Dziś jest 10.01.2025

Imieniny obchodzą Dobrosław, Wilhelm, Agaton, Anna

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Winomoda – turystyka winna w Polsce

Autor: Krystyna Sokulska

Data publikacji: 09.08.2011 13:36

Liczba odwiedzin: 13685

Tagi: europa, polska, zielona góra, ochla, paradyż, jasło, wino, krystyna sokulska, wino główna, turystyka winna artykuły

Enoturystyka (podróże do miejsc związanych z produkcją wina: winnic, gospodarstw winiarskich, winiarni) to, według najnowszych statystyk, jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu turystycznego. Choć nie jest u nas tak popularna jak na Zachodzie czy w krajach skandynawskich, to powoli polskie winiarstwo zaczyna odżywać. W ostatnich latach na terenie kraju powstało kilkaset winnic, a pomysł podchwytują kolejni.

Wino
Fot. sxc/hu

Dla chcącego nic trudnego

Zapaleni enofile zrzeszają się w klubach i stowarzyszeniach. W ten sposób łatwiej rozwijać i promować swoją markę. Można wstąpić do Klubu Wina Rzeczpospolitej, Polskiego Instytutu Wina i Winorośli oraz Stowarzyszenia Winiarzy. Dwa największe, w lubuskim i na Podkarpaciu, wydały specjalne przewodniki po szlakach winnych. Na turystę czekają na nim unikalne atrakcje, o które trudno gdzie indziej.

Podkarpacki Szlak Winnic

Na tym szlaku nudzić się nie sposób. Do odwiedzenia jest aż 40 winnic. Większość została założona niedawno przez pasjonatów, którzy zarazili się miłością do wina w innych krajach. Początki, jak sami przyznają, nie były łatwe.

Pierwszy podkarpacki winiarz – Roman Myśliwiec – założył swoją winnicę w 1982 roku. Nie miał wtedy jeszcze zbyt wielu zwolenników, co jednak nie przeszkodziło mu, żeby zbudować dodatkowo szkółkę krzewów (największą w Polsce!) i z pasją oddawać się testowaniu nowych odmian winorośli. Specjalnością pana Romana są mieszańce, czyli najbardziej odporne na polski klimat szczepy. Wyhodowane przez niego gatunki, m.in. Jutrzenkę z powodzeniem uprawiają koledzy młodsi po fachu.

Pomysł utworzenia Podkarpackiego Szlaku Winnic narodził się dwa lata temu, przy okazji pisania pracy magisterskiej pt. „Winnice jako specyficzny produkt turystyczny – metody promocji” autorstwa Magdaleny Dul. Praca zdobyła I nagrodę Ministra Sportu i Turystyki. To zainspirowało członków Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, którzy ideę zaczęli wprowadzać w rzeczywistość. W połowie 2009 na szlaku było 29 winnic. Dziś jest już ich prawie dwa razy tyle.

Między 2004 a 2006 rokiem współfinansowany przez rząd program szkoleniowy „Podkarpackie Winnice” zakończyło 160 osób, czego rezultatem było otwarcie 40 obiektów, niektóre z nich jeszcze w czasie realizacji projektu. Południowo-wschodnia Polska ma szansę stać się krajowym zagłębiem winnym. Dziś, cztery lata po szkoleniu istnieje już ponad sto winnic i nadal powstają nowe. Wino produkowane na Podkarpaciu uznawane jest za najlepsze w kraju i, mimo swojego niedługiego stażu, zdążyło już zaistnieć na konkursach międzynarodowych.

Jeden weekend to za mało

Niezbędnik enoturysty
 
Niezbędnik enoturysty
fot. iStockphoto

Właściciele zapraszają zarówno osoby prywatne, rodziny, jak i grupy zorganizowane. Na gości czeka mnóstwo atrakcji, zresztą do odwiedzin zachęcają już same nazwy winnic: Spotkaniówka, Nadzieja, Dwie Granice, Kanada, Słoneczna Górka czy Dolina Nilu. Czyż nie brzmią wspaniale?!

Gospodarze dbają, aby każda winnica miała swój niepowtarzalny klimat, tak, by turysta chciał zostać jak najdłużej, co jest uzasadnione – jeden dzień na objechanie wszystkich przybytków wina to stanowczo za mało. Tym bardziej, że smak wina w każdej z winnic różni się, a zależy to głównie od gleby oraz klimatu. W największych winnicach zobaczymy nawet 200 odmian winorośli.

Degustacja to – z wiadomych względów – przeważnie ostatni punkt programu. Najpierw wycieczka po obiekcie oraz wprowadzenie w tajniki produkcji... najczęściej prowadzona przez samego właściciela. Wizyta w piwniczce, poznanie metod sadzenia, uprawy, a dla ciekawskich wskazówki dotyczące założenia własnej winnicy.

Podkarpaccy enofile obchodzą także swoje coroczne święto: Międzynarodowe Targi Wina w Jaśle. Odbywają się zawsze w sierpniu i zjeżdżają na nie winiarze zarówno z Polski, jaki i z zagranicy i stanowią świetny sposób na promocję regionu. Winiarze mają nadzieję, że za jakiś czas ich teren będzie już mimowolnie kojarzyć się z uprawą winorośli.

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Od 2008 istnieje też trasa wytyczona przez winiarzy lubuskich. Założycielem jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie. Na trasie znajduje się około 14 przystanków, a jednym z najciekawszych jest zielonogórskie Muzeum Wina (jedyne tego rodzaju w Polsce), w którym dowiemy się, że to osadnicy z Frankonii ok. 1150 r. zaszczepili w miejscowych miłość do winnych krzewów.

W samej Zielonej Górze obowiązkowym punktem programu jest Wzgórze Winne z Palmiarnią – położone w centrum, skąd rozpościera się przepiękna panorama na miasto. Jednak to owocujące na zboczach winne krzewy są główną atrakcją. A już szczególnie interesująco robi się późną jesienią, kiedy w Zielonej Górze rozpoczyna się święto winobrania, w trakcie którego odbywają się m.in. pokazy tłoczenia moszczu z winogron za pomocą dawnych technologii.

Po miód, a potem po wino

Lubuski Szlak Wina i Miodu ma nieco inny charakter, niż jego podkarpacki odpowiednik. Tutaj są nie tylko winnice! Nie brakuje również muzeów, skansenów pszczelarskich czy sklepów z winem rekomendowanych przez winiarzy. W trakcie wycieczki zajrzeć możemy nawet do opactwa cystersów.

Zwiedzanie rozpocząć można od skansenu w Ochli, niewielkiej miejscowości niedaleko Zielonej Góry. To tutaj znajduje się najstarsza wieża winiarska (piętrowy budynek ustawiany niegdyś w obrębie winnicy) regionu lubuskiego – pochodzi z XVIII wieku. W Muzeum prezentuje się sprzęt winiarski, a w piwniczce wyroby lubuskich winiarzy. Poza tym, jeśli trafimy tam na jesienne winobranie, będziemy mogli podejrzeć, jak dawniej tłoczono sok z winogron oraz jakich narzędzi do tego używano.

Prawdziwą osobliwością trasy lubuskiej jest jednak nie wino, ale miód, którego tradycje warzenia są u nas również bardzo stare. W żadnym innym zakątku kraju nie usłyszycie tylu informacji o pszczelarstwie i nie dowiecie się, czym się różni trójniak od dwójniaka i półtoraka.

Biesiady, tradycja i ekologia

W lubuskich winnicach można też urządzić imprezę integracyjną, biesiadę przy ognisku oraz uzyskać od specjalistów rady w zakresie przygotowania sadzonek do... własnej winnicy. W asortymencie znajduje się nie tylko wino: octy winne, kiszone liście czy marynowane grona to zaledwie niektóre propozycje.

Nie każdy wie, że w drodze do winnicy można, a nawet obowiązkowo trzeba zajrzeć do pałacu. W Mierzęcinie pałac w stylu angielskim i winnica położona nieopodal istnieją praktycznie nierozdzielnie. To miejsce wyjątkowe na enoturystycznej mapie – winnica jest największa w województwie lubuskim i druga co do wielkości w Polsce! Liczy prawie 7 ha. Ciekawostką na szlaku jest osobliwy ogródek przyklasztorny.

Natomiast w Paradyżu – bo tam cystersi uprawiają krzaczki winne – nie robi się z owoców wina, ale przetwory i ciasta. Winnicę założono 5 lat temu, aby nawiązać do tradycji cysterskich. Można ją zwiedzać za darmo.

Polscy winiarze nie poprzestają na tym. Poza przyjmowaniem turystów na szlaku każdego miesiąca organizowane są dni otwartych winnic, w czasie których do zdobycia jest Paszport Winiarskiego Odkrywcy. Chętnych nie brakuje. W zamyśle jest polsko-słowacki projekt transgraniczny, który realizuje Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Własne szlaki szykują też winiarze z okolic Kazimierza Dolnego i Wisły.

Na Targi Winne w Jaśle zarezerwujcie koniec sierpnia. Natomiast terminy Zielonogórskiego Winobrania ustalane są kilka lat naprzód. Chętni, przygotowania do uroczystości oraz planowanie grafiku muszą zacząć więc z odpowiednim wyprzedzeniem. W przyszłym roku impreza będzie miała miejsce 10-18.09. 2011. Planujcie zatem już teraz!

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (14)

  • 18.05.24, 02:42

    Komentarz usunięty

  • 10.04.24, 06:01

    Komentarz usunięty

  • 20.03.24, 02:13

    Komentarz usunięty

  • 26.01.24, 12:16

    Komentarz usunięty

  • 26.10.16, 18:01

    Komentarz usunięty

  • 09.08.16, 00:01

    Komentarz usunięty

  • 29.07.16, 02:28

    Komentarz usunięty

  • 31.01.16, 02:43

    Komentarz usunięty

  • 04.12.14, 02:09

    Komentarz usunięty

  • 02.12.14, 14:07

    Komentarz usunięty

  • 27.11.14, 07:17

    Komentarz usunięty

  • 21.11.14, 19:50

    Komentarz usunięty

  • fifa 15 coins (gość)

    fifa 15 coins (gość)

    18.10.14, 18:25

    Not that I know of. fifa 15 coins http://fifa14.wikia.com/wiki/User:MonicaBradford

    Zgłoś

  • 10.12.12, 21:22

    Komentarz usunięty


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8509

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7488

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42792

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9345

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11762

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9061

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11137

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8480

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10418

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6937

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9043

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7055

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 72545

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 184183

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8469

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 293772

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • Mount Elbrus Winter Expedition 2013

    Mount Elbrus Winter Expedition 2013

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 27.02.2013 16:49

    Liczba odwiedzin: 9973

    Zdobywanie Elbrusu, najwyższego szczytu Kaukazu, latem i wejście na jego szczyt zimą to dwie różne historie. Wejście na Elbrus latem, przy sprzyjającej pogodzie, odpowiedniej aklimatyzacji i bez zbędnego obciążenia zajmuje jeden dzień. Ten sam wyczyn, ale zimą, wiąże się z kilkoma poważnymi utrudnieniami. Członkowie wyprawy Mount Elbrus Expedition będą musieli się zmierzyć z bardzo niską temperaturą, kapryśną pogodą, trudną orientacją w terenie oraz, nierzadko, koniecznością torowania drogi w głębokim śniegu. »

    Tagi: patronat medialny, elbrus, góry, spotkania i imprezy podróżnicze, góry planowane wyprawy

  • Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013

    Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2013

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 23.02.2013 16:54

    Liczba odwiedzin: 3947

    Poszukując skarbów, z czekanem, rowerem, w głąb ziemi, z płetwami, pieszo… i w różowych rękawiczkach! »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, aktualności