Dziś jest 28.03.2024

Imieniny obchodzą Aniela, Renata, Kastor, Antoni

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Podróż w nieznane

Kraje, które tu opiszę, mają trzy zasadnicze atuty - są tanie, ciekawe i leżą blisko, bo w Europie. Rumunia i Mołdawia to państwa skrzętnie omijane przez turystów - zupełnie niepotrzebnie. Można je porównać do dobrego batona w brzydkim opakowaniu. O jego smaku przekonają się tylko ci, którzy odważą się po niego sięgnąć.

 Wyprawa Podróż w nieznane - trasa Rumunia - Mołdawia
 
Wyprawa Podróż w nieznane - trasa Rumunia - Mołdawia
fot. Marta Czaczkowska

Moja przygoda z Rumunią rozpoczęła się od wyjazdu na Erasmusa. Spędziłam w tym kraju kilka miesięcy i mogę z ręką na sercu przyznać, że pobyt w nim to była jedna
z najlepszych decyzji w moim życiu. Wyprawa, którą przedstawię, stanowi ułamek tego, co zobaczyłam w tamtym czasie, jednocześnie była tak ważna, że do tej pory jej wspomnienia wywołują uśmiech na mojej twarzy.

Monastyr Peştera - Stare Orhei
 
Monastyr Peştera - Stare Orhei
fot. Marta Czaczkowska

Pierwsze miejsce i początek 8-dniowej przygody to Bukareszt - miasto kontrastów. Szklane, wielopiętrowe, nowoczesne wieżowce i drogie samochody mieszają się tu z drewnianymi chatami i kablami elektrycznymi wiszącymi wszędzie pomiędzy budynkami. Na ulicach można spotkać bezpańskie psy wałęsające się koło najdroższych restauracji, w sklepie piwo kosztuje taniej niż woda, a za taksówkę zapłacicie mniej niż za komunikację miejską. Stolica Rumunii przypomina mi nieco Warszawę z jej zaburzoną estetyką, jednak wydaje się przyjaźniejsza dla ludzi.

Bukareszt - miasto kontrastów
 
Bukareszt - miasto kontrastów
fot. Marta Czaczkowska

Na jej zwiedzanie potrzebujecie minimum 3 dni. W tym czasie powinniście odwiedzić przede wszystkim Muzeum Wsi, czyli jeden z największych i najstarszych skansenów w Europie; budynek Pałacu Parlamentu (Palatul Parlamentului)

 Muzeum Wsi - Bukareszt
 
Muzeum Wsi - Bukareszt
fot. Marta Czaczkowska

- monumentalną budowlę, uchodzącą za jedną z największych na świecie; obejrzeć Łuk Triumfalny (Arcul de Triumf) wzorowany na oryginale z Paryża; wybrać się na darmowe zwiedzanie Bukaresztu (http://guided-bucharest.com/), a także zajrzeć do miejskich parków, które stanowią bardzo dużą powierzchnię stolicy (szczególnie polecam Park Herăstrău (Parcul Herăstrău) oraz Ogrody Cișmigiu (Parcul Cișmigiu).

Bukareszt tętni życiem przez całą dobę. Stare miasto - Lipscani - warto odwiedzić zarówno w dzień jak i w nocy. To miejsce spotkań turystów i tubylców, którzy zjawiają się tu, by zjeść obiad albo wypić piwo, a po zmierzchu dobrze zabawić.

Drugim miastem na trasie wyprawy jest Iași. Dostałam się do niego pociągiem ze stolicy (warto pamiętać, że studenci mogą otrzymać nawet 50% zniżki na transport w Rumunii - szczegóły tutaj: http://podrozeodkuchni.pl/2013/01/znizki-studenckie-na-transport-rumunia/).

Iași to obecnie miasto akademickie, do którego zjeżdżają młodzi ludzie z całego kraju. Ma bardzo bogatą historię, było, m.in. stolicą Mołdawii, a w czasie II Wojny Światowej świadkiem jednego z największych pogromów Żydów. Jako ośrodek miejski nie zachwyca, choć osoby znające przeszłość miasta spojrzą na nie łaskawszym okiem. Warto zobaczyć tu piękny Pałac Kultury, w którym znajdują się siedziby 4 muzeów i biblioteka, Teatr Narodowy, a także wybrać się na wycieczkę do monastyrów wybudowanych na 7 wzgórzach, na których położone jest Iași.

Czas zwiedzania jaki potrzebujecie na to miasto to 2 dni i właśnie po tym czasie postanowiłam pojechać dalej, do Mołdawii. Z Iași dostałam się do Kiszyniowa autobusem, który zatrzymał się na dworcu w centrum stolicy. Stamtąd udałam się do hostelu Chisinau Hostel (polecam!), a następnie rozpoczęłam zwiedzanie.

Cerkiew Narodzenia Pańskiego w Kiszyniowie
 
Cerkiew Narodzenia Pańskiego w Kiszyniowie
fot. Marta Czaczkowska

Kiszyniów to dobry przykład ośrodka miejskiego, w którym widoczne są wpływy innych państw, przede wszystkim Rumunii i Rosji. Napotkani mieszkańcy z łatwością władają rosyjskim, za to nie znają angielskiego. Zabudowa jest, podobnie jak w stolicy sąsiada, mieszanką komunistycznych, wielkich brył i szklanych, nowoczesnych biurowców, choć należy przyznać, że przeważają te pierwsze.

Przez miasto biegnie główna arteria Bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, którą warto się poruszać, gdy po raz pierwszy zwiedza się Kiszyniów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie zgubicie się i zwiedzicie najważniejsze miejsca stolicy, a należą do nich: Cerkiew Narodzenia Pańskiego (Catedrala Mitropolitană Nașterea Domnului) wraz z wolnostojącą dzwonnicą i otaczającym je parkiem, Łuk triumfalny z 1846 roku, Ogród Stefana III Wielkiego z pomnikiem władcy, gmachy Parlamentu i Pałacu Prezydenckiego, a także inne budynki rządowe i muzea.

Po zwiedzaniu warto spróbować lokalnej kuchni, np. w La Placinte – sieci restauracji polecanej przez tubylców, a następnie napić się mołdawskiego wina i odpocząć. Kiszyniów to dobra baza wypadowa do Starego Orhei (Orheiul Vechi) i Cricovej - najważniejszych punktów całej wyprawy. Jeżeli uznamy Bukareszt, Kiszyniów i Iași za polewę batona, to kolejne dwie atrakcje to jego nadzienie.

Do pierwszego miejsca można dostać się z Kiszyniowa autobusem, ale należy pamiętać, że ta część wycieczki wymaga wczesnej pobudki. Powód jest prosty, im później, tym mniejsze szanse na dostanie się do celu, a poza tym późny przyjazd do Orheiul Vechi grozi brakiem powrotu, a oglądanie tego pięknego miejsca po zmierzchu jest bezsensowne.

Stare Orhei - tradycyjna wioska mołdawska
 
Stare Orhei - tradycyjna wioska mołdawska
fot. Marta Czaczkowska


Stare Orhei to kompleks archeologiczno-krajobrazowy, w którym z pewnością spędzicie cały dzień. Dech zapiera już pierwszy widok doliny otoczonej wzgórzami, przez którą malowniczo przepływa rzeka Răut. Miejsce to obchodzi się górą, więc warto zaopatrzyć się w mapkę kompleksu, by nie ominąć najważniejszych atrakcji. Wśród nich znajdują się dwie wioski Trebujeni i Butuceni z tradycyjnymi domami pomalowanymi w jaskrawe kolory, głównie niebieskim i zielonym, fortyfikacje, kościół św. Marii, a także monastyr Peştera wykuty w skale.


Polecam szczególnie to ostatnie miejsce, ponieważ jest mistyczne. Świątynię od lat zamieszkuje mnich, który chętnie rozmawia z turystami. Usytuowanie monastyru pozwala na wyjście na półkę skalną, z której podziwiać można całą dolinę. Jest to idealne miejsce do medytacji, a jego oryginalność zapamiętacie do końca życia.

Powrót ze Starego Orhei dobrze jest zaplanować wcześniej, ponieważ autobusy pojawiają się tam rzadko. Wieczór ponownie możecie spędzić w Kiszynowie, by następnego dnia wyruszyć do Cricovej. Mój hostel oferował zorganizowanie tej wycieczki, z czego skorzystałam, ponieważ zwiedzanie jednej z największych piwnic z winem na świecie wymaga posiadania samochodu.

Kolekcje win - Cricova
 
Kolekcje win - Cricova
fot. Marta Czaczkowska

Udało mi się zebrać 4-osobową grupę i następnego dnia o 9.00 wyruszyliśmy taksówką na miejsce. Nasz przewodnik wsiadł do nas i razem wjechaliśmy do winnego miasta. Wycieczka obejmowała zwiedzanie podziemnych pokojów w różnych stylach, m.in. tradycyjnego mołdawskiego pomieszczenia czy sali, w której odbywają się spotkania głów państw; korytarzy pełnych beczek z winem; kolekcji win, m.in. Władimira Putina, a także podglądanie produkcji wina musującego i jego degustację. Z wycieczki wrócicie z pewnością zadowoleni, nie tylko ze względu na to, co zobaczycie, ale również czego spróbujecie 50 metrów pod poziomem morza :)

Kolekcja win z 1940 r. - Cricova
 
Kolekcja win z 1940 r. - Cricova
fot. Marta Czaczkowska

Pozostał tylko powrót do Bukaresztu autobusem. Nie zapomnijcie o paszporcie i przygotujcie się na długą przeprawę, ponieważ wracacie z powrotem na teren Unii Europejskiej. Koszt całej wyprawy można oszacować na ok. 1100 zł, wliczając w to noclegi, posiłki, transport i bilety wstępów. Reszta zależy już tylko od Was. Mam nadzieję, że baton będzie wam smakował tak samo jak mi.


Szczegóły dotyczące wymienionych miejsc można odnaleźć na moim blogu: www.podrozeodkuchni.pl

Przydatne strony:

Pociągi w Rumunii - http://www.cfrcalatori.ro/
Strona o Rumunii i jej atrakcjach: http://www.romanianmonasteries.org/
Hostele w Rumunii i Mołdawii: http://www.hostelworld.com/
Cricova - http://www.cricova.md/

Bukareszt - miasto kontrastów
 
Bukareszt - miasto kontrastów
fot. Marta Czaczkowska

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 6069

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 5695

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 14409

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 7148

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 8717

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 7723

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 7888

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 6425

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 6903

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 5683

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 6214

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 34267

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76517

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 6381

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 115043

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 4999

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 76517

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny