Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Polak i Portugalczyk – dwa bratanki...

Autor: Krystyna Sokulska

Data publikacji: 26.07.2011 14:52

Liczba odwiedzin: 2864

Tagi: europa, portugalia, relacje, krystyna sokulska

Włosi? To urodzeni krzykacze. Hiszpanie? Trochę z bardzo macho. Francuzów lubię, choć zbyt często się zgrywają... Ale Portugalczycy? To jest to!

Portugalia
Dużo i ciasno – typowo portugalska uliczka. Fot. Krystyna Sokulska

Są tacy jak my! Jota w jotę! Skąd te wnioski? Zaczęło się już w Polsce, na długo przed moim pierwszym pobytem w kraju nad Atlantykiem. Z czasem lista skojarzeń zaczęła się rozrastać.

Jak w domu

Kiedy poznałam Ricardo, nawet przez głowę mi nie przeszło, że za kilka lat tak bardzo polubię jego kraj. Przyjechał do Polski pisać doktorat, bo jak określił „Czuję się tu, jak w domu”. Wpływ na to miał zapewne oddział naszego uniwersytetu w Lizbonie, z którym chłopak miał często do czynienia. Nie bez znaczenia była też – być może to zadecydowało – seria incydentów z naszym wspólnym znajomym w roli głównej. Ten, w czasie swoich naukowych wojaży po Europie, co najmniej raz w roku „zahaczał” o dom Ricardo, skąd z każdym razem coraz ciężej przychodziło mu wyjeżdżać. Ricardo przyjechał zatem do Polski.

Po pewnym czasie okazało się, że jadę do Portugalii. Z Ricardo nasze drogi się rozeszły, ale nie miało to znaczenia. I tak nie zamierzałam nadużywać jego gościnności, która udowadniał tyle razy. W Portugalii poza tym wcale nie ma problemu z tanimi, klimatycznymi pokoikami.

Carramba?! Nie mówcie tego dzieciom!

Tuż przed wyjazdem zdałam sobie sprawę, że włócząc się po wyludnionej północy kraju, spotkam w większości emerytów bądź rolników. Pozostali dawano wyemigrowali do pracy we Francji bądź Luksemburgu. Wizja uniwersalnego angielskiego, którym posługuje się każdy Europejczyk, rozsypała się jak domek z kart.

Postanowiłam bliżej zapoznać się z rozmówkami polsko–portugalskimi. Choć to typowy język romański, to brzmi zupełnie inaczej niż hiszpański, włoski czy francuski. One, mimo różnic, mają wiele wspólnego – portugalski jest inny. Brzmi bardziej szorstko i szeleszcząco – po prostu bardzo podobnie do polskiego. Takie dźwięki jak „ç”, czy dźwięk „ã” oraz „ê ” brzmią w rzeczywistości swojsko

– Pamiętacie bajkę o Bartolinim Bartłomieju herbu Zielona Pietruszka i Krainie Deszczowców? Mnie już trochę pamięć zawodzi. Jeden szczegół z wieczorynki brzęczy mi w jednak uszach do dziś jak żywy. Co oznacza, dowiedziałam się wiele lat później i dobrze, że nie byłam już dzieckiem. Carramba – wielokrotnie wykrzykiwali ze złości bohaterowie kreskówki. Nie będę na łamach pracy używać przekleństw. Poszukajcie w słowniku polsko-portugalskim... i lepiej nie tłumaczcie tego dzieciom.

Ale to już było i nie wróci więcej

Rzeczpospolita Obojga Narodów, Rzeczpospolita Szlachecka, jedna z pierwszych konstytucji na świecie, złota wolność i liberum veto – początki demokracji wyglądały dumnie. Mieliśmy się, czym chwalić. Mamy, co wspominać. Który kraj przez tyle wieków był przedmurzem chrześcijaństwa i z poświęceniem, broniąc wiary, rozgramiał Turków i Mongołów? Swoją dzielnością powstrzymaliśmy ich „rozlanie się” na pozostałe kraje europejskie. Wierzyliśmy w misję dziejową, do której sam Bóg podobno nas wybrał. Nasze narodowe ego zostało rozdmuchane. Ciężko pogodzić się z minionymi czasami – zostały sny o minionej potędze. Portugalia, z powierzchnią trzy razy mniejszą niż Polska, ma podobną historię i całkiem podobne mniemanie o sobie. Zapominamy o tym, że przedmurze chrześcijańskie było z dwóch stron Europy.

Historia Portugalii jest starsza od Rzymu, czego namacalnych dowodów nie brakuje. Wielowiekowe walki z kalifatem, wdzierającym się do Europy od strony Afryki – czy nie jest to prawdziwe zachodnie chrześcijańskie „przedmurze”? Do tego chwała i odwaga godna herosów. Portugalczycy jako pierwsi odważyli wyruszyć na dalekie wyprawy, odkryli drogę morską do Indii, a kolonie zamorskie – Brazylia, Angola, Makao – miały przysporzyć im bogactwa większego, niż mieli Hiszpanie. Po świetności, potędze i odwadze pozostały pełne nostalgii pieśni fado, barwne płytki azulejos i suadade (smutek i żal) przepełniające serca.

Portugalia
Portugalia jako przedmurze chrześcijaństwa? Fot. Krystyna Sokulska

– Dzięki odkryciom geograficznym, gotyk w Portugalii przybrał formę niespotykaną w innych częściach Europy. Od imienia ówczesnego króla Manuela I Szczęśliwego, nazwano go manuelińskim. Bez problemu poznamy po elementach zdobniczych związanych z tematyką morską. Pełno tam lin, węzłów, spirali, krzyży, skręconych kolumn, egzotycznych roślin i stworzeń morskich. Wygląda to jak średniowieczna encyklopedia obrazkowa dla żeglarzy.

– W epoce wielkich odkryć wierzono, że Murzyni sprzedani w niewolę mają szczęście – poprzez chrzest dołączają do grona osób, mających szansę na zbawienie.

Gościnność staro–nie–polska

Uważacie, że jesteśmy gościnni i otwarci? Sądzicie, że tak postrzegają nas inni?
Patrząc na Portugalczyków, zaczynam w to powątpiewać. Pamiętam gościnność Ricardo, który nigdy nie wyprosił naszego naprzykrzającego się znajomego, pamiętam wielu przypadkowo spotkanych ludzi – nawet, gdy byli świadomi, że nie do końca rozumiem ich język czy niuanse kulturowe – rozmownych i pomocnych

Będąc w Portugalii warto wybrać się do jednej z kawiarenek i tam poobserwować Portugalczyków, dla których te miejsca stanowią niemalże świętość, a pobyt w nich to obowiązkowy punkt dnia – w porze śniadaniowej i wieczorem ciężko znaleźć wolny stolik. Standardowe menu to podgrzewane pieczywo i tradycyjna bica – portugalska bardzo mocna, czarna kawa.

W poszukiwaniu podobieństw – Krystyna w Portugalii
 
W poszukiwaniu podobieństw – Krystyna w Portugalii
fot. Krystyna Sokulska

O towarzyskości i serdeczności Portugalczyków przekonałam się już w trakcie pierwszej wizyty w kawiarni. Siedzącym obok wcale nie przeszkadzało to, że nie znam portugalskiego. Pomagała mi mowa ciała, która w tej sytuacji okazała się bardzo skuteczna. Innym razem zachwalano mi lokalne zabytki, polecano najlepsze specjały z menu, choć wcale o to nie prosiłam. Przesympatyczne chwile. Nie wiem, czy w polskiej kawiarni można jeszcze tak miło spędzać czas i to w gronie obcych. Bynajmniej ja nie pamiętam.

– Zwyczaj picia kawy przywędrował do Portugalii z zamorskich kolonii. Brazylia, Angola i Timor do dziś uchodzą za najlepszych producentów kawy na świecie.

Szlacheckie dwór kontra portugalska quinta

W Soplicowie brama zawsze pozostawała otwarta dla gości. Jakże mogło być inaczej w czasach, gdy na rozstaju dróg pan domu wyglądał przyjezdnych. Dziś nie lubimy, kiedy obcy pałętają się po naszej posesji.

Portugalskie dwory – tzw. quinty także zmieniły swoje pierwotne przeznaczenie. Poszły z duchem czasu – masowo poprzekształcały się w rodzinne, eleganckie gospodarstwa agroturystyczne.

Można by tu jeszcze sporo rzeczy dopisać, choćby na temat wyglądu mieszkań, religijności, sposobów świętowania itd. Najbardziej zależało mi na zaakcentowaniu tego, co najgłębiej tkwi zarówno w nich, jak i w nas – uderzająco podobna mentalność i spojrzenie na rzeczywistość. Pojedźcie jednak sami do Portugalii i przywieźcie garść własnych spostrzeżeń.

To tekstu dołączam portrety kilku osób spotkanych w Luzytanii – niech posłużą za wskazówkę w poszukiwaniu podobieństw.

Artykuł nie ma na celu urażenia niczyich przekonań i poglądów. Chodzi w nim wyłącznie o przedstawienie podobieństw między Polakami i Portugalczykami w konwencji humorystycznej.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5694

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14408

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7146

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7720

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7887

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6901

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6213

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76477

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115006

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze