Dziś jest 22.02.2024

Imieniny obchodzą Małgorzata, Marta, Piotr, Konkordia

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Enoturystyka w krainie Drakuli

Autor: Kacper Dziekan

Data publikacji: 31.03.2014 14:47

Liczba odwiedzin: 5249

Tagi: europa, rumunia, transylwania, braszów, bukareszt, wino, kacper dziekan, artykuły, turystyka winna artykuły

Dumą Rumunii są także endemiczne szczepy winogron. Poza powszechnymi cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, czy chardonnay Rumuni posiadają własne odmiany. Są to: galbenă de Odobeşti (białe), băbească neagră (czerwone) fetească albă (białe) i fetească neagra (czerwone).

Rumunia kojarzy się wielu osobom głównie z wampirem Drakulą (lokowanym w Transylwanii, choć jego historyczny pierwowzór zamieszkiwał południową część kraju – Wołoszczyznę). Kojarzy się również z kilkoma innymi rzeczami. Natomiast rzeczą, z którą się zazwyczaj nie kojarzy jest wino. Całkiem niesłusznie, bowiem winiarstwo jest w Rumunii rozwinięte na szeroką skalę.

"Zamek Draculi" w Branie. Turystyczna atrakcja dla odwiedzających Transylwanię. Prawdziwy zamek Draculi znajduje się jednak w Tirgoviste.
 
"Zamek Draculi" w Branie. Turystyczna atrakcja dla odwiedzających Transylwanię. Prawdziwy zamek Draculi znajduje się jednak w Tirgoviste.
fot. dobre cezar/ (Creative Commons)

Burzliwe dzieje

Rumunia staje się coraz bardziej popularną destynacją dla polskich podróżników. Tendencja zupełnie zrozumiała – kraj nieco tańszy od Polski, a mający bardzo dużo do zaoferowania. Coraz częściej ta oferta zawiera atrakcje przyciągające enoturystów. Rumunia plasuje się w pierwszej dziesiątce światowych producentów wina (wg różnych statystyk), zajmuje także szóste miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Posiada ogromne tradycje winiarskie, które sięgają czasów starożytnych. Harmonijny rozwój rumuńskiego winiarstwa zahamowały jedynie plagi filoksery oraz komunizmu. Ta pierwsza nawiedziła Europę w XIX wieku siejąc spustoszenie na całym kontynencie. Europejczykom udało się jednak odbudować swoje winnice.

Druga z wymienionych wyżej plag, jak powszechnie wiadomo, nawiedziła Europę w XX wieku. Spustoszyła jedynie część kontynentu, jednakże proces ten był znacznie dłuższy i bardziej wyniszczający. W Rumunii, tak jak w innych krajach komunistycznych, wszystkie winnice znacjonalizowano. Produkcja wprawdzie występowała na szeroką skalę, jednakże ograniczano się niemal wyłącznie do produkcji jak najtańszych win, aby eksportować je następnie do bratnich republik socjalistycznych. Winiarstwo odżyło dopiero po upadku komunizmu. Szczególnego tempa nabrało zaś wraz z wejściem Rumunii do Unii Europejskiej w 2007 roku. Od tego roku zaczęła rozwijać się także enoturystyka.

Jedność w różnorodności

Dużym plusem przy enopodróżach po Rumunii jest to, że właściwie każdy region tego kraju można nazwać „winnym”. Rumunia nie posiada jednego, czy kilku regionów, charakteryzujących się w szczególności tradycją winną, tak jak ma to miejsce w wielu krajach kultury wina. Winnice rozmieszczone są na polach we wszystkich częściach kraju. Dlatego zwiedzając ojczyznę Drakuli można wybrać dowolny, najbardziej interesujący daną osobę region i połączyć tradycyjne zwiedzanie z enozwiedzaniem.

Chcąc odpocząć sobie nad Morzem Czarnym, w dajmy na to, Konstancy, mamy do wyboru szereg winnic wokół tej miejscowości. Dobrudża (taką bowiem nazwę nosi ów region) słynie przede wszystkim ze słodkiego cabernet sauvignon. Podróżując na zachód od Dobrudży do stołecznego Bukaresztu wkraczamy do Wołoszczyzny. Po szerokich dolinach tego regionu rozłożone są liczne winnice. Dwugodzinna wycieczka samochodem z Bukaresztu wystarczy, aby się tam dostać. Winnice oferują szeroką gamę usług, z równie szeroką gamą cenową. Luksusowe pakiety kosztują nawet ponad 1000 lei (ponad 1000 zł), jednakże można znaleźć także degustację win za ok. 30 lei (niecałe 30 zł). Turystyka winna nie jest jeszcze zbyt popularna w Rumunii, dzięki czemu winnice te nie są nawiedzane przez tabuny turystów. Dla wielu osób jest to miła odmiana po wizytach we Włoszech, czy Francji.

Bardzo interesujący urlop można odbyć podróżując po Transylwanii, zwanej również Siedmiogrodem. Region ten jest pełen malowniczych, średniowiecznych miasteczek oraz twierdz, przepięknych górskich szlaków, a także winnic. Jako bazę warto wybrać Braszów, który sam w sobie jest piękny. Stanowi on także dobrą bazę wypadową do okolicznych gór fogaraskich, położonych wśród tych gór zamków (m.in. zamek w Branie, znany jako zamek Drakuli) czy transylwańskich winnic. 30 km od Braszowa znajduje się małe miasteczko Azuga. Można znaleźć w nim winnicę, której zwiedzanie wraz z degustacją kosztuje jedynie 18 lei (ok. 15 zł). Wraz z rozwojem enoturystyki w Rumunii, należy się jednak spodziewać wzrostu cen.

Endemiczny rumuński szczep wina fetească - duma narodowa
 
Endemiczny rumuński szczep wina fetească - duma narodowa
fot. agne27/ (Creative Commons)

Własne wyroby

Dumą Rumunii są także endemiczne szczepy winogron. Poza powszechnymi cabernet sauvignon, merlot, pinot noir, czy chardonnay Rumuni posiadają własne odmiany. Są to: galbenă de Odobeşti (białe), băbească neagră (czerwone) fetească albă (białe) i fetească neagra (czerwone). Szczególnie popularne są wina fetească. Szczep ten pochodzi jeszcze sprzed filoksery i stanowi prawdziwą dumę Rumunów. Robi się z niego wino we wszystkich regionach. Dawniej mieszane je z innymi szczepami, obecnie producenci starają się wykorzystywać wyłącznie szczep fetească. Od tego zależy wszakże narodowa marka. Dzięki temu Rumunia bywa nazywana europejskim Chile.

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5907

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5542

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14144

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6980

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8540

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7653

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7727

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6247

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6690

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5526

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6039

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4851

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32891

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73656

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6216

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111398

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze