Dziś jest 25.12.2024
Imieniny obchodzą Anastazja, Piotr, Eugenia
Autor: Kacper Dziekan
Data publikacji: 31.03.2014 14:47
Liczba odwiedzin: 6622
Tagi: europa, rumunia, transylwania, braszów, bukareszt, wino, kacper dziekan, artykuły, turystyka winna artykuły
Dumą Rumunii są także endemiczne szczepy winogron. Poza powszechnymi cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, czy chardonnay Rumuni posiadają własne odmiany. Są to: galbenă de Odobeşti (białe), băbească neagră (czerwone) fetească albă (białe) i fetească neagra (czerwone).
Rumunia kojarzy się wielu osobom głównie z wampirem Drakulą (lokowanym w Transylwanii, choć jego historyczny pierwowzór zamieszkiwał południową część kraju – Wołoszczyznę). Kojarzy się również z kilkoma innymi rzeczami. Natomiast rzeczą, z którą się zazwyczaj nie kojarzy jest wino. Całkiem niesłusznie, bowiem winiarstwo jest w Rumunii rozwinięte na szeroką skalę.
Burzliwe dzieje
Rumunia staje się coraz bardziej popularną destynacją dla polskich podróżników. Tendencja zupełnie zrozumiała – kraj nieco tańszy od Polski, a mający bardzo dużo do zaoferowania. Coraz częściej ta oferta zawiera atrakcje przyciągające enoturystów. Rumunia plasuje się w pierwszej dziesiątce światowych producentów wina (wg różnych statystyk), zajmuje także szóste miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Posiada ogromne tradycje winiarskie, które sięgają czasów starożytnych. Harmonijny rozwój rumuńskiego winiarstwa zahamowały jedynie plagi filoksery oraz komunizmu. Ta pierwsza nawiedziła Europę w XIX wieku siejąc spustoszenie na całym kontynencie. Europejczykom udało się jednak odbudować swoje winnice.
Druga z wymienionych wyżej plag, jak powszechnie wiadomo, nawiedziła Europę w XX wieku. Spustoszyła jedynie część kontynentu, jednakże proces ten był znacznie dłuższy i bardziej wyniszczający. W Rumunii, tak jak w innych krajach komunistycznych, wszystkie winnice znacjonalizowano. Produkcja wprawdzie występowała na szeroką skalę, jednakże ograniczano się niemal wyłącznie do produkcji jak najtańszych win, aby eksportować je następnie do bratnich republik socjalistycznych. Winiarstwo odżyło dopiero po upadku komunizmu. Szczególnego tempa nabrało zaś wraz z wejściem Rumunii do Unii Europejskiej w 2007 roku. Od tego roku zaczęła rozwijać się także enoturystyka.
Jedność w różnorodności
Dużym plusem przy enopodróżach po Rumunii jest to, że właściwie każdy region tego kraju można nazwać „winnym”. Rumunia nie posiada jednego, czy kilku regionów, charakteryzujących się w szczególności tradycją winną, tak jak ma to miejsce w wielu krajach kultury wina. Winnice rozmieszczone są na polach we wszystkich częściach kraju. Dlatego zwiedzając ojczyznę Drakuli można wybrać dowolny, najbardziej interesujący daną osobę region i połączyć tradycyjne zwiedzanie z enozwiedzaniem.
Chcąc odpocząć sobie nad Morzem Czarnym, w dajmy na to, Konstancy, mamy do wyboru szereg winnic wokół tej miejscowości. Dobrudża (taką bowiem nazwę nosi ów region) słynie przede wszystkim ze słodkiego cabernet sauvignon. Podróżując na zachód od Dobrudży do stołecznego Bukaresztu wkraczamy do Wołoszczyzny. Po szerokich dolinach tego regionu rozłożone są liczne winnice. Dwugodzinna wycieczka samochodem z Bukaresztu wystarczy, aby się tam dostać. Winnice oferują szeroką gamę usług, z równie szeroką gamą cenową. Luksusowe pakiety kosztują nawet ponad 1000 lei (ponad 1000 zł), jednakże można znaleźć także degustację win za ok. 30 lei (niecałe 30 zł). Turystyka winna nie jest jeszcze zbyt popularna w Rumunii, dzięki czemu winnice te nie są nawiedzane przez tabuny turystów. Dla wielu osób jest to miła odmiana po wizytach we Włoszech, czy Francji.
Bardzo interesujący urlop można odbyć podróżując po Transylwanii, zwanej również Siedmiogrodem. Region ten jest pełen malowniczych, średniowiecznych miasteczek oraz twierdz, przepięknych górskich szlaków, a także winnic. Jako bazę warto wybrać Braszów, który sam w sobie jest piękny. Stanowi on także dobrą bazę wypadową do okolicznych gór fogaraskich, położonych wśród tych gór zamków (m.in. zamek w Branie, znany jako zamek Drakuli) czy transylwańskich winnic. 30 km od Braszowa znajduje się małe miasteczko Azuga. Można znaleźć w nim winnicę, której zwiedzanie wraz z degustacją kosztuje jedynie 18 lei (ok. 15 zł). Wraz z rozwojem enoturystyki w Rumunii, należy się jednak spodziewać wzrostu cen.
Własne wyroby
Dumą Rumunii są także endemiczne szczepy winogron. Poza powszechnymi cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, czy chardonnay Rumuni posiadają własne odmiany. Są to: galbenă de Odobeşti (białe), băbească neagră (czerwone) fetească albă (białe) i fetească neagra (czerwone). Szczególnie popularne są wina fetească. Szczep ten pochodzi jeszcze sprzed filoksery i stanowi prawdziwą dumę Rumunów. Robi się z niego wino we wszystkich regionach. Dawniej mieszane je z innymi szczepami, obecnie producenci starają się wykorzystywać wyłącznie szczep fetească. Od tego zależy wszakże narodowa marka. Dzięki temu Rumunia bywa nazywana europejskim Chile.
Infolinia(22) 487 55 85
Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.04.2015 15:35
Liczba odwiedzin: 16589
Zapraszamy na relację Ani i Staśka Szloser ze zdobycia najwyższego szczytu Afryki oraz krótkiego pobytu w parkach narodowych i na Zanzibarze. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 27.04.2015 13:30
Liczba odwiedzin: 11871
Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 07.04.2015 08:39
Liczba odwiedzin: 176895
Australia oczarowuje! Ogromne przestrzenie, dzikie krajobrazy, przedziwne zwierzęta, które można spotkać tylko tam, ciekawa kultura, a do tego chyba najbardziej wyluzowani ludzie na świecie. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.03.2015 08:27
Liczba odwiedzin: 206660
Ośmioosobowa grupa studentów z Rzeszowa i okolic lubi udowadniać, że chcieć równa się móc. Wierni tej idei co roku wyruszają w podróż leciwym busem z 1988 r. Na koncie mają już cztery wyprawy, a teraz przygotowują się do następnej. Tym razem celem są Stany Zjednoczone, które zamierzają przejechać wzdłuż i wszerz w trakcie dwumiesięcznej eskapady. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, stany zjednoczone
Autor: Źródło: materiały promocyjne
Data publikacji: 25.03.2015 09:20
Liczba odwiedzin: 8261
Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 02.03.2015 10:11
Liczba odwiedzin: 7225
Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.09.2014 12:38
Liczba odwiedzin: 42115
„Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »
Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 25.09.2014 10:24
Liczba odwiedzin: 9154
Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 19.09.2014 09:47
Liczba odwiedzin: 11511
Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »
Tagi: patronat medialny, azja, indonezja
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 01.08.2014 16:09
Liczba odwiedzin: 8822
Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »
Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada
Autor: Anna Kaca
Data publikacji: 16.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10803
W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »
Tagi: patronat medialny
Autor: Archeolodzy w podróży
Data publikacji: 11.07.2014 12:45
Liczba odwiedzin: 8323
Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »
Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny
Autor: Tomasz Korgol
Data publikacji: 01.07.2014 11:07
Liczba odwiedzin: 10251
Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »
Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 30.05.2014 11:39
Liczba odwiedzin: 6750
W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »
Tagi: europa, polska, patronat medialny
Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński
Data publikacji: 26.05.2014 16:34
Liczba odwiedzin: 8784
Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »
Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 26.05.2014 15:10
Liczba odwiedzin: 6816
Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »
Autor: BusTrip into the Wild
Data publikacji: 12.05.2014 09:20
Liczba odwiedzin: 70528
Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »
Tagi: patronat medialny, europa
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 28.04.2014 10:02
Liczba odwiedzin: 180376
Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »
Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk
Data publikacji: 15.04.2014 11:35
Liczba odwiedzin: 8261
1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »
Tagi: patronat medialny, europa, islandia
Autor: Etraveler.pl
Data publikacji: 21.03.2014 14:44
Liczba odwiedzin: 287215
24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »
Autor: Żródło: www.tworczehoryzonty.pl
Data publikacji: 05.01.2012 14:24
Liczba odwiedzin: 128894
Uwaga!!! Nadchodzi 100Droga! »
Autor: etraveler.pl
Data publikacji: 05.01.2012 13:57
Liczba odwiedzin: 152398
Podczas 11 dni imprezy Gryfino i okolicę odwiedzi ponad setka podróżników. Główną osią programu będą tradycyjnie spotkania z "podróżnikami" połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata. »
Powered by Webspiro.