Dziś jest 21.06.2024

Imieniny obchodzą Alicja, Alojzy, Rudolf, Alban

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Bukareszt – Melnik – Kastoria

Autor: Adam Lukas

Data publikacji: 29.06.2011 14:32

Liczba odwiedzin: 9159

Tagi: europa, rumunia, bukareszt, bułgaria, sofia, melnik, kastoria, relacje, autostop, adam lukas, autostop relacje z podróży

Klasyczny dojazd na południowy-wschód Europy, czyli Lwów – Czerniowce – Suczawa – Braszów – Bran. Naprzemiennie: pociąg, autostop, autobus.

Braszów, Rumunia
Braszów. Fot. sxc/hu

Siedmiogrodzki Braszów jest miastem zniewalającym. Kapitalna starówka przywodzi na myśl baśniowe czasy, w których niejeden z żyjących posiadał osobiste konszachty z władcami świata duchów. Położony niedaleko Bran jest reklamowany jako miejsce urzędowania Syna Smoka – Vlada Tepesa. Pana od nabijania nieposłusznych na pal. Tego typu marketing wystarcza, by miejscowość była w sezonie zablokowana przez rzesze turystów. Posiada dosyć ciekawie położony zamek.

Bukareszt – Giurgiu – Ruse

Bukareszt – ogólnie – jest miastem brzydkim, lecz posiadającym pewną kuszącą zagadkowość. Być może jest to spowodowane historią i tajemniczością tej owianej stereotypami i – wedle kategorii Michała Kruszony – szturchniętej diabelskim ogonem krainy. Ortodoksyjne prawosławie współistniejące czy raczej uzupełniające się z przesądami kultury ludowej. Świadomość historii i polityki podlana ciężkim sosem komunałów i niebywałą swojskością Rumunów tworzą mieszankę emocji, których nawet po latach nie da się (na szczęście?) zapomnieć. Z informacji praktycznych: jeśli ktoś jest przekonany, że tak po prostu Cygan to Rumun i odwrotnie, a na polskich ulicach żebrzą Rumuni (Rumuny) to niech przemyśli to jeszcze raz. Do skutku.

Bukareszt
Parlament w Bukareszcie. Fot. Ewa Pluta

Zauważalnym problemem są pałętające się bezpańskie psy. Początku tej plagi należy upatrywać w skutkach trzęsienia ziemi, które nawiedziło Bukareszt 4 marca 1977 r. Wtedy to aparat państwowy „Geniusza Karpat” wprowadził surowe normy budowlane. Zaczęto budować mocne betonowe osiedla, by potem przenieść do nich ludzi, których domy ucierpiały w wyniku kataklizmu. Psów nie zabierano. Musiały sobie radzić same. Współcześnie żyjące, zagrzybione, zarobaczone, przeraźliwie chude, poruszające się watahami, niebywale cwane i nachalne pokolenie jest ciekawym podmiotem obserwacyjnym.

Rumuńsko-bułgarskie przejście graniczne Giurgiu – Ruse zapewnia miłe doznania. Naturalna granica Dunaju oddzielająca dwa państwa połączone stalowym kratownicowym kolejowo-drogowym Mostem Przyjaźni o długości 2,8 km. Faktem jest, że przyjazny i radosny nastrój na moście jest jedynym naturalnym i właściwym stanem. Teoretycznie nie wolno przemierzać go piechotą. Praktycznie można, ale ostrożnie. W razie silnego oporu ze strony celnika odpowiadamy: „idziemy do cienia. Stamtąd będziemy łapać okazję”. Następnie z okolic ogrodzenia znajdującego się naprzeciwko posterunków wchodzimy na most i żegnając się z „krajem Draculi” przy zachodzącym (albo wschodzącym) naddunajskim słońcu otwieramy rumuńskie wino. Rozpościerające się z wysokości widoki mogą przypaść do gustu.

Sofia

Najwyżej położona europejska stolica. Uważana za niesłychanie zielone i czyste miasto. Słusznie. Sporo ciekawych miejsc do zwiedzania, ale szczególne wrażenie robi cerkiew św. Georgi. Jej niecodzienne położenie (na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego oraz hotelu Sheraton) może być traktowane jako świetny przykład ciągłości historii. Tym bardziej, że jest prawdopodobnie najstarszym budynkiem miasta (pochodzi z IV w.).

Niskobudżetowe miejsca biwakowe (własny namiot) znajdziemy nad jeziorem Iskar oddalonym o 50 km od centrum bądź też na jakiejkolwiek pętli autobusowej. Terenów zielonych moc. Krzaki, rowy i drzewa do wyboru, rozmiaru i koloru.

Dupnica – Rila – Blagoevgrad – Sandanski – Melnik

Z Sofii 65 km do Dupnicy (tak, tak, jaki pan, taki kram – jaka nazwa, takie miejsce). Jazda pociągiem ze stolicy charakteryzowała się sporym napięciem z powodu intensywnego zainteresowania ze strony kilkunastoosobowej grupy dwudziestoletnich Cyganów. W pewnym momencie konduktor poradził nam, byśmy przeszli do jego przedziału, gdyż owi dżentelmeni na głos planują rozbój. Na szczęście wysiedli wcześniej, co nie zmieniło jednak faktu, że Dupnica kojarzy się jednoznacznie. W zasadzie jest ucieleśnieniem zwrotu „z duszą na ramieniu”.

Stamtąd dojazdem kombinowanym podjechaliśmy do monastyru Rilskiego –znamienitego symbolu antytureckiego oporu. Klasztor pochodzący z XIV w. współczesną postać otrzymał w wieku XIX. Imponujący, położony pośrodku malowniczych gór, przypominający twierdzę kompleks skutecznie koi fizyczne i psychiczne bolączki. Warty uwagi jest pokaźnych rozmiarów ikonostas. Zewnętrze malunki sprawiają sporo radości. O ile marchewki na biblijnych freskach rumuńskich i bułgarskich klasztorów niespecjalnie dziwią, to przedmioty łudząco przypominające sztućce na rilskich ścianach wywołują uśmiech na twarzy. Spod bramy klasztoru można się dostać do Blagoevgradu i dalej do Sandanskiego – w rejon greckiej granicy.

Monastyr Rilski
Monastyr Rilski. Fot. Ewa Pluta

Wcześniej jednak głupotą byłoby zaniechać wizyty w Melniku, do którego najwygodniej dostać się taksówką bądź autostopem. Ta najmniejsza bułgarska miejscowość (ok. 250 osób w 2005 r.) otoczona charakterystycznymi formami skalnymi, udekorowana zabytkowymi białymi domkami, posiadająca liczne gospody, klimatyczne sklepy z winami, cechująca się brakiem turystów i wyczuwalnym spokojem sprawia, że można się solidnie zrelaksować. Niedaleko od miasteczka znajduje się przepięknie położony zgrabny średniowieczny monastyr Rożeński. Pokonując górskie trasy, należy bardzo dużą uwagę przywiązać do odpowiedniego zapasu wody, gdyż temperatura i suche powietrze bardzo szybko dają się we znaki.

Dosyć ciekawy jest bułgarski obyczaj odwrotnego do naszego znaczenia kiwnięć i cmokania. Jeśli Bułgar zaprzeczy głową i dodatkowo cmoknie to znaczy „tak”, jeśli potaknie i cmoknie albo spojrzy w górę, to oznacza „raczej na pewno nie”. Zresztą cmokanie to ciekawy dodatek, a niekiedy podstawowa forma komunikacji. Czasami na wszystkie pytania słyszymy tylko cmokanie (można przeżyć fascynujące chwile, kiedy wykonuje to urocza, zielonooka, uśmiechnięta Bułgarka).

Najszybciej autobusem rejsowym. Paralia, jedno z bardziej popularnych miejsc Riwiery Olimpijskiej jest zachwycająca. Siedmiokilometrowa złota plaża, lazurowe morze i – jako przysłowiowa wisienka – biała cerkiew jak z obrazka, położona praktycznie na samym brzegu. Dosyć oryginalnie wyglądały liczne salony ze skórami, kożuchami i futrzanymi czapami, kiedy powietrze było nagrzane do ponad 30 stopni Celsjusza. Jak na kurort przystało, można się załapać na różnorodne akcje i okazje. Nam udało się uczestniczyć w festiwalu spaghetti. Warunkiem było kupno napoju, po którym człowiek otrzymywał – ograniczone wyłącznie pojemnością żołądka i szybkością pracy widelcem – prawo spożywania rozmaicie omaszczonych makaronów.

W zależności od czynników takich jak: dostępność czasu, pogoda ducha, cierpliwość, szczęście bądź pech autostopowy docieramy na przykład do pięknie położonej nad jeziorem o granatowej wodzie i otoczonej ciemnymi górami Kastorii. Jest to sympatyczny kurort, w którym bliskość Albanii jakoś podskórnie była wyczuwalna (wynik stereotypów). Na każdym kroku utwierdzano nas w przekonaniu, że podróż tam jest bezsensowna i śmiertelnie niebezpieczna (zawsze wykonując charakterystyczny gest wokół kieszeni sugerujący, iż narodową specjalnością Albańczyków jest rabunek turystów). Czas szybko zweryfikował kłamstwa.

Komu w drogę, temu poradnik!

 • Dojazd

  Czym dusza zapragnie. Bezlik tras i opcji.

 • Na granicy

  Grecja należy do strefy Schengen co praktycznie przekłada się na brak uciążliwych procedur granicznych. Rumunia i Bułgaria jako kraje aspirujące do tej strefy w dalszym ciągu posiadają reżim charakteryzujący się np. wymogiem okazania poświadczonego ubezpieczenia zdrowotnego oraz obowiązkiem meldunkowym. Odnośnie winiet i wszelkich wymaganych dokumentów samochodowych warto zajrzeć na stronę PZM.

  Limit pieniędzy na każdy dzień pobytu to 30 $. W Rumunii istnieje obowiązek meldunkowy powyżej 10-dniowego pobytu w danej miejscowości (w przypadku korzystania z noclegów płatnych – jest to rola administracji). W Bułgarii bez meldunku możemy spędzić 5 dni. Tyle teorii. W praktyce: nigdy nie doświadczyłem i nie słyszałem o jakichkolwiek, najmniejszych choćby, problemach z tego powodu. Czasami pytają o ilość pieniędzy. W przypadku natarczywych celników wystarczy powiedzieć, że wystarczające środki mamy na karcie bankowej.

  Warto zaznaczyć, iż w arcyciekawym państwie Polska, po dziś dzień istnieje (od lat 70.) obowiązek meldunkowy nawet kilkudniowego pobytu na wczasach jak również nakaz meldowania wyjazdu i powrotu z zagranicy. Definitywnie ma zniknąć 1 stycznia 2014 r. Hurra? Uff?

 • Zdrowie

  Na opisywanym obszarze nie są wymagane specjalne szczepienia. Obowiązują podstawowe zasady higieny i zdrowego rozsądku.

 • Waluta

  Rumunia – RON – leje podzielne na banie, 1 RON = 0,96 PLN
  Bułgaria – BGN – lewy podzielone na stotinki, 1 BGN = 2 PLN
  Grecja – euro podzielone na centy.

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • Następna »

Komentarze (1)

 • cb (gość)

  cb (gość)

  24.02.12, 18:42

  "Uważana za niesłychanie zielone i czyste miasto. Słusznie." Czy Pan był w Sofii? Czy mam Panu pokazać zdjęcia Sofii? Jeśli nie rozmawiał Pan z tubylcami czy nie czytał Pan nic w Internecie o Sofii, to proszę nie mówić takich rzeczy. W każdym przewodniku mówią o brudzie i śmieciach pałętających się po centrum Sofii. A najlepiej to polecam podróż do Sofii.

  Zgłoś


Zamknij

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 7081

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 6387

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 25382

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 8035

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 9710

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 8236

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 9067

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 7170

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 8113

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 6232

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 7336

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 5671

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 45688

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 116826

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 7060

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 173898

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze