Dziś jest 23.04.2024

Imieniny obchodzą Jerzy, Wojciech, Adalbert, Gabriela

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Hołda Szarlota

Autor: Adam Lukas

Data publikacji: 13.07.2011 16:05

Liczba odwiedzin: 10549

Tagi: europa, polska, industrial, artykuły, adam lukas, industrial główna

Czym się różni śmieć od odpadu? Czym się różni kupa śmieci od kupy odpadów skalnych? Czym się różni wysypisko śmieci od hołdy łupków przemieszanych z piaskowcami? Czym się różni gromadzenie plastiku, papierów i szmat od składowania lepidodendronów i sigillar?

Hałda pod specjalnym nadzorem
Oficjalnie wchodzić nie wolno... Fot. Adam Lukas

Rys

Skrzyżowane złote grabie na niebieskim tle stanowią herb Rydułtów. Symbolizują pierwsze narzędzia służące pozyskiwaniu węgla bądź też wskazują na rolnicze tradycje tej krainy. Dzisiaj krajobraz miasta bezwzględnie determinuje działalność kopalni węgla kamiennego Rydułtowy – Anna. Jej dzieje sięgają końca XVIII w., jednakże za oficjalną datę jej uruchomienia przyjmuje się początek lutego 1806 roku.

Ostrosłup określający krajobraz znakomitej części miasta znajduje się we wschodniej jego części i wchodzi w skład Płaskowyżu Rybnickiego, który to z kolei jest frakcją Kotliny Raciborsko – Oświęcimskiej. Hołda Szarlota, bo o niej tu mowa, powstała w wyniku składowania odpadów skalnych pochodzących zarówno z robót udostępniających złoża górnicze, jak i eksploatacji pokładów.

Składowanie materiału i formowanie stożka zostało zapoczątkowane w Charlottengrube około 1900 roku. Przez dziewięćdziesiąt cztery lata uformowano dwa stożki i jeden zwał płaski. Najwyższy stożek znajduje się na wysokości 403 m n.p.m., co przekłada się na 134 metry wysokości względnej, a pośrednio na około trzydzieści trzy hektary powierzchni. Od 1997 r. trwają czynności zmierzające do wydatnego ograniczenia zagrożeń lokalnego środowiska naturalnego, których trzonem jest przebudowa istniejącego zwałowiska. Transformacja charakterystycznych stożków w nasyp wynika z konieczności dalszego składowania skał. Tym samym, oznacza to również zniszczenie oryginalnego reliktu miejscowego krajobrazu Szarloty, w której zaszyfrowana jest ponad dwustuletnia historia okolicznego górnictwa.

Punkt widokowy

Oficjalnie pod żadnym pozorem wchodzić nie wolno. Teren strzeżony przez uzbrojone służby i wściekłe psy. Niebezpieczeństwo zaczadzenia, połamania kości, poobcierania naskórka i osłupienia. Nielichego zdumienia w wyniku obserwacji arcyciekawych i tak bardzo charakterystycznych dla Górnego Śląska krajobrazów. Barwy flagi górniczej odzwierciedlone w naturze, choć proporcje kolorów nie są zachowane. Ocean zieleni z punktami i skupiskami zabudowań, rzadziej osiedli. Gdzieniegdzie kominy, szyby, wieża ciśnień, hołdy Pszowa, Czerwionki i Jastrzębia Zdroju. Z wierzchołka można dojrzeć Radlin, Rybnik, Wodzisław Śląski, zabudowania Ostrawy. Przy pomocy doskonałej pogody i niezłego aparatu fotograficznego dostrzeżemy szczyty Tatr Wysokich. Istnieje również możliwość spojrzenia z przeciwnej strony. Z beskidzkiego Klimczoka, poprzez Jezioro Goczałkowickie widzimy niedwuznaczną piramidę.

Duch a ciało

Wśród lokalnych społeczników dyskutowano swego czasu nad możliwościami zagospodarowania terenu. Pierwszym, naturalnym skojarzeniem na tym górniczym obszarze, w którym religia zawsze odgrywała znaczącą rolę, było zaadaptowanie terenu pod kalwarię. Zgodnie z tradycją, która określa by kalwarie były zakładane na wzgórzach, tak aby swym położeniem przypominały Jerozolimę, miejsce wydawało się idealne. Inna opcja wychodziła naprzeciw ciału. Skoro na bergach od zawsze się zjeżdżało na sankach to dlaczego by nie uregulować terenu pod nartostrady. Ma się rozumieć, na igelicie, gdyż nierzadko występujące na stożku ogniska zapalne mogłyby topić pożądaną warstwę śniegu.Wbrew niezrealizowanym pomysłom, które rodziły się w bólach, nierzadko przy wtórze szyderczego rechotu, zupełnym cichaczem pojawiła się trzecia, absolutnie nieinwazyjna strona medalu.

Naturalna adaptacja

Dla niektórych prawie jak góra Lee w Griffith Park. Dla niektórych miejsce różnorodnych inicjacji. Idąc tropem Angelusa Lecha Majewskiego, coś w rodzaju czakramu – lokalnego miejsca mocy. Niektórych zachęca do ekspedycji geologicznych w poszukiwaniu odcisków skrzypów i widłaków w karbońskich łupkach mułowcowych, innym umożliwia rzetelne szkolenie w zakresie puszczania latawców.

Znaleziska z Szarloty
Znaleziska z Szarloty. Fot. Adam Lukas

Całkiem naturalnie Szarlota zaczęła pełnić funkcję spacerową, turystyczną, motocrossową, rowerową a nawet biesiadną. Swego czasu, na piku można było się wygodnie rozsiąść na miękkiej, idealnie wypoziomowanej, zwróconej w kierunku zachodu kanapie. Miejsce jest skomercjalizowane w stopniu absolutnie zerowym. Najbliższą bazą, w której można się zaprowiantować, jest położony 500 metrów od podnóża sklep: Blaszok. W nim znajduje się wszystko, co niezbędne podczas prób zdobywania szczytu.

Turystyczny odcinek drogi okalającej hołdę przebiega z południa na północ. Właśnie w ten sposób można do niej najwygodniej podejść. Oczywiście kiedy sytuacja przy szlabanach zaczyna przybierać sensacyjny obrót, warto spokojnie odpuścić i niespiesznie przejść przez drugą (zazwyczaj niepilnowaną) bramę lub też po drodze spróbować (dosyć dogodnych) skrótów.

Od strony zachodniej, grzbietowej, znajdowały się tory, po których był wyciągany na linie wagonik z materiałem. Aktualnie znajdują się tam strzępy podkładów kolejowych i nieliczne śrubki. Po torze został jedynie podziurawiony grunt oraz zniekształcone skarpy. Z powodu degradacji torowiska, jeśli komuś przyjdzie ochota za zbieranie złomu bądź pieczenie kiełbasy, to powinien pamiętać, iż złom można znaleźć incydentalnie, gdyż teren jest porządnie przeczesany, a drewno trzeba wtaszczyć osobiście. Zresztą i tak drewniane pozostałości, na które z rzadka można się natknąć są przesączone ropopochodnymi substancjami, klejami czy innymi farbami. Swoją drogą, Szarlota może być uosobieniem przysłowia: dla chcącego nic trudnego. Chcesz upiec na szczycie kiełbasę? Proszę bardzo. Chcesz wychylić lampkę czerwonego wina ze szklanego kieliszka? Nikt nie broni. Szkopuł w tym, że całe potrzebne instrumentarium trzeba wnieść.

Miejsce sprzyja bardziej rekreacji aniżeli sportowej gonitwie. Nie wymaga specjalnej zaprawy kondycyjnej. Nie przewiduje stosowania ekwilibrystycznych przechwytów wspinaczkowych. Sugeruje tylko obuwie i odzież spełniające kryterium wygody. Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności nie grozi kontuzjami.

Są niebezpieczeństwa!

Osobliwy zakaz
 
Osobliwy zakaz
fot. Adam Lukas

Dzielą się na okazjonalne i stałe. Sporadycznie można napotkać w okolicy jak najbardziej namacalne, choć skrycie grasujące hordy trolli. Zasadniczo trudnią się rabunkiem węgla prosto z wagonów a następnie jego transportem rowerowym. Przy odrobinie szczęścia i sokolim wzroku można ich zaobserwować zwiewających ze świeżo podprowadzonym urobkiem. Nie jest tajemnicą, że wtedy najlepiej zachować ostentacyjną neutralność.

Do stałych choć nie tak bardzo spektakularnych zagrożeń należy zaliczyć występowanie ognisk termicznych wyzwalających substancje gazowe. Należą do nich przede wszystkim dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek azotu, siarkowodór i metan. Delikatne pogorszenie samopoczucia jest stanem tak samo naturalnym jak krótkotrwałym. Oczywiście, obecność hołdy nie jest obojętna dla jakości okolicznego powietrza, na które wpływa poprzez przenoszone wiatrem pyły. Nie jest również obojętna dla wód podskórnych i powierzchownych lokalnej zlewni rzeki Nacyny, do których wypłukiwane są ołów, kadm, chlorki oraz siarczan.

Należy również pamiętać, iż podczas pięknej pogody czy jakiegoś święta mogą tworzyć się kolejki chętnych na wierzchołek. A w tych, jak stwierdzono wielokrotnie, nie brakuje podekscytowanych dzieci i wspinających się psów.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (4)

  • 10.04.15, 10:18

    Komentarz usunięty

  • 04.06.16, 03:48

    Komentarz usunięty

  • 13.06.16, 07:18

    Komentarz usunięty

  • 19.10.16, 23:58

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6172

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5773

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 18029

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7209

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8837

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7810

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 8061

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6496

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7083

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5705

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6301

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 5048

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 35961

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 79278

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6444

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 118214

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze