza w dobie sezonowych wyprzedaży, a początek wakacji i okres ferii zdecydowanie tym podróżom sprzyjają.

Około 10% turystów przyjeżdżających do Polski to właśnie zakupy obiera sobie za cel wyjazdu. I to zachodnie województwa są miejscem, gdzie liczba zakupowych turystów ciągle wzrasta. Szczecin odwiedzają na przykład Duńczycy, Holendrzy, Szwedzi i oczywiście Niemcy. Silesia City Center w Katowicach rozbudowuje się, aby przyciągnąć Niemców, Czechów i Słowaków. W zeszłym roku takich zakupowych turystów odwiedziło Polskę około miliona. Co więcej, miejsce wschodnich sąsiadów coraz chętniej zajmują Anglicy i Irlandczycy kuszeni tanimi połączeniami lotniczymi, nie bez znaczenia jest też niska cena piwa — jak twierdzą co bardziej wylewni bywalcy pubów.

Co najlepiej się sprzedaje?

Produkty „made in Poland” najchętniej kupowane przez zagranicznych turystów to lniane obrusy, skórzane buty takie jak kierpce, drewniane zabawki, wyroby z bursztynu i srebra, ceramika z Bolesławca, szkło z Krosna, polska wódka: Wyborowa, Żubrówka (na rynku amerykańskim ze zmieniona recepturą Zu Vodka) i Belvedere, gnomy podwórkowe czy inne gipsowe figurki np.: psów i kotów. Polska przoduje również w niechlubnej sprzedaży symboli faszystowskich, których odbiorcami są Niemcy, Duńczycy i mieszkańcy Skandynawii. Niemcy w ogóle dość chętnie przekraczają polską granicę, bo u siebie w niedzielę zakupów nie zrobią.

Kto do nas przyjeżdża? Dokąd i po co?

Ukraina – ruch przygraniczny. Kilka razy w tygodniu (rzadziej kilka razy w miesiącu) Ukraińcy zaopatrują się w rozmaite dobra tuż po przekroczeniu ukraińsko-polskiej granicy. W ten sposób niemal 17% polskiego eksportu na Ukrainę to handel przygraniczny, co zapewnia stałą pracę mieszkańcom krańców naszego państwa. Ze statystyk wynika, że w ciągu jednego kwartału przeciętny Ukrainiec jest w stanie wydać w Polsce około 700 złotych. Ale również Polacy przekraczają ukraińską granicę, żeby zaopatrzyć się w tańszą benzynę, słodycze, papierosy czy alkohol.

Litwa po podwyżce VAT. W 2009 roku, gdy VAT na Litwie wzrósł z 5% do 19%, a polski złoty był wówczas słaby, naszym sąsiadom opłacało się wielokrotnie przekraczać granicę, aby kupić żywność lub zatankować paliwo.

Słowacy. Podobna sytuacja miała miejsce na Słowacji. Wysoki kurs euro sprowadził do Polski Słowaków, którzy oblegali między innymi Bielsko-Białą, Nowy Targ i Żywiec, żeby dokonać hurtowych — bo na cały tydzień — zakupów pożywienia, a także odzieży, zabawek, mebli i… materiałów budowlanych, po które przyjeżdżali nie tylko indywidualni klienci, ale i firmy budowlane. Szacuje się, że około 45% Słowaków dokonuje regularnych zakupów w Polsce, wielu przyjeżdża nawet spod węgierskiej granicy na własną rękę lub w ramach zorganizowanych wyjazdów autokarami.

Bogatsze kraje UE inwestują w nieruchomości. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej cudzoziemcy chętnie inwestują w naszą ziemię i mieszkania. Są to głównie mieszkańcy Wysp Brytyjskich, Niemcy, Ukraińcy, Holendrzy, Austriacy i Hiszpanie. Najchętniej kupują ziemie na Śląsku i Mazowszu. Nabywają je coraz chętniej, częściej i więcej. Inwestycje te związane są z nadzieją, że w Polsce, jako kraju unijnym, ceny nieruchomości podskoczą, więc i szybko się one zwrócą.

Samochody. W kryzysowym roku 2009, gdy złoty był dość słaby, co piąty samochód w Polsce był kupowany przez obcokrajowców. Były to głównie modele Fiata, Nissana, Hyundaia, Suzuki, Volkswagena i Skody.

Czesi po wszystko i po… ibuprom. Dopóki złoty jest słaby, Czesi przyjeżdżają do Polski kupować niemal wszystko: od masła, przez węgiel, po elektronikę. Ale to nie wszystko. Pseudoefedryna – składnik ibupromu, w Czechach jest na receptę, w Polsce nie. Mimo, że ibuprom jest u nas droższy, to i tak apteki takiego przygranicznego Cieszyna są z niego błyskawicznie opróżniane. Po co Czechom ibuprom? Z substancji, która wchodzi w jego skład, produkują między innymi amfetaminę.

Pragmatyzm

Pobudki naszych sąsiadów i innych państw europejskich są dosyć pragmatyczne. Do Polski przyjeżdża się, by kupić, coś, co w ich rodzimym kraju jest droższe lub trudniej dostępne. Zakupy te niejednokrotnie związane są z kursem euro i złotego, co z pewnością zmieni się po przyjęciu przez Polskę unijnej waluty. Ale nawet wtedy zostanie nam eksport naszego polskiego rzemiosła, które o dziwo cieszy się lepszym poważaniem zagranicą niż w samej Polsce.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6141

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5741

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 17978

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7183

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8813

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7786

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8019

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6474

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7019

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5693

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6262

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5027

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 35683

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 77635

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6429

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 116436

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze