Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Miejsca święte w Polsce

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 22.07.2011 09:19

Liczba odwiedzin: 7757

Tagi: europa, polska, religia, anna wiśniewska, turystyka religijna artykuły

Można zaryzykować stwierdzenie, że pielgrzymowanie jest wpisane w naturę ludzkości. Nasi przodkowie, jeszcze zanim przyjęli chrześcijaństwo, wędrowali do swoich miejsc świętych – do Góry Ślęży (związanej z pogańskim kultem solarnym) czy na Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich.

Pielgrzymi przed sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach
Pielgrzymi przed sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Fot. Piotr Drabik

Chrzest Polski otworzył nowy rozdział w naszej historii. Do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie pielgrzymowało wielu ludzi, przybył tam nawet cesarz Otton III. Żaden inny polski święty nie uzyskał takiej międzynarodowej rangi aż do czasu kanonizacji św. Faustyny, zaś Gniezno jeszcze przez długi czas było ważnym miejscem na mapie Europy.

Nie było to jednak jedyne miejsce kultu tak licznie przyciągające wiernych. Wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa pojawiały się co raz to nowe sanktuaria, kaplice, kalwarie, kolejne miejsca objawień. Co więcej, Polska słynąca niegdyś z wolności religijnej przyciągała wyznawców różnych religii, którzy tutaj mogli praktykować w atmosferze względnej tolerancji.

Katolicy

Polska śmiało może zaliczać się do rekordzistów. Przynajmniej jeśli chodzi o liczbę sanktuariów, bo mamy ich aż 500, nie wspominając o innych, równie ważnych miejscach kultu. Wśród najbardziej znanych i popularnych są: Jasna Góra, Licheń czy krakowskie Łagiewniki. Te ostatnie sanktuarium, mimo iż jest jednym z młodszych (od 1992 roku), przyciąga pielgrzymów z całego świata, którzy pielgrzymują m.in. do grobu św. Faustyny

Katolicy chętnie pielgrzymują i wynika to przede wszystkim z charakteru tej religii. Istotny w niej jest bowiem kult miejsc świętych. Przede wszystkim są to sanktuaria maryjne, w których znajdują się obrazy bądź figury przedstawiające Matkę Bożą. Związane są z miejscami objawień albo cudów. Zazwyczaj wzrost liczby pielgrzymów związany jest ze szczególnymi świętami. Dla przykładu święto NMP Królowej Polski (3 maja) czy święto Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) zawsze przyciągają tłumy wiernych nie tylko do tych największych sanktuariów, ale i tych lokalnych. Miejsca związane z Męką Chrystusa, czyli kalwarie są odwiedzane w okresie Wielkiego Postu i Wielkiej Nocy. Przykładem jest tu Kalwaria Zebrzydowska bądź Kalwaria Pacławska. Katolicy wędrują też do grobów świętych, na przykład do grobu świętej Jadwigi w Trzebnicy, św. Wojciecha w Gnieźnie czy obecnie do grobu Jana Pawła II.

Prawosławni

Dla prawosławnych najważniejszym sanktuarium w Polsce jest Grabarka, położona niedaleko Siemiatycz. Znajduje się ono na Górze Grabarka (Góra Pokutników), gdzie stoi cerkiew Przemienienia Pańskiego. Czczona jest tam ikona Spasa Izbawnika (Chrystusa Zbawiciela). Sanktuarium opiekują się mniszki prawosławne. Co roku 19 sierpnia przybywają liczne pielgrzymki wiernych z kraju i z zagranicy. Przynoszą oni ze sobą krzyże, które później wkopują i ustawiają wokół cerkwi. Krzyże są drewniane, metalowe, kamienne, z inskrypcjami zapisanymi cyrylicą. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.

Grabarka nie jest jedynym miejscem świętym dla prawosławnych. Męski monaster w Jabłecznej, jeden z 5 takich w Polsce, działa nieprzerwanie od XV wieku. Według legendy założono go w miejscu, gdzie zatrzymała się płynąca Bugiem ikona św. Onufrego. Obecnie zaś wielu ludzi pielgrzymuje tu na święto św. Onufrego, które przypada na 24 czerwca.

Ewangelicy

Ewangelicy z zasady nie czczą obrazów, osób czy miejsc świętych, dlatego ciężko znaleźć ewangelickie świątynie budowane z przepychem podobnym do katolickiego. Mimo to w Polsce istnieje pewne miejsce, które odwiedzają co roku ewangelicy, licznie zresztą. To „leśny kościół” na Równicy w Beskidach. Takich leśnych kościołów jest o wiele więcej w Beskidach. Zazwyczaj są one odludnie położone, zwłaszcza w Beskidzie Śląskim, gdzie w okresie kontrreformacji (w latach ok. 1654 – 1709) ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego potajemnie odprawiali nabożeństwa. Na Równicy stoi kamienny ołtarz, wokół którego co roku (od 1961r.) w dniu święta Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa (rzymskokatolickie święto Bożego Ciała) zbierają się ewangeliccy wierni. Co dwa lata po nabożeństwie odbywają się także imprezy towarzyszące na terenach wokół schroniska na Równicy.

Tatarzy

Przez wieki praktycznie jedynymi muzułmanami w Polsce byli Tatarzy. Ilu dziś zamieszkuje Polskę, nie wiadomo dokładnie, orientacyjną liczbę podaje Muzułmański Związek Religijny w RP – 5000. Zamieszkują oni głównie wschodnią część Polski. Tam też znajdują się dwa ważne meczety: w Kruszynianach i Bohonikach. Bardziej niż świątynie z krajów arabskich przypominają kościółek bądź cerkiewkę – zbudowane z drewna i pomalowane w różne odcienie zieleni. Tatarzy przybywają licznie do Bohonik na święto Kurban Bajram. Święto zostało ustanowione przez proroka Mahometa na pamiątkę ofiary Abrahama i obchodzone jest w okresie pielgrzymek do Mekki. Składane są wtedy ofiary ze zwierząt (z barana lub wołu) w różnych intencjach, np. rodziny, zdrowia i szczęścia dla najbliższych. Na świątecznych stołach pojawiają się tradycyjne potrawy tatarskie, takie jak pierogi z mięsem i kołduny.

Żydzi

Polska jest także ważnym miejscem dla chasydów. Pobożni Żydzi zjeżdżają z całego świata, by modlić się przy grobach swoich cadyków między innymi w Bobowie, Lelowie czy Leżajsku. Na krakowskim cmentarzu Remuh pojawiają się żydowscy pielgrzymi z całego świata. Tysiące Żydów z Europy, USA, Kanady i Izraela przybywa do Leżajska w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. Obmywają się w mykwach, czyli specjalnej łaźni, modlą się, a później wspólnie ucztują i bawią.

Polska jest bogatym w miejsca święte krajem. Przez wieki nie zapomniano o tradycji pielgrzymowania do nich. Ten piękny zwyczaj kultywuje większość religii, czasem dla nas mniej znanych jak w przypadku Tatarów czy chasydów. Warto więc czasem odwiedzić miejsca święte także innych wyznań.

Foto: Piotr Drabik (CC BY 2.0)

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7147

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76513

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115041

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze