Dziś jest 22.03.2025
Imieniny obchodzą Katarzyna, Bogusław, Kazimierz, August
Autor: Ewelina Szłapa
Data publikacji: 07.04.2014 08:11
Liczba odwiedzin: 6341
Tagi: europa, polska, bieszczady, inspiracje, góry artykuły, ewelina szłapa, inspiracje artykuły
Solidne, wygodne buty, plecak, śpiwór lub karimata – wyruszamy w góry. Na mapie Polski wyróżnia się wiele tras i szczytów górskich, ale szczególne miejsce należy się tutaj Bieszczadom, które wciąż jeszcze nie zostały „zadeptane” przez turystów i urzekają swoją dzikością, a także niezwykłymi widokami.
Każdy, kto choć na kilka dni chce odciąć się od prozy życia codziennego i poszukuje miejsca ustronnego, z daleka od cywilizacji, powinien koniecznie wybrać się w Bieszczady. Choć część szlaków górskich jest często odwiedzana przez turystów, góry te nadal pozostają niemal nietknięte. Jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt; nie będzie się nam chciało wracać, ponieważ magia tego miejsca sprawia, że każdy, kto zawitał tam choć raz, często tam powraca i nie przeszkadza mu w tym słaby zasięg sieci telefonów komórkowych (lub jego brak) czy też duże odległości od sklepów spożywczych, a także skromniejsze warunki życia.
Droga na Tarnicę
Bieszczady nie są górami wysokimi, więc chodzenie po nich nie stanowi aż takiego wyzwania jak zdobywanie Tatr. Ich najwyższy szczyt – Tarnica, osiąga wysokość 1346 m n.p.m. i próżno szukać tam kozicy czy świstaka. Wyprawa na Tarnicę to lektura obowiązkowa dla początkujących i średnio zaawansowanych bieszczadomaniaków. Osoby bardziej zaawansowane z chęcią tam powrócą. Dodajmy jeszcze fakt, że całe to przedsięwzięcie należy do niskobudżetowych – płacimy za dojazd do bazy wypadowej, czyli np. Ustrzyk Górnych, za jedzenie i picie, jakie musimy zabrać na trasę, a także za wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który będziemy przemierzać w drodze na Tarnicę. Normalny bilet wstępu do Parku kosztuje, w zależności od trasy, od 5 do 7 złotych, a ulgowy – od 2,5 do 3,5 złotego. Jeśli zostajemy w Bieszczadach na kilka dni, szukamy niedrogiej kwatery prywatnej lub hoteliku w Ustrzykach Górnych, Cisnej czy Wetlinie.
Łagodne zbocza gór, a także zielone zagajniki na dole, relaksują wędrowców. Jeśli dobrze się przyjrzymy, przy odrobinie szczęścia możemy spotkać rysia lub żbika. Jednakże te zwierzęta, jak to koty, chodzą swoimi drogami i nie garną się do towarzystwa człowieka. Przy drodze można zobaczyć też rośliny chronione, jak choćby dziewięćsił bezłodygowy. Jego obecność w Bieszczadach świadczy o nieskażonej przyrodzie. Pod naszymi nogami pełzają też salamandry plamiste, a także zaskrońce. Te niegroźne gady bytują wyłącznie tam, gdzie zachowało się jeszcze czyste środowisko. Dla wielu turystów spotkanie takiego maleństwa na trasie stanowi wielkie wydarzenie. Przy odrobinie szczęścia możemy nawet usłyszeć... ryk niedźwiedzia.
Gdy wdrapiemy się wyżej, ujrzymy widok, jaki ciężko znaleźć gdziekolwiek indziej. Naszym oczom ukazuje się łąka, która wygląda jak duża polana. To właśnie jest typowa, bieszczadzka połonina. Słowo to, pochodzące z języka ukraińskiego, oznacza miejsce nie nadające się do uprawy roli. Rosną na niej trawy, a sam krajobraz wygląda niezwykle atrakcyjnie i przywodzi na myśl filmy science fiction. Turyści sycą oczy tym wyjątkowym krajobrazem. Podziwiają też pobliskie zbocza, a także przymierzają się do zdobycia szczytu, który można rozpoznać po żelaznym krzyżu umieszczonym na wierzchołku góry. Nie zapomniano też o kilku przystankach na trasie, które zostały wykonane po to, aby przez chwilę odpocząć.
Kiedy zdobywamy Tarnicę, rozpiera nas duma. Naszym oczom ukazuje się ogromny krzyż, który wygląda bardzo okazale. Z wierzchołka można zobaczyć Słowację i Ukrainę – wszak znajdujemy się na pograniczu tych trzech krajów. Niemniej jednak, zanim wybierzemy się na Tarnicę lub na pobliski Opołonek – miejsce wysunięte najdalej na południe Polski, zabierzmy ze sobą peleryny, a także czapki i kurtki, które będą chroniły nas przed zmianą pogody – deszczem i silnym wiatrem.
Wetlina – wioska u podnóża gór, słynąca ze swojego położenia na południowo wschodnim krańcu Polski, to znakomite miejsce do rozpoczęcia wyprawy na Połoninę Wetlińską. W sezonie kręci się tam spora liczba turystów, ale; jeśli wybierzemy się w góry maju (poza długim weekendem), w czerwcu, we wrześniu lub w październiku, powinno tam być znacznie spokojniej.
Trasy posiadają bardziej strome podejścia, ale, w gruncie rzeczy, nie należą do trudnych. Po drodze mija się nieskażone przemysłem rośliny, zielone łąki i łagodne zbocza, które wzbudzają zachwyt u każdego miłośnika gór. Kiedy dotrzemy już na szczyt Połoniny Wetlińskiej, naszym oczom ukaże się niewielkie schronisko o nazwie „Chatka Puchatka”. Można się tam zaopatrzyć w żywność na drogę powrotną, napić się ciepłej herbaty i po prostu na chwilę odpocząć.
Drewniane cerkwie – świadkowie historii
Kiedy zmęczymy się już chodzeniem po górach, możemy zobaczyć, co jeszcze skrywa w sobie bieszczadzka ziemia. Miłośnicy jeździectwa i koni z radością spędzą czas w stadninie z końmi huculskimi w Lutowiskach, a wielbiciele historii będą podziwiali greckokatolickie, łemkowskie i bojkowskie cerkwie, wykonane z drewna.
Przed drugą wojną światową tereny Bieszczad i Beskidu Niskiego zamieszkiwali Łemkowie i Bojkowie, ukraińskie grupy etniczne, posługujące się językiem rusińsko – łemkowskim, zbliżonym do języka ukraińskiego oraz słowackiego. Po akcji Wisła w 1947 roku zostali oni wysiedleni na Ziemie Odzyskane. Pamiątką po obecności ta tych terenach są właśnie te niewielkie świątynie. Na szczególną uwagę zasługują cerkwie w Smolniku oraz w Chmielu. W latach siedemdziesiątych obie zostały przekształcone w kościoły katolickie.
Jeśli ktoś uwielbia wypoczynek nad wodą, powinien koniecznie zajrzeć do Polańczyka, gdzie na turystów czeka mnóstwo kwater i ośrodków wczasowych o różnych standardach. Jeśli pogoda i temperatura wody na to pozwala, w zalewie Solina, położonym nad Sanem, można się kąpać. Patrzenie na wodę odpręża i relaksuje, więc trudno nie dać się ponieść i nie zaśpiewać sobie po cichu piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną”.
Najwytrwalsi wędrowcy powinni wyruszyć dalej. Wioski, takie, jak: Dwernik, Lutowiska, Caryńskie, Muczne itd. skrywają mnóstwo miejsc, w których można się zaszyć i uciec od cywilizacji. Jednakże, nie będę wymieniać i opisywać ich wszystkich, ponieważ wówczas przestaną one być tajemnicze, nieodkryte i zagadkowe. A zatem, miłego poznawania malowniczych Bieszczad!
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17142
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12427
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 201843
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 229848
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 9018
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7720
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 49885
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9618
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 12146
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9448
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11720
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8854
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11462
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 7064
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9361
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7348
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 84426
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 205000
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8779
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 320703
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 17142
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12427
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Powered by Webspiro.