Dziś jest 28.05.2024

Imieniny obchodzą Augustyn, Jaromir, Wilhelm, Emil

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

I Festiwal Podróżniczy „Kontynenty”

Autor: Agnieszka Szwajgier

Data publikacji: 20.04.2014 23:49

Liczba odwiedzin: 3120

Tagi: europa, polska, lublin, inspiracje, agnieszka szwajgier, relacje, inspiracje relacje z podróży

I Festiwal „Kontynenty” to dosyć młoda inicjatywa podróżnicza podjęta przez trzech lubelskich podróżników: Bartka Szaro, Daniela Kornasa i Pawła Hadriana. Trzeba przyznać, że panowie, którzy mają już doświadczenie w organizowaniu tego typu eventów, ruszyli z kopyta. Ich pomysł został doceniony, o czym świadczyła liczna publiczność, która zasiadła w lubelskiej Chatce Żaka 4-5 kwietnia tego roku. Okazało się, że „Kontynenty” to znakomita okazja do spotkania podróżników z całej Polski i posłuchania ich fascynujących opowieści.

Pać-man na rowerze
 
Pać-man na rowerze
fot. Patryk Świątek

Pać-man na rowerze

Kim jest tytułowy Pać-man? To Patryk Świątek, zapalony rowerzysta, współautor książki „Paragon z Podróży” oraz bloga o tej samej nazwie. Jego kolejnym pomysłem jest przeniesienie gry komputerowej do rzeczywistości. Na jej potrzeby skonstruowane jest nawet specjalne logo, zamykające się w rowerowej zębatce.

Pać-man na rowerze
 
Pać-man na rowerze
fot. Patryk Świątek


– Im mniej kontroli mamy w podróży, tym ciekawsze przygody nas spotykają – mówi Patryk.

Założenie gry jest z pozoru bardzo proste: w każdym miejscu można znaleźć coś ciekawego. Aby to udowodnić Patryk dzieli Polskę na 89 kropeczek. Między jedną kropką a drugą w linii prostej jest mniej więcej 80 km (jadąc ścieżką rowerową). Z kolei między jedną kropką a tą położoną na skos, jest ok. 110 km. Rzut pięciościenną kostką decyduje, do której najbliższej kropki Pać-man ma się udać pokonując kolejne kilometry na rowerze. Miejsce noclegu nie może znajdować się powyżej 5 km od współrzędnych danej kropki. Czasami jest to las, innym razem namiot.

Aby nieco uatrakcyjnić swoją wyprawę, Patryk wprowadza również karty do góry, które mogą zmienić bieg wydarzeń. Są to np. wycisk (przejechanie dwóch kropek jednego dnia), odpoczynek, czy przemieszczenie się dowolnym środkiem transportu o dziesięć kropek (tylko raz w ciągu gry).

Pać-man na rowerze
 
Pać-man na rowerze
fot. Patryk ŚwiątekWśród ekwipunku spoczywa specjalny telefon dla ludzi, którzy chcą się dołączać na wyznaczonych odcinkach trasy Patryka, np. przejechać z nim do kolejnej kropki, lub po prostu potowarzyszyć w mieście.

Dodatkiem do wszystkiego jest konkurs na blogu, w którym czytelnicy mają za zadanie określić, która kropka będzie ostatnia – gdzie Pać-man znajdzie się na końcu swojej wyprawy.

Pomysł wielce kreatywny, przyciąga mnóstwo pozytywnych komentarzy i podziękowań za motywację. Wyprawę wieńczy tryumfujący wpis na blogu Patryka:

„1700 km, 18 dni, 18 punktów, kilkadziesiąt nowych znajomości, 27 GB filmu, 5 GB zdjęć, 40 kg ekwipunku, 4 kg wagi mniej, kilka awarii, dwie kontuzje, kupa satysfakcji, masa wrażeń i radość z powrotu”.

Afganistan w rytmie Qawwali

Roman Husarski to student Uniwersytetu Jagiellońskiego, który interesuje się między innymi filozofią Dalekiego Wschodu. Jego miłością jest muzyka reggae, o czym może świadczyć fryzura – dredy oraz sposób bycia. Uśmiechnięty, wyluzowany Roman kocha podróże i – jak pisze na swoim blogu: „Im bardziej spontaniczne i nieprzewidywalne, tym lepiej”.

Jego miłość do Afganistanu narodziła się po obejrzeniu filmu. Przeczytał kilka książek i wówczas w jego głowie zniknął stereotyp wysadzających się w imię Koranu talibów i obraz Osamy bin Ladena.

Postanowił udać się w drogę do Afganistanu. Pojechał. Wątpliwości pojawiły się przy przekraczaniu granicy. Nie chcieli go puścić od strony irańskiej. Trzy razy musiał powtarzać, że nie jest żołnierzem. Udało się – kilka chwil później stał już na wymarzonej ziemi.

– Pierwsze moje wrażenie było takie, że wszędzie widzę Osamę bin Ladena. Wszyscy mężczyźni w turbanach.

Jego celem był Herat – miasto w zachodnim Afganistanie, ważny ośrodek handlowy z wieloma zabytkowymi budowlami. W jego głowie rysował się obraz starego, zniszczonego, opuszczonego i niezmodernizowanego kraju. Jakże się mylił.

– Byłem zaskoczony, że jakoś to wygląda! – opowiada z entuzjazmem wywołując na sali śmiech.

Wśród wielu szczegółów, o których opowiada Roman, pojawia się wzmianka o środkach transportu. Najczęściej mieszkańcy Afganistanu chodzą pieszo, choć popularne są też rowery. Duży nacisk podczas prezentacji położony jest na sprawy związane z religią i pojmowaniem przez tamtejszych ludzi wiary. Kiedy nadchodzi pora modlitwy ulica pustoszeje. Modlący się ludzie są właściwie wszędzie, nawet pod ladą w sklepie. Jest wiele bractw sufickich, które istnieją do dziś. Celem jest zjednoczenie się z Bogiem, wyjście ponad siebie, dążenie do Absolutu. W Heracie między innymi przez to nie istnieje możliwość seksu przedmałżeńskiego.

– Znaleźli na to sposób – wspomina Roman - Wcześnie wychodzą za mąż.

Alkohol w Afganistanie jest zakazany, choć turyści mają specjalne restauracje, w których mogą pić. Miejscowy człowiek niestety nie mógłby do nich wejść. Z wiarą wiąże się także rytuał Qawwali, który łączy religię oraz perską i indyjską muzykę klasyczną, w którą wplecione są teksty chwalące Boga i świętych. Podobno do osiągnięcia oświecenia nie jest potrzebne rozumienie słów.

Podróżnicy dzielili się mnóstwem ciekawych opowieści. Niestety nie sposób przytoczyć wszystkiego. Dla chętnych polecamy profil facebookowy Kontynentów, gdzie można obejrzeć wystąpienia gości i posłuchać zapowiedzi festiwalowych:

https://www.facebook.com/KontynentyLublin?fref=ts

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 6730

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6123

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 22468

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 7677

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9362

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8019

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8700

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6873

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7749

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5965

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6975

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5391

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 42615

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 101241

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6789

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 149696

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze