Dziś jest 03.12.2024

Imieniny obchodzą Franciszek, Ksawery, Lucjusz, Kasjan

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Wyprawa w dawne czasy – żywy skansen w Chochołowie

Autor: Ewelina Szłapa

Data publikacji: 21.02.2014 10:25

Liczba odwiedzin: 7532

Tagi: polska, zakopane, podhale, chochołów, wywiady, ewelina szłapa

W Chochołowie na Podhalu powstaje właśnie żywy skansen nawiązujący do tradycji dziewiętnastowiecznej, podhalańskiej wsi. Zwiedzający będą mogli podziwiać w nim dawne życie ludzi i prace gospodarskie. W imieniu Zakopiańskiej Fundacji Narodowej Skansen na pytania odpowiadają jej prezes Marek Zaniewski, fundator – Marian Matusiak oraz sekretarz – Alicja Babij.

E. S. Przyznam, że pomysł na żywy skansen jest dosyć oryginalny. Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

Idea utworzenia interaktywnej inicjatywy angażującej turystów do pradawnych prac gospodarskich zrodziła się w ramach działalności Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem. Jego założyciele, profesorowie Politechniki Krakowskiej, Wiktor Zin i Zbigniew Białkiewicz oraz ich ówczesny student, Marian Matusiak, ratowali podhalańskie zabytki i dobra kultury. Dostrzegli oni, że z krajobrazu Podhala powoli znikają dawne urządzenia, jak folusze do wyrobu góralskiego sukna na stroje, a także kieraty, młyny czy kuźnie. Dlatego też zapragnęli oni utworzenia Podhalańskiego Parku Etnograficznego. Jak do tej pory, w tym regionie, nie było jeszcze tego rodzaju placówki. Skansen rozproszony, który promowało i tworzyło Muzeum Tatrzańskie, nie wytrzymał próby czasu i wiele obiektów związanych z kulturą góralską znikało w zastraszającym tempie. Teraz nadeszła okazja do odtworzenia zaginionych dóbr kultury.

Drewniana architektura w Chochołowie
 
Drewniana architektura w Chochołowie
fot. Aotearoa

E.S. Jak to się stało, że wybór miejsca padł właśnie na Chochołów?

M. M. Chochołów to wioska znana z oryginalnego, drewnianego budownictwa ludowego. Właśnie tam trafiła się okazja zakupu gruntu poza wsią, na granicy polsko-słowackiej. Postanowiliśmy z niej skorzystać. Miejscowość ta jest położona w korytarzu ekologicznym pomiędzy Tatrami i Babią Górą, dlatego obiektom kultury ludowej będą towarzyszyć również elementy przyrodnicze. Z tego powstanie swoiste ekologiczne muzeum góralskiej kultury i przyrody.

E.S. Co takiego jest w kulturze góralskiej, że, Waszym zdaniem, należy ją pielęgnować właśnie w taki sposób?

A.B. Oryginalność i moda na Tatry. Góral zawsze był obiektem zainteresowania przybyszów z nizin. Nawet sam Karol Wojtyła ukochał Tatry i górali z ich gwarą, strojami i zajęciami przyrodniczo-hodowlanymi.

Projekt logo Mini Zoo w chochołowskim skansenie
 
Projekt logo Mini Zoo w chochołowskim skansenie
fot. Marian Matusiak

E.S. Z jakimi atrakcjami będą mieli do czynienia turyści pragnący zobaczyć skansen?
Turyści, którzy do nas przyjadą, będą mogli wziąć udział w zajęciach interaktywnych jak; hafciarstwo, kowalstwo, wyrób górskich serów, tradycyjna produkcja masła w kiernickach, konkursy tarcia kapusty oraz wiele innych pradawnych zajęć związanych z ginącymi zawodami.

Dla wielu z nich z pewnością wielką atrakcję będą stanowiły zwierzęta domowe, a także dzikie. W przyszłości planujemy utworzenie Międzynarodowego Ośrodka Monitoringu oraz Hodowli i Rehabilitacji Zwierząt Chronionych i Dzikich – w Europie takie działania to już standard, w Polsce poszkodowane w wypadkach zwierzęta są dobijane lub lądują żywcem w przydrożnych rowach.
Turystom spodoba się też jazda konna i hipoterapia, a także dogoterapia, czyli kontakt z naszymi psami. Na terenie Ośrodka mieszkają już bernardyny, berneńskie psy pasterskie oraz owczarki podhalańskie.

E.S. Jakie pozytywne funkcje dla turystów przyniesie wizyta w skansenie?

M. Z., A. B. Nasz projekt przewiduje szerokie spektrum odbiorców, czyli turystów i miłośników Podhala i Tatr, ceniących sobie wypoczynek w naturze. Jednakże, przede wszystkim, ma on dotrzeć do miejscowej ludności i dać jej możliwości rozwoju w dziedzinie rolnictwa i agroturystyki, z poszanowaniem dla tradycyjnej kultury ludowej (ochrona zabytków). Docierać do tych odbiorców będziemy poprzez promocję pośrednią (internet, media) oraz bezpośrednią. Ta druga skierowana będzie przede wszystkim do osób udających się na Podhale i przebywających w tym regionie w celach turystycznych; młodzieży szkolnej z terenów Podhala i całego kraju, rodzin wielodzietnych, a także posiadających chore i niepełnosprawne dzieci (jazda konna, hipoterapia, dogoterapia) oraz turystów z zagranicy. Zakładamy, że tworzona przez Fundację inicjatywa będzie miała tendencje wzrostowe. Do promocji włączymy lokalne media i biura informacji turystycznej. Naszym zdaniem, najbardziej skutecznym narzędziem do promocji, w dzisiejszych czasach, będzie Internet. Planujemy rozbudowę naszej strony internetowej (www.skansen-podhale.pl). Chcemy również wykorzystać do tego celu portale społecznościowe oraz portale i blogi o tematyce turystycznej. Będzie to tzw. marketing szeptany, czyli przekazywanie informacji bezpośrednio do osób zainteresowanych tematem (Multi Level Marketing).

Przedsmak tego, co zobaczymy w skansenie - ubijanie masła w tradycyjnych "kiernickach" - Marek Zaniewski i jego żona, Celina
 
Przedsmak tego, co zobaczymy w skansenie - ubijanie masła w tradycyjnych "kiernickach" - Marek Zaniewski i jego żona, Celina
fot. Marian Matusiak

E. S. Kiedy planowane jest otwarcie?

M. M. Inicjatywa będzie ruszała etapami. Najważniejsze i najdłużej trwające są jak zwykle wszelkie ustalenia merytoryczne i pozwolenia na budowę oraz prowadzenie działalności. Obecnie tworzona jest część przyrodnicza – budowane są kojce dla zwierząt chronionych i dzikich oraz gatunków rzadkich, hodowanych w ramach restytucji gatunków. Na terenie przyszłego parku kultury i przyrody znajdują się już modele urządzeń góralskiej techniki przemysłowej oraz ruchome figury postaci – kowale, baby robiące masło i trące kapustę, zarządca hut w kuźnicach zakopiańskich i inne. Jeszcze w tym roku planuje się uruchomić fragment ścieżki edukacyjnej dla turystów. Obecnie prowadzimy rozmowy z gminą Czarny Dunajec, z Wojewodą Małopolskim oraz realizujemy projekty, na które fundacja pozyskała dotacje unijne i krajowe.

Przewodniczący Zakopiańskiej Fundacji Narodowej Skansen - Andrzej Kadłuczka (z lewej), fundator - Marian Matusiak ( w środku) oraz sekretarz - Alicja Babij
 
Przewodniczący Zakopiańskiej Fundacji Narodowej Skansen - Andrzej Kadłuczka (z lewej), fundator - Marian Matusiak ( w środku) oraz sekretarz - Alicja Babij
fot. Zakopiańska Fundacja Narodowa Skansen


E.S. Wiadomą rzeczą jest, że tego rodzaju obiekty to nie tylko przyjemność i radość z przenoszenia się w czasie, ale również znakomita inwestycja. W jaki sposób to przedsięwzięcie będzie na siebie zarabiało? Czy będzie się to sprowadzało wyłącznie do sprzedaży biletów?

M. Z., A. B. Nie tylko, bowiem w Ośrodku będą odbywały się różne spotkania regionalne i festyny. Na terenie tworzonego parku będą funkcjonowały kioski z pamiątkami oraz szałas z górskimi serami. Turyści z dziećmi będą mogli odwiedzić nasze Mini Zoo i pojeździć w siodle lub zaprzęgu na koniach huculskich. W okresie zimowym będzie u nas funkcjonowała wypożyczalnia nart biegowych. W ramach promocji tworzonej przez nas trasy biegowej dla rodzin z dziećmi, pragniemy na nią zaprosić samą mistrzynię olimpijską – Justynę Kowalczyk.

Życzę wielu sukcesów w prowadzeniu żywego skansenu i bardzo dziękuję za rozmowę. E. S.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8200

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7178

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 36419

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9051

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11332

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8745

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10675

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8143

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10094

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6714

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8699

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6750

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 67186

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 176681

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8066

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 281418

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze