Dziś jest 19.04.2024

Imieniny obchodzą Adolf, Tymon, Pafnucy, Adolfa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Co jeść

”Specjalnością kuchni polskiej są potrawy mączne i zbożowe (kasze, kluski, pierogi), produkty runa leśnego (grzyby, owoce, zioła), wieprzowina (w tym wędliny i kiełbasy), ryby słodkowodne, dziczyzna, nabiał (kwaśna śmietana, twaróg), spora ilość zup z dowolnych produktów (zwłaszcza warzywne), wypieki (pieczywo, ciasta), desery, wódki i nalewki. Z warzyw i owoców typowe są buraki, ogórki, kapusta, jabłka, czereśnie, jagody, agrest i inne środkowoeuropejskie. Typowe przyprawy to czosnek, chrzan, koperek, jałowiec, pieprz, majeranek.” /wikipedia.pl

Zwiedzając kraj najlepiej próbować zróżnicowanych kuchni regionalnych.

Najbardziej wyrazista jest według smakoszy kuchnia śląska. Odwiedzając Śląsk nie można więc nie skosztować klusek śląskich, rolady i modrej kapusty. Na pierwsze danie najlepiej zamówić żurek, który pochodzi właśnie z tej części Polski. Karminadle, czyli kotlety mielone, również uważane są za sztandarową potrawę kuchni śląskiej.

Wielkopolska słynie przede wszystkim z potraw przygotowanych na bazie ziemniaków, które powszechnie nazywane są w tym rejonie pyrami. Regionalnym specjałem jest zupa cebulowa, potocznie zwana zalewajką. Najszybsze danie kuchni wielkopolskiej to „ślepe ryby” -kartoflanka, która jest mocno zaprawiona śmietaną oraz koperkiem. Pyzy to kolejne danie, którego należy skosztować będąc w okolicach Poznania. Są podawane najczęściej w towarzystwie gęstych sosów oraz mięs.

Kujawy zachwycą nas smakiem ryb oraz drobiu. Bydgoska czernina z golcami to jedna z najbardziej znanych w Polsce kujawskich potraw. Jest to zupa z gęsiej krwi i suszonych owoców. Miodowe pierniczki lub ryż oblany masłem z dodatkiem suszonych śliwek i rodzynek to wspaniały deser do tradycyjnym pierwszym daniu.
W kuchni Kaszubskiej dominują ryby. Przygotowane są na wiele różnych sposobów: smażone, gotowane oraz marynowane w octowej zalewie. Charakterystyczną potrawą Kaszub są również plince- placki ziemniaczane smażone z cukrem i cebulą. Grocholec, czyli babka ziemniaczana podawana na ciepło z cebulą oraz kiszonym ogórkiem jest potrawą, której na pewno nie można ominąć.

Mieszkańcy Podlasia zaskoczą nas ziemniaczaną kiszką, a w centralnej Polsce będziemy mogli poszukać uroków kuchni mazowieckiej. Tradycyjna i najbardziej charakterystyczna potrawa to zupa grzybowa, przyrządzana z grzybów o nazwie „zielone gąski”. Gęś pieczona z jabłkiem bądź modrą kapustą oraz słynny kurczak po Polsku nadziewany siekanymi podrobami zmieszanymi z natką pietruszki , bułką i jajkiem ma do dziś wielu zwolenników.
Kuchnia mazowiecka lubuje się również w fafernuchach, czyli kopytkach polewanych syropem przyrządzonym z buraków cukrowych.

Gdzie najlepiej jeść?

Oprócz bogatej oferty restauracji, barów, knajp i Fast-foodów warto dowiedzieć się czy w mieście, które odwiedzamy znajduje się bar mleczny. Jest to rodzaj baru szybkiej obsługi, który upowszechnił się na terenie Polski w okresie międzywojennym oraz po wojnie. Podobne były w działaniu do jadłodajni, serwując potrawy oparte na kuchni tradycyjnej.
Bary mleczne głęboko wpisały się w historię Polski stając się miejscem kultowym. Oferują domowe jedzenie w niskiej cenie. Odstraszać mogą jedynie dekoracje rodem z PRL-u, ale i to ma swój urok. To miejsca, w których jedząc aluminiowymi sztućcami przenosimy się w czasie do lat 70 i 80. ubiegłego wieku.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące