Dziś jest 24.07.2024

Imieniny obchodzą Kinga, Krystyna, Antoni, Kunegunda

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Polskie trasy kajakowe

Autor: Anna Matelska

Data publikacji: 26.07.2011 15:21

Liczba odwiedzin: 3960

Tagi: europa, polska, czarna hańcza, brda, rospuda, kajaki, woda, anna matelska, turystyka wodna artykuły

Świat z perspektywy kajaka wydaje się piękniejszy – twierdzą zgodnie entuzjaści kajakarstwa. Na spływ może wybrać się każdy, bo malowniczych tras nie brakuje, nawet na polskim podwórku.

Polskie trasy kajakowe
Fot. sylmac/sxc.hu/CC

Spływy kajakowe to jedna z tańszych i ciekawszych form aktywnej turystyki. Gwarantuje ona wyjątkowe doznania związane z bliskim obcowaniem z dziką przyrodą, nutkę adrenaliny przy rozbijaniu biwaków na łonie natury i ogromną satysfakcję po pokonaniu wielokilometrowych szlaków dzięki sile własnych mięśni.

Kajakarstwo wymaga oczywiście pewnej kondycji, jednak wiosłowanie nie jest aż tak trudną sprawą, by chętni musieli odbywać szczególnie długie szkolenia, jak to ma miejsce w przypadku żeglarstwa czy nurkowania. W dodatku oferta różnych firm, organizujących spływy na polskich rzekach, jest na tyle bogata, że nie musimy bać się kłopotów związanych samodzielnym planowaniem i realizowaniem tego typu przedsięwzięć. Jeśli więc jesteśmy lubimy obserwować rodzimą faunę i florę, spać w lesie pod namiotem i poznawać ciekawych ludzi, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na jeden ze spływów. Oto kilka polskich szlaków kajakowych godnych naszej uwagi:

Czarna Hańcza

Czarna Hańcza to długi na 142 kilometry lewobrzeżny dopływ Niemna, wypływający ze źródła pod Wiżajnami. Jest największą rzeką Suwalszczyzny, przepływającą przez ciekawe tereny o unikalnych walorach krajobrazowych, geologicznych i etnograficznych.

Szlak Czarnej Hańczy należy do najbardziej znanych i reklamowanych szlaków kajakowych Polski. Istnieje jednak kilka mniej lub bardziej ekstremalnych tras, odpowiednich dla różnych stopni zaawansowania w kajakarstwie. Dwa klasyczne szlaki to tzw. mała i duża pętla.

Mała pętla prowadzi z Augustowa przez jezioro Białe, Studzieniczne i Kanał Augustowski do jeziora Serwy, stamtąd konieczna jest przenoska (odcinek rzeki, który jest niespływalny, zbyt trudny lub niebezpieczny dla kajakarza) do Bryzgla nad Wigrami. Dalej płyniemy jeziorem, Czarną Hańczą i od Rygola powrót odbywa się kanałem. Jest to trasa przyjazna nawet dla początkujących amatorów spływów kajakowych i trwa zwykle około 6 dni.

Duża pętla wypływa z Augustowa w rzekę Rospudę, wpływa pod prąd w bardzo trudną rzeczkę Bliznę do jeziora Blizno. Stamtąd przenoska na Wigry i dalej trasa wygląda identycznie jak w przypadku małej pętli. Na odcinku tym spadki przekraczają 4%, a wąskie i płytkie koryto pełne przeszkód ogranicza znacząco liczbę chętnych do jego eksplorowania. Pokonanie jej zajmie około 8 – 9 dni.

Wzdłuż Czarnej Hańczy napotkamy bogatą infrastrukturę turystyczną, liczne pola namiotowe i biwakowe. Zatrzymując się po drodze w okolicznych wsiach, możemy skosztować lokalnych przysmaków jak jagodzianki, racuchy, pączki, kompot, czy nawet alkohol. Inną atrakcją spływu jest 7 unikalnych śluz na Kanale Augustowskim, w tym jedna dwukomorowa w Pniewie.

Biebrza

Niemal cała Biebrza znajduje się na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, jest więc również dość częstym miejscem spływów kajakowych, szczególnie atrakcyjnych w czasie wiosennych wezbrań wody. Rzeka ta, będąca prawym dopływem Narwi i zwana przez niektórych „polską Amazonką”, charakteryzuje się dużą liczbą starorzeczy, odnóg, rozlewisk i zatok. Jest dość głęboka, ma szerokie koryto i wyraźny, choć nie rwący nurt.

Szlak rozpoczyna się 29 kilometrów poniżej źródeł rzeki w miejscowości Lipsk, oddalonej o 15 kilometrów od granicy z Białorusią. Płynących tam kajakarzy ucieszy bystry nurt rzeki, nabierający tempa wzdłuż lasów, trzcinowisk i brzezin. Napotkają oni zaledwie parę wiosek, atrakcją będzie natomiast przepływanie pod mostami drogowymi, również drewnianymi. Biebrzański Park Narodowy ze swoimi bezludnymi i dzikimi obszarami jest gratką dla wszystkich miłośników dziewiczej przyrody.

Na trasie można jednak odwiedzić parę miejscowości, między innymi Dolistowo ze znajdującym się w tamtejszym kościele dzwonem z 1692 roku, Goniądz – wywodzący swą nazwę od słowiańskiego słowa „gon” – bobrze gniazdo oraz Osowiec z potężnym systemem fortyfikacji niegdysiejszej carskiej twierdzy.

Brda

Brda, najdłuższa z rzek Borów Tucholskich, przyciąga wielu turystów ze względu na swój urozmaicony, kręty bieg, czyste jeziora z zalesionymi brzegami i liczne boczne szlaki. Dostępna jest dla kajakarzy na długości 233 kilometrów, jednak jej górny bieg jest dość uciążliwy ze względu na zarośnięty trzciną nurt i drzewa powalone przez bobry.

Początkowo rzeka meandruje wśród pól i łąk, a płycizny zmuszają do częstego przenoszenia kajaków. Szlak prowadzi w górnym biegu Brdy przez tak malownicze jeziora jak Jezioro Charzykowskie, Jezioro Karsińskie i Witoczno. Następnie po przepłynięciu kolejnych pięciu zbiorników wodnych rzeka wpada do Jeziora Szczytno na Pojezierzu Krajeńskim. W środkowym jej biegu atrakcję stanowi sztuczny Zalew Koronowski. Płynąc kajakiem napotkamy też interesującą przeszkodzę na terenie Borów Tucholskich – zaporę w Mylofie, kierującą część wód rzeki do Wielkiego Kanału Brdy, budowli hydrotechnicznej z połowy XIX wieku. W okolicy Tucholi Brda tworzy malowniczy przełom z licznymi bystrzami zwany Piekłem, stanowiący pomnik przyrody.

Rospuda

Cała dolina Rospudy to fascynujące i piękne miejsce. Rzeka wypływa z Jeziora Czarnego i przepływa przez Pojezierze Suwalskie oraz część Puszczy Augustowskiej, kończy natomiast bieg w Jeziorze Rospuda. Obszar jej dorzecza wynosi 900 kilometrów kwadratowych.

Szlak kajakowy Rospudy ma długość 68 kilometrów i jego przepłynięcie zajmuje około 5-6 dni. Jest bardzo urozmaicony. Rospuda w swojej górnej części ma charakter rzeki niemal górskiej, przy jej pokonywaniu przeszkodę mogą więc stanowić duże spadki, gwałtowne zakręty, kamieniste mielizny i głazy. W dolnym biegu z kolei staje się powoli płynącą rzeką nizinną o bagnistych brzegach, wijącą się leniwie pośród ścian trzcinowisk. Planując wycieczkę, warto zwrócić uwagę na aktualny poziom wody w Rospudzie, by nie musieć zbyt często ciągnąć za sobą kajaka.

Na trasie szlaku znajduje się kilka małych, ale interesujących miejscowości, jak Filipów z zachowanym z roku 1570 układem przestrzennym oraz wieś Matłak, gdzie odkryto najstarsze ślady pobytu człowieka na Suwalszczyźnie z okresu środkowej epoki kamiennej (7500 – 4000 lat p.n.e.). Atrakcją na szlaku jest też Uroczysko „Święte Miejsce”, gdzie znajduje się cudowny krzyż, postawiony ponoć ponad 700 lat temu przez świeżo ochrzczonych Jaćwingów.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7496

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6627

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 27364

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8250

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 10310

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8342

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9702

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7380

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8790

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6278

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7856

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 6067

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 51237

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 129914

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7289

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 197586

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze