Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Piwnym szlakiem po Polsce

Autor: Anna Maria Łakomy

Data publikacji: 08.08.2011 12:46

Liczba odwiedzin: 5813

Tagi: europa, polska, kuchnia, anna maria łakomy, kuchnia artykuły

Piwo było najpopularniejszym trunkiem począwszy od średniowiecza, głównie ze względu na niezbyt wygórowaną cenę. Wino czy miód pitny były wówczas napitkami dosyć drogimi, a wody nie pijano ze względu na zanieczyszczenia. Początkowo piwo mógł wytwarzać każdy, a najprostszym sposobem było ważenie zboża z dodatkiem drożdży. Dopiero koło XIV wieku nastąpiło oddzielenie zawodu słodownika i piwowara, a następnie utworzenie odpowiednich cechów.

Muzeum Piwowarstwa w Tychach
Muzeum Piwowarstwa w Tychach. Fot. ciukes

W średniowieczu przeciętny chłop wypijał ok. 100 litrów piwa rocznie. Kryzys dla piwowarstwa polskiego nadszedł w XVIII wieku, kiedy pod chłopską strzechę trafił spirytus i wódka, które zaczęły wypierać piwo. Dzisiejsze spożycie złocistego trunku oscyluje w granicach 66 litrów na osobę. Można zatem wyciągnąć wniosek, że piwo było i jest trunkiem popularnym, łatwo dostępnym i spożywanym na masową skalę. Co więcej, mówimy dziś nawet o zjawisku birofilii.

Birofil – pasjonat piwa

Birofil (z niem. Bier: piwo; gr. philos: przyjaciel, miłujący) to nikt inny jak miłośnik i pasjonat piwa, znawca gatunków, odmian i stylów piwnych, kolekcjoner rekwizytów związanych z piwem, np. etykiet, butelek, podkładek, naczyń etc. Dla takiego pasjonata piwo to zdecydowanie coś więcej niż tylko kulturalna tradycja czy napój alkoholowy. Ważny jest dla niego sposób serwowania, dobór naczyń, sposób nalewania i temperatura piwa. Właśnie dzięki birofilom mówimy dziś o turystyce piwnej.

Wymogi rynku spowodowały, że w krajach Europy Środkowej produkuje się głównie piwa wytwarzane w procesie dolnej fermentacji określane terminem lager lub pils. Piwa tzw. górnej fermentacji spotykane są głównie w Anglii (Ale), Niemczech (Alt) oraz Belgii (tzw. piwa klasztorne trappist). Anglia pozostaje też ojczyzną specjalnej odmiany piwa ciemnego górnej fermentacji zwanego stout – do którego należy znany w świecie Guinnes oraz Mackerson.

Jak można sądzić, przedmiotem zainteresowania, zwłaszcza bardziej wytrawnego birofila w większym stopniu będą mniejsze browary wytwarzające specyficzny, lokalny trunek aniżeli wielkie międzynarodowe koncerny. W istocie tak jest, turystyka piwna rozwija się jednak głównie dzięki wielkim koncernom, inwestującym spore fundusze nie tylko na reklamy, ale i na stwarzanie wielu atrakcji dla turystów. Browary można zwiedzać, tworzone są muzea i organizowane festiwale.

Turystyka piwna nad Wisłą

W Polsce sytuacja zaczyna się zmieniać. Polskie koncerny zaczęły wytyczać ścieżki turystyczne prowadzące po zakładach produkcyjnych. Swoje browary udostępniają Grupa Żywiec (browar w Żywcu i Warce), Kompania Piwowarska (Tyskie Browary Książęce, Browary Lech). Na wirtualną wycieczkę do Browaru Bosman w Szczecinie zaprasza Carlsberg Polska. Każdy z wymienionych browarów jest odwiedzany rocznie przez blisko 20 tys. osób.

Obok tych wielkich zakładów browarniczych produkujących piwo na masową skalę, w Polsce znajdują się także browary działające z mniejszym rozmachem. Są one skupione w Stowarzyszeniu Regionalnych Browarów Polskich. W Polsce mamy obecnie ok. 30 małych i średnich browarów. Bardzo często są to rodzinne firmy produkujące piwo niepasteryzowane, warzone tradycyjną metodą na bazie chmielu, słodu jęczmiennego oraz żywych szczepów szlachetnych drożdży. Wiele z nich znajduje się w atrakcyjnych turystycznie miejscach Polski dzięki czemu „tradycyjną” turystykę można z łatwością pogodzić z tą smakową. Przykładem może być browar Edi założony w 1997 roku w Nowej Wsi przez Edwarda Wilka. Oprócz popularnego lager, znajdziemy tam także piwa aromatyzowane np. anyżowe, miętowe, migdałowe.

Browar Amber z kolei znajduje się na południowych obrzeżach Gdańska, w Bielkówku. Tam produkowane jest jedno z najbardziej popularnych piw regionalnych „Piwo Żywe”. W mieście można je wypić w kilku lokalach. Nie lada gratka czeka na turystów w Zielonej Górze. Bar Haust pokryty od podłogi do sufitu kolorowymi kapslami oferuje piwo Red Hausa, Jasne, Ciemnego Bocka czy pszenicznego Weizena. Browar Zamkowy w Radomiu z kolei odtworzył receptury z 1554 roku. Warzone jest tam m.in. ciemne piwo o nazwie Bernard oraz bursztynowy Benedykt – piwo trzech słodów.

Gdzie bawią się piwosze?

Warto także wspomnieć o wielu imprezach organizowanych specjalnie dla turystów piwnych. Oprócz zwiedzania browarów organizowane są bowiem liczne wystawy, pokazy warzenia piwa i festiwale. Można zwiedzić Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Centrum Wycieczkowe „Lech”, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie czy Muzeum Browarów Żywiec. Warto zajrzeć na Festyn Archeologiczny w Biskupinie oraz Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, bo odbywają się tam pokazy warzenia piwa na otwartym palenisku.

Noc Kulturalna w Częstochowie to pokaz, który przeprowadzają członkowie Częstochowskiego Kręgu Lokalnego Bractwa Piwnego. Warsztaty Warzenia Piwa odbywają się w Lublinie i Wrocławiu. Potem można także wziąć udział w konkursach: Piw Domowych w Żywcu i Częstochowie oraz Konkurs na Najlepsze Piwo w Krakowie. Prawdziwe święto piwa to w końcu Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” oraz Międzynarodowy Festiwal Piwa im. Jana Heweliusza w Gdańsku.

Badania przeprowadzone na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego wykazały, że udział piwa w całkowitej konsumpcji czystego alkoholu wzrósł na przestrzeni ostatnich 10 lat dwukrotnie. Obecnie preferuje go 56 proc. konsumentów i zajmuje zaszczytne, pierwsze miejsce. Podniesienie jakości produktów wytwarzanych przez browary oraz ogólna zmiana kultury spożywania alkoholu pozwalają przypuszczać, że mocne alkohole, zwłaszcza wódka, powoli będą odchodzić w niepamięć.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5694

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7146

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6900

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6212

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76470

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 114999

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze