Dziś jest 07.01.2025
Imieniny obchodzą Lucjan, Julian, Walenty, Chociesław
Autor: Jerzy
Data publikacji: 04.02.2013 21:34
Liczba odwiedzin: 11359
Tagi: europa, polska, norwegia, islandia, woda, relacje, woda główna, turystyka wodna relacje
Morze Północne pokazało pazur i nie pozwoliło, żeby zdobyć je za pierwszym razem. Skagerrakowa fala przy zachodnim wietrze tężejącym do 8 B skutecznie zweryfikowała plany osiągnięcia Kristiansundu. Także Hanstholm okazał się nie do zdobycia pomimo podwójnie zarefowanego grota i foka sztormowego
Po zatwierdzeniu kapitanów przez Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski zaczęła się, jak zwykle, niezwykła gorączka przedrejsowa.
Setka rozmów z potencjalnymi załogantami, dziesiątki chętnych, którzy jak zwykle wykruszali się wraz ze zbliżającym się terminem rejsu. Nie taki termin, za duże koszty, sesja, babcia się nagle rozchorowała… Każdy, kto kiedykolwiek organizował wyprawę gdziekolwiek, wie, o czym piszę. Kiedy rzucasz hasło „Jedziemy?”, wszyscy są spakowani i gotowi do drogi. Kiedy jednak przychodzi moment realizacji planów... Do tego wiele rozmów z ludźmi, którzy byli, widzieli, wiedzą – skąd wydobyć mapy, co doczytać, jak się przygotować, na co zwrócić uwagę, co połapać, jak dopiąć, gdzie znaleźć, co tam nas może czekać…
Wreszcie w czwartkowy wieczór stanęliśmy przed wyzwaniem godnym inżyniera – jak do Citroena Berlingo wstawić 4 stukilogramowe beczki z prowiantem (1,3 m wysokości x 0,45 m średnicy), spory ponton, silnik do pontonu, kombinezony ratunkowe, oleje, smary, zapas benzyny do silnika, lodówkę na próbki dla naukowców, zestaw wędkarski, z którego wielkości wnosić by można, że wieloryb będzie obiektem połowu; a także masę drobniejszych szpejów.
Niemożliwe okazało się możliwe i rozpoczęła się długa droga na Północ. Praktycznie cały piątek upłynął na sztauowaniu (rozmieszczenie ładunku i umocowanie wszystkich ruchomych ładunków na jednostce pływającej, wykonywane przed opuszczeniem portu – przyp. red.) rzeczy wspólnych dla wszystkich etapów i tak dzięki inżynieryjnemu kunsztowi Przemka powstał na rufie znakomity leżak złożony z dwóch beczek z żywnością i pontonu między nimi. Achterpik (pomieszczenie lub fragment wnętrza kadłuba zajmujące rufową część jednostki pływającej – przyp. red.). został wyładowany pod klapę, zajęto wszystkie wolne bakisty, a zalany ropą i wodą pod korek okręt zyskał jakieś 20 cm zanurzenia.
W sobotę przybyła załoga i choć większość z nich widziała się po raz pierwszy, stworzyli całkiem zgrany zespół. Ale, jakby powiedział Bogusław Wołoszański – nie uprzedzajmy faktów.
Trasa do Kopenhagi upłynęła szybko, sprawnie i bez przeszkód. Obecność AIS-a* na pokładzie dawała komfort nie do przecenienia – bycie widocznym, co jest istotne zwłaszcza w tak ciasnej cieśninie jak Sund.
Morze Północne pokazało pazur i nie pozwoliło, żeby zdobyć je za pierwszym razem. Skagerrakowa fala przy zachodnim wietrze tężejącym do 8 B skutecznie zweryfikowała plany osiągnięcia Kristiansundu. Także Hanstholm okazał się nie do zdobycia pomimo podwójnie zarefowanego grota i foka sztormowego**. Szybko rosnąca fala sprawiła, że posuwanie się pod nią z prędkością ok. 2,5 węzła było cokolwiek mocno męczące. Woda przelewająca się po pokładzie, pod pokładem rzuca jak w betoniarce, wszyscy mokrzy i zziębnięci, za nami 48 godzin na morzu, a tu zapowiada się doba, jeśli nie dwie, bez ciepłego posiłku czy nawet herbaty (wstawienie czegokolwiek na kuchenkę grozi ciężkim poparzeniem przez gorący pocisk). Załoga z coraz większym wytęsknieniem spoglądała w stronę stałego lądu a zwłaszcza znajdujących się na nim gorących pryszniców, więc zwrot na kurs baksztagowy został ciepło przyjęty. Zwłaszcza przez wachtę III, która przez dwie godziny zmieniała żagle przednie…***
Osiągnięcie Skagen, po dość przyjemnej żegludze, wymagało podparcia się silnikiem, który w okolicach główek wykazał niepokojące oznaki przegrzania. Zafundował on także nieco przypływu adrenaliny, kiedy po kilkuminutowym wyłączeniu nie zechciał zastartować… A na główki portu można było już niemal splunąć, choć oczywiście nie zaleca się plucia pod wiatr. Wizja kilkunastogodzinnego przelotu do Oslo i wchodzenie tam na żaglach nie napawała optymizmem. Na szczęście okazało się, że kłopot spowodowany był nie wciśniętym cięgnem dławika silnika.
W Skagen, Hafenmaister radośnie skierował nas do basenu, gdzie pojawienie naszej 13,5-metrowej, stalowej łupinki wzbudziło sporo strachu, zwłaszcza wśród posiadaczy „plastików” i tym bardziej, że luka, w której przyszło nam zawracać miała jakieś 17 x 20 metrów. Jeśli ktoś z was usiłował kiedyś zawracać w garażu, zrozumie samopoczucie kapitana w chwili, kiedy silny wiatr spycha łódź bokiem. Półtora metra za rufą stoi jacht wartości kilkuset tysięcy euro a nawis dziobowy mozolnie, centymetr po centymetrze przesuwa się nad pomostem... Okazuje się nagle, że wyrastają dodatkowe 2 pary rąk i da się patrzeć w dwie strony jednocześnie a nawet kontrolować to, co robi załoga.
Po przejściu głębokiego niżu, bez zwłoki (i większych przygód) skierowaliśmy dziób w stronę Bergen. Norweskie wody powitały nas iście chorwacką aurą, zmuszając do intensywnego używania silnika, który całkiem raźno pchał nasz ciężki jacht ku fiordom.
Fiordy robią niesamowite wrażenie. Dwudziestokilkumilowa podróż Lysefiord to prawdziwa uczta dla oczu, zwłaszcza kiedy otaczające kamienne ściany robią się coraz wyższe, by w końcu osiągnąć kilometr (!) wysokości. Dla smaczku dodam, że sonda pokazywała jeszcze pod dnem jachtu 500 metrów wody.
Zwieszenie nóg nad 700-metrową przepaścią zdecydowanie wynagrodziło trudy podejścia. Niestety dalsza część wspinaczki, by osiągnąć Kjerag wymagała raków i tyczek lodowych ze względu na sporą pokrywę śnieżną wciąż zalegającą na szczytach (pomimo 30 stopni Celsjusza w słońcu). Nikt z nas nie pomyślał jednak, by zabrać taki ekwipunek na jacht... Niestety 15-kilometrowy spacer dał się tak w kość sporej części załogi, że następne dwa dni uczyliśmy się chodzić na rękach.
W drodze powrotnej spotkaliśmy „Nashąchatę II”, która przekazała w darze kilka paczek papierosów, co uchroniło palącą część załogi przed niechybną śmiercią.
Od fiordów chorwacka aura nas nie opuszczała i ewoluowała nawet w hiszpańską tak, że najbardziej deszczowe miasto przywitało nas ponad trzydziestostopniową temperaturą i pięknym słońcem. To jakaś straszna anomalia pogodowa na tej szerokości geograficznej. No ale lepiej tak, niżby miało padać.
Wpływamy do Bergen, słońce nisko, podświetla na czerwono dachy, Norwedzy kąpią się w fiordzie (my pukamy się w czoła), gorąco, piątek, gwarno, tłoczno, ceny piwa zwalają z nóg (na szczęście w ładowniach wieziemy własne dobra), ceny papierosów przyprawiają o płacz największych twardzieli (tym bardziej, że się skończyły). Ale jest pięknie, masa jachtów, te kamieniczki, te refleksy słońca, ten brak pryszniców, ten brak toalet, jak tu wejść potem do samolotu ?
* AIS – system automatycznej łączności, który zapewnia automatyczną wymianę danych identyfikujących statek oraz innych (kurs, prędkość) przydatnych do uniknięcia kolizji między statkami
** drugi ref, fok sztormowy – refowanie to zmniejszanie powierzchni żagla na którą działa wiatr, 2 ref redukuje powierzchnię o ok 70%, fok sztormowy ma powierzchnię mniejszą niż 50% powierzchni foka marszowego
*** Dla tych, którzy chcieliby się przekonać co znaczy zmieniać żagle przednie w sztormie proponuję, aby pod jakimś większym wodospadem ustawić równoważnie a następnie, stojąc na niej skręcać dajmy na to śrubki czy wiązać węzły.
10.08.16, 00:51
Komentarz usunięty
10.04.15, 01:09
Komentarz usunięty
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16878
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 12093
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 179941
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 210375
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8491
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7479
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42711
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9342
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11700
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 9057
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 11104
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8469
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10377
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6925
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 9002
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 7027
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 72438
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 183134
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8443
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 292052
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 06.03.2013 14:02
Liczba odwiedzin: 4270
Fundacja Ocean Marzeń zaprasza na II Festiwal Kultury Marynistycznej Oceany Marzeń do Tawerny Korsarz przy ul. Gostyńskiej 45 w Warszawie. Festiwal odbędzie się w dniach 8-10 marca 2013 r. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 05.03.2013 11:46
Liczba odwiedzin: 4679
Zapraszamy na opowieść o nie do końca zbadanym, a przez to tajemniczym i pociągającym rejonie naszej planety – Przesmyku Darién. Położony między Panamą i Kolumbią uchodzi za miejsce, przed wyjazdem do którego warto poważnie się zastanowić. I to kilkukrotnie. O pokonywaniu dziewiczej panamskiej dżungli opowiedzą Michał Zieliński i Tomasz Zakrzewski członkowie ekspedycji „Do jądra ciemności: Strefa Darién”. »
Powered by Webspiro.