Dziś jest 15.01.2025

Imieniny obchodzą Domosław, Makary, Aleksander, Dobrawa

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Rumunia – bukowińskie monastyry i rodniańskie Alpy

Autor: Anna Wiśniewska

Data publikacji: 27.07.2011 14:34

Liczba odwiedzin: 6965

Tagi: europa, rumunia, bukowina, putna, suczewita, sapanta, sygiet, alpy rodniańskie, marmarosze, relacje, anna wiśniewska

Rumunia wielu osobom przywołuje skojarzenia z Cyganami, wampirami czy Dacią. Rzadziej kojarzy się z pięknymi zabytkami i krajobrazami. A szkoda, bo właśnie ten kraj może poszczycić się wieloma ciekawymi miejscami. Co prawda, gdy ja ruszyłam w drogę do tego państwa, też jeszcze o tym nie wiedziałam.

Rumunia
Bukowiński monastyr. Źródło: etraveler.pl

Podróż ukraińskim autobusem również wcale nie wywoływała uśmiechu. Mieliśmy dojechać nim do Ivano-Frankovska, jednak czasem miałam wrażenie, że z jazdą pod prąd oraz z dużymi prędkościami po ukraińskich, dziurawych (bardziej niż polskie) drogach będzie to niemożliwe. Na szczęście się udało, zdążyliśmy nawet na kolejny autobus do Czerniowców, skąd już blisko do naszego celu, czyli granicy rumuńskiej.

W zasadzie już w Czerniowcach zaczęła się nasza rumuńska przygoda. Miasto to bowiem było kiedyś stolicą Księstwa Bukowiny. W okresie międzywojennym należało do Rumunii. W 1940 roku zostało przyłączone do ZSRR. Do granicy jednak nie jest już daleko, więc wynajęliśmy busa, który miał nas zawieźć do rumuńskiej miejscowości Putna. Przekraczanie granicy nigdy nie jest łatwe. Nasz kierowca kilka razy musiał dać łapówki, jedna celniczka na przykład otrzymała perfumy. Wszystko dlatego, że oprócz zwyczajnych usług transportowych większość ludzi zajmuje się przemytem. Pasażerowie są więc jedynie pretekstem, żeby przekroczyć granicę.

Putna

Nasz wyjazd miał być typowo górską włóczęgą po Alpach Rodniańskich i Marmaroszach. Jednak być w Rumunii i nie odwiedzić tamtejszych monastyrów, byłoby nietaktem. Dlatego też pierwszym naszym celem był monastyr w Putnie. Przy wejściu do niego siedział stary, brodaty mnich. Pełnił role odźwiernego, biletera, a nawet pozował do zdjęć. Żeby wejść na teren monasteru nie wystarczy jednak tylko zapłacić za wstęp. Jest to miejsce święte, dlatego należy mieć zakryte ramiona i nogi. Osoby na przykład w krótkich spodenkach dostają specjalne okrycia, wyglądające trochę jak długa spódnica.

Monastyr w Putnie stanowi ważne historycznie miejsce dla Rumunów z uwagi na jego znaczenie w rozwoju kultury Mołdawii oraz jako miejsce pochówku Stefana Wielkiego. Stefan Wielki był bowiem fundatorem tego ośrodka. W czasie jego rządów Mołdawia stała się silnym organizmem państwowym, utrzymującym niepodległość wbrew interesom Królestwa Węgier, Królestwa Polskiego oraz Imperium Osmańskiego. Stał się sławny w Europie na skutek stawianego przez długi czas oporu przeciwko Turkom. Liczne bitwy i wojny sprawiły, że ośrodek religijny, jaki stanowi monastyr musiał także posiadać charakter obronny. Otoczony jest grubym murem i posiada studnie, czyli strategiczne ujęcia wód, na wypadek oblężenia.

Najważniejsza w monastyrze jest jednak cerkiew. Istnieje kilka legend na temat wyznaczenia miejsca na budowę. Jedna z nich mówi, że Stefan wybrał je, strzelając z łuku z jednego z pobliskich wzgórz. Budowę trwała zaledwie 3 lata. Później dobudowane fortyfikacje. Niestety monastyr ten był często nawiedzany przez pożary. Prawdopodobnie w XVI wieku cerkiew była ozdobiona freskami zewnętrznymi, jednak kolejne pożary, rabunki i trzęsienia ziemi zmieniły oblicze monastyru. Po odbudowie w XVIII wieku monastyr zmienił swoje oblicze. Największe skarby znajdują się teraz w środku świątyni. Opiekują się nimi mnisi prawosławni, którzy w muzeum przyklasztornym pokazują także ikony, miniatury, sprzęty liturgiczne, zasłony ołtarzowe oraz kapy pogrzebowe, na których wyhaftowane są wizerunki zmarłych.

Bogato zdobiona cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy jest pełna fresków i złota. Jednak podziwiać można także przyklasztorny ogród. Mnisi dbają o niego tak samo jak o skarby monastyru. Dzięki temu przyjeżdżają tam nie tylko pielgrzymki do grobu Stefana Wielkiego, ale także turyści z innych krajów.

Suceviţa

Po zwiedzeniu monastyru w Putnie ruszyliśmy bukowińskimi szlakami. Przemierzając góry, doszliśmy do niewielkiej miejscowości Suceviţa, gdzie znajduje się monastyr, którym opiekują się mniszki prawosławne. Tu również każdy musi mieć okryte ramiona i nogi. Znowu więc trzeba było założyć klasztorne spódnice.

Z daleka monastyr wygląda jak forteca. Jest relatywnie młody, gdyż powstał później niż pozostałe, bo dopiero pod koniec XVI wieku. Cerkiew jest bardzo dobrze utrzymana, a tym, co ją szczególnie wyróżnia są świetnie zachowane freski. Większość bukowińskich świątyń ozdobiona jest malowidłami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Stanowią one swoistą „Biblia Pauperum”, czyli biblię ubogich. Niepiśmienni chłopi często nie wchodzili do środka cerkwi tylko zostawali na zewnątrz. To dla nich tworzono malowidła przedstawiające sceny z Pisma Św. i z życia świętych. Freski utrzymane są w zielonej tonacji, która współgra z zielonymi wzgórzami otaczającymi klasztor. Miejscowy krajobraz przedstawiony jest także na wewnętrznych malowidłach na przykład w scenach z Księgi Rodzaju czy Matki Bożej na sklepieniu.

Najciekawszy fresk znajduje się na ścianie północnej, która mimo wiatrów wiejących z tego kierunku nie uległa zniszczeniu. Malowidło to przedstawia imponującą drabinę cnót. Są to losy człowieka po śmierci, ukazujące w wyjątkowo obrazowy sposób, co należy zrobić, by dostąpić zbawienia. Aniołowie pomagają wspinać się po drabinie cnót, jednak jednocześnie diabły próbują ściągać z niej ludzi. Ściana zachodnia nie została ukończona. Według legendy, malarz zmarł, spadając z rusztowania. Uznano to za zły znak i zaprzestano prac nad malowidłami. Cerkiew pod wezwaniem Zmartwychwstania otoczona jest potężnymi fortyfikacjami. Mury grube są na 3 metry, w ich narożach znajdują się 4 baszty, piąta zaś strzeże bramy. W 2010 roku wpisano monastyr w Sucevicie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Borsana

Po zwiedzeniu pięknego monastyru w Sucevicie wyruszyliśmy w góry. Alpy Rodniańskie urzekły nas swoimi krajobrazami i... leśnymi owocami. Zdobyliśmy najwyższy szczyt tego pasma górskiego – Pietrosulę (2303 m n.p.m.). Gdy już nasyciliśmy się górskimi wędrówkami, wróciliśmy do cywilizacji. Z zielonej Bukowiny przenieśliśmy się do tajemniczych Marmaroszy. Manâstirea Bârsana była naszym kolejnym celem.

Na wzgórzu powyżej głównej drogi wznosi się stara cerkiew z 1720 roku. Obecnie znajduje się tam drewniany kompleks żeńskiego klasztoru. Centrum stanowi świątynia, jednocześnie najwyższa budowla drewniana w Europie (jej wieża ma wysokość 56 metrów). Pomiędzy budynkami monastyru rozciąga się zadbany ogród. Przechadzając się tamtędy, ma się wrażenie, że jesteśmy w starym monastyrze. Patrząc jednak na kamień węgielny, trzeba zweryfikować to wrażenie. Bowiem budowę tego kompleksu rozpoczęto dopiero w 1997 roku. W ciągu ponad 10 lat postawiono kilka budynków spełniających różne funkcje, od zabudowań klasztornych, przez cerkwie, kaplice, mostki po altany. Wszystko wykonano w drewnie bez użycia narzędzi mechanicznych i gwoździ. Jest to prawdziwy kunszt stolarzy marmaroskich. Mimo iż są to nowe zabudowania, już wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacer po monastyrze w Barsanie był dla nas niesamowitym przeżyciem. To naprawdę rewelacyjne miejsce! Tak jak na Bukowinie spotkać można wiele malowanych cerkwi, tak w Marmaroszu tradycją jest stawianie drewnianych monastyrów, bogato zdobionych rzeźbionymi detalami.

Sâpânţa

Zwiedzanie monastyru w Barsanie było tylko przerwą w naszej górskiej wędrówce. Potem znów wróciliśmy w góry, tym razem do pasma Marmaroszy. Pojechaliśmy tam wąskotorową kolejką leśną, która swój początek ma w miejscowości Vişeu de Sus. Niegdyś używano jej do zwożenia drewna, obecnie przewozi już głównie tylko turystów. Nam pomogła dostać się w wyższe partie gór. Przez kilka dni wędrowaliśmy marmaroskimi pustymi szlakami. Nie spotkaliśmy żadnych innych ludzi. Aż szkoda było wracać do cywilizacji. Niestety czas nas gonił nieubłaganie, więc wróciliśmy do miejscowości Sygiet Marmaroski. A stamtąd już niedaleko do Săpânţy. Ta niewielka miejscowość wyróżnia się specyficznym cmentarzem, a dokładniej – wesołym cmentarzem.

Jest to osobliwe miejsce, w którym śmierć pojmuje się dość specyficznie. W 1935 roku miejscowy artysta Stan Ioan Patras wyrzeźbił pierwszy nagrobek. Aż do lat 60-tych XX wieku malował na nagrobkach danej osoby to, co lubiła najbardziej robić za życia, bądź jej zawód albo sposób śmierci. Potem pałeczkę przejął jego uczeń i tak trwa to do dziś. Cmentarz w Sapancie jest więc swoistą kopalnią wiedzy o jego mieszkańcach.

Spacerując tam można odnaleźć wiele nagrobków kobiet, które trudniły się tkactwem, albo mężczyzn, którzy byli fryzjerami czy pasterzami. Widać, jakie gry niektórzy lubili za życia, widać, w jaki sposób zginęli. Pewna trzyletnie dziewczynka wpadła pod koła samochodu, zaś jakiś chłopak jadąc na rolkach, wjechał pod pociąg. Są także ofiary wojenne czy rozstrzelane w czasie reżimu. Każdy nagrobek przedstawia jakąś historię, o której również można przeczytać, ale to wersja dla znających język rumuński.

Po obejrzeniu tego specyficznego miejsca, wróciliśmy do Sygietu, skąd miał nas zabrać pociąg na Ukrainę. Dalej przez Lwów dotarliśmy do polskiej granicy, gdzie pogranicznicy sprawdzili dokładnie ilości przemycanego alkoholu i wpuścili nas do Polski. I tak zakończyła się nasza rumuńska przygoda.

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • Następna »

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

  • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

    Autor: Źródło: materiały promocyjne

    Data publikacji: 25.03.2015 09:20

    Liczba odwiedzin: 8587

    Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 02.03.2015 10:11

    Liczba odwiedzin: 7494

    Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • WyCHILEoutowana

    WyCHILEoutowana

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.09.2014 12:38

    Liczba odwiedzin: 42928

    „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

  • Czas na debiut – Strefa Darien

    Czas na debiut – Strefa Darien

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 25.09.2014 10:24

    Liczba odwiedzin: 9361

    Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

    Tagi: patronat medialny

  • Kurs na Indonezję

    Kurs na Indonezję

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 19.09.2014 09:47

    Liczba odwiedzin: 11770

    Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

    Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

  • 8000 km Across Canada

    8000 km Across Canada

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 01.08.2014 16:09

    Liczba odwiedzin: 9072

    Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

    Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

  • 850 km, by znaleźć dom

    850 km, by znaleźć dom

    Autor: Anna Kaca

    Data publikacji: 16.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 11187

    W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

    Tagi: patronat medialny

  • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

    Autor: Archeolodzy w podróży

    Data publikacji: 11.07.2014 12:45

    Liczba odwiedzin: 8530

    Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

    Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

  • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

    Autor: Tomasz Korgol

    Data publikacji: 01.07.2014 11:07

    Liczba odwiedzin: 10438

    Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

    Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

  • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 30.05.2014 11:39

    Liczba odwiedzin: 6950

    W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

    Tagi: europa, polska, patronat medialny

  • Gobi Expedition 2014

    Gobi Expedition 2014

    Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

    Data publikacji: 26.05.2014 16:34

    Liczba odwiedzin: 9083

    Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

    Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

  • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 26.05.2014 15:10

    Liczba odwiedzin: 7064

    Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • Bałkany Trip 2014

    Bałkany Trip 2014

    Autor: BusTrip into the Wild

    Data publikacji: 12.05.2014 09:20

    Liczba odwiedzin: 73049

    Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

    Tagi: patronat medialny, europa

  • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 28.04.2014 10:02

    Liczba odwiedzin: 185758

    Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

    Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

    Data publikacji: 15.04.2014 11:35

    Liczba odwiedzin: 8478

    1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

    Tagi: patronat medialny, europa, islandia

  • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

    Autor: Etraveler.pl

    Data publikacji: 21.03.2014 14:44

    Liczba odwiedzin: 295146

    24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

    Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

  • « Poprzednia
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze