Dziś jest 03.03.2024

Imieniny obchodzą Maryna, Kunegunda, Pakosław, Asteriusz

Portal podróżniczy etraveler.pl

gwarancja udanych wakacji
Accredited Agent

Samochodem na szczyt Sveti Jure – Park Przyrody Biokovo

Autor: Ewelina Sadura

Data publikacji: 07.11.2014 13:08

Liczba odwiedzin: 6987

Tagi: europa, chorwacja, dalmacja, adriatyk, park przyrody biokovo, makarska, góry relacje z podróży, relacje

Wjazd samochodem na drugi co do wielkości szczyt w Chorwacji – Sveti Jure. Relacja z jesiennej wyprawy do Parku Narodowego Biokovo. Opis terenu, warunków podróży oraz niezapomnianych widoków.

Jakiś czas temu moja noga stanęła na drugim pod względem wysokości punkcie w Chorwacji – szczycie sv. Jure wnoszącym się 1762 m n.p.m. Szczyt położony jest w masywie gór Biokovo o długości 36 km i szerokości 9,5 km.

Masyw Gór Biokovo znajduje w środkowej części dalmatyńskiego wybrzeża tuż nad miejscowością Makarska.

Wstęp na teren Parku Przyrodniczego Biokovo wynosi 50 kun (ok. 27,5 PLN) za osobę bez względu na to, czy poruszamy się autem, rowerem, czy wybieramy pieszą wędrówkę. Płatność tylko i wyłącznie gotówką, o czym warto pamiętać, gdyż w pobliżu nie zauważyłam żadnego bankomatu. Do każdego biletu dołączona jest mała płyta dvd z filmem o Biokovo, mapa oraz informacje przyrodnicze tego terenu. Tuż przy wjeździe wszystkich odwiedzających wita tabliczka z napisem ostrzegawczym „jedziesz na własną odpowiedzialność”. Hmm… pomyślałam – będzie ciekawie.

Widok z perspektywy morza na góry Biokovo i szczyt Sveti Jure.
 
Widok z perspektywy morza na góry Biokovo i szczyt Sveti Jure.
fot. Ewelina Sadura

Gotowi, do startu, start!

Zaczynamy podróż. W kilkuosobowym składzie, rozbawieni i uśmiechnięci przekraczamy bramkę na teren parku. Na dzień dobry wita nas piękny, sosnowy las, porośnięte dookoła wysokie trawy i wyłaniające się między nimi skały. Droga jest bardzo dobra, wystarczająco szeroka i spokojna. Małe zakręty, mały poziom nachylenia terenu. Jedzie się dynamicznie, przyjemnie i bez żadnych trudności. Rzecz biorąc nic nie wskazuje na to, że dalsza trasa będzie o wiele trudniejsza i wymagająca.

Po przejechaniu paru ładnych minut zaczyna dopadać mnie mały strach, a po ciele przechodzą dreszcze. Wiodąca nas droga zwęża się do tego stopnia, że nie możemy wyminąć auta jadącego z przeciwnej strony. Cofamy się szukając miejsca, gdzie będzie na tyle szeroko, żeby dwa auta były wstanie przejechać obok siebie. Od razu w takiej sytuacji pomyślałam – jak dobrze, że to nie ja siedzę za kierownicą.

Im wyżej, tym trasa zaczyna być bardziej kręta i wymagająca. Nasze tempo jazdy maleje, nie przekraczamy 25km/h. Z jednej strony drogi zaczyna pojawiać się przepaść, a z drugiej skalna ściana, o którą bardzo łatwo otrzeć auto. W niektórych odcinkach trasy towarzyszą nam małe zabezpieczenia w postaci skalnych ogrodzeń bądź metalowych barierek. Co chwilę pojawia się też znak ostrzegający nas przed opadającymi skałami.

W trakcie drogi musimy kilka razy przystanąć, żeby bezpiecznie przepuścić auta wracające ze szczytu. Podczas podróży mijamy również dwa autobusy!? (śmierć w oczach), kilka osób idących piechotą oraz kilku rowerzystów, których przyznam szczerze bardzo podziwiałam. Wjechać o własnych siłach na taki szczyt to nie lada wyzwanie!

Droga wiodąca na szczyt Sveti Jure. Jesienne krajobrazy.
 
Droga wiodąca na szczyt Sveti Jure. Jesienne krajobrazy.
fot. Ewelina Sadura

Na trasie wiodącej ku szczytowi zlokalizowane są 4 punkty widokowe (na których chętnie się zatrzymaliśmy, żeby pstryknąć zdjęcia), jak i również kilka „chatek”, w których można było posilić się. Naszym oczom ukazują się też małe osady pasterskie oraz dzikie konie swobodnie chodzące po uboczu.


Im wyżej jesteśmy, tym krajobraz bardziej się zmienia, a przyroda zadziwia swoją różnorodnością. Osobiście byłam pod wielkim wrażeniem piękna natury i otaczających mnie widoków. Góry jesienią mają swój niepowtarzalny urok. Kolorowe liście drzew w fajny sposób kontrastowały z zielenią sosen, tak jakby trwały w tym miejscu, jednocześnie dwie pory roku – lato i jesień. Pogoda także dopisała. Słońce cały dzień dogrzewało, a jedyny chłód jaki można było odczuć to ostre i świeże górskie powietrze.
Cała podróż samochodem na szczyt Sveti Jure zajęła nam około 2 godziny, licząc czas od wyjazdu z Makarskiej.

Na szczycie Sveti Jure

Udało się, dojechaliśmy. Widok skąpanych w Adriatyku wysp chorwackich – Brač, Hvar, Vis, Korčula a nawet Pelješac zrobił na nas wielkie wrażenie. Przejrzystość powietrza w tym dniu była idealna, więc bez trudu mogliśmy podziwiać rozciągającą się przed nami panoramę.

Ostatni odcinek drogi na szczyt Sveti Jure.
 
Ostatni odcinek drogi na szczyt Sveti Jure.
fot. Ewelina Sadura

Wspaniałe było dla mnie uczucie móc z takiej perspektywy zobaczyć całą wyspę Brač. Co ciekawsze dostrzec można było na niej nawet końcówkę plaży Zlatni Rat oraz lotnisko znajdujące się na południowej stronie wyspy.

Wierzchołek sv. Jure swoją nazwę przyjął od starej kaplicy, która we wcześniejszych latach znajdowała się w dzisiejszym miejscu telewizyjnego aparatu nadawczego (łudząco przypominającego rakietę). Kaplica w 1965 roku została zburzona i wybudowana na nowo 3 lata później w odległości 50 metrów od aparatu nadawczego. Całość kaplicy jest betonowa, jednak żeby zachowała element tutejszej architektury, oklejona została kamieniami. Niestety podczas zimy, mrozów oraz panującej w tej porze roku wilgoci, kamienny przód kaplicy zwyczajnie odpadł odkrywając betonowy mur.

Kaplica zalicza się do jednej z najwyżej położonych świątyń w całej Chorwacji. Co roku w ostatnią sobotę lipca odprawiana jest w niej msza święta ku czci świętego Jerzego (sv. Jure) która zrzesza liczne grono wierzących z Makarskiej i jej okolic.

Ogólnie kapliczka cały czas jest zamknięta a jedyną możliwością zobaczenia jej wnętrza stanowi mały otwór znajdujący się tuż nad jej drzwiami. Oprócz pięknej, kolorowej mozaiki na całej szerokości ołtarza oraz dwóch małych ławek, niczego więcej w środku świątyni nie zauważyłam.

Na szczycie znajduje się również niewielki parking, jak na moje oko mieszczący około 10 samochodów. Przypuszczam, że w okresie wakacyjnym może być ciężko z zaparkowaniem auta w tym miejscu.
W całym parku Biokovo istnieje kilka miejsc przeznaczonych do skoków na paralotniach oraz terenów dostosowanych na górskie wspinaczki.

Widok ze szczytu Sveti Jure na chorwackie wyspy.
 
Widok ze szczytu Sveti Jure na chorwackie wyspy.
fot. Ewelina Sadura

Więcej zdjęć z wyprawy oraz inne relacje z Chorwacji możecie znaleźć na blogu "Polako" mojego autorstwa. Serdecznie zapraszam :-)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój komentarz

Infolinia(22) 487 55 85

Pn.-Pt. 8-19;So-Nd. 9-19

Wyprawy pod patronatem Etraveler.pl

 • Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Równoleżnik Zero 2015 – Wrocławski Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza

  Autor: Źródło: materiały promocyjne

  Data publikacji: 25.03.2015 09:20

  Liczba odwiedzin: 5919

  Festiwal Podróżniczy im. Olgierda Budrewicza Równoleżnik Zero, który odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia 2015 r. w Mediatece (Pl. Teatralny 5) i Bibliotece Turystycznej (ul.Szewska 78) to wydarzenie skierowane do osób pragnących poczuć klimat podróżowania oraz wspaniała okazja do spotkania z podróżnikami i autorami książek. Tegoroczna edycja będzie poświęcona krajom Ameryki Północnej i Środkowej. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Spotkanie z podróżnikiem: „Chcieć to móc” – Paweł Kilen w pięć lat po świecie

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 02.03.2015 10:11

  Liczba odwiedzin: 5560

  Pięcioletnia podróż Pawła Kilena w poszukiwaniu przygody i spełnienia marzeń. Z lekkim zarysem planu i z bardzo małym budżetem. Udowadnia wszystkim, a przede wszystkim sobie, że powiedzenie „Chcieć, to móc” nie jest fikcją. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • WyCHILEoutowana

  WyCHILEoutowana

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.09.2014 12:38

  Liczba odwiedzin: 14158

  „Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu Niemców, którzy mówią po hiszpańsku i czczą bohatera narodowego o nazwisku O’Higgins”. Właśnie ta, zasłyszana wieki temu opinia na temat Chile pchnęła moje zainteresowania w kierunku owego chudego jak patyk kraju. Choć od tamtego czasu minęło już wiele lat, ciekawość pozostała, ale decyzja o wyjeździe zapadła dopiero niedawno. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka południowa, chile, patagonia

 • Czas na debiut – Strefa Darien

  Czas na debiut – Strefa Darien

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 25.09.2014 10:24

  Liczba odwiedzin: 6989

  Książka Michała Zielińskiego to osobisty zapis wrażeń z wyprawy do jednego z najmniej uczęszczanych rejonów świata – południowoamerykańskiej selvy, czyli dżungli. »

  Tagi: patronat medialny

 • Kurs na Indonezję

  Kurs na Indonezję

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 19.09.2014 09:47

  Liczba odwiedzin: 8562

  Karolina i Bartek, para młodych inżynierów z Krakowa i autorów bloga Kurs na Wschód, wkrótce rusza w kolejną podróż. Tym razem zamierzają odwiedzić Indonezję, przyjmując za cel nie tylko relaks pod palmami, ale także zebranie sporej ilości materiału reporterskiego, który ma czytelnikom ich bloga pokazać azjatycki kraj od podszewki. Karolina i Bartek obierają kurs na Indonezję! »

  Tagi: patronat medialny, azja, indonezja

 • 8000 km Across Canada

  8000 km Across Canada

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 01.08.2014 16:09

  Liczba odwiedzin: 7660

  Czy można pokonać pieszo dystans 8000 km w ciągu 8 miesięcy, samotnie, bez większego wsparcia z zewnątrz, mierząc się z różnorodnymi warunkami klimatycznymi oraz terenowymi? Można, trzeba mieć tylko jasno określony cel. A taki z pewnością przyświeca Jakubowi Mudzie, który wraz z początkiem stycznia 2015 roku wybiera się w pieszą wyprawę 8000 km Across Canada, od wybrzeża Pacyfiku aż po Atlantyk. »

  Tagi: patronat medialny, ameryka północna, kanada

 • 850 km, by znaleźć dom

  850 km, by znaleźć dom

  Autor: Anna Kaca

  Data publikacji: 16.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 7740

  W tegoroczne wakacje razem z moim czworonogiem pokonam pieszo 800 km, promując adopcje psów aktywnych. Od Karkonoszy po Bieszczady będę prezentować ludziom dwa bardzo aktywne psy, które od wielu lat nie potrafią znaleźć domu. Pokaże również, że wakacje można spędzać ze swoim czworonogiem w fajny dla obu stron sposób. »

  Tagi: patronat medialny

 • Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Archeolodzy (znowu) w podróży – czyli autostop w Skandynawii tropami wikingów

  Autor: Archeolodzy w podróży

  Data publikacji: 11.07.2014 12:45

  Liczba odwiedzin: 6267

  Minął ponad rok, odkąd grupa archeologów i jeden grafik zdecydowali się na podróż swojego życia, odwiesiła na jakiś czas pracę i studia i wyruszyła do Rosji. Teraz, projekt „Archeolodzy w Podróży” odżywa – w nieco zmienionym składzie (więcej info tutaj: http://archeolodzywpodrozy.blogspot.com/p/o-nas.html) ruszamy tym razem na północ! »

  Tagi: europa, norwegia, skandynawia, patronat medialny

 • Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Z uśmiechem na (Bliski) Wschód

  Autor: Tomasz Korgol

  Data publikacji: 01.07.2014 11:07

  Liczba odwiedzin: 6714

  Celem mojej najbliższej wyprawy jest Nepal. Trasa wiedzie z Wrocławia przez Węgry, Bułgarię, Rumunię, Turcję, Gruzję, Armenię, Irak (Kurdystan), Iran, Pakistan, Indie, Nepal. Łącznie 15 tysięcy kilometrów, samotnie, autostopem. Wyprawa jest częścią projektu pod nazwą ,,Z uśmiechem na (Bliski) Wschód”. »

  Tagi: patronat medialny, azja, indie, nepal

 • Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Podróżować to żyć – podsumowanie I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 30.05.2014 11:39

  Liczba odwiedzin: 5539

  W trakcie minionego I Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej, któremu patronował między innymi portal Etraveler.pl, słuchacze mieli okazję nie tylko przenieść się w odległe i niezwykle różnorodne części świata, ale i dostali spory zastrzyk inspiracji, po którym na pewno niełatwo będzie wysiedzieć w domu. »

  Tagi: europa, polska, patronat medialny

 • Gobi Expedition 2014

  Gobi Expedition 2014

  Autor: Łukasz Kraka-Ćwikliński

  Data publikacji: 26.05.2014 16:34

  Liczba odwiedzin: 6050

  Wyprawa przez drugą co do wielkości pustynię na świecie zbliża się wielkimi krokami. Do jej rozpoczęcia zostały niespełna dwa miesiące, co sprawia, że jest to dobry moment, by przypomnieć zainteresowanym, na czym polega jej wyjątkowość. »

  Tagi: azja, mongolia, gobi, patronat medialny

 • Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Festiwal Podróżniczy u Przyrodników

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 26.05.2014 15:10

  Liczba odwiedzin: 4859

  Już w najbliższy piątek (30.05.) rusza w Lublinie Festiwal Podróżniczy u Przyrodników. W programie znalazły się slajdowiska z całego świata: Kolumbia, Antarktyda, Portugalia, Niemcy, Słowenia, Chorwacja) oraz z Polski (Opolszczyzna i Białowieski Park Narodowy). Ideą Festiwalu jest ukazanie piękna i bogactwa przyrody w skrajnie różnych rejonach świata. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • Bałkany Trip 2014

  Bałkany Trip 2014

  Autor: BusTrip into the Wild

  Data publikacji: 12.05.2014 09:20

  Liczba odwiedzin: 32952

  Jak opisać w kilku słowach projekt BusTrip Into The Wild? 26-letni volkswagen T3, siedmioro podróżników i 12 krajów, które chcemy odwiedzić w trzy tygodnie, jak najmniejszym kosztem. »

  Tagi: patronat medialny, europa

 • I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy Klubu Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 28.04.2014 10:02

  Liczba odwiedzin: 73837

  Już 23 i 24 maja rusza w Środzie Wielkopolskiej pierwszy Festiwal Podróżniczy organizowany przez Klub Szalonego Podróżnika. Dwa dni festiwalowe będą składać się z prezentacji prelegentów o „Statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika” za najlepszą prezentację podróżniczą, prezentacji filmów oraz relacji podróżniczych zaproszonych gości specjalnych. Poza tym na każdego z uczestników czekają liczne konkursy i atrakcje festiwalowe. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • 4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  4 Żywioły – podróż autostopem dookoła Islandii

  Autor: Joanna Maślankowska i Adam Wnuk

  Data publikacji: 15.04.2014 11:35

  Liczba odwiedzin: 6226

  1 miesiąc, 2 autostopowiczów i 4 żywioły do pokonania. Podczas miesięcznej wyprawy zasmakujemy dań gotowanych w rozgrzanej ziemi, wykąpiemy się w najwspanialszych wodospadach Europy, staniemy na skraju dwóch ogromnych płyt tektonicznych jednocześnie i (mam nadzieję) nie zostaniemy porwani razem z namiotem przez niezwykle silne wiatry. Wszystko to z dobytkiem na plecach i wyciągniętym w górę kciukiem. »

  Tagi: patronat medialny, europa, islandia

 • I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  I Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

  Autor: Etraveler.pl

  Data publikacji: 21.03.2014 14:44

  Liczba odwiedzin: 111585

  24 maja 2014 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w ramach Średzkich Sejmików Kultury 2014 odbędzie się I Festiwal Podróżniczy zorganizowany przez poznański Klub Szalonego Podróżnika. W ramach Festiwalu przewidziane są przede wszystkim prelekcje podróżnicze, slajdowiska, dyskusje i spotkania z podróżnikami. Prelegenci przedstawią swoje dotychczasowe podróże po różnych regionach świata i opowiedzą związane z nimi historie, przygody i wrażenia. »

  Tagi: spotkania i imprezy podróżnicze, patronat medialny

 • « Poprzednia
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • Następna »

Spotkania i imprezy podróżnicze