Dziś jest 02.12.2024

Imieniny obchodzą Balbina, Paulina, Rafał, Aurelia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Karelia i jej ludzie

Autor: Małgorzata Stekiel

Data publikacji: 13.02.2012 10:36

Liczba odwiedzin: 4412

Tagi: europa, rosja część europejska, relacje, autostop, zadanie 1, małgorzata stolarek, autostop relacje z podróży

Mając przed oczami wykreowany obraz Rosji pokazywany w telewizji, literaturze i przekazach ustnych, nie byłam w stanie w inny sposób ujrzeć Rosji. Obraz nędzy, biedy, bezdomnych psów, ludzi ubranych bez gustu, rozpadających się kamieniczek, popękanej jezdni towarzyszył mi aż do momentu przekroczenia granicy Narwa/Iwangorod. Tam szarość przybrała wiele barw. Rosja przywitała mnie spojrzeniem bajkowego zamku, brakiem kolejki na przejściu granicznym, ludźmi miłymi i skorymi do pomocy.

Widok jakich wiele w Rosji
 
Widok jakich wiele w Rosji
fot. leokrol/sxc.hu

To wszystko było usytuowane u podnóża rzeki Narwy w otoczeniu pięknej zieleni. Myślałam, że czar bajki pryśnie tak szybko jak się pojawił. Dlatego też byłam nieustannie zdziwiona, gdy wcale tak się nie działo. Pojawiało się coraz więcej pięknych widoków, a kolejne poznawana osoby nie były wcale mniej milsze od poprzednich. Nasz kierowca mając jedynie kawałek słoniny, kilka ogórków i suchy chleb, dał nam to wszystko do dyspozycji i po zjedzeniu jednej kromki zachęcał, by zrobić sobie następne. Innego razu, szukając numeru domu, do którego byłyśmy zaproszone, spytałyśmy o to przechodnia, on sam nie był zorientowany i pytał innych o adres, w ten sposób zaprowadził nas pod sam blok. Takie sytuacje były codziennością i towarzyszyły nam cala drogę do stolicy Karelii – Pietrozawodska.

Karelia kojarzy mi się z lasami, grzybami i jagodami. Jadąc do jej stolicy ten widok stawał się nużący … ile jeszcze można. Drzewa, drzewa, leśne bory, jeziora, sprzedawcy borówek i borowików. Nic więc dziwnego, że połowę drogi przespałam.

Ludzie z chęcią odwiedzają te rejony Rosji podczas wakacji oraz ferii zimowych. Gdy ziemia jest okryta śniegiem, miejscowa ludności i biura turystyczne oferują przejażdżkę psimi zaprzęgami oraz jazdę na nartach. Latem modne są wycieczki przyrodnicze, odwiedzimy w muzeach, najsławniejsze z nich jest usytuowane na wyspie Kizy, znajdują się w nich działa architektoniczne. Pietrozawodsk jest miastem kultury i turystyki.

Region Karelia zamieszkiwany jest przez różnorakie grupy ludzi, my swój czas poświęciliśmy zapoznaniu się z Karelami, ich kulturą, tradycjami i językiem.

Początkowo trudno nam było skontaktować się z jakąkolwiek osobą pochodzenia karelskiego, gdy otrzymaliśmy kontakt do jednego mężczyzny, trafiliśmy po nitce do kłębka, czyli w miejsce gdzie ludzie przyznawali się do swojego pochodzenia, co wcale nie znaczy że czuli się związani z swoją tradycją, nie mówiąc już nawet o języku. Usłyszeć język karelski było trudno, jednak nie załamaliśmy się tylko ambitnie szukaliśmy… aż udało się. Usłyszeliśmy pierwsze słowa w języku karelskim, szkoda tylko, że brakuje jego odbiorców.

Cóż… sytuacja w wiosce Svyatozero nie wyglądało najlepiej. Może kiedyś uda nam się wrócić w rejony w Rosji, w których ludzie wykazują większe zainteresowanie w tej dziedzinie.

Spędzając 2 tygodnie w Karelskiej wiosce Svyatozero staraliśmy się jak najwięcej dowiedzieć o tym rejonie, specyfice życia na wsi, strukturze etnicznej, a przede wszystkim języku karelskim, jak i samych Karelach. Okazało się, że w wiosce zostało mniej niż 50 procent Karelów, co nie jest równoznaczne z tym, że posługują się swoim etnicznym językiem. Aby usłyszeć rozmowę w języku karelskim musieliśmy po prostu o to poprosić. Nie każdy jednak potrafił odpowiedzieć na tę prośbę. Wśród osób posługujących się językiem karelskim były starsze osoby, rzadko poniżej 70-tego roku życia.

Wynika to z faktu, że w wiosce brakuje instytucji, które wspierają i nauczają języka karelskiego. Innymi skutkami owej sytuacji była prowadzona polityka wynaradawiania w Związku Radzieckim, jak i migracje. Duża część Karelów wyjechała do miasta w poszukiwaniu lepszego życia po zamknięciu zakładów pracy. Osoby, które zostały, nie miały dużo towarzyszy do rozmowy, przez co stopniowo zapominały swój język ojczysty i w ten sposób były zmuszane do coraz częstszego mówienia w j. rosyjskim.

W ten chwili nie jestem w stanie przypomnieć sobie mojej podróży do Rosji, aczkolwiek dobrze pamiętam powrót do Polski.
Ruszyłyśmy z samego rana z Svyatozero, zabrał nas kierowca starym samochodem. Po drodze dwa razy poszła guma, nasz kierowca wyciągnął koło, pompkę i w mgnieniu oka przywrócił samochód do poprzedniego stanu. Za drugim razem poszło to jeszcze sprawniej.
Jazda tym samochodem trwała dość długo, ale przynajmniej prowadziła bezpośrednio do Petersburga.

Mieliśmy kilka postojów, podczas pierwszego kierowca postanowił pozbierać grzyby, a gdy wypełnił nimi cały worek, to wyciągnął z samochodu chleb, warzywa i słoninę. Tak wyglądało nasze śniadanie. Drugi postój był związany z wymiana koła, podczas trzeciego kierowca kupił nowe koło, 4 postój to wymiana następnego kola, a piaty... kierowca postanowił uciąć sobie drzemkę, zajechaliśmy na pobocze, a on zaskakująco szybko zasnął przed kierownicą.

Miałyśmy w planach jechać do Tallina, ale osoba u której miałyśmy tam mieszkać, nie odbierała ode mnie telefonu. Nie wiedziałyśmy, jak w tej sytuacji postąpić, więc zostałyśmy na noc w Piterze mając nadzieje, że w międzyczasie rozwiąże się sytuacja z Tallinem...

Niestety Tallin ciągle milczał. Rano wyjechałyśmy z Petersburga. Samo wydostanie się z miasta zajęło nam trochę czasu. Najpierw pojechałyśmy metrem, później elektriczką a dalej na piechotę, gdy już doszłyśmy do dogodnego miejsca, zostałyśmy obdarowane arbuzem... Cóż za udręka! Nieść 3-kilowa kule w rekach. Jedyne czego pragnęłam to pozbyć się jej, tak więc gdy wysiadłyśmy z pierwszego samochodu od razu pokroiłam arbuza i pozbyłam się połowy jego ciężaru. Podczas jazdy spotkałyśmy naszych kolegów, którzy także jechali autostopem. Nasz kierowca był na tyle uprzejmy, że wziął dodatkowych pasażerów. Wspólna jazda nie trwała długo, za to po wyjściu z samochodu czekało na nas przejście miasta. Gdy to uczyniliśmy, po kilkunastu minutach zatrzymał się nam samochód, chłopcy postali trochę dłużej, aczkolwiek i tak nas dogonili. Po przejściu na stronę estońską spotkaliśmy się z naszymi towarzyszami i zjedliśmy resztę arbuza.

Powrót po tej podróży do domu był smutny, już z utęsknieniem myśleliśmy o ponownym odwiedzeniu Karelii

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8200

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7178

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 36359

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9051

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11330

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 8745

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10673

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8142

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10093

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6713

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 8698

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 6749

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 67183

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 176612

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8061

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 281295

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze