Dziś jest 20.04.2024

Imieniny obchodzą Agnieszka, Czesław, Amalia, Berenika

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Jak dotrzeć

Samolot

Ze względu na dużą liczbę międzynarodowych portów lotniczych na terenie Polski, bez problemu można dotrzeć do największych miast z większości krajów świata. Lotnisko na warszawskim Okęciu utrzymuje bezpośrednie połączenia z ponad trzydziestoma państwami w Europie i na całym świecie.
Głównym przewoźnikiem są Polskie Linie Lotnicze LOT, oferujące przeloty zarówno krajowe jak i międzynarodowe. Z polskich lotnisk korzystają również takie linie jak British Airways, Air France czy Lufthansa. Wizzair oferuje wiele lotów w promocyjnych cenach z takich miast jak np. Oslo, Sztokholm, Frankfurt, Rzym czy Bruksela. Tanie loty oferują również linie Aer Lingus, Air Italy, Norwegian, Click Air, EasyJet, Ryanair i Germanwings.
Szczegółowe informacje znajdziemy na stronach poszczególnych przewoźników.

Lotniska międzynarodowe:

- Gdańsk- Port lotniczy im. Lecha Wałęsy
- Katowice- Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach
- Kraków (Balice)- Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II
- Łódź- Port Lotniczy im. Władysława Reymonta
- Poznań (Ławica)- Port Lotniczy Poznań
- Szczecin (Goleniów)- Port Lotniczy Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność
- Warszawa (Okęcie)- Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina
- Wrocław (Strachowice)- Port Lotniczy Wrocław

Samochód

Przed przyjazdem do kraju lepiej zapoznać się z obowiązującymi tu zasadami ruchu drogowego. Przede wszystkim należy pamiętać, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, a dzieci do 12 roku życia mają obowiązek podróży w dziecięcych fotelikach. Światła mijania muszą być włączone podczas jazdy przez cały rok. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,2 promila, w wydychanym powietrzu 0,1 mg.
Podczas jazdy zabroniona jest rozmowa przez telefon komórkowy jeżeli kierowca nie posiada zestawu głośnomówiącego.
Dopuszczalna prędkość na autostradach dla samochodu osobowego, motocykla oraz samochodu ciężarowego do 3,5t to 140km/h. Na drogach ekspresowych dwujezdniowych 120km/h natomiast na drogach ekspresowych jednojezdniowych 100 km/h.

Podróżowanie samochodem po Polsce nie stwarza dużych problemów jeżeli wyjedziemy już z dużego miasta. Należy jednak pamiętać, że większość autostrad w kraju jest obecnie w budowie lub przebudowie, dlatego kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość. Trzeba również dodać, że za przejazdy autostradami pobierane są opłaty. Ich aktualne wysokości można sprawdzić na stronach internetowych.

Polska posiada dobre połączenia z krajami graniczącymi. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad umożliwia na swojej stronie wyznaczanie trasy podróży łącznie z zapoznaniem się z warunkami pogodowymi oraz utrudnieniami w ruchu.

Wypożyczenie samochodu jest możliwe we wszystkich dużych miastach, oraz w pobliżu lotniska. Wymagane jest podpisanie stosownych dokumentów oraz wpłacenie kaucji.

Autostop

Najlepiej i najtaniej podróżować po Polsce autostopem. Kierowcy zatrzymują się często i chętnie zabierają przydrożnych podróżników. Za przejazd nie są pobierane opłaty nie licząc kilku tras, gdzie płacenie za przejazd jest ogólnoprzyjętym zwyczajem np. Warszawa- Radom.

Pociąg

Polskim przewoźnikiem są Polskie Koleje Państwowe (PKP). Oferują połączenia osobowe i pospieszne, a także ekspresowe (InterCity). Zarówno krajowe jak i zagraniczne.
Informacje na temat rozkładu jazdy znaleźć można bezpośrednio na dworcach na tablicach informacyjnych, w punktach informacji oraz w Internecie. Istnieje również możliwość ściągnięcia rozkładu na telefon komórkowy oraz uzyskania informacji telefonicznej.
Bilety zakupić można w kasach i przez Internet.

Zimą podróżowanie pociągiem może być kłopotliwe nie tylko ze względu na panujący w przedziałach chłód, ale również duże opóźnienia w rozkładzie jazdy. Latem natomiast może być zbyt gorąco ze względu na to, że pociągi nie są wyposażone w klimatyzacje, ale na to jeszcze musimy trochę poczekać. Ceny co prawda nie należą do najniższych, ale podróżowanie przez Polskę pociągiem warte jest przeżycia.

Autobus

Do miejscowości, do których podróż pociągiem jest niemożliwa można dojechać autobusem PKS. Na terenie całego kraju istnieją liczne oddziały Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. Aktualne rozkłady jazdy oraz cenniki znaleźć można na dworcach PKS, w punktach informacyjnych oraz na stronach internetowych. Bilety nabyć można w kasach lub u kierowcy bezpośrednio przed odjazdem.

Obecnie warto śledzić połączenia jakie umożliwia nam PolskiBus. To przewoźnik, gdzie za przejazd relacji Katowice- Warszawa (oczywiście rezerwując z odpowiednim wyprzedzeniem) możemy zapłacić 5zł.

Połączenia autokarowe do Polski z innych krajów Europy są możliwe za pośrednictwem biur podróży oraz prywatnych firm przewozowych.

Opinie (0)

Liczba opinii: 0 |

Średnia ocen: 0.00

Brak opinii, bądź pierwszy!

Twoja opinia

Twoja ocena

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyszukiwarka lotów

Osoby podróżujące

Osoby podróżujące