Dziś jest 30.12.2024

Imieniny obchodzą Eugeniusz, Rainer, Sewer, Dawida

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Sielankowa Hańcza

Autor: Aleksandra Wyżgoł

Data publikacji: 03.12.2012 16:14

Liczba odwiedzin: 54248

Tagi: europa, polska, mazury, hańcza, woda, relacje, centrum nurkowe anakonda, relacje, turystyka wodna relacje

Często można spotkać się z opinią, że za Polakami ciągnie się odwieczna idea kraju sielankowego, w którym największą wartością jest wieś. Nasza polska wieś. Trochę to pogląd, uważałam, zaściankowy. Złote kłosy, szczęśliwy rolnik pod lipą i księża na rowerach. Aż pojechaliśmy na Hańczę zrobić podstawowy kurs nurkowania w listopadzie. Deszcz, mgła i zimno. Fakt, sielanką tego nazwać nie można. Ale z punktu widzenia nurka, jest to najlepszy okres jeśli chodzi o wizurę pod wodą. Co ciekawe, w tym okresie właśnie więcej można zobaczyć pod wodą, niż na powierzchni.

Bywało, że nie widzieliśmy drugiego brzegu Hańczy, a zanurzywszy głowę, można było oglądać przygody raków i rybek do 10 metrów na pewno. Widać dużo i daleko. Za to latem niestety polskie wody otwarte mają to do siebie, że zwykle nie można zobaczyć nic. Czasem nawet własnych dłoni, jeśli się je wyciągnie za daleko. Nurek stoi więc przed wyborem, wykąpać się w miarę ciepłej wodzie i nie zobaczyć podwodnego świata, albo zmarznąć, nawet nie trochę, tylko porządnie, ale w zamian odkryć uroki życia pod taflą wody. My wybraliśmy to drugie. Woda ma wtedy 5 stopni i po kilku minutach dłonie i stopy zlewają się w całość z palcami.

Schodzenie pod wodę, która ma zaledwie 5 stopni Celsjusza, to zdecydowanie orzeźwiające doświadczenie
 
Schodzenie pod wodę, która ma zaledwie 5 stopni Celsjusza, to zdecydowanie orzeźwiające doświadczenie
fot. Dariusz de Lorm/CN Anaconda

Zanim jednak po raz pierwszy weszliśmy zanurkować, zrobiliśmy sobie pieszą wycieczkę krajoznawczą niebieskim szlakiem wzdłuż brzegu Hańczy. W Błaskowiźnie dla nurków przygotowane są parkingi z ławeczkami, aby bezproblemowo przetransportować cały sprzęt i ubrać się zaraz przed wejściem do wody. Jednak tuż za parkingami szlak staje się bardziej dziki i aż po Starą Hańczę, do jeziora nie sposób dostać się żadną drogą. Podobnie klaruje się zachodnia część brzegu jeziora, która jest całkowicie zalesiona. Dojazd samochodem w te rejony jest praktycznie niemożliwy, więc sprzęt można ewentualnie donieść, bądź oczywiście wynająć łódź.

Pierwsze zanurzenie naszej ekipy
 
Pierwsze zanurzenie naszej ekipy
fot. Dariusz de Lorm/CN Anaconda

Wiadomo, że każdy początkujący kursant nurkowania boi się nie tylko rekinów i otchłani morza, ale po prostu guzików, wężyków, aparatów, kamizelek, butli i tego, jak w ogóle będzie wyglądać nurkowanie z taką ilością sprzętu i wdzianek nawet na głębokości 2 metrów. Głównie jednak boi się siebie i wody. Czego nie wiadomo i co najtrudniej zrozumieć, to paradoksalnie uczucie beznadziejnej niesamowitości zaraz po wyjściu z jeziora na brzeg. Gdy się jeszcze pamięta, że ze stresu przed wejściem do wody nie można powstrzymać najprostszych odruchów fizjologicznych, gdy na pytanie „jak było?” jeszcze spuchnięta od temperatury twarz odmawia udzielenia odpowiedzi. Szok, już za pierwszym razem półgodzinna wycieczka podwodna naprawdę była dla nas rekreacyjna. Przy trzecim wejściu oprócz wszechobecnych kabli zespolonych z naszym ciałem, zauważyliśmy nawet, że dookoła życie toczy swój garb uroczy i że nie jesteśmy tam jedynym żywym stworzeniem.

Aczkolwiek w przejrzystych wodach tego jeziora życie nie do końca kwitnie. Wydaje się, że z żyjących istot najwięcej tam nurków, a każdy z nich najbardziej chce zobaczyć zatopione dłubanki. Są to łodzie średnio z XVI wieku, wydrążone z jednego pnia drzewa, z wyglądu przypominające kajaki. W księdze pamiątkowej w jednej z agroturystyk w Błaskowiźnie przeczytać można, że łodzie te odnaleziono w 1999 roku. Część z nich wyciągnięto na powierzchnię i trafiły do Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Na dnie, w okolicach 40 metrów głębokości zostały trzy, każda z innego okresu historycznego.

Jednak region ten to nie tylko raj dla płetwonurków. Siłą Suwalszczyzny w największej mierze jest przyroda, nieskalana cywilizacją Zachodniej Europy. Zabytków technicznych i kulturalnych jest raczej niewiele. Oprócz ruin dworu szlacheckiego w Starej Hańczy, kilku zabytkowych kościołów i cerkwi w pobliskich miejscowościach, o powalające cuda architektury raczej trudno. Wyjątkiem są słynne „wiadukty północy” wybudowane na pograniczu Puszczy Rominckiej w Stańczykach, oddalonych ok. 20 km od serca Hańczy. Są to największe w Polsce mosty kolejowe, wybudowane na początku XX wieku, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Postawiono tam dwa akwedukty o wysokości 40 metrów. Jednak tylko jeden był użytkowany. Drugi pełnił rolę tarasu widokowego, a także strategicznie, ze względu na działania militarne, stanowić miał zapasowy tor na wypadek bombardowania. Dziś oba mosty, będące własnością prywatnego przedsiębiorcy, odnowiono i udostępniono zwiedzającym.

Największe w Polsce mosty kolejowe zwane  „wiaduktami północy”
 
Największe w Polsce mosty kolejowe zwane „wiaduktami północy”
fot. Dariusz de Lorm/CN Anaconda

Każdego dnia pobytu coraz silniej odczuwaliśmy uroki sielankowego życia. Miłośnik przyrody, wycieczek pieszych lub rowerowych z pewnością poczuje tutaj zew natury. Głazowiska i rezerwaty przyciągają nie tylko geologów, leśników i biologów, ale także amatorów podróży. Ciekawe jest to, że wędrując szlakami jednocześnie przechodzi się przed drogi dojazdowe do wielu okolicznych gospodarstw. Niejednokrotnie, aby dojść szlakiem do obranego punktu, dosłownie trzeba przemierzyć wielohektarowe posesje, po których swobodnie biegają psy strzegące wolno pasących się krów. W takiej sytuacji jedynie wędrownik nie czuje swobody. Alternatywnych ścieżek nie ma, bo zwykle dookoła drogi są albo pola uprawne, albo sady, albo konie i byki, od których chroni spacerowicza jedynie cienki drucik pod napięciem. Pośród ciszy pastwisk i lasów to akcent dla ludzi o mocnych nerwach.

Sielankowy pejzaż Suwalszczyzny potrafi skutecznie wciągnąć nieodpornego na takie pokusy turystę
 
Sielankowy pejzaż Suwalszczyzny potrafi skutecznie wciągnąć nieodpornego na takie pokusy turystę
fot. Dariusz de Lorm/CN Anaconda

Wybierając się na chwilowy spacer nie wiadomo nawet, że minęły cztery godziny. Nieskażona natura porywa, pochłania w całości. Plama wody co kilka kroków, pola kamieni rozsianych tu i ówdzie każą oczom jeść, a stopom iść jeszcze trochę, do najbliższego zakrętu. I te zwierzęta. Zwykła krowa a tyle radości, bo każda inna. Do powrotu zachęca jedynie wizja swojskiego posiłku. Zaryzykuję stwierdzenie, że tak aromatycznym i przecudnie naturalnym jedzeniem poszczycić mogą się chyba tylko mieszkańcy Beskidu Niskiego. Tam też nie ma co liczyć na supermarket.

To trzeba przyznać, że u ludzi samowystarczalnych, którzy nie wiedzą z czym się je słowo „korporacja”, doskonale wiedzą jak nakarmić mieszczucha, który pożywia się magicznie rozmnażaną kiełbasą z 90-proc. zawartością wody. Na terenie „zielonych płuc Polski” tyle zawartości wody ma jedynie woda, reszta składu to składniki mineralne.

Suwalskie "smaczki"
 
Suwalskie "smaczki"
fot. Dariusz de Lorm/CN Anaconda

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego tylu rodowitych mieszkańców tego kraju, brak wysoko rozwiniętej infrastruktury traktuje jako ujmę na honorze na skalę krajową. Ignoruje bogactwo takich terenów. Jeżeli Niemcy szczycą się Bawarią, Francuzi fioletowymi wioskami w Prowansji, Włosi miejscowymi winiarniami w Toskanii, to dlaczego my, Polacy mamy umniejszać sobie na godności dużą rolą wsi w krajobrazie. Wykorzystajmy to jako atut turystyczny. Cieszmy się, że są w tym kraju jeszcze regiony, gdzie największą wartością jest życie, a nie konsumpcja. Dobrze przecież jest mieć gdzie uciec z miasta, by na chwilę zażyć kuracji sielankowej. Wstyd się teraz przyznać, że gdyby nie kurs nurka, Suwalszczyzna byłaby ciągle zieloną plamą na mojej mapie Polski.


Więcej informacji: Centrum Nurkowe Anaconda

Informacje o najbliższych wyjazdach planowanych przez CN Anaconda można znaleźć tutaj:

http://www.anda-travel.pl/

W rezerwacie Bachanowo chroni się głazy narzutowe, które są nieodłącznym elementem krajobrazu polodowcowego
 
W rezerwacie Bachanowo chroni się głazy narzutowe, które są nieodłącznym elementem krajobrazu polodowcowego
fot. Dariusz de Lorm/CN Anaconda

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8290

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7253

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42350

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9251

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11537

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9046

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10910

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8392

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10269

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6783

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8814

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6852

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 71116

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 181472

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8372

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 289343

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze